W obchodach rocznicy katastrofy smoleńskiej zaczyna dominować nurt oddawania hołdu ofiarom tej tragedii i być może skupienie się na tym wymiarze doprowadzi do zażegnania albo choć obniżenia temperatury sporu.
11.04.2019 11:16 GOSC.PL
Obchody dziewiątej rocznicy katastrofy smoleńskiej miały inny przebieg niż dotychczasowe. Dominowało wspominanie ofiar tej tragedii, zaduma nad ich losem, refleksja nad Polską i naszą historią. Na pierwszy plan nie wysunęły się - jak w poprzednich latach - wzajemne oskarżenia, wytykanie zaniedbań, szukanie winnych, stawianie daleko idących tez bez dostatecznych dowodów. Nie obyło się bez tego, nie wysunął się to na pierwszy plan w przekazie publicznym. Być może po krótkim okresie zjednoczenia narodowej wspólnoty w pierwszych dniach po katastrofie i wieloletnim okresie ostrych sporów, które prowadziły do głębokich podziałów w społeczeństwie, nadchodzi czas uspokojenia emocji i skupienia się na ofiarach i ich rodzinach, których łączy ten sam tragiczny los. Być może po czasie podziałów znów nastaje czas wspólnoty, którą scala doświadczenie przeżytej tragedii.
Bogumił Łoziński
Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.
Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego