Wybuchła plotka, że z powodu awarii elektrowni atomowej na Ukrainie radioaktywna chmura sunie nad Polskę. Nie ma żadnego powodu, by w te plotki wierzyć.
05.12.2014 14:05 GOSC.PL
W Poznaniu podobno dyrektorzy szkół zabronili dzieciom wychodzić na dwór, a rodzice wymieniają się mrożącymi krew w żyłach SMS’ami. Telefony w szpitalach urywają się, bo zaniepokojeni ludzie dzwonią i pytają o radę. W mieście wybuchła plotka, że z powodu awarii elektrowni atomowej na Ukrainie, radioaktywna chmura sunie nad Polskę.
Po pierwsze, nie ma żadnego powodu by w te plotki wierzyć. Rzeczywiście, kilka dni temu w jednej z ukraińskich elektrowni miał miejsce „incydent”, który spowodował wyłączenie jednego z reaktorów. Pisaliśmy o tym w "Gościu" jako jedni z pierwszych. Nie doszło jednak do żadnego wycieku, ani wydostania się poza rdzeń reaktora materiałów radioaktywnych w jakikolwiek inny sposób. W elektrowni na Zaporożu w jednym z bloków uszkodzone zostało uzwojenie „przekładnika prądowego transformatora potrzeb własnych bloku”. Zepsuł się jeden z elementów, który zapewnia zasilanie dla urządzeń znajdujących się na terenie elektrowni. W takiej sytuacji zadziałał system awaryjny i wyłączył reaktor. Na żadnym etapie tej procedury nie było zagrożone życie ani zdrowie ludzi. Ani na Ukrainie, ani w Polsce.
Zarówno Państwowa Agencja Atomistyki, jak i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, nie widzą powodów do paniki. Nie zostało wykryte podwyższone tło promieniowania.
Tomasz Rożek
Kierownik działu „Nauka”
Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.
Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka