W dobie kryzysu Europy, który bierze się w zasadniczym stopniu z odejścia od prawdziwych wartości, warto przywołać postać głównego patrona Starego Kontynentu św. Benedykta.
Instytucje Unii Europejskiej często powołują się na europejskie wartości, które mają mieć wymiar uniwersalny. Problem w tym, że nie do końca są one zdefiniowane, a nawet jeśli, np. prawa człowieka, to na tyle ogólnie, że każdy może - powołując się na nie - wskazywać co innego. Na przykład, dla jednych z praw człowieka można wysnuć prawo do aborcji, a dla innych - prawo do życia od poczęcia. Nie da się jednak ukryć, że dominuje lewicowo-liberalna interpretacja pojęć określających wartości, a etyka chrześcijańska została w praktyce odrzucona, instytucje unijne reagują na nią alergicznie. Tymczasem założyciele Unii Europejskiej, tworząc jej idee, odwoływali się do wartości wypływającej z chrześcijańskiego dziedzictwa Europy. Dziś Europa je odrzuciła: Boga, wartość życia, normalnej rodziny, koncepcji człowieka opartej na biologicznej płci itp. Odpowiedź na pytanie, skąd wziął się kryzys współczesnej Europy, jest oczywista – właśnie z odejścia od prawdziwych wartości.
11 lipca wspominamy św. Benedykta, głównego patrona Europy. To właśnie on na gruzach Imperium Rzymskiego opanowanego przez barbarzyńców stworzył w VI wieku ideę Europy opartą o dziedzictwo greckie, rzymskie i chrześcijaństwo. To z jego inspiracji powstały zakony, które zaniosły Chrystusa do każdego zakątka naszego Kontynentu. Wraz z Ewangelią nieśli też cywilizację, która była ustanowiona na bardzo solidnym fundamencie. Dziś idea tej cywilizacji jest nie tylko aktualna, ale stanowi szansę na wyjście Europy z kryzysu. Nie jest to wyjście tylko dla wierzących w Chrystusa, gdyż chrześcijaństwo niesie uniwersalne wartości, których przestrzeganie nie wymaga wiary, jak pokój, solidarność, troska o słabszych, ochrona życia na każdym etapie i małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny czy respektowanie cudzej własności itd. W dobie dzisiejszego kryzysu UE warto przywołać wartości, które zaszczepił w Europie św. Benedykt.
Bogumił Łoziński Zastępca redaktora naczelnego i kierownik działu „Polska”. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, z Prymasem Polski kard. Józefem Glempem na czele, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”.
Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.
Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego