Słowa Najważniejsze

Sobota 10 lipca 2021

Czytania »

Judyta Syrek

|

10.07.2021 00:00 GN 26/2021 Otwarte

Słowo Boga jest lekarstwem na nasze lęki

Mt 10, 24-33

Jezus powiedział do swoich apostołów:

«Uczeń nie przewyższa nauczyciela ani sługa swego pana. Wystarczy, jeśli uczeń będzie jak jego nauczyciel, a sługa – jak jego pan. Jeśli pana domu przezwali Belzebubem, to o ileż bardziej nazwą tak jego domowników.

Nie bójcie się więc ich! Nie ma bowiem nic skrytego, co by nie miało być wyjawione, ani nic tajemnego, o czym by się nie miano dowiedzieć. Co mówię wam w ciemności, powtarzajcie w świetle, a co słyszycie na ucho, rozgłaszajcie na dachach.

Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle. Czyż nie sprzedają dwóch wróbli za asa? A przecież bez woli Ojca waszego żaden z nich nie spadnie na ziemię. U was zaś policzone są nawet wszystkie włosy na głowie. Dlatego nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli.

Do każdego więc, kto się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie».

Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle. Mt 10,28

Ewangelia z komentarzem. Słowo Boga jest lekarstwem na nasze lęki
Gość Niedzielny

Człowiek od momentu, gdy zapragnął sięgać po rzeczy materialne i dał się skusić, myśli, że może przewyższyć Boga, usunąć Go ze swojej rzeczywistości. A Boga nie da się usunąć, bo On jest początkiem naszego życia i wszystkiego, co w nim jest dobre. Jeżeli usuwamy Boga, usuwamy dobro z własnego wnętrza. A tam, gdzie nie ma dobra, jest ciemność, niepewność i lęk. Jezus bardzo wyraźnie dzisiaj mówi, że nie opuszcza człowieka w ciemności. On w ciemności do nas mówi. I zachęca, byśmy słysząc Jego słowo, nie zatrzymywali go w sobie, ale głosili innym. Słowo Boga jest lekarstwem na nasze lęki. Nie musimy się bać tych, do których będziemy mówili, nie musimy się lękać, że zostaniemy źle zrozumiani. Lękać powinniśmy się zła, które odbiera spokój ducha. Głoszenie Słowa jest wciąż aktualnym wyzwaniem i potrzebą ludzkiej duszy.