Słowa Najważniejsze

Środa 6 marca 2019

Czytania »

Andrzej Macura

Czy pościsz?

Mt 6, 1-6. 16-18

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej bowiem nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie.

Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.

Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni to lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.

Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam, już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i obmyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie».


Ewangelia z komentarzem. Słowa najważniejsze rozważa Andrzej Macura
Gość Niedzielny

Gdy pościsz, namaść sobie głowę i obmyj twarz. Mt 6,17

Trochę dziwnie to brzmi: „Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli”. Dziś ludzie często ukrywają, że są wierzący, nie chcąc, by ich wyśmiano. Przyznanie się do Chrystusa wymaga nieraz odwagi i ma walor świadectwa. Czy w takim razie słowa Jezusa mają jeszcze jakieś inne znaczenie? Tak, ciągle musimy się strzec, by nasza pobożność nie była tylko piękną fasadą, za którą kryje się byle co. Jest też w nauczaniu Jezusa coś jeszcze: przypomnienie o uczynkach pobożności. Pewnie się modlisz, pewnie dajesz jałmużnę. Ale czy pościsz? Dziś post traktuje się raczej jako rodzaj duchowej tresury. A przecież chodzi o coś innego: o spojrzenie na świat oczyma tego, który jest głodny. To perspektywa zmieniająca wiele.

Dziękujemy, że z nami jesteś Dostęp do treści jest ograniczony Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
  • Gabriela
    06.03.2019 06:45
    Jednodniowy, nawet głodówkowy post nie jest w stanie sprawić, ze spojrzymy na świat oczyma prawdziwie głodnego. Nasz post ma perspektywę końca, skończy się już jutro. Jego głód nie ma takiej perspektywy. Dla niego jutro będzie jeszcze gorzej, niż dziś. Na świecie nie powinno być ludzi prawdziwie głodnych ...
    doceń 8
  • tomaszl
    06.03.2019 09:33
    Post, jałmużna czy modlitwa to jest to, co powinno być relacja z Bogiem. I tylko tym.
    Post nie jest dietą odchudzającą czy patrzeniem na świat człowieka głodnego, jałmużna nie jest aby ludzie chwalili, a modlitwa jest rozmową, której inni nie muszą słuchać.
    doceń 2
  • Ktoś
    06.03.2019 11:23
    „"Czemu pościliśmy, a Ty nie wejrzałeś?
    Umartwialiśmy siebie, a Tyś tego nie uznał?"
    Otóż w dzień waszego postu
    wy znajdujecie sobie zajęcie
    i uciskacie wszystkich waszych robotników.
    Otóż pościcie wśród waśni i sporów,
    i wśród bicia niegodziwą pięścią.
    Nie pośćcie tak, jak dziś czynicie,
    żeby się rozlegał zgiełk wasz na wysokości.
    Czyż to jest post, jaki Ja uznaję,
    dzień, w którym się człowiek umartwia?
    Czy zwieszanie głowy jak sitowie
    i użycie woru z popiołem za posłanie -
    czyż to nazwiesz postem
    i dniem miłym Panu?
    Czyż nie jest raczej ten post, który wybieram:
    rozerwać kajdany zła,
    rozwiązać więzy niewoli,
    wypuścić wolno uciśnionych
    i wszelkie jarzmo połamać;
    dzielić swój chleb z głodnym,
    wprowadzić w dom biednych tułaczy,
    nagiego, którego ujrzysz, przyodziać
    i nie odwrócić się od współziomków."” (Księga Izajasza 58, 3 - 7)
    doceń 17
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.