Rząd skieruje do Sejmu ustawę ratyfikującą ideologiczną konwencję przemocową, a premier apeluje, aby dyskusji nie zdominowały ideologiczne spory. Gdzie są granice hipokryzji?
29.04.2014 16:11 GOSC.PL
Rada Ministrów zdecydowała, że skieruje do Sejmu ustawę ratyfikującą Konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet. Rząd przyjął tę konwencję w 2012 r.; aby weszła w życie, musi ją ratyfikować parlament i podpisać prezydent. Konwencja wzbudziła olbrzymie spory. Jej zatwierdzenia domagają się środowiska feministyczne, choć nie ma w niej zapisów chroniących kobiety przed przemocą, których aktualnie nie byłoby w polskim prawie. Z perspektywy ochrony przed przemocą nie wnosi ona więc żadnych nowych regulacji. Dlaczego więc feministki tak głośno domagają się jej ratyfikacji?
Otóż wprowadza ona do polskiego prawa genderową definicję płci społeczno-kulturowej, pomijającej naturalne różnice biologiczne między kobietą a mężczyzną. Upatruje też źródła przemocy w tradycji czy religii. Tak zdefiniowane źródła przemocy otwierają drogę do otwartej walki z tradycyjnymi wartościami czy religią katolicką, którą feministki otwarcie wskazują jako źródło przemocy. Dlatego środowiska konserwatywne protestują przeciwko ratyfikacji tego dokumentu, wskazując, że płeć jest przede wszystkim uwarunkowana biologicznie, a tradycja jest ważnym elementem tożsamości danej społeczności, a nie czymś podejrzanym, co trzeba zwalczać.
Nie wchodząc głębiej w istotę sporu, jest oczywiste, że ma on ewidentnie podłoże ideowe, wynika z dwóch, wzajemnie się wykluczających, koncepcji człowieka, kultury i tradycji. Tymczasem premier Donald Tusk, informując o skierowaniu ustawy ratyfikacyjnej do Sejmu, stwierdził, że ma nadzieję, iż spory ideologiczne nie zdominują sejmowej dyskusji na temat jej ratyfikacji. To czysta hipokryzja. Przecież właśnie z powodów ideologicznych rząd dąży do ratyfikacji tego dokumentu, bo każdy, kto zna jego treść, wie, że prawnej ochrony kobiet przed przemocą on nie poprawi.
Bogumił Łoziński
Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.
Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego