Słowa Najważniejsze

Wtorek 26 marca 2019

Czytania »

Magdalena Jóźwik

|

26.03.2019 00:00 GN 12/2019

Daruje nam bez warunków wstępnych

Mt 18, 21-35

Piotr podszedł do Jezusa i zapytał: «Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat zawini względem mnie? Czy aż siedem razy?»

Jezus mu odrzekł: «Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy.

Dlatego podobne jest królestwo niebieskie do króla, który chciał się rozliczyć ze swymi sługami. Gdy zaczął się rozliczać, przyprowadzono mu jednego, który był mu winien dziesięć tysięcy talentów. Ponieważ nie miał z czego ich oddać, pan kazał sprzedać go razem z żoną, dziećmi i całym jego mieniem, aby dług w ten sposób odzyskać.

Wtedy sługa padł mu do stóp i prosił go: „Panie, okaż mi cierpliwość, a wszystko ci oddam”. Pan ulitował się nad owym sługą, uwolnił go i dług mu darował.

Lecz gdy sługa ów wyszedł, spotkał jednego ze współsług, który mu był winien sto denarów. Chwycił go i zaczął dusić, mówiąc: „Oddaj, coś winien!” Jego współsługa padł przed nim i prosił go: „Okaż mi cierpliwość, a oddam tobie”. On jednak nie chciał, lecz poszedł i wtrącił go do więzienia, dopóki nie odda długu.

Współsłudzy jego, widząc, co się działo, bardzo się zasmucili. Poszli i opowiedzieli swemu panu wszystko, co zaszło.

Wtedy pan jego, wezwawszy go, rzekł mu: „Sługo niegodziwy! Darowałem ci cały ten dług, ponieważ mnie prosiłeś. Czyż więc i ty nie powinieneś był ulitować się nad swoim współsługą, jak ja ulitowałem się nad tobą?” I uniósłszy się gniewem, pan jego kazał wydać go katom, dopóki mu nie odda całego długu.

Podobnie uczyni wam Ojciec mój niebieski, jeżeli każdy z was nie przebaczy z serca swemu bratu».

Ewangelia z komentarzem. Słowa najważniejsze rozważa Magdalena Jóźwik
Gość Niedzielny

 

Panie, okaż mi swą cierpliwość. Mt 18,26

Pomyśl o swoim największym długu. Może to kredyt na mieszkanie wzięty na kilkadziesiąt lat, a może raty za samochód (jak skończysz je spłacać, to trzeba będzie kupić nowy)? Potrafimy miesiąc za miesiącem, rok za rokiem cierpliwie oddawać kolejne złotówki, aż zwrócimy ostatnią. A ile razy wyprowadza nas z równowagi czyjeś spóźnienie, nieterminowa spłata długu, zniszczenie lub przetrzymanie ważnej dla nas rzeczy? Z Bogiem i Jego cierpliwością jest zupełnie odwrotnie. Nie ma cierpliwości do długów naszych grzechów, dlatego ilekroć je wyznajemy, daruje nam bez warunków wstępnych. Jednak gdyby nie miał bezgranicznej cierpliwości do naszych błędów i pomylonych dróg, to nie mielibyśmy do kogo wracać.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
  • albert
    26.03.2019 09:33
    Diabeł ma trzy rodzaje wodzenia ludzi na potępienie: 1. Pożądanie bogactwa. 2. Pożądanie seksu. 3. Żądza zemsty. W dzisiejszym czytaniu Ewangelii, Jezus uczy nas, jak mamy się bronić przed tym trzecim sidłem diabła. Jezus mówi nam, że zawsze mamy przebaczać. Przebaczenie jest to dobrowolne całkowite uwolnienie siebie od chęci zemsty za doznaną krzywdę. Jest to akt woli człowieka, który nie musi być nigdzie ogłaszany, ani nikomu oznajmiany. Ten akt woli jest w pełni wiadomy Panu Bogu. Przebaczenie w najmniejszym stopniu nie zmienia sytuacji winowajcy. Winowajca w dalszym ciągu jest zobowiązany do wypełnienia sprawiedliwości wobec skrzywdzonego. Przebaczenie jest błędnie przedstawiane ludziom, jako uznanie doznanej niesprawiedliwości za niebyłą. Takie kłamliwe przedstawianie przebaczenia jest staniem po stronie zła i jego promocją. To jest grzech cudzy.
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.