O dwóch obliczach dyplomacji mówi prof. Arkady Rzegocki.
Piotr Legutko: „Prowokacja i konfrontacja” to sposób działania filmowego agenta 007. Czy nie ma pan wrażenia, że świat dyplomacji na progu 2025 roku zaczyna kierować się dewizą Jamesa Bonda?
Prof. Arkady Rzegocki: To ciekawe porównanie, bo rzeczywiście administracja Donalda Trumpa działa w sposób niestandardowy, konfrontacyjny i nie do końca zgodny z dotychczasowymi kanonami dyplomacji. Ale jeżeli popatrzymy na to z szerszej perspektywy, to zobaczymy radykalną zmianę nie tylko w tym przypadku. Dominujące po osiemdziesiątym dziewiątym roku idealistyczne spojrzenie na stosunki międzynarodowe jest zastępowane bardzo szybko językiem realizmu politycznego, i to w sposób dość brutalny, transakcyjny. Z jednej strony to, co robi Trump, jest nowatorskie, ale z drugiej – zapowiedzi tego typu działań już widzieliśmy w przeszłości. Nowością jest to, że owa brutalność pojawiła się w relacjach pomiędzy państwami demokratycznymi.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Piotr Legutko
dziennikarz, publicysta, wykładowca, absolwent filologii polskiej UJ. Kierował redakcjami „Czasu Krakowskiego”, „Dziennika Polskiego”, „Nowego Państwa” i „Rzeczy Wspólnych”, a także krakowskim oddziałem TVP i kanałem TVP Historia. Z „Gościem Niedzielnym” związany od początku XXI wieku. Opublikował m.in. „O dorastaniu czyli kod buntu”, „Jad medialny”, „Sztuka debaty”, „Jedyne takie muzeum”, książkowe wywiady z Janem Polkowskim i prof. Andrzejem Nowakiem oraz „Mity IV władzy” i „Gra w media” (wspólnie z Dobrosławem Rodziewiczem). Wykładowca UP JP II oraz Akademii Ignatianum.