Początki samodzielnej parafii w Połupanówce (województwo tarnopolskie) sięgają drugiej połowy XIX wieku. Kościół p. w. św. Józefa wybudowano na wzniesieniu nazywanym przez mieszkańców Świętą Górą. Obok świątyni katolickiej na Świętej Górze znajduje się również prawosławna cerkiew.
Kult maryjny w tym miejscu związany jest z widzeniem, którego świadkami byli pracujący w polu żniwiarze. Nad Świętą Górą, ukazała się Matka Najświętsza niesiona na niebieskim rydwanie. Jak zeznali świadkowie wydarzenia, powóz z Matką Bożą zatrzymał się nad Świętą Górą. Znakiem-pamiątką cudownego wydarzenia było źródełko, które wytrysnęło w tym miejscu, a którego wodę uważano za cudowną.
Z czasem kult maryjny skupił się wokół obrazu Matki Bożej Szkaplerznej, której obraz jest umieszczony w głównym ołtarzu. Wierni szukali pomocy u Maryi nie tylko w sprawach osobistych czy rodzinnych, ale zwłaszcza w chwilach klęsk żywiołowych. W czasach Związku Radzieckiego, pomimo, że świątynia pozostawała zamknięta, wierni pamiętali, że na Świętej Górze króluje Maryja.
Po ponownym otwarciu kościoła, na nowo świątynia stała się miejscem, gdzie w sposób szczególny oddaje się cześć Matce Bożej Szkaplerznej. 16 lipca 2004 roku ks. kard. Marian Jaworski, przy kościele św. Józefa ustanowił sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej. Na Świętej Górze powstała Droga Krzyżowa na którą przybywają modlić się wierni obu obrządków jak również wyznawcy prawosławia.
Szczególnym dniem pielgrzymkowym jest 16 lipca. W tym dniu na uroczystości odpustowe przybywają wierni nie tylko z okolicznych wiosek ale całej z Tarnopolszczyzny.
Wcześniejsze teksty cyklu:
Autor tekstu, ks. dr Jacek Waligóra, jest dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Dorosłych Kurii Metropolitalnej we Lwowie.
ks. Jacek Waligóra