Po prośbie

Paście stado Boże, które jest przy was, strzegąc go nie pod przymusem, ale z własnej woli, jak Bóg chce; nie ze względu na niegodziwe zyski, ale z oddaniem. (1 P 5,2)

1 P 5,1-4

Paście stado Boże, które jest przy was, strzegąc go nie pod przymusem, ale z własnej woli, jak Bóg chce; nie ze względu na niegodziwe zyski, ale z oddaniem. (1 P 5,2)


„Paście stado Boże” – w prośbie Piotra wybrzmiewa jeszcze echo słów, jakie usłyszał od Jezusa („Paś owce moje!” – J 21,17). Pierwszy papież zaznacza, że paść znaczy strzec, a konkretnie strzec z oddaniem. Najkrótsza definicja „oddania”: Nie ja. Inna: Najgłębsza więź. Słowa wagi ciężkiej. Mierzyli się z nimi następcy pierwszych uczniów i ich następcy… I kolejni przez ostatnie dwa tysiące lat. Ci, którzy liczyli na tylko własne siły, mimo licznych talentów i dobrych chęci, prędzej czy później nie zdawali testu wiarygodności. Pasterze zapatrzeni w Jezusa przeciwnie, mimo że paśli w poczuciu bezradności, okazywali się godni zaufania, to znaczy nie rozbijali, ale jednoczyli stado.

„Proszę” – to słowo z dzisiejszego listu (świętego Piotra Apostoła do nas) brzmi szczególnie przejmująco. Zawiera nadzieję na odnowę (pasterzy i stada), na Kościół zawsze młody, czyli ten z wypowiedzi G. K. Chestertona: „Jesteśmy chrześcijanami i katolikami nie dlatego, że czcimy klucz, ale dlatego, że przeszliśmy przez drzwi i poczuliśmy wiatr, który dmie w trąby zwycięstwa nad krainą żyjących”.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Piotr Sacha Piotr Sacha W I czytaniu Dziennikarz, sekretarz redakcji internetowej „Gościa Niedzielnego”. Jest absolwentem socjologii na Uniwersytecie Śląskim oraz dziennikarskich studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie. Były korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej w Katowicach. Wieloletni redaktor „Małego Gościa Niedzielnego”. Autor licznych artykułów dotyczących kultury oraz tematyki społecznej, a także książki dla dzieci „Mati i wielkie fałszerstwo”. Z pasją wędruje stronami literatury współczesnej i po ścieżkach muzyki. Ostatnio – wraz z prof. Jackiem Wojtysiakiem – opublikował książkę „Bóg na logikę. Rozmowy o wierze w zasięgu rozumu”.