Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, w czasie którego katolicy i Żydzi wspólnie się modlą, przeczy wizerunkowi Polski jako kraju antysemickiego.
15.01.2015 09:46 GOSC.PL
Od 18 lat katolicy i Żydzi w naszym kraju spotykają się na wspólnej modlitwie, prowadzą dialog międzyreligijny, wzajemnie się poznają. Jest to dowód, że obraz polskich katolików jako nieprzyjaznych Żydom nie jest prawdziwy. Kilka dni temu w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” naczelny rabin Polski Michael Schudrich stwierdził: „Mówienie, że Polska jest krajem antysemickim, to kłamstwo. I każdy powinien mówić głośno, że to nieprawda, bo takie twierdzenia to fałszowanie rzeczywistości”.
Niewątpliwie poważny udział w kształtowaniu dobrych relacji z Żydami ma Kościół katolicki. To właśnie nasz Episkopat ustanowił w 1997 r. Dzień Judaizmu, którego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Dzień ten jest obchodzony 17 stycznia, na dwóch poziomach: w diecezjach i w wymiarze ogólnopolskim. W tym roku ogólnopolskie uroczystości odbywają się w Oświęcimiu i Bielsku-Białej. Ma to związek z 70. rocznicą wyzwolenia obozu w Auschwitz.
Nie można jednak popadać w samozadowolenie, gdyż antysemityzm Polsce istnieje, choć zapewne nie w tak dużym stopniu jak przypisują Polakom autorzy pokroju Jana Tomasza Grossa i jego naśladowcy. W specjalnym słowie na tegoroczny Dzień Judaizmu przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Episkopatu Polski bp Mieczysław Cisło podkreślił, że trzeba budować pokojowe i przyjazne relacje międzyludzkie z Żydami, bowiem wciąż wymagają one przełamywania stereotypów, uprzedzeń i obojętności. Wezwał też do modlitwy, gdyż „dzieło dialogu, aby było owocne, winno być wsparte nasza wspólną modlitwą”. Dołączmy się do tej modlitwy.
Bogumił Łoziński
Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.
Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego