Klinika Gemelli: stan papieża krytyczny, ale jest lekka poprawa

Stan kliniczny papieża Franciszka jest krytyczny, ale zanotowano lekką poprawę - poinformował Watykan w poniedziałkowym biuletynie medycznym w 11. dniu hospitalizacji w Poliklinice Gemelli. Od poniedziałku na placu Świętego Piotra codziennie o godzinie 21 będzie się odbywać modlitwa różańcowa o zdrowie papieża.

W komunikacie przekazano, że nie doszło do kolejnego kryzysu oddechowego, a wyniki niektórych badań laboratoryjnych poprawiły się.

Lekka niewydolność nerek nie budzi zaniepokojenia - dodał Watykan.

88-letni papież kontynuuje terapię tlenem, ale jego dawki zostały zmniejszone.

Treść komunikatu w tłumaczeniu na język polski: 

Stan kliniczny Ojca Świętego pomimo swej krytyczności wykazuje niewielką poprawę.

Nie wystąpiły dziś także żadne epizody niewydolności oddechowej o charakterze astmatycznym; niektóre badania  laboratoryjne uległy poprawie.

Monitorowanie łagodnej niewydolności nerek nie budzi obaw. Tlenoterapia jest kontynuowana, choć z nieco zmniejszonym przepływem i procentową zawartością tlenu.

Lekarze, biorąc pod uwagę złożoność obrazu klinicznego, ze względu na wymogi ostrożności nie ujawniają jeszcze rokowań. Ojciec Święty rano natomiast przyjął Eucharystię, a po południu wznowił pracę.

Wieczorem zadzwonił do proboszcza parafii w Gazie, aby wyrazić swoją ojcowską bliskość. Papież Franciszek dziękuje całemu ludowi Bożemu, który w tych dniach gromadzi się na modlitwie o jego zdrowie.


Od dziś codziennie o 21:00 na Placu św. Piotra w Watykanie odmawiany będzie różaniec w intencji Ojca Świętego. Dzisiejsza modlitwa odbędzie się pod przewodnictwem Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina. Matteo Bruni, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej podkreślił, że modlitwa ta „to sposób na okazanie bliskości Kościoła wobec Papieża i chorych”

Tymczasem z całego świata napływają życzenia powrotu do zdrowia dla papieża Franciszka. Kongres Żydów Amerykańskich zapewnił na platformie X, że modli się o szybkie wyzdrowienie Franciszka. „Jesteśmy u boku naszych katolickich braci i sióstr w tym trudnym czasie” – dodano.

„Najszczersze życzenia szybkiego powrotu do zdrowia” płyną także od włoskich muzułmanów. W liście wysłanym do papieża Yassine Lafram, przewodniczący Unii Wspólnot Islamskich we Włoszech podkreślił, że zaangażowanie Franciszka na rzecz pokoju i sprawiedliwości na świecie jest latarnią nadziei dla wielu. „Życzymy Wam szybkiego i pełnego powrotu do zdrowia, abyście mogli kontynuować swoje dzieło na rzecz braterstwa i solidarności z siłą i determinacją, które Was wyróżniają” – czytamy w liście.

« 1 »

PAP/KAI