Polacy za wolnością sumienia

Badania CBOS dotyczące dyscypliny partyjnej w sejmowych głosowaniach pokazują, że dla większości Polaków wierność sumieniu jest ważniejsza niż partyjne polecenia.

W dyskusjach nad kondycją Polaków częste są głosy, że odchodzimy od podstawowych wartości. Wyniki badania CBOS z marca tego roku skłaniają do wniosku, że takie opinie są na wyrost. Okazuje się bowiem, że większość respondentów (57 procent) sondażu przeprowadzonego w marcu br. uważa, że w czasie głosowania w parlamencie posłowie koalicji rządowej powinni kierować się własnym sumieniem, nawet jeśli głosując wbrew ustaleniom podjętym przez ich kluby paraliżują pracę rządu. Pogląd, że najważniejsze jest to, aby posłowie koalicji rządowej głosowali tak samo, by zachować jej zdolność do sprawnego rządzenia, nawet jeśli wymaga to od nich rezygnacji z własnej opinii, wyraziło 32 procent badanych.

Wyniki tego badania skłaniają ku pewnemu optymizmowi. W poprzednim parlamencie Platforma wprowadziła dyscyplinę partyjną w głosowaniu dotyczącym aborcji. Część posłów tej partii nie zastosowało się do poleceń kierownictwa klubu i oddało głos w zgodzie z własnym sumieniem. Sprawa ta wywołała dyskusję w klubie PO i partii, w efekcie – pod naciskiem posłów z frakcji konserwatywnej - uzgodniono, że w sprawach sumienia dyscypliny partyjnej nie będzie. Kwestia ta jest niezmiernie ważna, bowiem dotyka zagadnienia wolności sumienia. Prawo do wolności sumienia jest jednym z praw podstawowych, mówi o tym m.in. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela. Wolność sumienia jest także wartością, o którą upomina się Kościół katolicki (patrz. encyklika Jana Pawła II Vertitatis splendor). Badanie CBOS pokazuje, że większość Polaków uznaje wolność sumienia za wartość nadrzędną wobec poleceń partyjnych. W dobie relatywizmu etycznego jest taka postawa pokazuje, że podstawowe wartości są dla nas ważne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego