Zła ustawa

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nie tylko budzi wątpliwości konstytucyjne, lecz w praktyce znacznie pogorszyła sytuację ofiar tej patologii.

Przygotowany przez Instytut Ordo Iuris wniosek o kontrolę konstytucyjności ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie został w sierpniu skierowany do Trybunału Konstytucyjnego. We wniosku zostało zakwestionowanych aż osiem artykuł ustawy. Jego autorzy zwracają uwagę, że godzi ona w takie wartości chronione konstytucją jak: dobro dziecka, autonomia rodziny, prawo rodziców do wychowania dziecka, prawo do sądu, oraz prawo każdego do dostępu do zebranych przez władze publiczne danych o jego osobie.

Jednak problem z tą ustawą nie polega tylko na zastrzeżeniach co do jej zgodności z Konstytucją. Raport NIK pokazuje, że w okresie od 2010 r. (kiedy weszła w życie nowelizacja ustawy) do 2013 r. wyraźnie pogorszyła się sytuacji osób, których dotyka przemoc. Według NIK zawarte w ustawie rozwiązania są oderwane od rzeczywistości i nie zadziałały w praktyce. Chodzi m.in. o znaczne zbiurokratyzowanie procedur, zwiększenie ilości tworzonej dokumentacji i jej dublowanie, a także przewlekły tryb postępowania, w zasadzie uniemożliwiający sprawne i szybkie udzielenie pomocy. Z danych wynika, że po wprowadzeniu nowych procedur, w pierwszym półroczu 2012 r., nastąpił olbrzymi – bo aż 40-procentowy spadek wykrywania przemocy przez policję. Ustawa pozwala też odbierać dzieci z rodzin, z powodów, które nie dają podstaw do takich działań, np. biedy albo tego, że dziecko było za grube. Decyzję o odebraniu dziecka nie podejmuje sąd, lecz pracownik socjalny. Tylko od 1 sierpnia 2010 r. do końca 2011 r. odebrano w ten sposób 588 dzieci, w 2013 r. - 627. Oznacza to, że liczba dzieci odbieranych rodzinie systematycznie rośnie.

Dlatego, nim na temat ustawy wypowie się Trybunał Konstytucyjny, należy ją jak najszybciej zmienić, aby nie powodowała odwrotnych skutków od zamierzonego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego