Papier jest cierpliwy

Moja babcia mówiła, że papier jest cierpliwy, wszystko zniesie. Znowu mi się to przypomniało, gdy przeglądałem tygodniki. Chwalą się sprzedażą, kłamiąc na potęgę.

Tygodnik "Polityka" pod swoim logo na okładce napisał sobie: "Najchętniej kupowany tygodnik opinii". Dotychczas takie bzdury pisał w środku. Ostatni raz "Polityka" miała większy nakład niż "Gość" cztery lata temu. Tym razem tygodnik zdecydował się na ominięcie faktów (by nie powiedzieć: na kłamstwo) na okładce.

"Newsweek" zrobił sobie reklamę w środku numeru. Pochwalił się nie swoim zwycięstwem, pisząc: "Najlepiej sprzedający się tygodnik opinii w Polsce". Dużymi literami – a jak! Czym większa bzdura, tym większe litery. "Newsweek" nigdy nie miał większego nakładu niż "Gość". W najlepszym pod tym względem dla "Newsweeka" roku poprzednim różnica w sprzedaży wyniosła ponad 14 tysięcy egzemplarzy.

Z kolei "W Sieci" na okładce, także obok logo, wpisał sobie: „Największy konserwatywny tygodnik opinii w Polsce". Cóż, to może być prawda, zależy jak rozumieć konserwatyzm. Jeżeli jako zbiór działań, których celem jest propagowanie zachowywania i umacniania tradycyjnych wartości, takich jak: rodzina, religia, naród czy własność prywatna, "Gość Niedzielny" jest tygodnikiem jak najbardziej konserwatywnym. No chyba, że "W Sieci" konserwatyzm definiują inaczej. Pod siebie. Sprzedaż "W Sieci" jest dwa razy mniejsza niż "Gościa" i cały czas spada.

Wypisywanie bzdur w rodzaju "największy" czy "najchętniej kupowany" w sytuacji, w której nie ma to nic wspólnego z prawdą, pewnie nakładu czy sprzedaży nie zwiększy, ale za to pozwoli zarobić więcej pieniędzy. Największy i najchętniej kupowany może zażądać więcej za reklamy. W kłamstwach dosyć często chodzi o kasę. Moja babcia mówiła, że papier jest cierpliwy i wszystko zniesie. Zaklinanie rzeczywistości ma się świetnie. Trzeba zaklinać, bo ta rzeczywistość wygląda tak:

dane za kwiecień (rozpowszechnianie płatne/sprzedaż ogółem):
"Gość Niedzielny": 152 227
"Newsweek": 144 269
"Polityka": 124 550
"W Sieci": 81 119

uśrednione dane za cały rok 2013:
"Gość Niedzielny": 141 990
"Polityka": 127 516
"Newsweek": 126 168
"W Sieci": 94 393

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tomasz Rożek

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka