– Wojny, nierówności, niesprawiedliwość, które obserwujemy w dzisiejszym świecie, sprawiają, że wezwanie Jezusa do przyjęcia Jego miłosierdzia jest bardziej aktualne niż kiedykolwiek – mówi metropolita Wilna abp Gintaras Grušas.
Magdalena Dobrzyniak: W przyszłym roku odbędzie się w Wilnie Międzynarodowy Kongres Miłosierdzia. Jak Kościół litewski się do niego przygotowuje?
Abp Gintaras Grušas: Budujemy Miasto Miłosierdzia. To nie tylko fizyczne miasto Wilno z jego historią, ale także miasto Boże. Chodzi o to, że tworzymy je wspólnie, również jako przestrzeń Kościoła, która jednocześnie jest przestrzenią społeczną. To przestrzeń głębokiej refleksji nad miłosierdziem. Zamierzamy przyjrzeć się temu pojęciu, ale też skupić się na praktycznym wymiarze uczynków miłosierdzia. Zarówno tych dokonywanych tu, w Wilnie, jak i na całym świecie, bo spodziewamy się uczestników z różnych krajów. Dzielenie się tym doświadczeniem może przynieść wiele owoców. Zastanawiając się nad tematem miłosierdzia, warto też spojrzeć z perspektywy socjologicznej i ekonomicznej. Czasem to, co się dzieje w społeczeństwie – napięcia, wykluczenie, nierówności – odbija się niczym w soczewce w dyskusjach o miłosierdziu. To jak z rybą i mięsem – różne potrzeby, różne środowiska, różne reakcje. Słychać też emocjonalne echa – niekiedy wręcz dramatyczne – sytuacji społecznych, które przypominają wybuchy min. Reakcje bywają chaotyczne, pospieszne, jakby bez głębszego zastanowienia. W takich momentach pojawia się pytanie: co tak naprawdę obiecuje nam postęp? Czy mówimy tylko o historii, czy może chodzi o przebieranie się w kostiumy do nowych ról? Czy chodzi o coś głębszego? Niektórzy mówią o cierpieniu w imię miłości, o duchowych walkach. Są też tacy, którzy w miłosierdziu widzą potrzebę oczyszczenia duszy, duchowego wyschnięcia, zanim przyjdzie ukojenie. Potrzebujemy czegoś bardziej konkretnego, głębszego. Potrzebujemy świąt – nie tylko w kalendarzu, ale i w sercu.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Magdalena Dobrzyniak
Dziennikarka, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i podyplomowych studiów edytorskich na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W mediach katolickich pracuje od 1997 roku. Wykładała dziennikarstwo na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Autorka książek „Nie mój Kościół” (z bp. Damianem Muskusem OFM) oraz „Bezbronni dorośli w Kościele” (z o. Tomaszem Francem OP).