Słowa Najważniejsze

Poniedziałek 18 czerwca 2018

Czytania »

ks. Adam Pawlaszczyk

Zła nie zwycięża się złem

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Słyszeliście, że powiedziano: „Oko za oko i ząb za ząb!” A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu: lecz jeśli cię ktoś uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz. Zmusza cię ktoś, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące. Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie».


Matematyka wydaje się jedną z najbardziej sprawiedliwych dziedzin naszego życia. Jeden ząb za jedno oko. Cios za cios. Wszystko policzone, zmierzone, zważone. A Jezus cierpliwie uczy nas, że w oczach Bożych takie rozumienie sprawiedliwości nie wystarczy. I nie chodzi już nawet o denara za jedną godzinę pracy lub za cały jej dzień. Chodzi o taktykę wobec zła, odejście od praktyki odwetu, kierowanie się logiką wybaczenia. „Nie stawiajcie oporu złemu” nie znaczy „akceptujcie zło”, lecz raczej: zwyciężajcie je w inny sposób. Niedługo przed śmiercią przypomniał o tym św. Jan Paweł II: „Zła nie zwycięża się złem: na tej drodze bowiem, zamiast pokonać zło, zostaje się przez nie pokonanym”.

Dziękujemy, że z nami jesteś Dostęp do treści jest ograniczony Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
  • albert
    18.06.2018 08:40
    "„Zła nie zwycięża się złem: na tej drodze bowiem, zamiast pokonać zło, zostaje się przez nie pokonanym”. To do dziś nie jest rozumiane, bo jeśli by było rozumiane, chrześcijanie braliby broń do rąk? Zło jest następstwem niesprawiedliwości, a dobro jest następstwem sprawiedliwości i miłosierdzia, więc zwalczanie zła polega na odrzuceniu niesprawiedliwości, a reszta jest w rękach Boga. To jest sprawa wiary w Boga i zaufania mu. Przez zasadę oko za oko, ząb za ząb, co oczywiście sprawiedliwością żadną nie jest, bo to jest odpłacaniem niesprawiedliwością za niesprawiedliwość, ludzkość doszła na krawędź zniszczenia świata, bo obecnie środków niszczenia na świecie jest tyle, że nimi świat można zniszczyć więcej razy i to wszystko wisi nad nami niby miecz Damoklesa, który może na nas spuścić w każdej chwili jakiś opętany przez diabła satrapa. Człowiek wierzący w Boga i Mu ufający, nie boi się śmierci, która i tak przecież następuje, bo po śmierci ma miejsce w świecie, do którego zło nie ma już dostępu i w którym jest żywot wieczny w szczęśliwości, czyli bycie z ukochanymi osobami w pełnym zaspokojeniu potrzeb.
    doceń 3
  • Irena
    18.06.2018 10:43
    To najbardziej wzbudzające sprzeciw słowa. Chyba każdy je pamięta i gdzieś w sercu zostaje. Niech wyda owoce!
    doceń 0
  • Tormann
    25.06.2018 22:33
    W matematyce coś się waży? Ciekawe... :-)
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.