O miłosierdziu Bożym i o ludzkim cierpieniu, które może być szansą, mówi ks. Janusz Chyła.
Franciszek Kucharczak: O Bogu wiemy, że jest miłością. Czy to znaczy, że cokolwiek nas spotyka, również cierpienie, jest wyrazem Bożego miłosierdzia?
ks. Janusz Chyła: Patrzymy na Pana Boga z naszej ludzkiej, ograniczonej perspektywy. Sam krzyż Chrystusa ze strony ludzkiej to największa tragedia i największy dramat. Natomiast z perspektywy Bożej ten krzyż jest wyrazem miłości, miłosierdzia i ofiary. Bóg widzi rzeczywistość w całości, a my fragmentarycznie, dlatego odpowiedzi na wiele pytań uzyskamy dopiero po życiu ziemskim. Niemniej trzeba pamiętać, że Bóg nie jest sprawcą czy reżyserem dramatycznych historii dotyczących człowieka: cierpienia, zła, tragicznych wydarzeń. To, że coś się dzieje, to także kwestia ludzkiej wolności. Ale Bóg może również z tego, co trudne i dramatyczne, wyprowadzić błogosławieństwo. To jest logika krzyża w życiu Jezusa i w naszym życiu.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Franciszek Kucharczak
Dziennikarz działu „Kościół”, teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”.