Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Maryja wybrała to miejsce

Sanktuaria Ukrainy - rudecki kościół był jedną z pierwszych odzyskanych świątyń po tym, jak komuniści zrobili z niej hurtownię.

Maryja wybrała to miejsce   Kościół w Rudkach Rudki, archiwum parafialne Jadąc z Sambora do Lwowa mija się niewielkie miasteczko Rudki. Rudecki kościół jest miejscem odwiedzanym przez wycieczki, a to za sprawą grobu Aleksandra Fredry (krypta grobowa pod kościołem). Inną grupę stanowią pielgrzymi. Kościół rudecki od ponad czterystu lat jest miejscem królowania Matki Bożej w Jej cudownej ikonie.

Maryja wybrała to miejsce   Wizerunek Maryi w ołtarzu kościoła w Rudkach Rudki, archiwum parafialne W 1612 roku Jerzy Czuryło ofiarował do kościoła ikonę, która w cudowny sposób ocalała w spalonej cerkwi na Podolu. Od tego momentu rozwija się kult Matki Bożej w rudeckiej świątyni. Do Matki Bożej przybywali jako pielgrzymi nie tylko katolicy, ale i prawosławni. Modlili się przed obrazem polscy monarchowie, m. in. Król Jan Kazimierz, Jan III Sobieski czy Michał Korybut Wiśniowiecki.

W 1921 roku ówczesny biskup przemyski, a dzisiejszy święty, Józef Sebastian Pelczar, dokonał koronacji obrazu. Kult publiczny został przerwany po zakończeniu wojny. Kościół zamknięto i zamieniono na hurtownię. Proboszczowi parafii, ks. Michałowi Wojtasiowi, w jemu wiadomy sposób udało się wywieźć obraz Matki Bożej. Przez wiele lat obraz znajdował się w Przemyślu, w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego.

W 1968 roku bp Ignacy Tokarczuk podjął decyzję o utworzeniu w Jasieniu obok Ustrzyk Dolnych sanktuarium maryjnego – Matki Boskiej Bieszczadzkiej. Uroczystościom w dniu 6 lipca 1968 roku przewodniczył kard. Karol Wojtyła. Ikona została uroczyście intronizowana w jasieńskim kościele. W nocy z 7 na 8 lipca 1992 obraz został skradziony. Do dzisiejszego dnia nie został odnaleziony. Wykonano kopię i do dziś Maryja króluje.

Maryja wybrała to miejsce   Wnętrze rudeckiego kościoła Rudki, archiwum parafialne W 1989 roku w Rudkach udało się odzyskać kościół. Był to jeden z pierwszych odzyskanych kościołów. Pamiętano, że miejsce to było miejscem królowania Maryi. O powrocie oryginału można było tylko marzyć. Po pierwsze zabraniały tego przepisy państwowe, po drugie – przez wspomniany wyżej fakt kradzieży oryginalnej ikony. Nie przeszkadzało to jednak w sprowadzeniu kopii, co miało miejsce w grudniu 1995 roku. W roku następnym, 2 lipca, abp Marian Jaworski dokonał koronacji obrazu. W roku 2003 zostało ogłoszone sanktuarium.

W 10. rocznicę koronacji obrazu, ówczesny metropolita lwowski, ks. kard. Marian Jaworski, powiedział: „Matka Najświętsza wybrała sobie to miejsce, tak samo jak wybrała sobie wiele innych miejsc. Wiemy, że moce piekielne, które nigdy nie ustają, starają się usunąć nie tylko Jej Syna, ale także chcą zniszczyć miejsca, które wybrała sobie Jego Matka. Dlaczego? Dlatego, że tam, Maryja wybrała to miejsce   Liturgia w rudeckim kościele Rudki, archiwum parafialne gdzie są sanktuaria Matki Bożej, tam przez Jej wstawiennictwo w szczególny sposób jest Jezus Chrystus, Jej Syn. Tam, gdzie są Jej sanktuaria, powtarza się stale ta tajemnica z Kany Galilejskiej: Panie, tego, czy tamtego nie mają. I Matka Najświętsza wstawia się za swoim ludem. I przedziwna jest rzecz, którą ja sam doświadczam. Moi drodzy, tam, gdzie na różne sposoby próbowano zlikwidować te sanktuaria maryjne, okazuje się moc Matki Najświętszej. W trudnych warunkach te sanktuaria się odradzają. Można powiedzieć, że Matka Najświętsza jest niezmordowana. Szuka ciągle na nowo tych swoich miejsc, ażeby tam do Niej przychodzili ludzie i z wiarą i ufnością prosili Ją o to wstawiennictwo u swojego Syna. Na tym polega istota sanktuarium. Moi drodzy: wasze sanktuarium też było doświadczone. Tak! Ale Matka Najświętsza powiedziała: Ja to miejsce tutaj wybrałam, ażeby tutaj była wznoszona chwała mojego Syna. Ażeby ludzie przychodzili tutaj i prosili Jego, przez Moje wstawiennictwo. Ażeby był razem z nimi. A tego, co człowiek nie może osiągnąć o własnych siłach, ażeby mógł otrzymać mocą łaski Bożej, mocą Mojego Syna. A Ja, jako Ta pokorna Służebnica Jego, wysłuchuję tych wszystkich próśb i zanoszę je do Niego, ażeby tak, jak w Kanie Galilejskiej, opiekował się wszystkimi potrzebami ludzkimi.”

W roku 2016, 2 lipca obchodzono 20. rocznicę koronacji obrazu. Maryja wybrała to miejsce   Grób Aleksandra Fredry w krypcie kościoła w Rudkach Rudki, archiwum parafialne Maryja wybrała to miejsce   Płyta nagrobna z nazwiskiem Aleksandra Fredry Rudki, archiwum parafialne

Kustosz sanktuarium +38 067 938 10 35

Wcześniejsze teksty cyklu:

Autor tekstu, ks. dr Jacek Waligóra, jest dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Dorosłych Kurii Metropolitalnej we Lwowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy