Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nie tylko budzi wątpliwości konstytucyjne, lecz w praktyce znacznie pogorszyła sytuację ofiar tej patologii.
03.09.2014 15:05 GOSC.PL
Przygotowany przez Instytut Ordo Iuris wniosek o kontrolę konstytucyjności ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie został w sierpniu skierowany do Trybunału Konstytucyjnego. We wniosku zostało zakwestionowanych aż osiem artykuł ustawy. Jego autorzy zwracają uwagę, że godzi ona w takie wartości chronione konstytucją jak: dobro dziecka, autonomia rodziny, prawo rodziców do wychowania dziecka, prawo do sądu, oraz prawo każdego do dostępu do zebranych przez władze publiczne danych o jego osobie.
Jednak problem z tą ustawą nie polega tylko na zastrzeżeniach co do jej zgodności z Konstytucją. Raport NIK pokazuje, że w okresie od 2010 r. (kiedy weszła w życie nowelizacja ustawy) do 2013 r. wyraźnie pogorszyła się sytuacji osób, których dotyka przemoc. Według NIK zawarte w ustawie rozwiązania są oderwane od rzeczywistości i nie zadziałały w praktyce. Chodzi m.in. o znaczne zbiurokratyzowanie procedur, zwiększenie ilości tworzonej dokumentacji i jej dublowanie, a także przewlekły tryb postępowania, w zasadzie uniemożliwiający sprawne i szybkie udzielenie pomocy. Z danych wynika, że po wprowadzeniu nowych procedur, w pierwszym półroczu 2012 r., nastąpił olbrzymi – bo aż 40-procentowy spadek wykrywania przemocy przez policję. Ustawa pozwala też odbierać dzieci z rodzin, z powodów, które nie dają podstaw do takich działań, np. biedy albo tego, że dziecko było za grube. Decyzję o odebraniu dziecka nie podejmuje sąd, lecz pracownik socjalny. Tylko od 1 sierpnia 2010 r. do końca 2011 r. odebrano w ten sposób 588 dzieci, w 2013 r. - 627. Oznacza to, że liczba dzieci odbieranych rodzinie systematycznie rośnie.
Dlatego, nim na temat ustawy wypowie się Trybunał Konstytucyjny, należy ją jak najszybciej zmienić, aby nie powodowała odwrotnych skutków od zamierzonego.
Bogumił Łoziński
Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.
Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego