Sanktuaria Ukrainy - kościół oo. dominikanów w Czortkowie.
Trwający od prawie 400 lat kult Matki Bożej Różańcowej w kościele oo. Dominikanów w Czortkowie był podstawą do ustanowienia tu w roku 2009 – sanktuarium Matki Bożej Różańcowej.
Dominikanie przybyli do Czortkowa 22 lutego 1619 roku. Kościół stał się na długie lata jedyną, rzymskokatolicką świątynią dla Czortkowa i okolicznych wiosek. Od początku duszpasterzowania ważną rolę odgrywał kult maryjny. W 1663 roku, król Jan Kazimierz ofiarował do świątyni obraz Matki Bożej Różańcowej. Przez wiele lat Matkę Bożą z Czortkowa nazywano Strażniczką Rzeczypospolitej.
W okresie międzywojennym wybudowano nowy kościół w stylu neogotyckim. Wybuch wojny i okupacja sowiecka przyniosły wielkie zmiany. Zabroniono nauczania religii w szkołach, ograniczano praktyki religijne. Wybuch wojny niemiecko – sowieckiej spowodował zbrodnie niewyobrażalnych rozmiarów. Ponieważ sowieci nie mogli zabrać ze sobą więźniów – wrogów komunizmu, bestialsko ich zamordowali. Pośród zamordowanych byli czortkowscy dominikanie, dziś toczy się ich proces beatyfikacyjny.
Po zakończeniu działań wojennych i zmianie granic, ludność polska wraz z zakonnikami zostali zmuszeni do opuszczenia Czortkowa. Wyjeżdżający zakonnicy zabrali ze sobą cudowny obraz Matki Bożej, który z czasem znalazł swoje miejsce w kościele oo. Dominikanów w Warszawie (kościół św. Jacka). Kościół w Czortkowie zamknięto na długie lata.
Świątynie otwarto w roku 1989. Do kościoła powróciła kopia obrazu Matki Bożej Różańcowej. Duszpasterstwo jak dawniej podjęli oo. Dominikanie. Rozwijający się na nowo kult maryjny spowodował, że 29 sierpnia 2009 roku, ks. abp Mieczysław Mokrzycki koronował obraz. Natomiast 3 listopada 2009 roku ogłosił kościół w Czortkowie jako sanktuarium Matki Bożej Różańcowej.
Zdjęcia - Archiwum Kurii Metropolitalnej we Lwowie
Kontakt z oo. dominikanami: +38(03552)20342; +38(03552)23686.
Wcześniejsze teksty cyklu:
Autor tekstu, ks. dr Jacek Waligóra, jest dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Dorosłych Kurii Metropolitalnej we Lwowie.
ks. Jacek Waligóra