Politycy PiS przygotowują wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec premiera Donalda Tuska. Oznacza to, że jednocześnie zgłoszą propozycję kandydatury nowego szefa rządu. Aby został przyjęty musi go poprzeć większość posłów.
Gdyby nawet zagłosowała na niego cała opozycja, nie ma on szans, gdyż PiS, SP, SLD i RP łącznie nie mają większości, a z rządzącej koalicji PO – PSL nikt go z pewnością nie poprze. Dlatego szanse na jego przyjęcie są mało realne. A jednak jego zgłoszenie ma sens. Jest bowiem okazją do debaty na temat stanu Polski, okazją do przedstawienia propozycji naprawy wielu obszarów życia społecznego, które po blisko 6 latach rządów PO są w opłakanym stanie, jak np. służba zdrowia, edukacja, transport, wymiar sprawiedliwości, czy media publiczne. Pokazanie alternatywy, nawet jeśli nie ma szans na jej realizację przez opozycję, może zmusić rządzącą koalicję do działania i wzięcia choć w trochę większym stopniu odpowiedzialności za państwo. Czekamy więc na wniosek i debatę o Polsce.
Bogumił Łoziński
Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.
Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego