Obraz modlących się na Jasnej Górze kibiców z różnych klubów ekstraklasy nie pasuje do wizerunku piłkarskich chuliganów. Jednak oba obrazy są prawdziwe.
12.01.2015 12:26 GOSC.PL
Pięć tysięcy kibiców na Jasnej Górze. Wśród nich z klubów ekstraklasy m.in. Legii Warszawa, Widzewa Łódź, Lechii Gdańsk, Górnika Zabrze czy Korony Kielce. Podczas Eucharystii zostały poświęcone flagi i szaliki klubowe, często zwaśnieni kibice przekazali sobie znak pokoju. Oprócz religijnych bardzo ważne były elementy patriotyczne. Ale coś jednak nie gra. Bo jak pogodzić ten obraz z zachowaniem piłkarskich chuliganów, którzy wszczynają burdy na stadionie i poza nim, a kluby są za to dotkliwie karane. Na stadion przychodzą i prawdziwi kibice, i chuligani.
Ci pierwsi tłumaczą, że niewielki procent bandytów buduje fatalny obraz całości. To prawda. Kary nie pomagają, służby porządkowe i władze klubów są bezradne. Także prawo nie odstrasza bandytów. A może sięgnąć do innej metody. Kilka lat temu jeden z klubów piłkarskich grał w europejskich pucharach. Władze klubu przekazały pule biletów organizacji zrzeszającej kibiców tego zespołu. Ci zorganizowali wyjazd i sami pilnowali porządku. Nie doszło do żadnych burd, cała wyprawa przebiegła bez zakłóceń. Być może to jest dobry kierunek – niech prawdziwi fani pilnują porządku, niech narzucą swój sposób kibicowania i zmuszą innych do kulturalnego dopingu.
Bogumił Łoziński
Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.
Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego