Tegoroczni laureaci nauczyli się poruszać po świecie kwantów. To daje ogromne możliwości.
09.10.2012 12:26 GOSC.PL
Laureatami tegorocznej, 106 Nagrody Nobla z fizyki zostali Serge Haroche z Francji i David Wineland z USA. Zostali wyróżnieni za „otwarcie drzwi nowej ery eksperymentów w fizyce kwantowej” – jak stwierdziła komisja noblowska w uzasadnieniu.
O co chodzi? Świat kwantów, to świat bardzo małych odległości i bardzo małych rozmiarów. Panujące w tym świecie zasady nijak mają się do tego, co obserwujemy wokoło. Tegoroczni laureaci nauczyli się w tym tajemniczym świecie doskonale poruszać. I prawa które tam panują wykorzystywać. Zostali nagrodzeni za to, że potrafili odczytać informację „zapisaną” w pojedynczym atomie, bez jej niszczenia (zmiany). To daje niesamowite wręcz możliwości w informatyce czy komunikacji. Umożliwia budowę komputerów opartych o zupełnie nowe zasady (tzw. komputerów kwantowych), oraz teleportację kwantową, która w przyszłości zostanie wykorzystana do przesyłania informacji i kodowania jej.
Tomasz Rożek
Kierownik działu „Nauka”
Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.
Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka