UE bez wyjścia

Unia Europejska nie ma wyjścia – musi zdecydowanie i skutecznie przeciwstawić się Putinowi, bowiem aneksja państwa należącego do Unii będzie oznaczała jej rozpad.

Sankcje wizowe i finansowe, jakie Unia Europejska i USA nałożyła na osoby z Rosji i Krymu, z pewnością są nieadekwatne do działań Putina. W kontekście przyłączenia Krymu do Rosji wydają się wręcz śmieszne. A jednak trzeba pamiętać, że to dopiero pierwszy krok (nie licząc wykluczenia Rosji z grupy G8). Jutro zbierze się Rada Europejska (szefowie państw wchodzących w skład UE) i zapewne uchwali kolejne. Zapewne poprzedzą je żmudne negocjacje, bowiem każde państwo ma swoje interesy i będzie ich bronić.

Trzeba jednak pamiętać, że UE podejmuje decyzję kolegialnie, a nie - jak Putin czy nawet prezydent USA - jednoosobowo. Można się zżymać, że Unia jest powolna, że ma trudności z zajęciem jednego stanowiska, że często jest ono zbyt łagodne. To wszystko prawda. Trzeba jednak mieć świadomość, że mleko już się rozlało.

Im bardziej Putin będzie eskalował konflikt, tym bardziej UE będzie w sytuacji bez wyjścia. Jeśli Unia ustąpi albo zachowa się zbyt kunktatorsko, Putin będzie zajmował kolejne obszary. Aneksja nawet skrawka terytorium państwa należącego do Unii Europejskiej będzie oznaczało jej koniec. A rozpad Unii spowoduje większe straty ekonomiczne niż z powodu sankcji nałożonych na Rosję.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego