Słowa Najważniejsze

Wtorek 12 marca 2019

Czytania »

Magdalena Jóźwik

Wyobraź sobie, że nie ma przebaczenia

Mt 6, 7-15

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Modląc się, nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich! Albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, zanim jeszcze Go poprosicie.

Wy zatem tak się módlcie:
Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci Twoje imię! Niech przyjdzie Twoje królestwo; niech Twoja wola się spełnia na ziemi, tak jak w niebie. Naszego chleba powszedniego daj nam dzisiaj; i przebacz nam nasze winy, tak jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili; i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego.

Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski. Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, Ojciec wasz nie przebaczy wam także waszych przewinień».


Ewangelia z komentarzem. Słowa najważniejsze rozważa Magdalena Jóźwik
Gość Niedzielny

 

Przebacz nam nasze winy. Mt 6,12

Wyobraź sobie, że nie ma przebaczenia. Pomyśl, co by było, gdyby Bóg nie odpuszczał nam grzechów i z tym całym złem, które wyrządziliśmy innym, które inni nam wyrządzili, musielibyśmy żyć i radzić sobie sami. Może przyzwyczailiśmy się do sakramentu pokuty, do Boga i Jego miłosierdzia? Ciągle to samo: my upadamy, Bóg nam przebacza; staramy się poprawić, ale różnie to wychodzi. Jednak mimo to Boże przebaczenie zawsze jest cudem – w jednej chwili z grzesznika czyni świętego. To Bóg swoją łaską dokonuje w nas nawrócenia, pojednania z wrogiem, niechowania urazy. On nie rozpamiętuje naszych grzechów, nie wypomina, ale uwalnia serce, chce chronić od złego, byśmy i my potrafili przyjąć słabych braci.

Dziękujemy, że z nami jesteś Dostęp do treści jest ograniczony Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
  • Gabriela
    12.03.2019 06:57
    No, odpuszczenie grzechów świetego, ani tym bardziej błogosławionego jeszcze nie czyni. Niezbędne jest autentyczne nawrócenie, czyli zmiana sposobu myślenia, patrzenia, wartościowania. Pomocny - szczery żal oraz zadośćuczynienie wyrządzonym krzywdom. A z tym, mimo „odpuszczania” grzechów bywa różnie ...
    doceń 2
  • albert
    12.03.2019 09:11
    Nie da się ewangelizować językiem zakłamanym, czyli językiem, którego słowa nie mają precyzyjnego odniesienia do rzeczywistości, której dotyczą. Obecnie w Kościele używa się słów o fundamentalnym znaczeniu, które w większości są zakłamane. Takim słowem jest słowo "przebaczenie". Większość ludzi rozumie je, jako uznanie za niebyły złego uczynku wobec siebie, a księża w takim znaczeniu to słowo umieszczają w kontekst swoich nauk. To jest wprowadzanie ludzi w błąd! Słowo "przebaczenie" oznacza dobrowolne wyrzeczenie się jakiejkolwiek zemsty za doznane zło i nic więcej. Przebaczający traktuje złoczyńcę tak, jak każdego innego bliźniego. Przebaczenia nie trzeba nikomu ogłaszać, bo jest ono wiadome Panu Bogu. Popełniona niesprawiedliwość dalej w pełni oczekuje na naprawienie jej przez jej sprawcę.
    doceń 1
  • Rafaello
    12.03.2019 15:30
    Pan się tutaj bardzo myli. Po pierwsze, trzeba rozdzielić zadośćuczynienie od przebaczenia. Jeśli chodzi o naprawienie, to często nie ma możliwości by naprawić krzywdę, bo naprawienie oznacza przywrócenie do stanu sprzed wyrządzenia krzywdy, a na przykład, gdy się kogoś zabiło to już mu się życia nie przywróci. Tak więc raczej mówi się o tutaj zadośćuczynieniu a nie o naprawieniu.

    Natomiast jeśli chodzi o przebaczenie, to jest to sprawa ofiary a nie sprawcy. I przede wszystkim - osoba skrzywdzona nie nabywa prawa do jakiejkolwiek zemsty. Zemsta jest takim samym złem jak wyrządzona krzywda. Przebaczenie oznacza że ofiara nie żywi już żadnej urazy do sprawcy. Tu chodzi o zmianę myślenia o sprawcy. Nieprzebaczenie to jest trucizna która zalewa serce ofiary.
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.