Tylko jedna piąta dziennej dawki kalorii uzyskana z pokarmów typu fast-food powoduje niebezpieczne stłuszczenie wątroby. Jakie mogą być tego skutki zdrowotne.
Marskość wątroby, rak i niewydolność to najpoważniejsze konsekwencje, jakie może nieść ze sobą stłuszczenie wątroby, do którego prowadzi m.in duży udział fast-foodów w diecie. Już 20 proc. udział tego typu żywności w dostarczanych codziennie kaloriach ma wpływ na stłuszczenie tego organu. Do takich wniosków doszli naukowcy z University of Southern California (USA). Zespół pod kierownictwem dr Ani Kardashian ostrzega, że zdrowa wątroba zawiera niewiele tłuszczu, zwykle mniej niż 5 proc. i nawet umiarkowany wzrost jego ilości może prowadzić do niealkoholowego stłuszczenia wątroby.
Chociaż wcześniejsze badania wskazywały na szkodliwość fast-foodów dla zdrowia, to badania prowadzone przez zespół dr Kardashian są pierwszymi, które wprost udowadniają, że tego typu "śmieciowie jedzenie" bezpośrednio wpływa na uszkodzenie wątroby. Do tych wniosków naukowcy doszli po przeanalizowaniu danych na temat żywienia i stanu wątroby 4 tys. dorosłych osób. W tej grupie 52 proc. spożywało czasami "śmieciowe jedzenie", a 29 proc. spośród tych osób uzyskiwało z takiej żywności przynajmniej jedną piątą dawki kalorii. Tylko te 29 proc. doświadczyło wzrostu ilości tłuszczu w wątrobie.
Jaka dieta dobra dla wątroby?
Zdrowa dieta powinna być zróżnicowana i zawierać odpowiednie proporcje składników. Największy udział powinny w niej mieć warzywa (najlepiej surowe), następnie owoce, mniej powinno w niej występować pieczywa, orzechó i nabiału i ryb, najmniej natomiast mięsa. Od pewnego czasu dietetycy wskazują też, że nierozerwalnie z piramidą zdrowego żywienia związana jest regularna aktywność fizyczna.
Natomiast dieta skonstruowana specjalnie pod potrzeby chorej wątroby powinna zawierać określone składniki i produkty, a także konkretnych produktów powinna unikać. Przede wszystkim potrawy powinny zawierać mało tłuszczu. W diecie u osób z chorą wątrobą należy unikać m.in. produktów takich jak otręby pszenne, ciasto francuskie, pieczywo cukiernicze, chleb żytni pieczywo z ziarnem. Najlepiej wykluczyć wszelki tłusty nabiał - od serów po mleko z zawartością tłuszczu 2 proc. i więcej. To samo dotyczy mięs i ryb - im bardziej tłuste, tym gorsze dla wątroby. Z jadłospisu prowątrobowego warto wykluczyć też mocną kawę, a z cała pewnością alkohol. Co ciekawe nie sprzyja wątrobie również kakao. Jajka są dopuszczalne, ale przede wszystkim w formie białka - żółtek również należy unikać.
Dieta u osób z chorą wątrobą powinna być niskotłuszczowa i niskobiałkowa.
wt /naukawpolsce.pl