Powrót po 42 latach.
Archiwum SS. Niepokalanek Niemalże 300 km od obecnej granicy polsko–ukraińskiej, w niewielkiej odległości od Kamieńca Podolskiego, Chocimia, Czerniowiec, w malowniczej okolicy położona jest wioska Jazłowiec. Kiedyś było to bardzo ważne miejsce na szlaku handlowym i obronnym. Miejscowość, gdzie obok siebie żyli Polacy, Rusini, Ormianie, Żydzi. Pozostałości po dawnej świetności to ruiny zamku oraz ruiny kościoła podomikańskiego. Na uwagę zasługuje były kościół ormiański (dziś pełni funkcję cerkwi greckokatolickiej). Archiwum SS. Niepokalanek Właścicielami zamku początkowo byli Jazłowieccy, następnie Koniecpolscy. To za czasów Koniecpolskich u podnóża zamku–warowni został wybudowany pałac. W XIX wieku właścicielami pałacu stali się Błażowscy. W 1862 roku do Jazłowca przybyła m. Marcelina Darowska. Wraz z jej przybyciem rozpoczął się nowy etap jazłowieckiego pałacu. Odtąd był to klasztor i szkoła prowadzona przez Siostry Niepokalanki, których założycielką była m. Darowska.
Archiwum SS. Niepokalanek Pierwsze siostry dołączyły kilka miesięcy później, w roku 1863. Klasztor i szkoła coraz bardziej rozrastał się. Centralne miejsce w domu zajmowała kaplica umieszczona w byłej sali balowej. To właśnie do tej kaplicy m. Marcelina Darowska zamówiła w Rzymie figurę Niepokalanej u rzeźbiarza Tomasza Oskara Sosnowskiego. Przepięknie wykonany marmurowy posąg został przywieziony z Rzymu do Jazłowca. Poświęcenia figury dokonał arcybiskup – zesłaniec, a dziś święty, Zygmunt Szczęsny Feliński, który mieszkał w niedalekiej Dźwiniaczce.
Bł. Marcelina Darowska Archiwum SS. Niepokalanek M. Marcelina Darowska zmarła 5 stycznia 1911 roku. Została pochowana w grobowcu wybudowanym w klasztornym ogrodzie.
To tu, w Jazłowcu, w lipcu 1919 roku 14 pułk ułanów stoczył zwycięską bitwę z oddziałami ukraińskimi. Od chwili zwycięstwa pułk przyjął nazwę Ułanów Jazłowieckich. Z czasem ułani corocznie pielgrzymowali do Jazłowca, by 8 grudnia zameldować się u swojej Hetmanki.
Archiwum SS. Niepokalanek Koronacja figury Matki Bożej miała miejsce 9 lipca 1939 roku, tuż przed wybuchem wojny. Uroczystościom przewodniczył prymas Polski, ks. kard. August Hlond. Po wybuchu wojny, po 17 września klasztor zajmują wojska sowieckie. W czasie wojny sowiecko–niemieckiej stacjonuje w nim wojsko węgierskie. Wojna przynosi straty osobowe pośród Sióstr Niepokalanek.
Historia klasztoru i szkoły zostaje przerwana w roku 1946, gdy Siostry zostają zmuszone do wyjazdu. Pomimo przeszkód, 7 czerwca do klasztoru powróciła s. Marianna Budziak. Pan Bóg posługuje się różnymi ludźmi. W tym wypadku byli to saperzy sowieccy. To oni, na prośbę s. Marianny, zdjęli z ołtarza figurę Matki Bożej, zapakowali do drewnianej skrzyni i pozwolili Siostrze odjechać wraz z figurą. Dzięki temu zrządzeniu Opatrzności figura przetrwała i do dnia dzisiejszego czczona jest w Szymanowie niedaleko Warszawy.
Siostry przybyły do klasztoru po 42 latach, w październiku 1988 roku. W klasztorze–szkole działało sanatorium (do dnia dzisiejszego część klasztoru zajmuje sanatorium). Początkowo siostrom udostępniono tylko kaplicę. Za czasem oddano część klasztoru. Natomiast w ogrodzie zachował się grobowiec, w którym pochowano 82 siostry, pośród nich m. Marcelinę Darowską. W czasach panowania Związku Radzieckiego ludzie przychodzili do grobowca, by prosić Pana Boga przez wstawiennictwo Marcelinki – tak potocznie mówiono o m. Marcelinie.
Archiwum SS. Niepokalanek 6 października 1996 roku m. Marcelina Darowska została beatyfikowana. 1 września 1999 roku metropolita lwowski abp Marian Jaworski ustanowił kaplicę zakonną – sanktuarium Matki Marceliny Darowskiej. Klasztor funkcjonuje dziś jako dom rekolekcyjny. Siostry urządziły izbę pamięci bł. Marceliny. Dom tętni życiem nie tylko w okresie wakacji, ale i w ciągu całego roku. Różne grupy znajdują tu miejsce na modlitwę i wypoczynek.
W 2002 roku do kaplicy klasztornej przywieziono kopię figury Pani Jazłowieckiej. Kopię wykonał Edward Jeliński z Warszawy, a fundatorkami figury były dawne wychowanki szkół prowadzonych przez Siostry Niepokalanki. Figurę poświęcił ówczesny metropolita lwowski ks. kard. Marian Jaworski wraz z biskupem greckokatolickim Ireneuszem Biłykiem.
Archiwum SS. Niepokalanek M. Marcelina Darowska jest nie tylko założycielką Zgromadzenia Sióstr Niepokalanek. Zanim została zakonnicą, była żoną i matką. Dziś w sposób szczególny modlą się za Jej wstawiennictwem rodziny oraz nauczyciele – wychowawcy. Do sanktuarium bł. Marceliny Darowskiej przybywają szczególnie młodzi małżonkowie, którzy proszą o dar upragnionego potomstwa.
Na uwagę w Jazłowcu zasługują ruiny kościoła parafialnego. Niestety, czas powoduje, że kościół ulega coraz większemu zniszczeniu. W kościele zachowała się m. in. płyta nagrobna Mikołaja Gomółki, polskiego kompozytora renesansowego.
Kontakt z Siostrami w Jazłowcu: klasztor.jazlowiec@gmail.com; j.marcelina@wp.pl
+38 067 84 96 400; +38 067 84 95 490
Wcześniejsze teksty cyklu:
Autor tekstu, ks. dr Jacek Waligóra, jest dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Dorosłych Kurii Metropolitalnej we Lwowie.
ks. Jacek Waligóra