Kanclerzem będzie Fredrich Merz z CDU, która zdobyła najwięcej głosów. AfD podwoiła dotychczasową liczbę posłów, osiągając drugi wynik, jednak do rządu nie wejdzie: szef CDU zapowiada utrzymanie "kordonu sanitarnego" wokół tej partii. Jak wstępne wyniki wyborów komentują niemieckie media?
Niedzielne wybory do Bundestagu przyniosły silne przetasowanie w wynikach poparcia dla poszczególnych partii politycznych, ale już teraz wszystko wskazuje na to, że nie wyprowadzą Niemiec z politycznego paraliżu. Taka będzie cena utrzymania "kordonu sanitarnego", którego celem jest niedopuszczenie do udziału w rządzeniu krajem prawicowej partii AfD, która w wyborczym wyścigu zajęła drugie miejsce, z poparciem ponad 20 proc. głosujących, podwajając swój wynik z poprzednich wyborów i to przy rekordowej, ponad 80 procentowej frekwencji przy urnach. Na izolowaną w niemieckiej polityce partię kierowaną przez Alice Weidel zagłosowało 20,8 proc. biorących udział w głosowaniu wyborców. To prawdopodobnie przełoży się na aż 152 mandaty w 630-osobowym parlamencie. Cztery lata temu AfD zdobyła poparcie 10,4 proc.
Najwyższy wynik, zgodnie z przewidywaniami z sondaży, osiągnęła kierowana przez Friedricha Merza CDU (w koalicji ze swoją bawarską siostrą CSU). Chadeków poparło 28,5 proc. wyborców (+4,4 punktu proc.). Trzecie miejsce przypadło rządzącej partii kanclerza Scholza SPD, ale 16,4 proc. głosów to już wynik o ponad 9 punktów procentowych niższy niż w 2021 r. Wchodząca w skład dotychczasowej koalicji partia Zieloni również straciła: poparcie 11,6 proc. to o 3,1 punktu procentowego mniej niż cztery lata temu, a trzeci z koalicjantów - liberałowie z FDP zmniejszyli swój stan posiadania niemal trzykrotnie (z 11,4 proc. w 2021 r. do 4,3 proc. w 2025 roku) i nie wejdą nawet do Bundestagu. Dobre nastroje panują za to wśród działaczy Lewicy, która poprawiła swój stan posiadania z 4,9 proc. do 8,8 proc. Pozostałe partie, progu wyborczego prawdopodobnie nie przekroczyły.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Wojciech Teister
Dziennikarz, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego” oraz kierownik działu „Nauka”. W „Gościu” od 2012 r. Studiował historię i teologię. Interesuje się zagadnieniami z zakresu historii, polityki, nauki, teologii i turystyki. Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Aletei”, „Stacji7”, „NaTemat.pl”, portalu „Biegigorskie.pl”. W wolnych chwilach organizator biegów górskich.