Ważny głos bioetyczny

Dokument Episkopatu o wyzwaniach bioetycznych to niezmiernie ważny głos w toczącej się obecnie w Polsce debacie na ten temat.

Dokument „O wyzwaniach bioetycznych, przed którymi stoi współczesny człowiek” powinien być obowiązkową lekturą katolików, obszernie bowiem tłumaczy stanowisko Kościoła katolickiego w Polsce na temat aktualnych problemów bioetycznych. Z opracowaniem powinni zapoznać się również przeciwnicy stanowiska Kościoła, chociażby po to, aby zapoznali się z jego argumentami, a przez to polemizowali z nimi, a nie swoimi projekcjami np. na temat stosunku Kościoła do in vitro.

Dokument prezentuje nauczanie Kościoła i przedstawia argumenty natury religijnej, jednocześnie popiera je wiedzą naukową. Opracowanie przygotował Zespół Ekspertów ds. Bioetyki Konferencji Episkopatu Polski, któremu przewodniczy abp Henryk Hoser, a wśród członków tego gremium są lekarze, bioetycy, genetycy oraz prawnicy. Jest to więc grono kompetentne do zabierania głosu w kwestiach bioetycznych. Wśród licznych problemów omawianych w opracowaniu są m.in. kwestie związane ze świętością ludzkiego życia, aborcją, eugeniką prenatalną, antykoncepcją, in vitro, związkami partnerskimi, ideologią gender i ludzką seksualnością. Są to więc sprawy, które aktualnie stanowią przedmiot debaty w Polsce.

Na szczególną uwagę zasługuje rozdział dotyczący obowiązków katolików w życiu publicznym. Autorzy dokumentu przypominają, że świeccy mają obowiązek zaangażowania w życie publiczne, a obowiązkiem każdego katolika biorącego w nim udział jest wierność nauczaniu Kościoła katolickiego i samemu Chrystusowi, i nie może być zgody na jakikolwiek kompromis w sferze wartości.

Szerokie ujęcie problemów bioetycznych z perspektywy nauczania Kościoła i wiedzy naukowej ma szczególną wartość w sytuacji, gdy w przestrzeni publicznej dominuje stanowisko lewicowo-liberalne, które wychodzi z diametralnie odmiennej koncepcji osoby ludzkiej. Efektem tej dominacji jest deklarowanie w niektórych kwestiach bioetycznych przez większość społeczeństwa stanowiska sprzecznego z nauczaniem Kościoła. Tak jest na przykład w sprawie metody in vitro, którą według badań opinii społecznej za dopuszczalną uważa ponad 70 procent społeczeństwa, choć Kościół jej zakazuje. W tym kontekście dokument „O wyzwaniach bioetycznych…” ma olbrzymią wartość, gdyż może wpłynąć na stan świadomości społecznej, kształtując ją w zgodzie z etyką katolicką. Na pewno będzie on również przydatny dla duszpasterzy i katolików świeckich, którzy uczestniczą w debatach z ludźmi prezentującymi odmienne poglądy, zawiera bowiem argumenty naukowe i racjonalne, które nie mogą być odrzucone pod pretekstem, że wynikają z wiary, a więc nie obowiązują ludzi niewierzących.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego