Władze Gryfina zapytały swoich mieszkańców o budowę elektrowni atomowej. Odpowiedź jest dosyć zaskakująca.
14.06.2012 06:34 GOSC.PL
W ostatni weekend w Gryfinie przeprowadzono referendum, dotyczące budowy elektrowni atomowej. Formalnie głosowanie nie jest wiążące, także dlatego, że wzięła w nim udział za mała liczba mieszkańców. Pozostawiając jednak formalności, mieszkańcy (ci, którzy zagłosowali i ci, którzy uznali, że pójście do urn to strata czasu) Gryfina wypowiedzieli się dość jasno.
Na pytanie: "Czy jesteś za lokalizacją elektrowni jądrowej wraz z wszelką inną infrastrukturą, związaną z przemysłem jądrowym na terenie gminy Gryfino?". Odpowiedziało niecałych 14 proc. uprawnionych do głosowania. Spośród tych, którzy głosowali ponad 70 procent nie miało nic przeciwko siłowni jądrowej w sąsiedztwie. Co te wyniki mówią? Widać, że u mieszkańców Gryfina technologia jądrowa nie wzbudza żadnych emocji. Śledząc w mediach pokazywane przy każdej okazji protesty zielonych, można by odnieść wrażenie, że atom = emocje. Dopiero dokładniejsza analiza faktów pokazuje, że akurat w Polsce, w protestach antyatomowych uczestniczy więcej dziennikarzy w roli obserwatorów niż aktywistów.
Wśród garstki Gryfinian, którzy zdecydowali się wziąć udział w referendum, przeważająca część nie miała nic przeciwko budowie elektrowni jądrowej. Przeciwników było tylko nieco ponad 1000 osób. Jak na miejscowość, która liczy ponad 25 tys. mieszkańców, to niewiele.
Póki co, wskazany przez rząd inwestor, grupa PGE, nie dokonała jeszcze ostatecznego wyboru lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść do końca 2013 r.; budowa ma ruszyć w 2016 r. i zakończyć się w 2020 r.
Tomasz Rożek
Kierownik działu „Nauka”
Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.
Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka