Gdy Jezus z Piotrem, Jakubem i Janem zstąpił z góry i przyszedł do uczniów, ujrzał wielki tłum wokół nich i uczonych w Piśmie, którzy rozprawiali z nimi. Skoro Go zobaczyli, zaraz podziw ogarnął cały tłum i przybiegając, witali Go.
On ich zapytał: «O czym rozprawiacie z nimi?»
Jeden z tłumu odpowiedział Mu: «Nauczycielu, przyprowadziłem do Ciebie mojego syna, który ma ducha niemego. Ten, gdziekolwiek go pochwyci, rzuca nim, a on wtedy się pieni, zgrzyta zębami i drętwieje. Powiedziałem Twoim uczniom, żeby go wyrzucili, ale nie mogli».
Odpowiadając im, Jezus rzekł: «O plemię niewierne, jak długo mam być z wami? Jak długo mam was znosić? Przyprowadźcie go do Mnie!» I przywiedli go do Niego. Na widok Jezusa duch zaraz począł miotać chłopcem, tak że upadł na ziemię i tarzał się z pianą na ustach.
Jezus zapytał ojca: «Od jak dawna to mu się zdarza?»
Ten zaś odrzekł: «Od dzieciństwa. I często wrzucał go nawet w ogień i w wodę, żeby go zgubić. Lecz jeśli coś możesz, zlituj się nad nami i pomóż nam».
Jezus mu odrzekł: «Jeśli możesz? Wszystko możliwe jest dla tego, kto wierzy».
Zaraz ojciec chłopca zawołał: «Wierzę, zaradź memu niedowiarstwu!»
A Jezus, widząc, że tłum się zbiega, rozkazał surowo duchowi nieczystemu: «Duchu niemy i głuchy, rozkazuję ci, wyjdź z niego i więcej w niego nie wchodź!» A ten krzyknął i wyszedł, silnie nim miotając. Chłopiec zaś pozostawał jak martwy, tak że wielu mówiło: «On umarł». Lecz Jezus ujął go za rękę i podniósł, a on wstał.
A gdy przyszedł do domu, uczniowie pytali Go na osobności: «Dlaczego my nie mogliśmy go wyrzucić?»
Powiedział im: «Ten rodzaj można wyrzucić tylko modlitwą i postem».
Ewangelia z komentarzem. Dlaczego tego demona dało się wypędzić tylko modlitwą i postem?Wierzę, zaradź memu niedowiarstwu!
Mk 9,24
Dziwna i dość niepokojąca ta opowieść z dzisiejszej Ewangelii. Dlaczego Jezus nazywa oczekujących poratowania nieszczęśnika niewiernym plemieniem? Czy chodziło o to, że choć niebawem dokonać miało się zbawienie świata, oni widzieli tylko dość przyziemną z tej perspektywy możliwość wyleczenia z chorób? Cóż takiego było w owym demonie, że dało się go pokonać tylko modlitwą i postem? Umykać może to, co w tej scenie najpiękniejsze – wyznanie ojca: „Wierzę, zaradź memu niedowiarstwu!”. Prosząc Boga o potrzebne łaski, zastanawiamy się, czy nas wysłucha. Czasem zadajemy pytanie, czy nasza słaba wiara wystarczy, by tę łaskę otrzymać. Warto wtedy wołać jak ów ojciec: „Wierzę, zaradź memu niedowiarstwu!”.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.