Tuż za polsko-ukraińską granicą, przy drodze Medyka – Mościska – Sambor we wsi Krysowice znajduje się kościół – sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.
Kościół w Krysowicach ks. Andrzej Lalik Wioska była własnością rodu Złotowskich, Mniszków oraz Stadnickich. Rodzina Mniszków zbudowała tu pałac. Do ważniejszych dni w historii pałacu wpisała się wizyta z września 1880 roku. Przez kilka dni przebywał tu cesarz Franciszek Józef I. I wojna światowa spowodowała znaczne zniszczenia pałacu, a dopełnieniem zniszczeń był wybuch II wojny światowej.
Figura MB Fatimskiej otrzyma 13 maja 2017 r. koronę ks. Andrzej Lalik Po pałacowych zabudowaniach pozostała jedynie kaplica, którą po wojnie wykorzystywano na magazyn środków chemicznych. Wioska należała do parafii w Mościskach. A mościska parafia należała do jednej z niewielu, w której w czasach Związku Radzieckiego nie zamknięto świątyni. Do kościoła, tak jak przed wojną, mieli więc ok. 3 km. Kto chciał, miał możliwość korzystania z posługi kapłańskiej.
Front kościoła w Krysowicach ks. Andrzej Lalik Zmiany, jakie następowały w Związku Radzieckim po tak zwanej „pieriestrojce”, obudziły w wiernych pragnienie posiadania własnego kościoła. Kaplica pałacowa ciągle była magazynem. Determinacja wiernych spowodowała, że władze oddały kaplicę. Przystąpiono do rozbudowy. Tak powstał dwukondygnacyjny kościół. Kościół w Krysowicach ks. Andrzej Lalik ks. Andrzej Lalik W 1993 roku ks. abp Marian Jaworski poświęcił dolny kościół a w roku 1995 został poświęcony górny kościół, gdzie w głównym ołtarzu umieszczono figurę Matki Bożej z Fatimy. 13 października 1997 roku kościół w Krysowicach został ogłoszony sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.
ks. Andrzej Lalik W parafii-sanktuarium odprawiane są nabożeństwa fatimskie (od maja do października). W każdą środę odprawiana jest nowenna do Matki Bożej Fatimskiej. We wrześniu odbywają się w sanktuarium archidiecezjalne dożynki. Sanktuarium przygotowuje się do koronacji figury Matki Bożej. Uroczystość ma mieć miejsce 13 maja 2017 roku.
Kontakt z ks. Kustoszem: +38 096 732 91 51
E – mail: antolak3@wp.pl
Wcześniejsze teksty cyklu:
Autor tekstu, ks. dr Jacek Waligóra, jest dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Dorosłych Kurii Metropolitalnej we Lwowie.
ks. Jacek Waligóra