Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą (Lb 6, 24-25)
Na progu nowego roku dobrze jest zacząć od błogosławieństwa.
Dobrze jest zacząć od odkrywania piękna Boga, który jest nam życzliwy i chce patrzeć nam w oczy, twarzą w twarz. To spojrzenie obdarzające pokojem i nadzieją, dodające otuchy, rozpromieniające ciemności. Łaskawość Boga, który patrzy na nas z miłością, to dar zachwycający. On patrzy na nas jak kochający ojciec na swoje dziecko: z dumą i satysfakcją, z czułością i troską, z tkliwością i wzruszeniem.
Dlaczego więc unikamy Jego spojrzenia, uparcie odwracamy się od Niego i ukrywamy przed Nim swoją twarz? Czy potrafimy zawołać, jak ufne dziecko woła do swojego taty: popatrz na mnie?
Patrz na mnie. Patrz. Pod Twoim spojrzeniem nic mi nie grozi. Mogę iść bezpiecznie przez czas, bo Ty na mnie patrzysz z miłością.
Pasterze pośpiesznie udali się do Betlejem i znaleźli Maryję, Józefa oraz leżące w żłobie Niemowlę. Gdy Je ujrzeli, opowiedzieli, co im zostało objawione o tym dziecięciu. A wszyscy, którzy to słyszeli, zdumieli się tym, co im pasterze opowiedzieli.
Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu. A pasterze wrócili, wielbiąc i wysławiając Boga za wszystko, co słyszeli i widzieli, jak im to zostało przedtem powiedziane.
Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać dziecię, nadano Mu imię Jezus, którym Je nazwał Anioł, zanim się poczęło w łonie Matki.
Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać Dziecię, nadano Mu imię Jezus, którym je nazwał anioł (...). Łk 2,21
W pierwszym dniu roku Kościół zawierza wszystko Maryi. Maryja, jak słyszymy w Ewangelii, zachowywała wszystko w sercu – to znaczy kontemplowała, medytowała. Taki był początek działalności Matki Jezusa. Nie nadmiar słów, tylko milczenie. Do ósmego dnia po narodzeniu, kiedy poszła razem z Józefem obrzezać Syna, zgodnie z tradycją Izraela. Wtedy już cały świat poznał imię Mesjasza, które wydawało się bardzo powszechne. Ludzie nie dziwili się tym imieniem. W ten sposób Bóg Ojciec wprowadził imię Jezus do codzienności naszego ludzkiego życia. Minęły wieki, a ono jest jeszcze bardziej obecne. Ile to imię znaczy dla mnie? Czy mogę rozważyć to w swoim sercu?
Ewangelia z komentarzem. Taki był początek działalności Matki JezusaŚwięto Boskiego Macierzyństwa wprowadził do liturgii papież Pius XI w 1931 r., chcąc w ten sposób uczcić 1500. rocznicę Soboru Efeskiego (431 r.), na którym przyznano Maryi tytuł "Theotokos" (Bogarodzica).
Jako datę święta papież wyznaczył dzień 11 października. Po reformie liturgicznej w 1969 r. święto to podniesiono do najwyższej rangi (jest to tzw. "święto nakazane" czyli związane z obowiązkiem uczestnictwa we Mszy św.) i przesunięto na 1 stycznia, czyli na ostatni dzień oktawy Bożego Narodzenia. Podkreśla to ścisły związek między prawdą o Bożym Narodzeniu i Boskim Macierzyństwie Maryi.
Choć prawda o Boskim Macierzyństwie ma mocne potwierdzenie w tekstach Pisma św. oraz najdawniejszej Tradycji, w V w. za sprawą patriarchy Konstantynopola Nestoriusza rozgorzał na ten temat zacięty spór teologiczny. Nestoriusz twierdził, że w Chrystusie istnieją dwie osoby i dwie natury: ludzka i boska a Maryja miałaby być rodzicielką tylko Chrystusa-człowieka, natomiast nie Chrystusa-Boga. Spór rozstrzygnęli biskupi zebrani w 431 r. na soborze w Efezie, którzy wykazali na podstawie Objawienia, że Chrystus jest jedną Osobą, w której istnieją dwie natury: ludzka i boska. Maryi jako Matce Osoby Chrystusa przysługuje więc tytuł Bożej Rodzicielki.
W 1968 r. Papież Paweł VI ustanowił 1 stycznia Światowym Dniem Pokoju. Na ten dzień papież corocznie kieruje do wiernych specjalne orędzie. W dniu tym w liturgii Kościoła czytany jest fragment Pisma św. ze szczególnym błogosławieństwem Bożym: "Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie swoje oblicze i niech cię obdarzy pokojem" (Lb 6,24-26).
(Matka Boża prosi o odmawianie tej modlitwy każdego dnia)
O Jezu, przynieś mi pokój.
Przynieś pokój mojemu narodowi
i tym wszystkim narodom,
które są rozdarte na skutek wojny i podziałów.
Zasiej ziarna pokoju
pośród tych zatwardziałych serc,
które innym zadają cierpienie
w imię sprawiedliwości.
Obdarz wszystkie dzieci Boże Łaskami,
żeby mogły zyskać pokój,
tak aby miłość i zgoda mogły rozkwitać,
i aby miłość do Boga zatriumfowała nad złem,
i aby duszom zostały zaoszczędzone
demoralizujące fałszerstwa,
okrucieństwa i złe ambicje.
Niech pokój zapanuje wśród tych,
którzy swoje życie poświęcają
Prawdzie Twojego Świętego Słowa,
a także wśród tych, którzy Cię w ogóle nie znają.
Amen.
Komu tak bardzo zależy na zepchnięciu Pana Jezusa na drugi plan?
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.