Mistrzowie duchowości lubią powtarzać, że Bóg jest Ciszą. Ale to nie oznacza, że jest milczeniem. „Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców naszych przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna”, pisze autor Listu do Hebrajczyków.
Stworzenie i cała historia zbawienia jest jedną wielką opowieścią Boga. Komunikacja nieustająca. Przez Syna swojego, Słowo Odwieczne, nie tylko stworzył wszechświat. „Ten Syn, który jest odblaskiem Jego chwały i odbiciem Jego istoty, podtrzymuje wszystko słowem swej potęgi (…)”.
Świat przestałby istnieć, gdyby Bóg nie wypowiadał już nad nami swojego słowa. Intuicyjnie czujemy to, gdy przerażeni rozmiarami zła w świecie, spontanicznie pytamy: gdzie jesteś, Boże?
„Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał”. Wypowiedziane słowo Boga zawsze stwarza na nowo i podtrzymuje przy życiu. Nieustanna komunikacja Boga wydaje się milczeniem, gdy po stronie człowieka brakuje odpowiedzi. Rozgadani, przebodźcowani wrażeniami, informacjami, oczekiwaniami - zamiast wejść w ciszę, która jest językiem Boga, oskarżamy Go o milczenie.
Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!»
Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał Szymona i brata Szymonowego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. I rzekł do nich Jezus: «Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi». A natychmiast, porzuciwszy sieci, poszli za Nim.
Idąc nieco dalej, ujrzał Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego, Jana, którzy też byli w łodzi i naprawiali sieci. Zaraz ich powołał, a oni, zostawiwszy ojca swego, Zebedeusza, razem z najemnikami w łodzi, poszli za Nim.
Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał Szymona i brata Szymonowego, Andrzeja (…) I rzekł do nich Jezus: „Pójdźcie za Mną”. Mk 1,16-17
Co Ty, Jezu, zobaczyłeś w nich – rybakach – że powiedziałeś im, aby poszli za Tobą? W czym utkwiło Twoje spojrzenie? Co dostrzegłeś Ty, czego nie widzieli ich bliscy, przyjaciele, współpracownicy? Skąd w Tobie odwaga, by zaproponować rybakom łowienie nie ryb, ale ludzi? Skąd odwaga zarzucania sieci w porę i nie w porę; mozolnego przerzucania ich z jednej burty na drugą; ciągłego ponawiania wysiłku ich wyciągania; przyjmowania wszystkiego: złowieszczej lekkości pustych sieci lub lęku, by nie rozerwać przepełnionych. Obiecujesz im więcej, niż są w stanie przyjąć i udźwignąć. Prosisz tylko o ich zaufanie, o zrobienie pierwszego kroku za Tobą. Wszystko inne już w Twoich rękach i w Twoim sercu.
Ewangelia z komentarzem. Co Ty, Jezu, zobaczyłeś w rybakach, że powiedziałeś im, aby poszli za Tobą?Słowo ma wielką moc. Dlatego ten, kto się nim zawodowo posługuje musi być człowiekiem prawym. To nie jest wcale wyimek z kodeksu etyki dziennikarskiej, tylko wymaganie, jakie stawiano 2000 lat temu przed zawodowym mówcą. Takim jak dzisiejszy patron, który na świat przyszedł ok. 310 roku w Poitiers, nazywanym jeszcze wtedy z łacińska Pictavium. Św. Hilary, bo o nim tu mowa, był stuprocentowym poganinem, ale chciał z całą zawodową uczciwością potraktować tę nową religię – chrześcijaństwo - która na jego oczach opanowywała Rzymskie Imperium. Uważnie zaczął więc studiować Pismo Święte i ku swojemu największemu zaskoczeniu, zapisane tam słowa przemówiły do jego wnętrza tak bardzo, że w wieku 35 lat nawrócił się i przyjął chrzest, a ledwie 5 lat później, około roku 350, lud jego rodzinnego Poitiers wybrał go biskupem. Przyjmując tę godność nasz dzisiejszy patron nie wiedział jeszcze, że już za chwilę będzie musiał użyć całej swojej wiedzy retora, by bronić Kościoła przed herezją Ariusza. Co prawda sam jej autor od dobrych 20 lat już wtedy nie żył, ale koncepcja którą stworzył miała się świetnie, bo słowa - jak to już powiedzieliśmy na wstępie - mają moc. W tym konkretnym przypadku moc podważenia dogmatu o Trójcy Świętej. Oczywiście herezję tę potępił już pierwszy powszechny sobór nicejski, ale raz rzucone w świat zwodnicze słowa żyły własnym życiem, zdobywając uznanie u samego cesarza. Św. Hilary z Poitiers jako doskonały mówca oponuje przeciwko nim jednak tak gwałtownie i przekonuje do swoich racji tak skutecznie, że wobec braku innych argumentów sprzyjający arianom władca skazuje biskupa na wygnanie i to aż na tereny obecnej Turcji. Jest to jednak błogosławiona kara, bo pięć lat banicji w Azji Mniejszej to czas, gdy św. Hilary poznaje teologię wschodniego Kościoła i uczy się odmiennego od tradycji Kościoła zachodniego rozumienia słów i pojęć. To dzięki temu nieplanowanemu dokształceniu nasz patron może jako pierwszy napisać po łacinie to, co do tej pory wydawało się być nieprzetłumaczalne z greki. A jak nieprzetłumaczalne to i niezrozumiałe. Znajdowanie więc słów, które połączą Kościół na Wschodzie i Zachodzie stało się odtąd dla św. Hilarego z Poitiers zadaniem pierwszoplanowym. Chodziło nie tylko o to, by ująć jakoś w pojęcia tajemnicę Trójcy Świętej, ale by różnice w rozumieniu słów między łaciną a greką nie doprowadzały do wzajemnych konfliktów między chrześcijanami. Św. Hilary z Poitiers poświęcił temu właściwie resztę swojego życia i wszystkie swoje zdolności. Dlatego dzisiaj nazywany bywa często pierwszym ekumenistą, choć gdy umierał w roku 367 termin ten jeszcze w tym znaczeniu nie istniał.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.