Nie wiem co mnie podkusiło, zamiast pracować, postanowiłem sprawdzić, kto czym – w mediach - się interesuje. I napisałem komentarz... bez komentarza.
31.01.2013 00:16 GOSC.PL
Jak dla mnie najważniejszą informacją wczorajszego dnia było wstrzymanie Polsce dotacji na budowę dróg. Napisał o tym Financial Times, tytułując informację znacząco: „EU halts €5bn for Poland over fraud fears”, co można przetłumaczyć: „UE wstrzymuje 5 mld € dla Polski z obawy przed korupcją". Sytuacja (ekonomicznie) potencjalnie groźna. Politycznie to bomba. Jeżeli obawy się potwierdzą, będzie to znaczyło, że przy budowie polskich dróg działa kartel (by nie powiedzieć mafia). Jego członkami mają być szefowie dużych firm budowlanych i przedstawiciel lub przedstawiciele GDDKiA. Opozycja (SLD) wezwała, by sprawą jak najszybciej zajął się premier. W ciągu całego dnia nie zdążył. W mediach wypowiadała się na ten temat Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska.
Oczywiście mojej oceny wagi tej informacji nikt nie musi podzielać. I stąd moja wycieczka po najbardziej popularnych polskich serwisach internetowych. Sprawdziłem, kto pisze o wstrzymaniu Polsce funduszy, a kto od trzech dni wciąż o związkach partnerskich, posłance Grodzkiej i posłance Pawłowicz. Poniżej przedstawiam wyniki.
TVN24 drogi – 4, zw. partnerskie - 1
TVP Info drogi – 3, zw. partnerskie – brak
naTemat (portal Tomasza Lisa) drogi – brak zw. partnerskie – 5
Gazeta.pl drogi – brak zw. partnerskie – 5
Money.pl drogi – 1 (F) zw. partnerskie – brak
Polskie Radio drogi – 1 (F) zw. partnerskie – brak
Onet.pl drogi – brak zw. partnerskie – 1
Wp.pl drogi – brak zw. partnerskie – 1
Interia.pl drogi – 1 (F) zw. partnerskie – 2
Dziennik.pl drogi – 1 (F) zw. partnerskie – 3
Powyżej zaprezentowałem ilość informacji jaka w środę pomiędzy 23:00 a 23:30 znajdowała się na stronie głównej wspomnianych serwisów.
Im więcej Grodzkiej, tym mniej dróg. To pierwszy komentarz, jaki nasuwa się po zestawieniu tych liczb.
Tomasz Rożek
Kierownik działu „Nauka”
Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.
Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka