Czym więcej odwiertów, tym częściej dowiadujemy się, że gazu mamy… mniej.
16.03.2012 11:01 GOSC.PL
To zresztą normalne. Mniej, nie znaczy, że mało. Ilości jakie były podawane w pierwszych komunikatach prasowych były rzeczywiście ogromne. Z prostego rachunku wynikało, że gdyby Polska całą energię produkowała tylko i wyłącznie z gazu, wystarczyłoby go nam na kilkaset lat. Być może nasze zasoby są o połowę mniejsze niż pierwotnie szacowano. Dokładne liczby Państwowy Instytut Geologiczny opublikuje 21 marca.
Skąd tak drastyczna redukcja? Pierwsze szacunki opierały się na dokładnej „inwentaryzacji” naszego podłoża geologicznego. Gaz łupkowy występuje w konkretnych formacjach skalnych. Ilość surowca oszacowano więc na podstawie ilości „gazowych” skał.
Nowsze szacunki opierają się dodatkowo na analizie danych historycznych z przeprowadzonych już odwiertów. Przy opracowywaniu raportu wzięto także pod uwagę początki eksploatacji gazu łupkowego w USA. Porównano, ile surowca udało się wydobyć z złóż w stosunku do szacowanych zasobów. Ten przelicznik wzięto pod uwagę przy szacowaniu ilości gazu jaki będzie się dało wydobyć w Polsce. Raport, który zostanie opublikowany już za kilka dni, będzie pierwszym sporządzonym przez polskich specjalistów.
Podane liczby, choć bliższe rzeczywistości, dalej będą szacunkami. Po to by w sposób miarodajny powiedzieć ile w Polsce jest gazu w pokładach łupkowych, konieczne jest wykonanie przynajmniej 100 odwiertów w najbardziej zasobnych złożach. Na razie zrobiliśmy około 15.
Tomasz Rożek
Kierownik działu „Nauka”
Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.
Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka