Etyczne kryterium wyboru

Oddanie głosu na Platformę, lewicę i Nowoczesną oznacza poparcie dla partii, które walczą z wartościami chrześcijańskimi.

W niedzielę 25 października wyłonimy parlament, który w najbliższym czasie będzie decydował o kształcie prawa w kwestiach etycznych. Te wybory słusznie są oceniane jako jedne z najważniejszych po 1989 r. Od ich wyniku w dużym stopniu zależy, w jakim kierunku będzie podążać Polska w najbliższych latach. Czy drogą wytyczoną przez PO, czy też będą realizowane zmiany, które zapowiada PiS. Stosujemy różne kryteria wyboru: program gospodarczy, koncepcję polityki prorodzinnej, pomysł na naprawę służby zdrowia itp. Bardzo często głosujemy na konkretnego kandydata, choć trzeba mieć świadomość, że w systemie proporcjonalnym oznacza to także poparcie dla jego partii, w efekcie dzięki nam może wejść do parlamentu polityk, na którego nigdy byśmy nie zagłosowali.

Jednak dla wielu osób, szczególnie katolików, ale nie tylko, zasadniczym kryterium wyboru są kwestie etyczne. I rzeczywiście w tej sferze Polska jest w szczególnym momencie. Doświadczamy bowiem ostrych sporów światopoglądowych. Środowiska lewicowo-liberalne dążą do wprowadzenia rozwiązań prawnych sprzecznych z etyką katolicką. W Sejmie, który zakończył działalność, w wielu sprawach odniosły sukces. Ich ofensywa, której celem jest zniszczenie tradycyjnych wartości wywodzących się z chrześcijaństwa, będzie trwała. Stąd te wybory parlamentarne mają głęboki wymiar cywilizacyjny. Dlatego dla katolików i ludzi kierujących się wartościami chrześcijańskimi zasadniczym kryterium wyboru powinny być poglądy kandydatów i ich partii w sprawach światopoglądowych. Poglądy te można, na przykład, określić na podstawie analizy głosowań klubów i kół parlamentarnych ostatniej kadencji Sejmu w takich sprawach, jak ustawa o in vitro, konwencja przemocowa, ustawa o zakazie aborcji czy o urzędowej zmianie płci.

Z analizy tej wynika, że ugrupowaniem, którego przedstawiciele głosowali zgodnie z etyką katolicką jest Prawo i Sprawiedliwość, a także klub Zjednoczona Prawica, który powstał z posłów i senatorów Solidarnej Polski oraz Polski Razem. Posłowie PSL w kwestiach etycznych dzielili się pół na pół. Platforma Obywatelska opowiedziała się za wszystkim ustawami, które są sprzeczne z moralnym nauczaniem Kościoła. Co więcej, w większości przypadków była ich inicjatorką. Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Twój Ruch, startujące do Sejmu pod szyldem Zjednoczonej Lewicy, zawsze opowiadały się za lewicowo-liberalnymi ustawami. Partie, które nie były obecne w ostatnim Sejmie, ale mają komitety ogólnopolskie, w swoich programach nie odnoszą się do kwestii etycznych. Z wypowiedzi ich przedstawicieli można wysnuć wniosek, że Nowoczesna i Partia Razem również opowiadają się przeciwko etyce katolickiej. Niejasny jest stosunek do kwestii światopoglądowych ugrupowań: Kukiz’15 oraz KORWiN. Ich przedstawiciele wypowiadają na ten temat często sprzeczne poglądy, np. liderzy obu partii są za utrzymaniem obecnego kompromisu aborcyjnej i za in vitro.

Ludzie kierujący się moralnością katolicką, wartościami chrześcijańskimi muszą mieć świadomość, że od naszego głosu zależy także kształt rozwiązań prawnych, dotyczących kwestii etycznych. Wobec ofensywy liberalno-lewicowej kryterium etyczne powinno mieć zasadnicze znaczenie. Głosując, opowiadamy się za kształtem naszej cywilizacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego