Premier Tusk wypowiada posłuszeństwo Paryżowi i Berlinowi. Kilka tygodni temu, w Berlinie pokładał całą nadzieję.
19.01.2012 10:25 GOSC.PL
Aż trudno uwierzyć, jak szybko premier Donald Tusk zmienia front. Kilka tygodni temu, przy jego pełnym poparciu, minister spraw zagranicznych Radek Sikorski w płomiennym przemówieniu wygłoszonym w Berlinie wzywał Niemcy do większej aktywności. Do wzięcia większej odpowiedzialności za Europę, do wzięcia w dłonie sterów. W Niemcach nadzieja.
Dzisiaj premier Donald Tusk – w wywiadzie udzielonym włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera" – mówi, że nie można pozostawiać sterów Europy Paryżowi i Berlinowi.
Co się stało? Ano, Paryż i Berlin wystawili Polskę do wiatru. Po miłych i nic nie znaczących deklaracjach okazało się, że nie ma najmniejszych szans, by Polska uczestniczyła w spotkaniach dotyczących ratowania gospodarki wspólnej Europy. Dla Donalda Tuska ta decyzja musiała być bardzo bolesna. Przecież obiecywali, przecież się uśmiechali, przecież robili sobie zdjęcia… No tak, ale to było tylko do momentu, w którym udało się od Polski uzyskać obietnicę pożyczki Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu. Pieniądze, 25 – 30 mld złotych, mają być przeznaczone na ratowanie sypiących się gospodarek Grecji, Irlandii, Włoch, Portugalii… jakoś tych krajów coraz więcej.
A wracając do żaby, którą Donald Tusk musi teraz połknąć. Póki wszyscy się uśmiechali, byliśmy przyjaciółmi Niemiec. Teraz zmieniamy front i zaczynamy przed Niemcami ostrzegać. Takie rzucanie się z prawa na lewo niczego nie przyniesie. Donald Tusk i kolejni premierzy Polski powinni wziąć sobie głęboko do serca słowa Lorda Palmerstona, premiera brytyjskiej królowej Wiktorii. „Nie mamy przyjaciół, nie mamy wrogów, mamy tylko interesy.”
Tomasz Rożek
Kierownik działu „Nauka”
Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.
Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka