Słowa Najważniejsze

Środa 2 marca 2022

Czytania »

ks. Jerzy Szymik

|

02.03.2022 00:00 GN 08/2022 Otwarte

Przesłanie Wielkiego Postu

Mt 6, 1-6. 16-18

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej bowiem nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie.

Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.

Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni to lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.

Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam, już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i obmyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie».

Czytaj Pismo Święte w serwisie gosc.pl: biblia.gosc.pl

Nie trąb przed sobą. Mt 6,2

Ewangelia z komentarzem. Przesłanie Wielkiego Postu
Gość Niedzielny

Takie jest główne przesłanie Wielkiego Postu: czyńcie jałmużnę i post, módlcie się. I wszystko to róbcie dyskretnie. Bo Ojciec (wasz, twój), który jest w ukryciu, widzi w ukryciu. Bóg jest dyskretny i naśladować Go znaczy czynić dobro dyskretnie. Żadne dyskretne dobro nie zostanie przezeń niezauważone, niedocenione, pominięte. „Ojciec (...) odda tobie”.

Oto program Wielkiego Postu, a i całego chrześcijańskiego życia: dla siebie post, dla bliźnich jałmużna, dla ukrytego, ale widzącego wszystko Ojca – modlitwa i zaufanie w sprawie nagrody. I w każdej innej sprawie.

Ewangelię z komentarzem znajdziesz również na naszym kanale SPOTIFY. Obserwuj, by niczego nie przegapić.

Znajdziesz nas także w Podcastach Google