Sędziowie do naprawy

Przedstawiając prezydentowi Andrzejowi Dudzie do nominacji skompromitowanych sędziów, Krajowa Rada Sądownictwa potwierdziła diagnozę PiS, że środowisko sędziowskie wymaga sanacji i to głębokiej.

Trwa ostry spór między środowiskiem sędziowskim a obecnym obozem rządzącym. Według PiS, sędziowie stanowią zamkniętą korporację, która broni swoich interesów, a przede wszystkich sędziów, którzy często fatalnie pracują. Dlatego rząd i prezydent podejmują działania, które według obozu rządzącego mają oczyścić sądy z różnych patologii. Środowisko sędziowskie bardzo ostro reaguje na wszelkie próby oddziaływania rządu na sądy, a wszystko pod hasłem obrony ich niezawisłości, która jest zapisana w Konstytucji.

Z tej perspektywy można odczytywać konflikt o mianowanie sędziów z prezydentem. Z przedstawionych do nominacji prezydent Duda odmówił powołania dziesięciu. Dla KRS jest to naruszenie ich niezawisłości. Inni prawnicy uważają, że Konstytucja daje prezydentowi takie uprawnienia.

Jednak spójrzmy na ten spór z nieco innej perspektywy. Jak podały media, wśród odrzuconych przez prezydenta jest m.in. pani sędzia, przez którą kibic Legii przez ponad 3 lata przebywał w areszcie śledczym bez wyroku, inna jest odpowiedzialna za odrzucenie pozwu zbiorowego ws. Amber Gold. Jest wśród nich także sędzia odpowiedzialny za odebranie dzieci rodzinie Bajkowskich, a także taki, który nie dostrzegł niczego złego w stwierdzeniu: „Zastrzelimy Jarosława Kaczyńskiego, wypatroszymy i skórę wystawimy na sprzedaż w Europie”, gdyż uznał je za konwencję bajkową.

Prezydent Duda ma rację, że odmówił ich nominacji. Skompromitowani sędziowie powinni ponieść kary, a nie awansować. Zdumiewająca jest postawa KRS, która nie tylko nie dostrzega niestosowności wysuwania takich kandydatur, ale podkreśla, że zostali zweryfikowani pozytywnie. Tym samym środowisko sędziowskie w pełni potwierdziło zarzuty stawiane mu przez PiS – jest ono chore i wymaga naprawy i to pilnie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego