Jeśli wzrost dzietności wynika z wprowadzenia rocznego płatnego urlopu macierzyńskiego, to jest to niewątpliwe sukces rządu Donalda Tuska.
30.12.2014 16:09 GOSC.PL
Z analizy najnowszych danych GUS wynika, że w 2014 r. urodzi się o 20 tys. dzieci więcej niż prognozował GUS. W okresie od stycznia do października przyszło na świat o 4,6 tys. dzieci niż w analogicznym okresie 2013 r. Przy jednoczesnym zmniejszeniu się liczby zgonów przyrost naturalny będzie dodatni i wyniesie 10 tys. osób. Komentujący te dane w „Rzeczpospolitej” specjaliści przypisują ten wzrost dzietności wprowadzeniu przez rząd Tuska w 2013 r. płatnego rocznego urlopu macierzyńskiego. Jeśli rzeczywiście wzrost dzietności jest efektem działań rządu PO-PSL, to należy go za to rozwiązanie pochwalić.
Płatny urlop macierzyński to tylko jeden z elementów polityki prorodzinnej. Ważna jest też już wprowadzona Karta Dużych Rodzin, dzięki której rodziny z trójką dzieci i więcej mają prawo do różnych zniżek. Ale to nie wystarczy. Trzeba kontynuować wprowadzanie różnych elementów polityki prorodzinnej. Na przykład bon wychowawczy na dziecko, dopóki nie pójdzie ono do przedszkola, a jeszcze lepiej do szkoły, bo obowiązku przedszkolnego u nas nie ma. Bardzo dobrym pomysłem jest bon edukacyjny. Pozwoli on nie tylko wybrać rodzicom odpowiednią dla dziecka szkołę, ale może stać mechanizmem wymuszającym na szkołach wysoki poziom nauczania i wychowania.
Z pewnością powinny wzrosnąć kwoty odpisu podatkowego, a także dopłacanie z budżetu rodzinom, które zbyt mało zarabiają, aby skorzystać z odpisu. Najwyższy czas, aby zająć się sytuacją matek, które nigdy nie pracowały na umowie, bo wychowywały dzieci. Powinny one być za swoją pracę w domu wynagradzane. Katalog działań prorodzinnych jest bardzo szeroki. Nadszedł czas, na opracowanie narodowej strategii prorodzinnej, bo od niej zależy przyszłość Polski, także w wymiarze ekonomicznym.
Bogumił Łoziński
Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.
Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego