Zabrali na drogi

Ok, może nie zabrali, tylko wstrzymali, ale sytuacja jest i tak groźna. O co chodzi?

Komisja Europejska przerwała finansowanie projektów drogowych zarządzanych przez GDDKiA. Chodzi o pieniądze, jakie zdobyliśmy w ramach programów Infrastruktura i Środowisko oraz Rozwój Polski Wschodniej. Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska oceniła decyzję KE jako „kuriozalną”, ale KE nie zamierza odpuszczać.

Powodem, dla którego wstrzymane zostały prawie 4 mld złotych, jest podejrzenie utworzenia kartelu, w którym udział mieli brać menadżerowie dużych firm budowlanych oraz dyrektorzy z GDDKiA. Jeżeli podejrzenia się potwierdzą, nie dość, że pieniędzy na trzy ważne drogi nigdy nie zobaczymy, najpewniej przyjdzie nam zwracać już te, które KE na te inwestycje wydała. A chodzi o trzy szlaki, o budowę drogi ekspresowej na odcinku Jeżewo-Białystok, drogi krajowej nr 8 na odcinku Piotrków Trybunalski-Rawa Mazowiecka oraz o budowę autostrady A4 Radymno-Korczowa.

Sprawa jest poważna, bo jeżeli w drodze dochodzenia okaże się, że istniała jakakolwiek zmowa pomiędzy Dyrekcją Dróg Krajowych a wykonawcami, KE może kazać nam zwrócić ogromne kwoty pieniędzy. Polska strona twierdzi, że zostaliśmy poszkodowani, bo sami wykryliśmy nieprawidłowości. Innymi słowy, skoro znaleźliśmy je, powinna nas czekać nagroda, tymczasem dostaliśmy karę. Cóż, Bruksela uważa inaczej, namawiając Warszawę, by sama cofnęła finansowanie publiczne dla tych inwestycji. A wtedy zamiast drogi będzie przysłowiowe ściernisko. Sprawa ma zostać wyjaśniona w ciągu najbliższych miesięcy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tomasz Rożek

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka