Rząd nie dla katolików

Wbrew tłumaczeniom Cezarego Grabarczyka, u źródeł dymisji Michała Królikowskiego nie stały sprawy merytoryczne, lecz katolickość byłego wiceministra sprawiedliwości.

Nowy minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk otwarcie mówił, że nie podoba mu się ideowe zaangażowanie Michała Królikowskiego, który pełni funkcję wiceministra sprawiedliwości. Dwa dni temu w radiu TOK FM min. Grabarczyk powiedział o M. Królikowskim, że „przekroczył granicę zaangażowania ideowego”. W innych wypowiedziach dodał, że nie może tego zaangażowania ideowego zaakceptować. O co chodziło? O negatywne stanowisko min. Królikowskiego w takich sprawach jak konwencja przemocowa, zawierająca ideologię gender czy wskazywanie przez niego, że nasza Konstytucja nic nie mówi, że Polska jest państwem neutralnym światopoglądowo czy świeckim. Jednak tłumacząc oficjalne powody dymisji C. Grabarczyk mówił o różnicach zdań na temat reformy procedury karnej czy kodeksu karnego, a także o napięciach poprzedniego kierownictwa ministerstwa sprawiedliwości na linii z prokuraturą.

Tłumaczenie min. Grabarczyka – to nieoficjalne i to oficjalne – jest bardzo niepokojące. Patrząc merytorycznie – oto zwolniony zostaje z rządu jeden z najlepszych fachowców od prawa karnego w Polsce, którego kompetencji nie kwestionują nawet jego oponenci. Sygnały nowego ministra, że chce zastopować reformę kodeksu karnego i procedury karnej, oznacza zaprzepaszczenie pracy ostatnich kilku ministrów i zniszczenie jednej z nielicznych reform, na które ten rząd się poważył.

Jednak najistotniejsze są powody nieoficjalne. Okazuje się bowiem, że katolicy, którzy kierują się w życiu i pracy zasadami wiary, nie mogą pełnić funkcji w rządzie. To jawna dyskryminacja jednej grupy społecznej z powodu wiary, co jest sprzeczne z konstytucją i zaprzecza istocie liberalnej demokracji. Dlatego też min. Grabarczyk oficjalnie podaje inne powody dymisji. Jednak wobec wysokich kompetencji M. Królikowskiego nikt w nie nie uwierzy. Lewica się cieszy, wszak od wielu miesięcy postulowała wyrzucenie z rządu M. Królikowskiego, bo jest katolikiem. W „nowym wspaniałym świecie” lewicy dla katolików w życiu publicznym miejsca nie ma.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego