Słowa Najważniejsze

Sobota 2 czerwca 2018

Czytania »

ks. Wojciech Surmiak

Umów należy dotrzymywać

Jezus wraz z uczniami przyszedł znowu do Jerozolimy.

Kiedy chodził po świątyni, przystąpili do Niego arcykapłani, uczeni w Piśmie i starsi i zapytali Go: «Jakim prawem to czynisz? I kto Ci dał tę władzę, żebyś to czynił?»

Jezus im odpowiedział: «Zadam wam jedno pytanie. Odpowiedzcie Mi na nie, a powiem wam, jakim prawem to czynię. Czy chrzest Janowy pochodził z nieba, czy też od ludzi? Odpowiedzcie Mi».

Oni zastanawiali się między sobą: «Jeśli powiemy: „Z nieba”, to nam zarzuci: „Dlaczego więc nie uwierzyliście mu?” Powiemy: „Od ludzi”». Lecz bali się tłumu, ponieważ wszyscy rzeczywiście uważali Jana za proroka. Odpowiedzieli więc Jezusowi: «Nie wiemy».

Jezus im rzekł: «Zatem i Ja wam nie powiem, jakim prawem to czynię».


Pytanie arcykapłanów o źródło uprawnień w dziedzinie zmiany ustalonego w świątyni stanu rzeczy spotyka się z pytaniem Jezusa o pochodzenie chrztu Janowego. Stara żydowska metoda dochodzenia do prawdy: pytaniem na pytanie. Jeśli arcykapłani odpowiedzieliby, że chrzest Janowy był pochodzenia Boskiego, to Jezus mógłby zapytać, dlaczego nie przyjęli Jana i jego nauki; gdyby zaś powiedzieli, że to, co czynił Jan, miało charakter czysto ludzki, to mogli się narazić tłumom, które uważały Jana za proroka. Arcykapłani przyparci do muru wyznają zatem rzekomą niewiedzę. A Jezus od udzielenia odpowiedzi na swoje pytanie uzależnił przedstawienie wyjaśnienia co do źródła swoich uprawnień. Skoro warunek nie został spełniony, mógł oświadczyć: „Zatem i Ja wam nie powiem, jakim prawem to czynię”. Umów należy dotrzymywać.

Dziękujemy, że z nami jesteś Dostęp do treści jest ograniczony Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
  • albert
    02.06.2018 09:54
    W tym fragmencie Ewangelii mamy przykład ludzi, którzy nie są zdolni do obserwowania rzeczywistości ich otaczającej i wyciągania z tych obserwacji wniosków. Ci ludzie potrafią tylko powtarzać to co ktoś powiedział, albo co jest gdzieś napisane, ale nie potrafią niczego powiedzieć od siebie, bo ich stan poznania otaczającej rzeczywistości (prawdy) jest mały. Jedynie człowiek o odpowiednim poziomie poznania otaczającej rzeczywistości (mądrość), jest w stanie wyciągać wnioski z poznawanej rzeczywistości. Poznawanie rzeczywistości odbywa się w czasie bezpośredniego kontaktu z rzeczywistością, wynikającą z potrzeby zaspokajania funkcji życiowych człowieka i odbywa się od dzieciństwa. Jeżeli człowiek żyje w sprawiedliwym środowisku, to poznawanie prawdy ma optymalne warunki. Obecnie większość uczonych podobnych jest do tych, co zadawali Jezusowi pytanie. Tacy potrafią jedynie powtarzać słowa innych, których sami nie rozumieją. Potoczne słowo "głupi" oznacza kogoś oderwanego od rzeczywistości. Pan Jezus mówi do nas głównie czynami, które czytelne są jedynie dla ludzi o odpowiednim poziomie poznania otaczającej nas rzeczywistości.
    doceń 2
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.