Sanktuaria Ukrainy - kościół Krzyża Świętego w Brzozdowicach.
Historia miejscowości i parafii w Brzozdowcach sięgają początku XV w. Początkowo parafia posiadała drewniany kościół, a od 1 listopada 1777 roku był to kościół murowany, który zachował się do naszych czasów.
Kościół w Brzozdowcach ks. Damian Pankowiak Z kościołem związany jest kult obrazu Pana Jezusa Ukrzyżowanego. Początki kultu sięgają roku 1746. 17 maja tegoż roku na obrazie pojawiły się krwawe krople. Obraz w tym czasie był własnością Jadwigi Dolińskiej. Po powiadomieniu o tym fakcie ks. dziekan nakazał obraz owinąć w prześcieradło, zapieczętować i umieścić w zakrystii kościoła. Prawie rok później, 1 kwietnia 1747 roku, po uzyskaniu opinii komisji powołanej przez Metropolitę Lwowskiego, abpa Mikołaja Wyżyckiego, obraz został uznany za cudowny. Od samego początku przed obraz przybywali nie tylko Polacy, ale i Rusini, wypraszając dla siebie liczne łaski.
Kopia cudownego obrazu Pana Jezusa w ołtarzu brzozdowieckiego kościoła ks. Damian Pankowiak Kult Pana Jezusa z Brzozdowiec w szczególny sposób rozwinął się na przełomie XIX i XX wieku. Do dnia dzisiejszego zachowała się księga cudów z lat 1887–1932, która jest świadectwem wiary i pobożności przybywających pielgrzymów (przechowywana w konkatedrze w Kamieniu Pomorskim).
Brama-dzwonnica kościoła w Brzozdowcach ks. Damian Pankowiak Szczególnej interwencji Bożej doświadczyli mieszkańcy Brzozdowiec w czasie trwania II wojny światowej. Kościół niejednokrotnie służył mieszkańcom jako miejsce schronienia, zwłaszcza w latach 1943–1944. Po zakończeniu wojny Brzozdowce pozostały poza granicami Polski. Dla miejscowych Polaków rozpoczęła się długa droga w poszukiwaniu nowego domu. Podobny los spotkał też cudowny obraz, który parafianie, na czele z proboszczem, zabrali ze sobą.
Kościół w Brzozdowcach został zwrócony wiernym w 1992 roku po upadku komunizmu ks. Damian Pankowiak 16 października 1945 roku odprawiono ostatnią Mszę św. w brzozdowieckim kościele. Od 1946 roku kościół służył miejscowemu kołchozowi jako magazyn zboża i środków chemicznych.
Cudowny obraz wraz z mieszkańcami Brzozdowiec trafił najpierw do Trzebieszewa, a następnie do Kamienia Pomorskiego. 19 marca 1946 roku proboszczem parafii w Kamieniu Pomorskim został były proboszcz Brzozdowiec, ks. Michał Kaspruk. Od tego roku datuje się rozwój kultu obrazu Pana Jezusa Ukrzyżowanego z Brzozdowiec w Kamieniu Pomorskim. Od 14 września 2010 roku konkatedra diecezji szczecińsko–kamieńskiej została ogłoszona sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej.
Ołtarz w brzozdowieckim kościele - widniejący w nim obraz Pana Jezusa jest wierną kopią oryginalnego obrazu, wywiezionego po wojnie do Kamienia Pomorskiego ks. Damian Pankowiak Kościół w Brzozdowcach został zwrócony wiernym w roku 1992. 17 września 1995 roku, podczas uroczystości odpustowych, do kościoła uroczyście wprowadzono wierną kopię obrazu. Obraz przywieźli mieszkańcy Kamienia Pomorskiego, którzy przybyli z pielgrzymką. Dla wielu z nich był to przyjazd w rodzinne strony. 14 września 2005 roku kościół w Brzozdowcach został ogłoszony sanktuarium Krzyża Świętego.
W kościele znajdują się relikwie Krzyża świętego oraz wierna kopia Całunu Turyńskiego. W każdy piątek odprawiana jest nowenna do Bożego Miłosierdzia. Główny odpust ma miejsce w najbliższą niedzielę po 14 września.
Kontakt z Ks. Kustoszem +380 63 63 52 657
Wcześniejsze teksty cyklu:
Autor tekstu, ks. dr Jacek Waligóra, jest dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Dorosłych Kurii Metropolitalnej we Lwowie.
ks. Jacek Waligóra