Minister zdrowia zdecydował, że in vitro nie będzie finansowane z budżetu państwa. Kolejnym krokiem powinien być zakaz stosowania tej metody.
02.12.2015 11:29 GOSC.PL
Obiecana w kampanii przez Zjednoczoną Prawicę „wielka zmiana” dokonuje się także w sferze wartości.
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł poinformował, że program refundacji procedury in vitro będzie kontynuowany tylko do połowy przyszłego roku. W pierwotnych plamach rządu Platformy właśnie do tego czasu miało odbywać się finansowanie in vitro, ale w ostatnich dniach urzędowania ówczesny minister zdrowia przedłużył go na trzy i pół roku, do grudnia 2019 r., i przeznaczył na ten cel ponad 300 mln zł. Miesiąc temu w rozmowie w "Gościem Niedzielnym" minister Radziwiłł stwierdził, że trzeba się poważnie zastanowić, czy nie ma innych, ważniejszych priorytetów w ochronie zdrowia w sytuacji, gdy budżet ministerstwa jest ograniczony. Jak widać okazało się, że są.
Ale koniec z finansowaniem tej niezwykle kosztownej metody - według moich obliczeń koszt urodzenia jednego dziecka w ramach tego programu to ponad 40 tys. złotych - nie rozwiązuje problemu sztucznego zapłodnienia.
Metoda ta powinna być zakazana z co najmniej dwóch powodów. Pierwszy to fakt, że w jej trakcie dochodzi do zabijania ludzkich zarodków. Obecna regulacja, dotycząca in vitro, zezwala na takie praktyki. Z moich rozmów z posłami Zjednoczonej Prawicy wynika, że cześć będzie chciała zmienić tę regulację, aby wykluczyć możliwość zabijania zarodków. Jednak metoda ta powinna być zakazana, gdyż dziecko poczyna się w sposób sztuczny, nie zapewnia dziecku takich samych warunków poczęcia jak naturalna, do tego zwiększa ryzyko powikłań i chorób genetycznych. Dlatego Kościół uważa, że powinna być zakazana, nawet, gdy wykluczy się zabijanie zarodków.
W Sejmie jest grupa posłów, którzy z tych powodów będą dążyć do całkowitego zakazu in vitro. Sprawa sztucznego zapłodnienia będzie dla posłów prawicy sprawdzianem, czy ich deklarację przestrzegania katolickiego systemu wartości są prawdziwe.
Bogumił Łoziński
Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.
Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego