Papież ubogich - czyli nas

Franciszek I okrzyknięty „papieżem ubogich” może zwrócić uwagę świata nie tylko na ludzi biednych i wykluczonych, ale także wskazać drogę ubóstwa duchowego każdemu z nas.

Kard. Timothy Dolan ujawnił po konklawe, że kard. Bergoglio powiedział kardynałom, iż wybrał papieskie imię na cześć św. Franciszka z Asyżu. Wybór tego imienia jest więc słusznie interpretowany jako nawiązanie do osoby św. Franciszka. Ten żyjący na przełomie XII i XIII wieku święty wyprowadził Kościół z kryzysu poprzez osobiste świadectwo życia, w którym naśladował Chrystusa w Jego ubóstwie, pokorze i posłuszeństwie Bogu. Św. Franciszek jest powszechnie kojarzony z pomocą biednym, potrzebującym i niewątpliwie praca wśród takich ludzi jest charyzmatem franciszkanów. Ale cnota ubóstwa ma także inny wymiar - duchowy. Ubóstwo duchowe oznacza postawę pokory wobec świata. Pomoc potrzebującym wynika w niej z miłości do Boga, nie jest więc zwykła praca charytatywną, ale, oprócz pomocy materialnej, przede wszystkim niesieniem potrzebującym Bożej miłości. Chrystus powiedział: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie”. W ubóstwie duchowym chodzi o wolność od uzależnienia od świata materialnego, od dążenia do sukcesu rozumianego jako dostatek materialny i kariera. Człowiek ubogi zawierza swe życie Bogu i na Nim opiera swoją egzystencję, oddając siebie do „dyspozycji” Boga. Postawa taka przejawia się m.in. w gotowości do znoszenia niedostatku, stosowaniu środków prostych i ubogich w apostolstwie, a nawet w dzieleniu życia z potrzebującymi.

Słusznie odczytując przyjęcie przez nowego papieża imienia Franciszka jako wskazanie na ubogich, warto mieć świadomość, jest to również wezwanie do każdego z nas, aby praktykować ubóstwo duchowe.

 
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego