Co my mamy?

Ropa w łupkach. Może to temat mało medialny, ale czy to powód by w ogóle się nim nie zajmować?

W czasie zeszłotygodniowej konferencji jaką zorganizował Państwowy Instytut Geologiczny (PIG), Główny Geolog Kraju i szef PIGu przedstawiali wyniki analiz dotyczących zasobów ropy i gazu łupkowego. Konferencja była szeroko komentowana w mediach głównie z powodu gazu łupkowego. W zasadzie tylko o tym mówiono. Tymczasem geolodzy przedstawili pierwsze wyniki swoich szacunków dotyczących zasobów ropy w skałach łupkowych.

Z ropą łupkową jest podobnie jak z gazem łupkowym. Pod względem chemicznym nie różni się ona niczym od ropy „zwykłej”, czyli w złożach konwencjonalnych. Ropa łupkowa to taka, która znajduje się w niewielkich szczelinach, w porach specyficznego rodzaju skał. W łupkach właśnie. Jej wydobycie jest bardziej skomplikowane niż ropy z pokładów konwencjonalnych. Skomplikowane, czyli droższe. Cena ropy na światowych rynkach jest jednak tak wysoka, że ropę łupkową opłaca się już wydobywać.

W Polsce mamy zasoby ropy łupkowej. Ile? No cóż, Norwegią nie będziemy, ale trochę ropy mamy. Z pierwszych szacunków wynika, że ponad 530 milionów ton, a dzisiejsza technologia pozwala na wydobycie około 250 milionów ton. Czy to dużo? Całoroczne zapotrzebowanie wszystkich polskich rafinerii to ok. 24 milionów ton. Gdy wliczyć do tego niewielkie ilości naszej ropy konwencjonalnej, moglibyśmy być samowystarczalni przez 12 – 13 lat.

Podane wyżej liczby to pierwsze szacunki. Państwowy Instytut Geologiczny zadeklarował, ze będzie uaktualniał swój raport co dwa lata.

Ropa naftowa w pokładach łupkowych nie wzbudza takich emocji jak gaz z łupków. Może to nie jest temat na okładkę, ale nie może to być powód, by nie mówić o nim wcale.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tomasz Rożek

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka