Inwazja Rosji na Ukrainę. Relacjonujemy na bieżąco

W nocnym ostrzale terytorium Ukrainy wojska rosyjskie użyły 15 pocisków manewrujących, których typ jest badany. Wykorzystały też 18 dronów Shahed produkcji irańskiej - podał w piątek rano Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych.

Relacja trwa

02.06.2023 09:51

​Poprzednia relacja z aktualnych wydarzeń na Ukrainie. Zobacz TUTAJ

02.06.2023 09:31

Rosjanie użyli w nocnym ataku na Ukrainę pocisków typów Ch-101 i Ch-555 oraz dronów irańskich Shahed-136 i 131; atakując Kijów próbowali zmylić ukraińską obronę przeciwlotniczą - poinformował w piątek naczelny dowódca armii ukraińskiej gen. Wałerij Załużny. (PAP)

02.06.2023 09:13

W ciągu minionej doby w rosyjskich ostrzałach zginęło dwóch mieszkańców obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy, a także jedna osoba w obwodzie zaporoskim na południu kraju - powiadomiły w piątek rano władze tych regionów w komunikatach na Telegramie. (PAP)

02.06.2023 08:06

W nocnym ostrzale terytorium Ukrainy wojska rosyjskie użyły 15 pocisków manewrujących, których typ jest badany. Wykorzystały też 18 dronów Shahed produkcji irańskiej - podał w piątek rano Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych. (PAP)

02.06.2023 08:05

Akcje Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego (RDK) i Legionu Wolność Rosji w obwodzie biełogorodzkim "to dopiero początek", do takich incydentów dojdzie w innych regionach Rosji - oświadczył szef ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow. (PAP)

02.06.2023 07:06

Musimy stworzyć efektywne narzędzia do ukarania zbrodniarzy i wykorzystania rosyjskich zamrożonych zasobów do odbudowy Ukrainy - podkreślił wiceminister spraw zagranicznych RP, pełnomocnik rządu ds. reparacji Arkadiusz Mularczyk, odpowiadając w Rydze na pytanie PAP. (PAP)

02.06.2023 06:24

​Władze Kijowa poinformowały w piątek rano, że obrona przeciwlotnicza zniszczyła nad miastem ponad 30 rakiet i dronów wystrzelonych przez Rosję. W większości kraju odwołano alarm przeciwlotniczy. (PAP)

01.06.2023 08:01

Oddziały przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa prawdopodobnie otrzymały rozkaz, by po niemal roku wznowić działania bojowe na Ukrainie; decyzja ta ma związek z wycofywaniem się najemników z Grupy Wagnera z Bachmutu - powiadomił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). (PAP)

01.06.2023 07:28

W wyniku rosyjskiego ataku na Kijów w czwartek nad ranem zginęły trzy osoby, w tym jedno, a nie dwoje dzieci, jak wcześniej informowano – podało MSW Ukrainy. 12 osób zostało rannych – uściślono w komunikacie. „Zginęły trzy osoby, w tym jedno dziecko. 12 osób zostało rannych, w tym dziecko, dziewięć osób hospitalizowano, a pięciu kolejnym udzielono pomocy na miejscu” – powiadomił resort w Telegramie. (https://t.me/mvs_ukraine/25796) Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Kijów został zaatakowany rakietami Iskander. „Według wstępnych informacji siłami i środkami Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy dziesięć z dziesięciu (odpalonych) rakiet zostało zniszczonych” - oświadczył. (https://t.me/generalstaff_ua/6968) Według MSW odłamki zniszczonych pocisków spadły w Kijowie w Rejonie Dnieprowskim i Desnianskim. „Uszkodzone zostały bloki mieszkalne, wybite okna w przychodni, przedszkolu, spalone samochody; część odłamków upadła na jezdnię” – ogłoszono. Rosjanie ostrzelali Kijów około godziny 3 (2 czasu polskiego). Alarm trwał ponad godzinę. Kolejny alarm ogłoszono ok. godz. 7.30 (6.30 w Polsce), jednak po pół godziny został odwołany. (PAP)

01.06.2023 07:26

Wojska rosyjskie próbowały zająć Chromowe na zachód od Bachmutu; prawdopodobnie pod Bachmut ściągane są teraz nieregularne oddziały rosyjskie spod Awdijiwki w obwodzie donieckim – ocenia w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW). (PAP)

01.06.2023 06:26

​Trzy osoby, w tym dwoje dzieci, zginęły, a 14 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów, do którego doszło w czwartek nad ranem - poinformowały władze stolicy Ukrainy. W mieście słychać było głośne wybuchy, a na niebie widoczne były zestrzeliwane, płonące pociski. (PAP)

31.05.2023 13:30

Rosyjskie rodziny, które zgadzają się na adopcję dzieci nielegalnie wywiezionych z Ukrainy, otrzymują za to od państwa nagrody finansowe, a także m.in. nowe mieszkania - zaalarmował w środę niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit', powołując się na analizę brytyjskiego dziennika "Guardian".

Dzieci wykradzione z Ukrainy są potrzebne Rosjanom nie tylko ze względów propagandowych i demograficznych, związanych ze spadkiem liczby urodzeń w kraju. Rodziny, które decydują się przyjąć ukraińskie dziecko, mogą na tym dobrze zarobić. Dlatego skala tego procederu zwiększa się z każdym kolejnym miesiącem, szczególnie od początku 2023 roku - poinformowały opozycyjne rosyjskie media (https://tinyurl.com/42b728f2).

Jednym z jaskrawych przykładów +deportacji w celach zarobkowych+ jest historia 15-letniej Aliny z Chersonia. Podczas okupacji tego miasta przez rosyjskie wojska dziewczyna nasłuchała się historii o rzekomych zbrodniach popełnianych przez Ukraińców na osobach współpracujących z okupantami. Dlatego przed wyzwoleniem Chersonia wystraszona Alina zgodziła się wyjechać wraz z "przybraną mamą" do Rosji. Kolaborantka otrzymała tam za to mieszkanie i dodatkowe gratyfikacje finansowe - czytamy na kanale Możem Objasnit'.

Jak dodano, nierzadko zdarza się, że ukraińskie dzieci trafiają do rodzin dysfunkcyjnych, w których nadużywa się alkoholu, a przemoc jest na porządku dziennym. Taka rodzina przyjęła na wychowanie ucznia ze zniszczonego przez Rosjan Mariupola. Przybrani "rodzice" przepijali nagrody finansowe od państwa, dziecko głodowało, a lokalne okupacyjne władze "nie widziały w tym problemu".

W tym konkretnym przypadku chłopca udało się uratować i sprowadzić na tereny kontrolowane przez Kijów, lecz wielu jego kolegów z klasy pozostało w patologicznych rosyjskich rodzinach - powiadomiły niezależne media.

Możem Objasnit' podkreślił, że najtrudniejszym zadaniem jest repatriacja ukraińskich dzieci, które trafiły w Rosji do "obozów reedukacyjnych". "Odbywa się tam ciągłe, trwające miesiącami pranie mózgu. Po takiej +obróbce+ te dzieci same odmawiają powrotu (na Ukrainę), a w ich oczach widać przerażenie na myśl o tym, co Ukraińcy rzekomo wyczyniają ze +zdrajcami+" - zaalarmował opozycyjny kanał na Telegramie.

Sprowadzanie wykradzionych dzieci do ojczyzny staje się coraz większym wyzwaniem - zauważyli autorzy analizy.

Władze Ukrainy wyjaśniały, że nie mają możliwości weryfikacji liczby wywiezionych dzieci podawanej przez Rosjan, którzy mówią nawet o setkach tysięcy. Dane ogłaszane przez stronę ukraińską na stronie childrenofwar.gov.ua dotyczą zweryfikowanych i potwierdzonych przez nią przypadków, jednak – jak zaznaczają Ukraińcy – nie są pełne.

Obecnie rządowa strona Children of War informuje o 19 501 przypadkach deportacji i sprowadzeniu do kraju 371 dzieci. Według tych danych w wyniku rosyjskiej agresji zginęło co najmniej 483 dzieci, a 989 zostało rannych; 393 dzieci policja uznała za zaginione.

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze wydał 17 marca nakaz aresztowania dyktatora Rosji Władimira Putina. Sędziowie uznali, że są realne podstawy, by sądzić, iż Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. MTK wydał jednocześnie nakaz aresztowania rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie, co Putin. (PAP)

31.05.2023 11:58

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku siły ukraińskie zniszczyły 18 okrętów rosyjskich; dokonały tego zarówno ukraińska marynarka, jak i wojska lądowe i inne jednostki - poinformował w środę dowódca ukraińskiej marynarki wojennej admirał Ołeksij Nejiżpapa.

"Ogółem 18 okrętów i kutrów zostało zniszczonych przez siły obronne. Nie są to jedynie okręty i kutry zniszczone przez marynarkę wojenną, ale także te zniszczone przez wojska lądowe i inne jednostki. Jeśli chodzi o desantowe środki logistyczne - jeden duży okręt desantowy został zniszczony (w porcie) w Berdiańsku przez wojska lądowe, 2 okręty zostały uszkodzone, wciąż są naprawiane, marynarka zniszczyła 1 kuter desantowy klasy Sierna i kilka kutrów szturmowych Raptor, które brały udział w operacji zajęcia Wyspy Wężowej. Reszta okrętów znajduje się teraz w portach kontrolowanych przez Federację Rosyjską" - powiedział Nejiżpapa w ukraińskiej telewizji.

Jak przekazała agencja Ukrinform, Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny stwierdził w niedawnym wywiadzie, że Ukraina miała niewielkie szanse na zatopienie rosyjskiego okrętu wojennego Moskwa, ale nie straciła ich całkowicie. Zapowiedział, że siły ukraińskie zniszczą pozostałe okręty rosyjskiej marynarki wojennej - Essen, Samum i inne. (PAP)

31.05.2023 11:56

Rosjanie otrzymają paskudną niespodziankę, kiedy zacznie się ukraińska ofensywa - powiedział dziennikarzom senator Lindsey Graham po powrocie z wizyty w Kijowie.

Republikański senator, wobec którego Moskwa wystosowała nakaz aresztowania, powiedział w rozmowie z portalem NatSec Daily, że podczas wizyty w Kijowie miał okazję dogłębnie zapoznać się z planami wojskowymi Ukrainy. "W nadchodzących dniach zobaczycie robiący wrażenie pokaz siły ze strony Ukraińców" - powiedział.

Graham nie wyjawił terminów ani żadnych konkretów akcji, ale stwierdził, że rozpoczęła się już seria działań, które mają zmieszać przeciwnika i narzucić mu konieczność przygotowania się do wielu wariantów ataku. Zdaniem ekspertów oznacza to, ze kontrofensywa zacznie się wkrótce - twierdzi portal.Na pytanie, czy Ukraina ma szanse wypchnięcia Rosjan z okupowanych terenów do końca roku, Graham nie odpowiedział. Wskazał, że podstawowym priorytetem powinno być teraz odbicie niektórych strategicznych obszarów.

Mówiąc o swojej ostatniej, trzeciej wizycie w atakowanym Kijowie, Graham zauważył, że dostrzegł zmiany w prezydencie Wołodymyrze Zełenskim i jego zespole, które interpretuje jako wyraz rosnącego przekonania o sukcesie militarnym. "Jego krok nabrał sprężystości, wcześniej tego nie było" - powiedział.

Senator ma zamiar lobbować w Kongresie za zwiększeniem dostaw wojskowych dla Ukrainy. "Zrobię wszystko co w mojej mocy, żeby zapewnić broń i technologię potrzebną do skończenia roboty" - powiedział prezydentowi Ukrainy. (PAP)

31.05.2023 11:20

​Włoscy politycy mówią o skandalu i domagają się wyjaśnień, dlaczego władze jednej z dzielnic w Rzymie zgodziły się na organizację prorosyjskiej, antyukraińskiej wystawy. Ekspozycja w dzielnicy San Lorenzo zatytułowana „Opór” , na której zaprezentowano obrazy dwóch malarek, otrzymała wsparcie ze strony ambasady Rosji we Włoszech.

Prace o jawnie prorosyjskiej wymowie, których autorkami są Rosjanka Elena Begma oraz Federica Vasselli, wystawiono w budynku należącym do lokalnych władz, co wywołuje tym większe oburzenie. Jak się zaznacza, nie jest to prywatna inicjatywa, ale wydarzenie zorganizowane za zgodą urzędu dzielnicowego.

Na plakacie wystawy widnieje litera Z, taka jak ta wymalowana na czołgach atakujących Ukrainę.

Grupa radnych i polityków na czele z senatorem Carlo Calendą uważa, że to bardzo poważny incydent, i domaga się wyjaśnień oraz dymisji szefowej władz dzielnicy Franceski Del Bello z centrolewicy.

„Broń, jaką dostarcza od ponad roku włoski rząd Ukrainie, służy temu, by zwalczać rosyjskie czołgi z wymalowaną literą Z, a ta sama litera przywoływana jest w inicjatywie cieszącej się poparciem rosyjskiej ambasady” - napisała grupa radnych w oświadczeniu. Zażądali, aby odcięła się od niej liderka centrolewicowej Partii Demokratycznej Elly Schlein.

Szefowa urzędu dzielnicowego odpowiada: „Nie możemy nic cenzurować”. (PAP)

31.05.2023 10:26

​Generał John Allen powiedział w wywiadzie dla portalu dziennika "The National", że nie należy naciskać na Kijów w sprawie kontrofensywy. "Dajcie im spokój. Zrobią to, jak będą gotowi" - powiedział były dowódca amerykańskich sił w Afganistanie. (PAP)

31.05.2023 09:31

Od początku maja Rosja w coraz większym stopniu oddaje inicjatywę w konflikcie i reaguje na działania Ukrainy, zamiast aktywnie realizować własne cele wojenne - oceniło w środę brytyjskie ministerstwo obrony. W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że w maju Rosja przeprowadziła 20 nocnych ataków na terytorium Ukrainy przy użyciu jednokierunkowych dronów oraz pocisków manewrujących, ale odniosła niewielki sukces w realizacji swoich celów, którymi były prawdopodobnie zneutralizowanie ulepszonej obrony powietrznej Ukrainy i zniszczenie ukraińskich sił mających przeprowadzić kontratak. Z kolei na lądzie przesunęła siły bezpieczeństwa, aby zareagować na ataki partyzanckie w zachodniej Rosji. Jak dodano, na poziomie operacyjnym rosyjscy dowódcy prawdopodobnie próbują wygenerować siły rezerwowe i rozmieścić je tam, gdzie ich zdaniem nastąpi ukraiński kontratak, ale plan ten został osłabiony przez konieczność wysłania dodatkowych sił w celu wypełnienia luk na linii frontu wokół Bachmutu. (PAP)

31.05.2023 09:24

Z całą pewnością Rosji jest na rękę, jeżeli w Polsce wrze, jeśli dochodzi do jakiś napięć, zwłaszcza społecznych, a wybory parlamentarne to ważny czas, gdzie zawsze dodatkowe emocje się pojawiają - powiedział w środę rzecznik PiS Rafał Bochenek w Programie Pierwszym Polskiego Radia. (PAP)

31.05.2023 08:43

1 czerwca w Mołdawii w zamku Mimi w Bulboace odbędzie się drugi szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Gospodarzem będzie prezydent tego kraju Maia Sandu "Tłem szczytu będzie nielegalna inwazja Rosji na Ukrainę i destabilizacja europejskiego bezpieczeństwa" - mówi PAP ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś. (PAP)

31.05.2023 08:28

Prezydent Rosji próbował we wtorek bagatelizować atak dronów na Moskwę, by nie pokazać, że ma ograniczone możliwości odwetu – ocenia w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną. Władimir Putin próbował we wtorek bagatelizować znaczenie ataku dronów na rosyjską stolicę i twierdził m.in., że była to reakcja na rosyjski „atak na sztab ukraińskiego wywiadu wojskowego, do którego doszło dwa lub trzy dni temu” (jak zaznacza ISW, nie jest dostępne potwierdzenie, że taki atak miał miejsce). We wtorek rano stolicę Rosji zaatakowały drony, w efekcie czego miało dojść do uszkodzeń kilku budynków. Według oficjalnych danych rosyjskich maszyn było osiem, jednak nieoficjalnie podawano wyższą liczbę. Strona ukraińska nie potwierdziła bezpośredniego udziału w tym ataku, który – pomimo spowodowania nieznacznych szkód – stał się poważnym wyzwaniem dla Rosji, demonstrując, że Ukraina najprawdopodobniej jest w stanie atakować cele na terytorium tego kraju. Do ataku dronów na Moskwę doszło na tle zintensyfikowanych ostrzałów powietrznych (rakietowych i przy użyciu dronów) na Ukrainę, a zwłaszcza na Kijów. Od początku maja miało miejsce już kilkanaście takich ataków. Wbrew deklaracjom Moskwy, że atakowane są obiekty wojskowe i „centra decyzyjne”, ostrzały są skierowane na cele cywilne. Według ISW rosyjski resort obrony próbuje ukryć duże straty swoich sił na froncie przez sztuczne zawyżanie rzekomych strat sprzętowych po stronie ukraińskiej do „absurdalnego” poziomu. Amerykański think tank po raz kolejny ocenia, że deklarowana przez Rosję „gotowość do negocjacji” nie odzwierciedla rzeczywistych zamiarów i ma na celu osłabienie zachodniego poparcia i pomocy dla Ukrainy. ISW cytuje wypowiedź szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella, który ocenił, że Rosja będzie nadal próbować realizować swoje cele drogą wojskową. (PAP)

31.05.2023 08:22

Jest niemal pewne, że Rosja przeprowadzi prowokacje przed wyborami w Polsce - powiedział w opublikowanym w środę w wywiadzie dla Gazety Polskiej prezes PiS Jarosław Kaczyński. (PAP)

31.05.2023 08:22

 Ogłoszenie przez ukraińskie władze listy 26 firm z 13 państw świata, określonych jako "sponsorzy rosyjskiej wojny" wywołało poruszenie w Europie - pisze portal niemieckiej telewizji ZDF. W wykazie znajduje się również niemiecka sieć handlowa Metro AG - dodaje stacja. (PAP)

31.05.2023 06:35

Rosja de facto wykorzystuje Zaporoską Elektrownię Jądrową jako broń i zagraża tym samym nie tylko Ukrainie i jej sąsiadom, ale też całemu światu - oznajmił ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski w oświadczeniu przekazanym Radzie Bezpieczeństwa ONZ. "Trwające nadużywanie ukraińskich cywilnych instalacji jądrowych i de facto nieodpowiedzialne wykorzystywanie tych obiektów jako broni stanowią poważne wyzwanie dla bezpieczeństwa jądrowego nie tylko Ukrainy, ale także jej sąsiadów w regionie i na całym świecie" - stwierdził Szczerski w pisemnym oświadczeniu przekazanym na wtorkowe posiedzenie Rady na temat bezpieczeństwa jądrowego na Ukrainie. (PAP)

31.05.2023 06:35

​Wciąż zbieramy informacje na temat uderzenia dronów na Moskwę, ale co do zasady nie popieramy ataków wewnątrz Rosji - powiedziała we wtorek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Dodała, że USA publicznie i prywatnie dały o tym znać Kijowowi, choć zaznaczyła, że to Ukraina jest ofiarą agresji. (PAP)

30.05.2023 20:13

​We wtorek po południu doszło do potężnej eksplozji na terenie zakładów przemysłowych Awtokolorłyt w okupowanym Melitopolu na południu Ukrainy; w tej fabryce znajdowała się baza rosyjskich wojsk - poinformował na Telegramie lojalny wobec Kijowa mer Melitopola Iwan Fedorow.

Melitopol to ważny węzeł kolejowy dla sił rosyjskich na południu Ukrainy, będący częścią korytarza lądowego łączącego Rosję z okupowanym Półwyspem Krymskim. W ciągu ostatnich tygodni w tym mieście doszło do przynajmniej kilku eksplozji w obiektach wojskowych agresora.

Dwa dni wcześniej, w niedzielę, w wyniku skutecznego ostrzału koszar wroga w Jurjiwce pod Mariupolem zginęło około 100 żołnierzy z Rosji, a ponad 400 zostało rannych - oznajmił w poniedziałek proukraiński doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

"Mieszkańcy przekazują doniesienia o czarnym dymie przy wyjeździe z Melitopola w kierunku zachodnim. (...) Okupanci natychmiast powiadomili, że to efekt działania (rosyjskich) jednostek obrony powietrznej, lecz dym unosi się z ziemi w stronę nieba (co oznacza, że nie zestrzelono celu poruszającego się w powietrzu)" - dodał samorządowiec.

30.05.2023 17:02

​Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała we wtorek, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę odnotowano ponad tysiąc ataków na ukraiński system opieki zdrowotnej.
"W 1004 atakach zweryfikowanych przez WHO w ciągu ostatnich 15 miesięcy wojny totalnej zginęło co najmniej 101 osób, zarówno pracowników służby zdrowia, jak i pacjentów, a znacznie więcej zostało rannych" – podał europejskie oddział WHO w komunikacie.
Pod uwagę brane były ataki na obiekty służby zdrowia, zaopatrzenie i środki transportu, w tym karetki pogotowia.
"Ataki na służbę zdrowia są pogwałceniem międzynarodowego prawa humanitarnego. Pozbawiają ludzi opieki, której potrzebują, mają rozległe i długoterminowe konsekwencje" - oświadczył przedstawiciel WHO na Ukrainie Jarno Habicht.

30.05.2023 13:22

Jeden z dronów, które pojawiły się w obwodzie moskiewskim, został strącony niedaleko rezydencji Władimira Putina w Nowo-Ogariowie pod Moskwą - podała we wtorek agencja Ukrinform, powołując się na doniesienia z Rosji.

Jak podaje Ukrinform, niezależna dziennikarka rosyjska Farida Rustamowa zwróciła uwagę na miejscowości, które wymienił rosyjski parlamentarzysta Aleksandr Chinsztejn. Oznajmił on, że drony zostały strącone w rejonie wsi: Iljinskoje, Timoszkino, Razdory, Romaszkino i koło osiedla willowego Greenfield. Jeśli doniesienia te są prawdziwe, to uwagę zwracają Razdory: jest to, jak informuje Rustamowa, część słynnej Rublowki - rejonu, gdzie wille ma rosyjska elita. Rezydencja Putina na terenie majątku Nowo-Ogariowo, koło wsi Usowo, jest położona "dziesięć minut jazdy samochodem" od Razdorów - zauważa Rustamowa.

Niezależny rosyjski portal Mediazona informuje z kolei, że na osiedlu Greenfield znajduje się pałac szefa Gazpromu Aleksieja Millera.

Doniesienia o kilku dronach, które uderzyły w budynki mieszkalne na południowym zachodzie Moskwy, pojawiły się we wtorek rano. Jak relacjonuje rosyjska redakcja BBC, świadkowie mówili o dronach, które uderzyły w domy mieszkalne przy Prospekcie Lenińskim i ulicy Profsojuznej na południowym zachodzie Moskwy oraz przy ulicy Atłasowa, która znajduje się już poza obwodnicą Moskwy (MKAD).

Portale informacyjne i media społecznościowe podawały rozmaitą liczbę dronów, od ośmiu do nawet 25.

Serwis InformNapalm - wywodząca się z Ukrainy międzynarodowa grupa niezależnych dziennikarzy, wolontariuszy i hakerów walczących z propagandą Kremla - podał, że drony nadleciały ze wschodniej części obwodu moskiewskiego. Aparaty te były produkcji chińskiej - utrzymuje serwis.

Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak, powiedział, że Ukraina "nie jest bezpośrednio zaangażowana" w te ataki. Dodał, że tak dla niego, jak i dla większości Ukraińców o wiele ważniejszą kwestią są rosyjskie ataki na ukraińskie terytoria, zwłaszcza na Kijów, który ostrzeliwany jest niemal codziennie. (PAP)

30.05.2023 12:44

Po kolejnym zmasowanym ataku dronów na ukraińską stolicę (było ich w maju już ponad 20) pracownicy służb miejskich usuwają skutki nalotu, lekarze przyjmują rannych, studenci i uczniowie udają się do szkół i uczelni, a firmy zaczynają pracę nieco później.

„Noc z poniedziałku na wtorek nie była czymś wyjątkowym” – zauważyła w rozmowie z PAP 18-letnia Nelly, która już na tyle przyzwyczaiła się do eksplozji, drżenia ścian i podłogi w jej domu, że gdyby nie szczekanie psa, to nawet by się nie obudziła.

„Mam akurat sesję i jestem tak zmęczona, że już nie reaguję na ciągłe rosyjskie ataki” – mówi dziewczyna i dodaje, że jej myśli zaprząta głównie to, jak poszedł jej egzamin z języka francuskiego we wtorek rano. "Ani myślę narzekać, ponieważ ukraińscy żołnierze w okopach mają gorzej i dzięki nim mogę studiować w Kijowie" - mówi Nelly.

48-letnia Ołena jest pielęgniarką. W nocy zadzwoniła do niej starsza pani, którą się opiekuje. Poprosiła o poradę i o to, by Ołena odwiedziła ją rano.

„W niedzielę w dom pani Anny trafił odłamek rosyjskiego drona, zerwało dach, był pożar. Na szczęście w domu da się mieszkać, ponieważ mojej podopiecznej naprawdę byłoby ciężko przenieść się w inne miejsce” - opowiada Ołena i dodaje, że z powodu intensywności nalotów starsza kobieta musi zażywać większe dawki leków uspokajających.

„Obok jej domu w nocy płonął samochód, w którego trafił odłamek drona i staruszka od razu zadzwoniła do mnie, by zapytać, jakie leki na serce może wziąć” – mówi pielęgniarka.

Po wizycie u pani Anny Ołena udała się na dyżur do szpitala, w którym pracuje. Pacjentów było więcej, niż zazwyczaj. „Wiele osób przyszło naprawdę mocno roztrzęsionych, a niektórym wyjmujemy odłamki szkła, które poraniły ich podczas eksplozji” – opowiada Ołena.

W niektórych przedsiębiorstwach praca rozpoczęła się później o godzinę lub dwie. Jedną z takich firm jest studio designerskie, które prowadzi 37-letni Mykoła.

„Nieważne, o której godzinie zlecenie będzie wykonane – najważniejsze, by zostało zrealizowane. Bardzo zależy mi również i na tym, by moi pracownicy czuli się komfortowo, na ile to teraz możliwe – dlatego wolę nawet przesunąć godzinę otwarcia studia, byleby przyszli do pracy w miarę przytomni” – mówi mężczyzna.

Dodaje też, że gdyby jego biuro nie miało obecnie zamówień – dałby wszystkim pracownikom wolne, ale że zamówienia są – taka możliwość jest wykluczona. „Z naszymi klientami nawet nie poruszamy tematu o przesunięciu terminów, ponieważ nie wiemy co będzie jutro. Trzeba zarabiać, by móc kupować amunicję dla Sił Zbrojnych Ukrainy” – powiedział Mykoła. (PAP)

30.05.2023 10:47

O podpisaniu umowy na dostawę pocisków rakietowych Hellfire, które będą uzbrojeniem dla śmigłowców wsparcia AW149 - poinformował we wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

"Dziś podpisaliśmy umowę na dostawę pocisków rakietowych Hellfire. Będą stanowiły uzbrojenie dla śmigłowców wsparcia AW149 i docelowo uderzeniowych AH-64E Apache Guardian" - napisał Błaszczak na Twitterze.

Do końca 2023 roku do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej trafią pierwsze śmigłowce AW149, produkowane w PZL Świdnik. Uzbrojone m.in. w pociski Hellfire będą transportować żołnierzy i wspierać ich z powietrza, posłużą także do operacji ewakuacyjnych i poszukiwawczych.

Polska w ubiegłym roku wyraziła chęć 96 amerykańskich śmigłowców AH-64 Apache, jednak data ewentualnych dostaw nie jest jeszcze znana. Wciąż zgodę na zakup maszyn przez Polskę musi wyrazić Kongres i Departament Stanu.

Podczas odbywających się przed dwoma tygodniami ćwiczeń Griffin Shock 23-1 w Bemowie Piskim szef MON mówił, że "już bardzo niedługo polscy piloci rozpoczną szkolenie na Apache'ach i pierwsze Apache z zasobów US Army trafią do Wojska Polskiego w formule backfillingu, czyli w formule wypełnienia pewnej luki przed podpisaniem i realizacją kontraktu na kupienie dla Wojska Polskiego 96 helikopterów Apache". (PAP)

30.05.2023 10:31

​Rosyjski pocisk manewrujący, który wleciał w grudniu na terytorium Polski, spadł w pobliżu centrum szkolenia sił połączonych NATO w Bydgoszczy - poinformował we wtorek amerykański dziennik "Wall Street Journal".

"Pocisk manewrujący, wystrzelony podczas rosyjskich ataków na Ukrainę, wleciał do Polski w grudniu ubiegłego roku, a następnie uderzył we fragment lasu około 10 mil (16 km) od centrum szkoleniowego NATO, co - jak uważają zachodni przedstawiciele władz - unaoczniło wyzwania dla obrony przestrzeni powietrznej Sojuszu" - pisze "WSJ".

W Bydgoszczy znajduje się Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. "Podczas gdy polski rząd odmówił zidentyfikowania odłamków do czasu zakończenia śledztwa, analitycy bezpieczeństwa i zachodni przedstawiciele władz twierdzą, że dowody wskazują na wariant Ch-55, pocisku manewrującego, którego Rosja używała do oszukiwania ukraińskich systemów obrony powietrznej" - przekazał amerykański dziennik.

W listopadzie ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało, że Rosja wybiera starsze pociski manewrujące przeznaczone do przenoszenia broni jądrowej, pozbawia je głowic, a następnie wystrzeliwuje je na Ukrainę jako atrapy (https://tinyurl.com/3pmzd8v2).

To, w jaki sposób rosyjski pocisk wdarł się w polską przestrzeń powietrzną i przeleciał ponad połowę kraju nieprzechwycony, wywołało pytania w NATO, dotyczące tego, jak reagować na potencjalne zagrożenia z powietrza - zauważył "WSJ".

"Konflikt potrwa jeszcze jakiś czas i nie był to ostatni raz, kiedy pocisk zboczył z kursu" - skomentował Tom Karako z Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie. "Otrzymuje się jedynie pewną liczbę ostrzeżeń, zanim faktycznie trzeba rozprawić się z problemem".

16 grudnia Ukraina zaalarmowała Polskę, że nad obszarem Polski działają rosyjskie siły dalekiego zasięgu - przekazał "WSJ" przedstawiciel polskich władz. Po tym, gdy polski radar wykrył obiekt lecący w przestrzeni powietrznej kraju, dwa myśliwce sił powietrznych USA F-16 stacjonujące w Polsce i dwa polskie MiG-29 lecące w tym rejonie nie zidentyfikowały pocisku ani wizualnie, ani za pomocą pokładowych radarów. Tego dnia widoczność ograniczało duże zachmurzenie, marznący deszcz i mgła.

Po zniknięciu pocisku z ekranów radarów polskie wojsko ustaliło, że pocisk nie ma związku z atakiem nuklearnym, biologicznym lub chemicznym, ale nigdy nie przeprowadziło szeroko zakrojonych poszukiwań obiektu - przekazał anonimowy przedstawiciel polskich władz. W NATO nie ma protokołu poszukiwania odłamków - dodał.

"27 kwietnia (polskie) MON poinformowało, że w lesie pod Bydgoszczą znaleziono pozostałości po pocisku, co wywołało w kraju spór polityczny o to, dlaczego wcześniej nie podano informacji o potencjalnym wtargnięciu. Polski rząd nie potwierdził, jakoby pocisk został wystrzelony z Rosji, ale przedstawiciele polskich władz twierdzą, że prawdopodobnie nieumyślnie zboczył z kursu" - pisze "WSJ".

Pociski manewrujące mogą działać nieprawidłowo, jeśli ich operatorzy wprowadzą niewłaściwe współrzędne, jeśli ich systemy pokładowe błędnie odczytają topografię terenu lub jeśli wojsko przeciwnika emituje fałszywe sygnały GPS, aby zmylić instrumenty nawigacyjne, co jest taktyką stosowaną przez Ukrainę - zauważył amerykański dziennik. Ale nawet pocisk, który przez pomyłkę wleci na terytorium NATO, może potencjalnie doprowadzić do eskalacji - podkreślił.

Chociaż możliwość uderzenia przez obcy pocisk w Polskę wzbudziła wątpliwości co do zdolności tego kraju do obrony swojej przestrzeni powietrznej, przedstawiciel polskich władz powiedział, że nie doszło do uchybienia operacyjnego - pisze "WSJ". Zakładając, że cokolwiek, co zostało zidentyfikowane na radarze, jest zagrożeniem można doprowadzić do katastrofy - dodał, podając jako przykład zestrzelenie samolotu Ukraine International Airlines nad Iranem w 2020 r.

"Nie można podjąć decyzji o zestrzeleniu tylko na podstawie danych radarowych" - podkreślił rozmówca "WSJ".(PAP)

30.05.2023 06:53

Co najmniej jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne w wyniku nocnych ataków powietrznych na Kijów - poinformował we wtorek rano mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. (PAP)

30.05.2023 06:52

Drony uderzyły w dwa budynki mieszkalne w Moskwie, jedna osoba ranna - agencja Reutera za mediami rosyjskimi. (PAP)

30.05.2023 06:51

​Prezydent Ukrainy podziękował obronie przeciwlotniczej za ocalenie - i to jednego dnia - życia setek ludzi podczas ostatnich, zmasowanych rosyjskich ataków powietrznych. "Było wprawdzie kilka uderzeń, ale większość dronów i rakiet została zestrzelona" - powiedział w poniedziałek Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo. (PAP)

29.05.2023 17:02

​Ukraiński parlament (Rada Najwyższa) ustanowił w poniedziałek 8 maja Dniem Pamięci i Zwycięstwa nad Nazizmem w II wojnie światowej; nowe święto państwowe, obchodzone odtąd w innym terminie, niż przypadający 9 maja rosyjski Dzień Zwycięstwa, będzie dniem wolnym od pracy - powiadomił deputowany do parlamentu Jarosław Żełezniak. (PAP)

29.05.2023 16:21

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow zapewnił w poniedziałek, że ci, którzy próbują zastraszyć jego kraj "już wkrótce tego pożałują". W ten sposób Budanow skomentował ostrzał rakietowy Kijowa przeprowadzony tego dnia przez wojska Rosji. "Wszyscy ci, którzy próbowali nas zastraszyć wyobrażając sobie, że przyniesie to jakiś skutek, już wkrótce tego pożałują. Nie będziemy zwlekać z odpowiedzią" - napisał Budanow na serwisie Telegram. (https://t.me/DIUkraine/2363)

Zwrócił się także do tych, którzy - jak ocenił - "wierzą, że mogą zastraszyć Ukrainę". Zapewnił, że ich plany się nie powiodły, bo na Ukrainie "wszyscy są na swoich miejscach i nadal działają".

Komentarz Budanowa - jak wyjaśnia HUR - odnosi się do poniedziałkowych ataków rosyjskich. Wywiad nazwał je kolejną podjętą przez Rosjan "próbą działań terrorystycznych".

Rosja przeprowadziła w poniedziałek 16. od początku maja ostrzał Kijowa. W kierunku stolicy wystrzelonych zostało 11 rakiet balistycznych i manewrujących Iskander. Naczelny dowódca armii ukraińskiej gen. Wałerij Załużny poinformował, że wszystkie pociski zostały strącone przez obronę przeciwlotniczą. (PAP)

29.05.2023 16:18

​Od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zginęło co najmniej 16 weteranów amerykańskiej armii, którzy zaciągnęli się do różnych formacji, walczących po stronie Kijowa bądź pomagali żołnierzom i mieszkańcom zaatakowanego kraju - powiadomił w poniedziałek dziennik "Washington Post". (PAP)

29.05.2023 11:46

29.05.2023 10:36

​W ukraińskiej stolicy ogłoszono w poniedziałek alarm lotniczy. Media informują o odgłosach eksplozji.

„Wybuchy w mieście, w centralnych dzielnicach” – napisał w Telegramie mer stolicy Witalij Kliczko. (PAP)

29.05.2023 07:34

Przekazane Ukrainie przez Wielką Brytanię pociski manewrujące Storm Shadow wykazują 100-procentową efektywność na froncie wojny z Rosją – powiedział w niedzielę ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

„Mogę powiedzieć, że wszystkie odpalenia Storm Shadow, które miały miejsce dotychczas, wszystkie 100 procent trafiły w cele wyznaczone przez Sztab Generalny” – oświadczył minister występując w ukraińskiej telewizji. (PAP)

29.05.2023 07:15

W nocy z niedzieli na poniedziałek ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 37 rosyjskich rakiet manewrujących i 29 użytych przez Rosjan irańskich dronów Shahed – powiadomiły Siły Powietrzne. W sumie przeciwnik użył ok. 40 rakiet manewrujących.

„Zlikwidowano 67 celów powietrznych – 37 rakiet manewrujących typu Ch-101/Ch-555, 29 dronów uderzeniowych Shahed 136/131 oraz jeden bezzałogowiec zwiadowczy” – powiadomiły w poniedziałek rano w komunikacie ukraińskie Siły Powietrzne. Rakiety manewrujące – w sumie ok. 40 - były odpalane z samolotów Tu-95 z regionu Morza Kaspijskiego.

W nocy z niedzieli na poniedziałek armia rosyjska przeprowadziła kolejny atak rakietowy na Ukrainę. W całym kraju ogłaszany był alarm lotniczy.

https://t.me/kpszsu/2543 (PAP)

28.05.2023 17:54

​Co najmniej 26 budynków mieszkalnych, a także szkoły i przychodnie zostały uszkodzone w Żytomierzu po nocnym, zmasowanym ataku rosyjskich dronów – poinformowała w niedzielę rada tego miasta na północnym zachodzie Ukrainy. (PAP)

28.05.2023 14:15

​Jesteście naszymi bohaterami, ratujecie życie ludzi – napisał w niedzielę w Telegramie prezydent Ukrainy, dziękując siłom obrony powietrznej oraz ratownikom po kolejnym zmasowanym rosyjskim ataku powietrznym na Ukrainę.

"Siły obrony powietrznej. Słyszycie sygnał alarmu inaczej niż wszyscy. Kierujecie wzrok w górę, by niszczyć wrogie rakiety, samoloty, śmigłowce, bezzałogowce. Każde zestrzelenie to ratowanie ludzkiego życia" – napisał Wołodymyr Zełenski. (PAP)

28.05.2023 13:31

​Intensywność ataków wroga na kierunku bachmuckim znacznie się zmniejszyła; w ciągu doby tylko jedno starcie – poinformował rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty w niedzielę.

Wojskowy zaznaczył przy tym, że Rosjanie kontynuują ostrzały ukraińskich pozycji. (PAP)

28.05.2023 10:28

​Rosyjska debata publiczna coraz mocniej ewoluuje w kierunku przypominającego czasy sowieckie wywierania presji społecznej na obywateli, by dokonywali poświęceń w celu wsparcia wysiłku wojennego - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej napisano, że w ostatnich tygodniach ton debaty publicznej w Rosji przeszedł od jedynie karania tych, którzy krytykują "specjalną operację wojskową" w kierunku instruowania obywateli, aby aktywnie dokonywali poświęceń w celu wsparcia wysiłku wojennego. (PAP)

28.05.2023 08:41

Nad Kijowem siły ukraińskie zestrzeliły w nocy ponad 40 dronów – poinformował mer miasta. Siły Powietrzne powiadomiły, że w największym ataku dronów od początku wojny Rosjanie zastosowali ogółem 54 Shahedy, z których 52 udało się zniszczyć.

"14. atak dronów na stolicę od początku maja. Dzisiaj wróg postanowił +złożyć życzenia+ mieszkańcom z okazji Dnia Kijowa (obchodzonego 29 maja) przy pomocy śmiercionośnych dronów" – powiadomił mer miasta Witalij Kliczko. W wyniku ataku są ofiary i zniszczenia, które władze obecnie ustalają. Jak dotąd podano, że jedna osoba zginęła i co najmniej jedna jest ranna.

Kliczko ocenił, że był to największy atak na Kijów od początku wojny. (PAP)

28.05.2023 08:40

​Historia Ukrainy od dawna irytuje niepewnych siebie Rosjan – powiedział w niedzielę szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak po tym, jak Rosja dokonała w nocy z soboty na niedzielę dwufalowego ataku dronami na Kijów.

Ataki miały miejsce w noc poprzedzającą obchody Dnia Kijowa, rocznicę oficjalnego założenia miasta 1541 lat temu. W tym dniu w stolicy zwykle odbywają się jarmarki uliczne, koncerty na żywo i specjalne wystawy muzealne, które zaplanowano również w tym roku, ale na mniejszą niż zwykle skalę. (PAP)

27.05.2023 13:42

​Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał w sobotę dekret nakładający sankcje na 51 osób fizycznych i 220 prawnych związanych z Rosją. Ograniczenia dotyczą m.in. rosyjskich i białoruskich zakładów remontowych.
Zełenski, podpisując dekrety, zatwierdził propozycje dotyczące sankcji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.
Restrykcje objęły 51 Rosjan, w tym uczonych i dyrektorów zakładów. Sankcje dotyczą też m.in. podmiotów podległych Rosyjskim Kolejom Państwowym oraz białoruskich i rosyjskich zakładów remontowych.

27.05.2023 06:12

​Spośród ponad 150 ofiar prześladowań motywowanych politycznie na tymczasowo okupowanym Krymie co najmniej 38 jest poważnie chorych lub niepełnosprawnych, twierdzi organizacja praw człowieka CrimeaSOS, poinformował w sobotę Ukrinform.

Jak poinformowała Stała Przedstawicielka Prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu Tamila Taszewa, wszyscy więźniowie polityczni przetrzymywani na podstawie fałszowanych zarzutów okupantów zostaną zwolnieni po wyzwoleniu Krymu bez rozpatrywania ich spraw. 

„Według dostępnych informacji co najmniej 38 więźniów politycznych na Krymie ma poważne problemy zdrowotne. 30 z nich to osoby w wieku 50 lat i starsze oraz emeryci” – czytamy w raporcie.

Jak zauważono w raporcie CrimeaSOS, nieludzkie warunki panujące w miejscach przetrzymywania powodują zaostrzenie chorób przewlekłych wśród ofiar prześladowań o podłożu politycznym na Krymie.

26.05.2023 20:17

Reżim Alaksandra Łukaszenki to kopia reżimu Władimira Putina; wprowadzamy sankcje na ludzi, którzy budują totalitarne rządy w środku Europy - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Białoruski Sąd Najwyższy odrzucił w piątek apelację Andrzeja Poczobuta i utrzymał w mocy lutowy wyrok sądu w Grodnie skazujący działacza polskiej mniejszości na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Wyrok uprawomocnił się. Rozprawa apelacyjna odbywała się w piątek za zamkniętymi drzwiami. Sam Poczobut w niej nie uczestniczył. (PAP)

26.05.2023 20:16

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva odmówił udania się do Rosji na zaproszenie Władimira Putina, ale chce uczestniczyć w negocjacjach, które miałyby zakończyć rosyjską inwazję na Ukrainę. (PAP)

26.05.2023 19:04

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch kardynał Matteo Zuppi, któremu papież Franciszek powierzył misję na rzecz pokoju na Ukrainie, jest "jedynym rozmówcą dwóch szefów państw: ukraińskiego prezydenta (Wołodymyra) Zełenskiego i rosyjskiego (Władimira) Putina" - oświadczył w piątek watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin.

Sekretarz stanu zapytany przez dziennikarzy, czy kardynał Zuppi prosi o spotkanie z obu przywódcami, odparł: "Tak, taka jest prośba, by spotkać się z dwoma szefami państw".

Kardynał Parolin dodał: "Jesteśmy zadowoleni dowiadując się o gotowości ze strony Moskwy, by przyjąć wysłannika papieża, ale to niczego nie zmienia, jeśli chodzi o istotę misji". Watykański hierarcha odniósł się w ten sposób do sygnałów, jakie napływają z Rosji.

Przyznał zarazem, że "Kijów nie jest gotów na mediację w ścisłym znaczeniu tego słowa".

Kardynał Parolin potwierdził tym samym opinię papieża z wywiadu dla hiszpańskojęzycznej telewizji, w którym powiedział, że Ukraińcy "nie marzą tak bardzo o mediacji, bo blok proukraiński jest naprawdę bardzo silny".

Misja kardynała Zuppiego "nie ma na celu natychmiastowej mediacji, ale to, by stworzyć sprzyjający klimat i pomóc iść w stronę pokojowego rozwiązania" - wyjaśnił kardynał Parolin. "Moskwa i Kijów będą rozmówcami; na razie, potem zobaczymy" - dodał. (PAP)

26.05.2023 19:04

Każda pozycja odbita z rąk rosyjskich przez ukraińskie siły to argument dla świata, że Ukraina może zwyciężyć - podkreślił w piątek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. (PAP)

26.05.2023 18:24

​Jakikolwiek kompromisowy scenariusz w wojnie z Rosją oznaczałby klęskę demokracji i zwycięstwo Moskwy - ocenił w piątek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Jakikolwiek +kompromisowy scenariusz+, który przewiduje wyzwolenie NIE wszystkich terytoriów Ukrainy i o którym co pewien czas mówią +anonimowe źródła+ w europejskich i amerykańskich elitach, jest równoznaczny z uznaniem klęski demokracji, wygranej Rosji, zakonserwowania reżimu Putina i wskutek tego gwałtownego wzrostu konfliktów w polityce globalnej" - napisał Podolak na Twitterze.

Jak ocenił, jest to marzenie Rosji.

"Pytanie retoryczne: po co pewne publiczne podmioty kontynuują grę w +rosyjski medialny scenariusz+ i przedłużanie konfliktu?" - dodał Podolak. (https://tinyurl.com/muxs8f4n)

Wcześniej w piątek amerykański dziennik "Wall Street Journal" podał, że wysłannik Chin ds. Ukrainy Li Hui nakłaniał podczas niedawnych spotkań europejskich dyplomatów do wyrażenia zgody na rozejm, który pozostawiłby okupowane tereny Ukrainy pod kontrolą Rosji. Według gazety, Li spotkał się z chłodnym przyjęciem i skoordynowaną odpowiedzią Europejczyków. (PAP)

26.05.2023 13:07

Ukraina otworzy ambasadę w Rwandzie - poinformowało w piątek MSZ w Kijowie w komunikacie na stronie internetowej. Szef MSZ Dmytro Kułeba w komentarzu na Twitterze zapowiedział również utworzenie ambasady w Mozambiku. (PAP)

26.05.2023 13:07

Co najmniej jedna osoba zginęła, a 23 zostało rannych w piątek w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na klinikę w Dnieprze w środkowo-wschodniej Ukrainie. Wśród rannych jest dwoje dzieci. Los czterech osób jest nieznany – przekazały władze. (PAP)

26.05.2023 11:42

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego ocenił w piątek, że najemnicy z rosyjskiej Grupy Wagnera częściowo wycofają się z Bachmutu w celu rotacji, ale najbardziej zdatne do walki oddziały tej formacji pozostaną w mieście. (PAP)

26.05.2023 11:12

Jedna osoba zginęła, a 15 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na klinikę w Dnieprze w środkowo-wschodniej Ukrainie – poinformował w piątek prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski. (PAP)

26.05.2023 09:57

Przywódca okupowanego przez Rosję Krymu Siergiej Aksjonow rozwija paramilitarne jednostki, bo prawdopodobnie obawia się, że regularna armia rosyjska nie byłaby w stanie obronić półwyspu - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

26.05.2023 09:40

Izba Gmin Zjednoczonego Królestwa uznała w czwartek Wielki Głód z lat 1932-1933 za ludobójstwo narodu ukraińskiego; przewodniczący parlamentu ukraińskiego podziękował w imieniu swojego narodu. (PAP)

26.05.2023 08:53

Ukrainy nie można zmusić do rozmów z Rosją w sytuacji, gdy na jej terytorium są wojska rosyjskie; Kijów przekazał to wysłannikom Chin i Brazylii - powiedział Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina. (PAP)

26.05.2023 08:52

Umowa o rozmieszczeniu rosyjskiej taktycznej broni atomowej na Białorusi to część długotrwałych wysiłków na rzecz scementowania faktycznej kontroli wojskowej Rosji nad Białorusią - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie. Jest mało prawdopodobne, by ten ruch zwiastował jakąkolwiek eskalację ze strony Rosji - dodano. (PAP)

26.05.2023 07:37

 Akcje dywersyjne na terenie Rosji, takie jak zbrojny rajd w obwodzie biełgorodzkim nie mają potencjału, by znaleźć w Rosji aktywne poparcie; Rosjanie pozostają bierni, choć znów zobaczyli, że państwo ich nie broni - powiedział PAP ekspert Iwan Preobrażeński. (PAP)

26.05.2023 07:28

Kijów obronił się przed 13. atakiem rakietowym Rosji od początku maja; obrona powietrzna zestrzeliła wszystkie pociski, które leciały w jego kierunku - poinformowała w piątek rano Kijowska Miejska Administracja Wojskowa. (PAP)

26.05.2023 06:32

​Polska była w ostatnich miesiącach celem potężnych cyberataków, głównie zza naszej wschodniej granicy - powiedział w czwartek Stały Przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski podczas nieformalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa. Wezwał do wzmocnienia norm i zasad wiążących państwa w tym zakresie. (PAP)

25.05.2023 13:55

Kreml podszywa się pod Ministerstwo Obrony Ukrainy. Sfałszowany dokument ukraiński ma być "dowodem" na zaangażowanie Polski w wojnę oraz przygotowania do aneksji Zachodniej Ukrainy - ocenił w czwartek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. (PAP)

25.05.2023 13:41

Siły zbrojne Japonii poderwały myśliwce po wykryciu rosyjskich samolotów zwiadowczych w swojej przestrzeni powietrznej nad Pacyfikiem - przekazała w czwartek agencja Reutera. Japońskie ministerstwo obrony podało, że jeden samolot Ił-20 przyleciał znad Morza Ochockiego nad Ocean Spokojny, a następnie zawrócił, drugi samolot tego samego typu leciał w kierunku wód terytorialnych Japonii w pobliżu wyspy Sado po czym zmienił lot i oddalił się w kierunku kontynentu azjatyckiego - napisał Reuters. Ił-20 (w nomenklaturze Nato Coot-A) to produkowany od 1968 roku w Związku Radzieckim, a następnie w Rosji samolot zwiadowczy, przeznaczony do rozpoznania obrazowego i elektronicznego. (PAP)

25.05.2023 12:35

"Godne ubolewania. Rosja zdecydowała się wydalić szwedzkich dyplomatów, którzy działali w ramach konwencji wiedeńskiej i prowadzili w Rosji normalną działalność" - oświadczyło w czwartek MSZ w Sztokholmie. (PAP)

25.05.2023 12:04

Na flankach pod Bachmutem oddziały Grupy Wagnera są zastępowane regularnymi wojskami Rosji, w samym mieście najemnicy nadal są obecni - poinformowała w czwartek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Grupa Wagnera utrzymuje, że wycofuje się z Bachmutu. (PAP)

25.05.2023 11:31

Od Oceanu Atlantyckiego do wschodniej granicy Ukrainy, wyznajemy te same zasady w naszym życiu społecznym, w rządzeniu naszymi krajami - mówił w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo odtworzonym podczas posiedzenia Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli. (PAP)

25.05.2023 09:36

Na naszych oczach zachodzi wielka zmiana, cały wolny świat stanął po stronie Ukrainy, bo wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że dziś walczy ona nie tylko o swoje bezpieczeństwo, swoją niepodległość, ale także o bezpieczeństwo całej Europy - powiedziała w czwartek marszałek Sejmu Elżbieta Witek. (PAP)

25.05.2023 09:09

Podczas ataku dronów w nocy ze środę na czwartek Rosjanie skierowali większość tych maszyn na zachodnie regiony Ukrainy - poinformował rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat. Dodał, że wszystkie maszyny - drony typu Shahed - zostały strącone. (PAP)

25.05.2023 08:31

 Dyskusja dotycząca rosyjskich strat poniesionych podczas zdobycia ukraińskiego Bachmutu zdominowała rosyjską prowojenną przestrzeń informacyjną i przyćmiła propagandowy wydźwięk opanowania tego miasta - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie. (PAP)

25.05.2023 07:15

Rosjanie przeprowadzili w nocy ze środy na czwartek zmasowany nalot na Kijów przy użyciu dronów Shahed, ale atak ten został odparty - poinformowały w czwartek rano władze miejskie. Jak przekazały, był to już dwunasty atak na stolicę od początku maja br. (PAP)

25.05.2023 06:22

​W przyszłym miesiącu 2,35 mld funtów uzyskanych ze sprzedaży przez Romana Abramowicza klubu piłkarskiego Chelsea Londyn może trafić wreszcie do ofiar wojny na Ukrainę - powiedział w środę dziennikowi "The Times" szef fundacji, która będzie nimi zarządzać. (PAP)

24.05.2023 12:38

​Rosyjski okręt zwiadowczy Iwan Churs został zaatakowany na Morzu Czarnym przez "morskie drony" - przekazał ukraiński portal wojskowy Defense Express. Do ataku miało dojść w środę nad ranem 74 km na północ od cieśniny Bosfor i 400 km od terytoriów kontrolowanych przez Ukrainę.

O ataku poinformowali sami rosyjscy żołnierze, ale informacja nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona przez władze tego kraju - zaznacza portal. Według wstępnych doniesień przeprowadzony przez trzy drony atak został odparty, a okrętu nie uszkodzono - dodaje ukraiński serwis.

Iwan Churs to jeden z dwóch rosyjskich okrętów zwiadowczych typu 18280 i jedyna jednostka tego rodzaju we Flocie Czarnomorskiej. Został zwodowany w 2017 r. i wprowadzony do służby w 2018 r. Okręt jest wyposażony w sprzęt służący do wywiadu radioelektronicznego oraz środki łączności i według opisów jest przeznaczony do monitorowania systemów obrony powietrznej. (PAP)

24.05.2023 10:59

Amerykanie rozpoczną szkolenie Ukraińców na czołgach Abrams "mniej więcej w ciągu tygodnia" - poinformował we wtorek wieczorem Głos Ameryki, powołując się na sekretarza prasowego Pentagonu, generała Pata Rydera.

Około 250 Ukraińców przybędzie do Niemiec w tym tygodniu na szkolenie. Będą trenować na 31 czołgach Abrams, które dostarczono do Niemiec na początku maja. Amerykańscy oficjele powiedzieli, że inny zestaw 31 czołgów Abrams jest remontowany w Stanach Zjednoczonych i zostanie dostarczony na Ukrainę jesienią - napisał Głos Ameryki.

Szkolenie ma potrwać około 10 tygodni i objąć nie tylko obsługę czołgów podczas działań zbrojnych, lecz również ich konserwację. Amerykańskie pojazdy są o wiele bardziej zaawansowane technicznie niż będące od początku na wyposażeniu armii ukraińskiej czołgi odziedziczone po armii radzieckiej.

Administracja prezydenta Joe Bidena ogłosiła w styczniu, że wyśle na Ukrainę nowszą wersję czołgów Abrams, znaną jako M1A2, lecz może to potrwać lata - ponieważ nie są one jeszcze wyprodukowane. W marcu poinformowano jednak, że Ukraina otrzyma starszą wersję Abramsów, M1A1 - przypomniał Głos Ameryki, powołując się na słowa generała Rydera. (PAP)

24.05.2023 10:38

Dziś, bezpieczeństwo Europy jest zbyt poważną sprawą, by nie powierzyć go Polsce i krajom tego regionu; musimy wyzbyć się złudzeń, że koncyliacyjne gesty kierowane w stronę Kremla przyniosą pokojowe efekty - mówił w środę szef BBN Jacek Siewiera.

W środę w Warszawie rozpoczęła się dwudniowa konferencja Defence24 Day z udziałem polityków z Polski i zagranicy, przedstawicieli wojska i przemysłu zbrojeniowego. Wśród mówców tegorocznej edycji są wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak, szef MSZ Zbigniew Rau, szef BBN Jacek Siewiera i szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz oraz szef BBN Jacek Siewiera.

Siewiera w trakcie przemówienia mówił, że przez lata słyszeliśmy, że bezpieczeństwo Europy to zbyt poważna sprawa, by powierzać ją państwom takim jak Polska i kraje regionu: krajom bałtyckim i krajom wschodniej flanki. "Dziś, po kilkunastu miesiącach (wojny w Ukrainie) możemy powiedzieć, że bezpieczeństwo Europy jest zbyt poważną sprawą, by go nie powierzyć Polsce i krajom tego regionu" - podkreślał.

"Polityka rosyjska nie daje dziś nadziei na pokojową kooperacje w Europie w najbliższych latach. (...) Widzimy dziś dalszy wzrost radykalizmu i wojennej determinacji wspartej zasobami finansowymi, które zostały zgromadzone w poprzednich latach" - dodał.

Mówił, że destrukcyjna rola Rosji oddziałuje na świat zachodni w wymiarze nie tylko gospodarczym, ale i informacyjnym. W tym kontekście podkreślał, że polityka sankcyjna musi być wzmacniana przez UE i kraje G7. "Mamy przed sobą misję przekonania niezdecydowanych państw - minimalizowania uzależnienia. Musimy wyzbyć się złudzeń, że koncyliacyjne gesty kierowane w stronę Kremla przyniosą pokojowe efekty" - powiedział.

"Polska jest zwolennikiem zachowania twarzy przez rosyjskiego agresora. Tej prawdziwej twarzy: twarzy mordercy, zbrodniarza, który powinien być sądzony za swe czyny przed demokratycznymi trybunałami" - oświadczył.

Mówił również, że jako Polska i świat zachodni w ostatnich miesiącach przeszliśmy długą drogę. Pytał, czy w lutym 2022 r. mogliśmy się spodziewać, że Zachód stanie zjednoczony pod przywództwem Stanów Zjednoczonych we wsparciu Ukrainy, a NATO po 74 latach funkcjonowania wykaże się witalnością, siłą militarną i wolą polityczną pozwalającą adaptować się do tej nowej rzeczywistości. "Czy mogliśmy się spodziewać, że za kilkanaście miesięcy zerwiemy więzy gospodarcze i zależność z Federacją Rosyjską, które tak myliły nasz osąd kremlowskiego imperializmu w czasach pokoju" - pytał.

Dodał, że jako Polska nie mogliśmy również zakładać, że staniemy przed koniecznością przekształcenia się w jedną z najważniejszych sił militarnych w Europie i jako 25 państwo pod względem wielkości PKB stanie się drugim po Stanach Zjednoczonych państwem udzielającym największej pomocy militarnej i humanitarnej dla Ukrainy. (PAP)

24.05.2023 10:24

​Walki na terenie obwodu biełgorodzkiego w Rosji są upokarzające dla tego kraju i korzystne z ukraińskiego punktu widzenia - ocenił w środę Rupert Jones, emerytowany generał brytyjskiej armii.

W rozmowie ze stacją Sky News Jones powiedział, że choć nadal istnieje "pewien stopień niejasności" co do przebiegu zdarzeń w regionie Biełgorodu, to stawiają one różnego typu wyzwania dla Rosji, Ukrainy i jej zachodnich sojuszników.

"Z rosyjskiego punktu widzenia wskazuje to na wewnętrzny problem z bezpieczeństwem; to jest dla nich upokarzające, atak na ich własnej ziemi. Z zachodniego punktu widzenia wywoła to pewne obawy o to, w jakim stopniu Ukraina wspierała to wtargnięcie. Kiedy dajemy broń, obawiamy się, że mogłaby być użyta w Rosji, więc pojawią się pewne obawy dyplomatyczne" - powiedział.

Z kolei, jak dodał, z ukraińskiego punktu widzenia wtargnięcie jest "atrakcyjne". "Jest to atrakcyjne, ponieważ powoduje dwie rzeczy. Odwraca uwagę od tego, co dzieje się lub nie dzieje się w Bachmucie... Zakładamy również, że Ukraińcy przygotowują się do swojej wielkiej ofensywy - będą chcieli odciągnąć uwagę Rosjan od miejsca, w którym może nastąpić atak" - wyjaśnił.

Rosja twierdzi, że w regionie Biełgorodu zostało zabitych ponad 70 bojowników, a resztki ich jednostek po dwóch dniach walk zostały wypchnięte z powrotem na terytorium Ukrainy. Rosja obwinia o to "ukraińskich bojowników", ale Kijów zapewnia, że nie ma z tym nic wspólnego i jest to powstanie rosyjskich partyzantów. (PAP)

24.05.2023 09:37

Ukraińscy wojskowi nie brali udziału w operacji na terenie obwodu biełgorodzkiego, prowadzonej przez rosyjskich ochotników – pisze „New York Times”, powołując się na ukraińskie źródło. Anonimowy przedstawiciel ukraińskich władz zapewnił amerykański dziennik, że „ani jeden ukraiński wojskowy nie wkroczył na terytorium Rosji”. (PAP)

24.05.2023 09:07

Dwie osoby zginęły, a trzy są ranne w wyniku ostrzałów Chersonia i obwodu chersońskiego – powiadomiły w środę lokalne władze. O rannych poinformowały także władze obwodów donieckiego, charkowskiego i mikołajowskiego. W obwodzie chersońskim na południu Ukrainy w ciągu minionej doby zginęły dwie osoby, a trzy zostały ranne – powiadomił szef władz regionu Ołeksandr Prokudin. Rosjanie, którzy zajmują w obwodzie chersońskim lewy brzeg  Dniepru, kontynuują ostrzały regionu m.in. z wyrzutni Grad, czołgów i dronów, atakując m.in. cele cywilne – dzielnice mieszkalne, infrastrukturę. W obwodzie donieckim w wyniku ostrzałów wrogiej armii ucierpiało co najmniej jedenaście osób – podał szef administracji obwodu Pawło Kyryłenko, podsumowując minioną dobę.O rannych cywilach i ostrzałach celów cywilnych raportują także władze obwodów charkowskiego i mikołajowskiego. (PAP)

24.05.2023 09:06

W ramach konsekwentnego usuwania z przestrzeni publicznej nazewnictwa kojarzącego się z sowiecką i rosyjską polityką, władze Odessy zdecydowały o przemianowaniu Placu Lwa Tołstoja; nowym patronem miejsca będzie żydowski pisarz Mendele Mojcher Sforim - poinformował portal jewish.com.ua. (PAP)

24.05.2023 08:32

We wtorek z Ukrainy do Polski przyjechało 22,4 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 21,5 tys. osób - podała w środę Straż Graniczna. Od 24 lutego ub. roku, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała ponad 12,079 mln wjazdów do Polski i 10,286 mln wyjazdów na Ukrainę. (PAP)

24.05.2023 07:53

Ukraiński sztab generalny powiadomił o zmniejszeniu intensywności walk na kierunku bachmuckim i nie odnotował walk w samym Bachmucie we wtorkowym meldunku frontowym, co może oznaczać, że siły Wagnera przesunęły się do przodu na tym terenie – ocenia ISW w najnowszym raporcie. (PAP)

24.05.2023 07:19

​Radość Rosjan, którzy ogłosili zajęcie Bachmutu, jest przedwczesna. Wojska ukraińskie wciąż kontrolują część miasta i starają się otoczyć siły przeciwnika, by ostatecznie go tam wykończyć – powiedział PAP Iwan Kyryczewski, ekspert ukraińskiego serwisu Defence Express. (PAP)

23.05.2023 20:35

​We wtorek rosyjskie wojska ostrzelały blok mieszkalny w Awdijiwce w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy i zabiły tam dwoje cywilów; zginęło też dwoje mieszkańców w miejscowościach Kozacke i Lwowe w obwodzie chersońskim na południu kraju - poinformowały lokalne i regionalne ukraińskie władze.

W godzinach porannych najeźdźcy trafili w dwa budynki mieszkalne - pięciopiętrowy i ośmiopiętrowy. W tym pierwszym nikogo nie było, ale pod gruzami drugiego, zniszczonego aż po fundamenty, zginęło dwoje cywilów, w tym 93-letni mężczyzna. Kolejne dwie osoby zostały ranne. Jedna z nich, kobieta, pozostaje nieprzytomna, a jej stan zdrowia oceniany jest jako bardzo poważny - relacjonował mer Awdijiwki Witalij Barabasz, cytowany przez agencję UNIAN.

23.05.2023 15:39

​Rosyjskie społeczeństwo jest współwinne agresji sił zbrojnych swojego kraju na Ukrainę, a sprzeciw wobec tego konfliktu z jego strony jest procentowo niewielki - powiedział w rozmowie z portugalską telewizją SIC szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

W ocenie Kułeby masowe wyjazdy Rosjan z kraju po wybuchu wojny na Ukrainie nie oznaczają niechęci wobec Kremla i jego agresywnej polityki, ale wynikają z indywidualnych obaw obywateli.

„Łatwo winić za wszystko Putina, ale czy to nie sami Rosjanie utrzymują go od dekad przy władzy? (…) Rosjanie dzielą z nim odpowiedzialność za działania swojego przywódcy” - stwierdził szef ukraińskiej dyplomacji.

Odnotowując pojawiające się w Rosji grupy przeciwników wojny, zaznaczył, że są one mało liczebne i stanowią niewielki odsetek wielomilionowego społeczeństwa tego kraju.

„Rosjanie w większości popierają to, co robią na Ukrainie ich bracia, dzieci i mężowie” - powiedział Kułeba.

Polityk oskarżył panujący w rosyjskim społeczeństwie „zbiorowy putinizm” o agresję na Ukrainę i wspieranie wojny, a także zbrodni na ukraińskich cywilach.

23.05.2023 12:31

Ukraiński dziennikarz Andrij Caplijenko opublikował na serwisie Telegram kadry pokazujące - jak podał - rosyjskie przejście graniczne w rejonie (powiecie) grajworońskim w obwodzie biełgorodzkim; na nagraniu widać napis "pozdrowienia z Bachmutu" i uzbrojonego wojskowego.

Na kilkusekundowym nagraniu wideo widać również, że część budynku, na którym widnieje napis, jest zniszczona. (https://t.me/Tsaplienko/32363)

W komentarzu Caplijenko napisał także o "chłopcach z RDK" (Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego), którzy - według jego słów - "już drugą dobę czują się jak w domu w obwodzie biełgorodzkim".

Radio Swoboda (rosyjska redakcja Radia Wolna Europa/Radia Swoboda) zauważa, że w ciągu minionej nocy rosyjskie służby siłowe "nie zdołały sobie poradzić z grupą dywersyjną w obwodzie biełgorodzkim". W ten sposób dziennikarze interpretują słowa szefa obwodu biełgorodzkiego Wiaczesława Gładkowa, który poinformował we wtorek rano, że trwa operacja służb, a mieszkańcy nie powinni na razie wracać do domów. Gładkow powiedział, że ewakuowano mieszkańców z dziewięciu miejscowości, w tym z Grajworonu.

W poniedziałek ugrupowania określające się jako Rosyjski Korpus Ochotniczy i legion Wolność Rosji oświadczyły, że przekroczyły granicę i "wyzwalają" spod panowania władz rosyjskich miejscowości przygraniczne. Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) oświadczył, że grupy te "prowadzą operację w rosyjskim obwodzie biełogrodzkim", co jest "konsekwencją agresywnej polityki reżimu Putina i inwazji wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy". (PAP)

23.05.2023 12:29

Zaangażowany w szerzenie rosyjskiej propagandy i koordynowany przez służby Rosji "portal internetowy" NDP kontynuuje propagowanie leżących w interesie Kremla kłamstw i insynuacji wymierzonych m.in. w Polskę - ocenił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Sekretarz stanu w kancelarii premiera we wtorkowym InfoAlercie na Twitterze odniósł się do portalu "Niezależny Dziennik Polityczny", który według niego jest koordynowany przez służby Rosji. "Analizowany tekst jest jednym z wielu, które wspierają fałszywą rosyjską narrację, zgodnie z którą pomoc RP na rzecz Ukrainy odbywa się kosztem polskiej państwowości" - podkreślił Stanisław Żaryn.

"Rzekoma +polska dziennikarka+ broni swej zakłamanej tezy, twierdząc, że napływ uchodźców z Ukrainy (których nazywa +tykającą bombą+) i szkolenie żołnierzy SZ UA (jej zdaniem - faszystów) na terytorium RP to źródło zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa polskiego" - przekazał.

Zwrócił uwagę też, że autorka "insynuuje, że Rząd RP jest posłusznym wykonawcą planów USA wobec Ukrainy, a przy okazji chce ugrać swoje, w tym zająć Zachodnią Ukrainę, aby +imperialne ambicje polskich władz+ zostały spełnione".

"Propagowane przez rosyjskie służby fałszywe tezy mają służyć stymulowaniu w Polsce nastrojów antyukraińskich i antyamerykańskich, realizując tym samym założenia informacyjnej walki Kremla przeciwko Polsce, Ukrainie i Zachodowi" - dodał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP. (PAP)

23.05.2023 12:22

Komisja Europejska podała we wtorek, że zatwierdziła polski program wsparcia producentów rolnych o wartości 1 mld euro w kontekście wojny Rosji z Ukrainą.
"Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości około 1 mld euro (4,7 mld zł), mający na celu wsparcie płynności producentów rolnych w kontekście wojny Rosji z Ukrainą. Program został zatwierdzony w ramach tymczasowych ram przejściowych i kryzysowych dotyczących pomocy państwa" - przekazała KE.
W ramach tego działania wsparcie będzie polegać na ograniczonych kwotach pomocy w formie dotacji bezpośrednich. Celem działania jest wsparcie producentów rolnych, którzy obecnie borykają się z niedoborami płynności w związku ze wzrostem kosztów nawozów mineralnych i brakiem stabilności na rynku rolnym, spowodowanym obecnym kryzysem. (PAP)

23.05.2023 11:57

Lider amerykańskiego zespołu Metallica James Hetfield odwiedził ukraińskich żołnierzy leczonych w jednym z szpitali w amerykańskim stanie Kolorado. Nie mogłem uwierzyć, że to on, to było niespodziewane spotkanie - powiedział jeden z rannych żołnierzy. (patrz niżej)

Kelli Rohrig, współzałożycielka organizacji pozarządowej Limbs for Liberty, która zajmuje się pomaganiem ukraińskim weteranom potrzebującym protez spotkała Hetfielda na parkingu przed szpitalem w Vail Valley. Od razu poprosiła muzyka o złożenie wizyty rannym, a ten natychmiast się zgodził - relacjonuje lokalna prasa.

Muzyka Metalliki jest bardzo popularna na Ukrainie, dorastaliśmy wraz z nią i marzyliśmy o spotkaniu tego zespołu - mówiła Olga Milinan, która tłumaczyła spotkanie.

Gdy Roman Denysiuk i Igor Wolny zostali zapytani o to, czy znają Hetfielda, bezgłośnie dali do zrozumienia, że odpowiedź jest oczywista. Ich oczy mówiły "no jasne, przecież nie żyliśmy w puszczy" - pisze portal Vail Daily.

"To było niespodziewane, na początku nie mogłem nawet uwierzyć, że to naprawdę on. To było krótkie, ale serdeczne spotkanie, chociaż milej byłoby się spotkać przy ognisku i drinku niż w szpitalu" - powiedział później Wolny

Dziękujemy wszystkim, którzy pomagają naszym obrońcom w powrocie do zdrowia - napisał we wtorek na Twitterze doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko, komentując zdjęcie muzyka odwiedzającego żołnierzy.

Po wizycie u rannych Hetfield zostawił na samochodzie Rohring karteczkę z podziękowaniem za zaaranżowanie spotkania. (PAP)

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

23.05.2023 11:57

23.05.2023 11:55

Największy na świecie okręt wojenny - amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford, odbywa swój dziewiczy rejs. Obecnie znajduje się na Morzu Północnym, w najbliższych dniach wpłynie do portu w Oslo - poinformował norweski resort obrony.

"Obecność lotniskowca to ważny element odstraszania. Pokazuje, że jako sojusznicy jesteśmy razem" - podkreślił minister obrony Norwegii Bjoern Arild Gram w wypowiedzi dla telewizji NRK. Przypomniał, że po rosyjskiej inwazji na Ukrainę "potrzeba współpracy i obecności wojsk sojuszniczych na terytorium Norwegii".

Gram zwiedził znajdujący się na Morzu Północnym lotniskowiec w towarzystwie dowódcy norweskich sił zbrojnych Erika Kristoffersena oraz ambasadora USA w Norwegii Marca Nathansona.

Okręt USS Gerald R. Ford ma 332,8 metra długości i 100 tys. ton wyporności oraz napęd atomowy. Na statku znajduje się 4,5 tys. załogi, 90 myśliwców F-35 oraz śmigłowców.

Lotniskowiec 2 maja opuścił Norfolk w Wirginii, razem z norweską fregatą Roald Amundsen zmierza w kierunku Norwegii.

Jak przypomina NRK, amerykański lotniskowiec po raz ostatni zawinął do Norwegii w 1959 roku. (PAP)

23.05.2023 11:24

Sąd w Permie w Rosji nakazał osadzenie w areszcie aktywisty Aleksandra Czernyszowa, który - według śledczych - próbował wywieźć z kraju dokumenty archiwalne; według mediów sprawa związana jest z przewiezieniem do Moskwy archiwum zlikwidowanego oddziału Stowarzyszenia Memoriał.

O aresztowaniu działacza Radio Swoboda (rosyjska redakcja Radia Wolna Europa/Radia Swoboda) poinformowało w poniedziałek. Czernyszow został zatrzymany 5 maja na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie. Zatrzymano go najpierw na 15 dni za rzekome chuligaństwo, a po 15 dniach zatrzymano ponownie i przewieziono do Permu. Sąd nakazał umieszczenie go w areszcie do 11 lipca.

Śledczy twierdzą, że Czernyszow wspólnie z innym działaczem, Robertem Łatypowem próbował wywieźć do Niemiec dokumenty mające wartość kulturalną i historyczną.

Koledzy Czernyszowa uważają, że sprawa ta ma związek z wywiezieniem do Moskwy archiwum permskiego oddziału Stowarzyszenia Memoriał po tym, gdy ta zasłużona organizacja została w Rosji zlikwidowana decyzją władz. Działacze oddziału Memoriału w Permie powołali nową organizację - Centrum Pamięci Historycznej, której szefem został właśnie Czernyszow.

Stowarzyszenie Memoriał, jedna z najstarszych rosyjskich organizacji pozarządowych, przez dekady zajmowało się badaniem i dokumentowaniem represji politycznych w ZSRR. Organizacja monitorowała także naruszenia praw człowieka we współczesnej Rosji. Działacze kontynuują swoją pracę bez tworzenia nowej organizacji - zaznacza Radio Swoboda.

Łatypow wyjechał z Rosji w lipcu 2022 roku; wcześniej otrzymywał pogróżki. W kwietniu br. działacz poinformował o likwidacji pomnika upamiętniającego Polaków i Litwinów zesłanych do Kraju Permskiego. Pomnik znajdował się na miejscu dawnej osady Galaszor, dokąd od lat 30. XX w. trafiała ludność deportowana ("specjalni osiedleńcy", ros. specposielency) zmuszana do pracy przy wyrębie lasu. Największa grupa trafiła tam zimą 1945 roku. (PAP)

23.05.2023 10:13

Podczas gdy sojusznicy zgodzili się szkolić ukraińskich pilotów, to żaden kraj nie jest na razie gotowy do faktycznego przekazania odrzutowców F-16 Kijowowi; ale to może się zmienić - informuje we wtorek brukselski portal informacyjny Politico.

"Po miesiącach ukraińskiego lobbowania, w piątek Stany Zjednoczone dały zielone światło dla szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach czwartej generacji, co wzbudziło oczekiwania, że flota F-16 wkrótce wyruszy w drogę (na Ukrainę)" - przypomina Politico.

"Jednak na razie niektóre z krajów, które mogłyby przekazać Ukraińcom amerykańskie samoloty bojowe – w tym Holandia, Belgia i Dania – zobowiązały się jedynie do pomocy w szkoleniu ukraińskich pilotów, wyrażając niechęć do składania dalszych obietnic" - dodaje portal. Belgia zadeklarowała wręcz wprost, że nie ma żadnych F-16 "na zbyciu".

Politico zauważa jednak, że obecna sytuacja wpisuje się w schemat, z którym mamy do czynienia od początku wojny: zachodni sojusznicy zwiększają ilość broni, którą dostarczają na Ukrainę, ale robią to stopniowo.

"Na początku pojawia się wahanie. Wtedy jedno z głównych mocarstw — często Stany Zjednoczone — robi pierwszy krok, a następnie tworzy się koalicja państw europejskich. Na razie nikt nie jest gotowy do wysłania pierwszego odrzutowca. To może się jednak łatwo zmienić — z czasem" - prognozuje portal informacyjny.

Jak wskazuje, wolne tempo podejmowania decyzji jest związane zarówno z względami politycznymi, jak i technicznymi. Niewiele krajów ma nadwyżki F-16, a nowoczesne maszyny wymagają zaawansowanego szkolenia i obsługi logistycznej. Dodatkowo, USA muszą zezwolić innym krajom na reeksport samolotu. (PAP)

23.05.2023 10:00

Ataki ze strony antyreżimowych rosyjskich grup, do których doszło w ostatnich kilku dniach, są kolejnym przejawem pogarszającej się dla Rosji sytuacji w regionach graniczących z Ukrainą - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, między 19 a 22 maja rosyjskie siły bezpieczeństwa najprawdopodobniej starły się z partyzantami w co najmniej trzech miejscach w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim w pobliżu granicy z Ukrainą, z czego najpoważniejszy incydent miał miejsce w pobliżu miejscowości Grajworon.

Dodano, że oprócz walk z użyciem broni strzeleckiej, w pobliżu miejsc starć odnotowano wzrost liczby ataków z dronów lub ostrzałów pośrednich, a Rosja ewakuowała kilka wiosek i rozmieściła tam dodatkowe siły bezpieczeństwa. Tożsamość partyzantów pozostaje niepotwierdzona, ale do odpowiedzialności przyznały się rosyjskie grupy antyreżimowe.

"Rosja stoi w obliczu coraz poważniejszego wielowymiarowego zagrożenia bezpieczeństwa w swoich regionach przygranicznych, mając do czynienia ze stratami samolotów bojowych, atakami przy użyciu improwizowanych ładunków wybuchowych na liniach kolejowych, a teraz bezpośrednimi działaniami partyzanckimi. Rosja prawie na pewno wykorzysta te incydenty do wsparcia oficjalnej narracji, że jest ofiarą wojny" - oceniono. (PAP)

23.05.2023 09:34

​Rosja koncentruje się nadmiernie na twierdzeniach, iż jej wojska zajęły Bachmut w ukraińskim obwodzie donieckim, co odciąga uwagę od niebezpiecznej dla niej sytuacji militarnej wokół tego miasta – ocenia w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

"Nadmierne koncentrowanie się na ogłaszaniu zwycięstwa w Bachmucie odciąga uwagę od ryzykownej sytuacji militarnej Rosjan w Bachmucie i wokół niego" - ocenia amerykański think tank. Według ISW Rosjanie są w Bachmucie narażeni na ataki, ponieważ ich ofensywa w tym rejonie zapewne przekroczyła punkt kulminacyjny, dzięki czemu siły ukraińskie mogą dalej prowadzić kontrataki na flankach.

ISW zwraca uwagę, że właściciel rosyjskiej Grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn - który ogłosił 20 maja, iż jego oddziały zajęły Bachmut - zapowiedział ich wycofanie z całej linii frontu do 1 maja br. Przez najbliższe dwa miesiące Grupa Wagnera ma prowadzić rekonstrukcję i szkolenie oddziałów.

Jak zauważa ISW, już wcześniej analitycy prognozowali, że najemnicy nie będą w stanie prowadzić dalszych walk poza Bachmutem ze względu na poważne wyczerpanie wojsk. "Dwumiesięczny okres przebudowy, który ogłosił Prigożyn może sprawić, że Grupa Wagnera nie będzie brała udziału w kluczowych momentach kontrofensywy ukraińskiej, w zależności od tego, gdzie i jak się ona rozpocznie" - podkreślają eksperci.

Ośrodek zastrzega, że przedstawiciele Ukrainy mówili 22 maja, iż w Bachmucie i naokoło niego wciąż trwają walki. Wiceminister obrony Hanna Malar oświadczyła w poniedziałek, że Bachmut wciąż nie został zdobyty przez wojska rosyjskie, ponieważ siły ukraińskie wciąż kontrolują niewielki skrawek miasta. (PAP)

23.05.2023 09:31

23.05.2023 06:56

Tajne akcje w Rosji, dokonywane z maksymalnym rozgłosem przez Rosjan, walczących po stronie Ukrainy, muszą wprawiać władze w Moskwie w osłupienie i z pewnością będą kontynuowane – ocenił w rozmowie z PAP ekspert ukraińskiego serwisu Defence Express Iwan Kyryczewski. (PAP)

23.05.2023 06:30

​W Biełgorodzie w nocy z poniedziałku na wtorek doszło do ataku na budynki Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej i departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, poinformowała ukraińska agencja  Unian na podstawie doniesień Biełgorod Telegram i SOTA. (PAP)

22.05.2023 21:31

Rosjanie wywożą z anektowanego Krymu dokumenty i inne dowody, świadczące o ich nielegalnych działaniach - powiedziała w poniedziałek telewizji Espreso rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju Natalia Humeniuk. Według niej Rosjanie próbują wywieźć przez Most Kerczeński "wszystko to, co dla nich wartościowe, i to, co może być wartościowe dla międzynarodowego trybunału". Są to dokumenty, które potwierdzają ich bezprawne działania - dodała. Rzeczniczka przekazała też, że Rosjanie wywożą wszystko to, co może być wykorzystane przeciwko nim po odzyskaniu przez Kijów kontroli nad półwyspem. Przedstawiciele sił okupacyjnych wywożą z Krymu również członków swoich rodzin, a niektórzy wojskowi piszą wnioski o urlop i chcą opuścić półwysep - powiedziała Humeniuk. (PAP)

22.05.2023 21:28

Nie zachęcamy, ani nie umożliwiamy Ukraińcom ataków na terytorium Rosji, ale to Rosja jest agresorem, zaś Ukraina sama decyduje, jak prowadzić działania wojenne - oświadczył w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller, komentując poniedziałkowe wydarzenia w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim. (PAP)

22.05.2023 21:15

Nie zachęcamy, ani nie umożliwiamy Ukraińcom ataków na terytorium Rosji, ale to Rosja jest agresorem, zaś Ukraina sama decyduje, jak prowadzić działania wojenne - oświadczył w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller, komentując poniedziałkowe wydarzenia w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim. (PAP)

22.05.2023 20:55

Ukraińscy piloci myśliwców wkrótce rozpoczną szkolenie na myśliwcach F-16 - zapowiedział holenderski minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra w Brukseli. (PAP)

22.05.2023 19:30

Ukraińskie siły przesunęły się minionej doby o 200-400 metrów naprzód na różnych odcinkach pod atakowanym przez rosyjskie wojska Bachmutem w Donbasie - powiadomił w poniedziałek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty. (PAP)

22.05.2023 18:02

Siły rosyjskie straciły u wybrzeży Morza Czarnego w obwodzie chersońskim myśliwiec Su-35. Został zniszczony podczas startu - powiedział w poniedziałek rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy płk Jurij Ihnat. (PAP)

22.05.2023 17:03

Będzie jeszcze gorzej, oddawajcie się do niewoli - zwrócił się w poniedziałek do rosyjskich żołnierzy Kyryło Budanow, szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR). Wyciągniemy was ze zbliżającej się "maszynki do mięsa" na froncie - dodał. (PAP)

22.05.2023 16:21

Odpowiedzialność za działania dywersyjne w graniczącym z Ukrainą obwodzie biełgorodzkim wzięły na siebie walczące po stronie ukraińskiej rosyjski korpus ochotniczy oraz legion "Wolność Rosji" - poinformował w poniedziałek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow, cytowany przez portal Hromadske. Doradca prezydenta skomentował, że Ukraina nie ma z tym nic wspólnego. (PAP)

22.05.2023 14:17

​Osoby ścigane za przestępstwa w Rosji znajdują schronienie na ziemiach Ukrainy, okupowanych przez Kreml; lokalne "władze" z nadania Moskwy tolerują ten proceder - podał w poniedziałek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii. (PAP)

22.05.2023 07:38

​Mężczyźni z okupowanych przez Rosję terenów obwodu zaporoskiego, na południu Ukrainy, trafiają do aresztów pod byle pretekstem, a następnie są zmuszani do służby wojskowej w siłach agresora - podał w niedzielę portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii. (PAP)

22.05.2023 07:24

​Siły rosyjskie dokonały w nocy z niedzieli na poniedziałek ataku na położone na południowym wschodzie Ukrainy miasto Dnipro, ośrodek administracyjny obwodu dniepropietrowskiego - poinformowały w poniedziałek nad ranem miejscowe władze. (PAP)

21.05.2023 18:00

​Armia ukraińska poinformowała w niedzielę, że rankiem tego dnia ostrzelała sztab jednego z oddziałów rosyjskich w okupowanym Berdiańsku na południu Ukrainy. Trwa ustalanie strat rosyjskich w wyniku ostrzału - podały siły ukraińskie w komunikacie na Facebooku. (PAP)

21.05.2023 08:21

​Wciąż trwają walki o Bachmut w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował w niedzielę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W Donbasie doszło minionej doby do 53 starć między ukraińskimi i rosyjskimi siłami.

Sztab powiadomił w porannym komunikacie, że rosyjskie wojska nadal koncentrują główne wysiłki na odcinkach kupiańskim, łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim na wschodzie Ukrainy (https://tinyurl.com/2b5yaka7).

Na tych kierunkach doszło w ciągu minionej doby do 53 starć. Epicentrum działań zbrojnych to miasta Bachmut i Marjinka - czytamy w raporcie.

Rosyjskie siły kontynuują działania ofensywne na odcinku bachmuckim. Nie ustają walki o miasto Bachmut - podkreślił sztab.

Dzień wcześniej szef najemniczej rosyjskiej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn ogłosił przejęcie pełnej kontroli nad tym oblężonym miastem. Strona ukraińska zdementowała te doniesienia. Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar powiedziała, że w Bachmucie toczą się "ciężkie walki", dodając, że "sytuacja jest krytyczna". Zaznaczyła, że wojska ukraińskie utrzymują obronę w południowo-zachodniej części miasta. (PAP)

20.05.2023 20:03

​Grupa Volkswagen sprzedaje swoją najważniejszą fabrykę w Rosji. Tym samym firma całkowicie wycofuje się z tego kraju, ponad rok po rozpoczęciu rosyjskiego ataku na Ukrainę - pisze portal RND. (PAP)

20.05.2023 19:41

Ukraina może otrzymać nawet 36 myśliwców F-16. Po oficjalnym ogłoszeniu przez premiera Wielkiej Brytanii Rishi Sunaka listy krajów, które utworzyły "Koalicję F-16", można wreszcie ocenić, ile i czyje F-16 wzmocnią Siły Powietrzne Ukrainy, pisze w sobotę Defense Express (DE). (PAP)

20.05.2023 19:33

​"Razem dodajemy Ukrainie siły" - pod takim hasłem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zamieścił na Twitterze klip wideo ze swojej sobotniej wizyty na szczycie G7 w Hiroszimie w Japonii, informuje Sky News.

20.05.2023 16:29

​Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar powiedziała w sobotę, że sytuacja w Bachmucie jest krytyczna, ale ukraińskie wojska utrzymują obronę w południowo-zachodniej części miasta.

"Ciężkie walki w Bachmucie. Sytuacja jest krytyczna", przekazała w Telegramie Malar. "Obecnie nasi obrońcy kontrolują niektóre obiekty przemysłowe i infrastrukturalne", dodała. (PAP)

20.05.2023 15:48

​Oprócz najemników Grupy Wagnera Rosja przerzuca do Bachmutu jednostki powietrznodesantowe i zmotoryzowane, poinformował w sobotę Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniego Dowództwa Operacyjnego Ukrainy.

Zdaniem rzecznika zajęcie Bachmutu pozostaje najwyższym priorytetem rosyjskiej armii, Moskwa chce „jakiegoś trofeum” za swoje wysiłki, dodaje. (PAP)

20.05.2023 13:04

​Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w sobotę w Hiroszimie z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem i podziękował mu za rolę Londynu w koalicji międzynarodowej na rzecz przekazania Kijowowi samolotów F-16 - poinformowała kancelaria Zełenskiego. (PAP)

20.05.2023 12:30

​W piątek w godzinach wieczornych ukraińskie wojska ostrzelały pozycje rosyjskich okupantów w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy; najważniejszym celem ataku było lotnisko, wykorzystywane przez wroga jako baza wojskowa - poinformowały w piątek i sobotę lojalne wobec Kijowa władze Mariupola. (PAP)

20.05.2023 12:05

​Kwestia osobistego bezpieczeństwa wysokich rangą polityków i wojskowych ukraińskich ma kluczowe znaczenie, ponieważ Rosjanie są zainteresowani ich likwidacją - oceniła w sobotę wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Wskazała na rosyjskie doniesienia o rzekomej śmierci ukraińskich dowódców.
"W ciągu ostatnich dwóch tygodni odnotowaliśmy trzy +fake newsy+ wroga o +śmierci+ naszych dowódców, kolejno: (Ihora) Tancury, (Ołeksandra) Syrskiego i (Wałerija) Załużnego" - napisała Malar w serwisie Telegram. (PAP)

20.05.2023 11:07

​Japonia nałożyła kolejne sankcje na Rosję, zakazując m.in. dostaw towarów dla około 80 podmiotów rosyjskich powiązanych z armią - powiadomiła w sobotę agencja Interfax-Ukraina. O sankcjach poinformowano w czasie, gdy w Japonii odbywa się szczyt G7. (PAP)

20.05.2023 10:54

​W atakowanym przez Rosjan Bachmucie trwają "walki o każdy metr" - oświadczyły w sobotę Siły Operacji Specjalnych armii ukraińskiej, publikując nagranie ukazujące obronę miasta. Armia oceniła, że Bachmut stał się "piekłem", a wysiłki jego obrońców są "tytaniczne". (PAP)

20.05.2023 10:29

​Ukraińskie kontrataki pod Bachmutem prawdopodobnie wyeliminowały ryzyko otoczenia przez Rosjan kontyngentu broniącego miasta, a także - zgodnie z intencją Ukraińców - zaangażowały w działania bojowe rosyjskie jednostki - ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW). (PAP)

19.05.2023 21:22

Wielka Brytania będzie współpracować z USA, Holandią, Belgią i Danią, aby zapewnić Ukrainie zdolności sił powietrznych, których ten kraj potrzebuje - oświadczył w piątek brytyjski premier Rishi Sunak, odnosząc się do budowy międzynarodowej koalicji na rzecz przekazania Kijowowi samolotów wielozadaniowych F-16. (PAP)

19.05.2023 21:22

Greenpeace uznała w piątek za absurdalną decyzją o uznaniu jej za "niepożądaną" na terytorium Rosji. Postanowienie Moskwy oznacza, że ta międzynarodowa organizacja pozarządowa, zajmująca się ochroną środowiska, musi całkowicie wynieść się z tego kraju. (PAP)

19.05.2023 20:31

Amerykańskie myśliwce F-16, które mogą zostać w przyszłości przekazane Ukrainie, zmieniłyby zasady gry na wojnie z Rosją, to wyjątkowo wielofunkcyjne maszyny - skomentował w piątek dla stacji CNN emerytowany pułkownik sił powietrznych USA Cedric Leighton. (PAP)

19.05.2023 18:57

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała w piątek PAP, że od środy z wizytą w Polsce będzie przebywał przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk. (PAP)

19.05.2023 18:27

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który uczestniczy w piątek w szczycie Ligi Państw Arabskich w saudyjskim mieście Dżudda, spotkał się z przedstawicielami władz Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Omanu, Kuwejtu i Iraku; przywódca zaapelował do swoich rozmówców o wsparcie ukraińskiej "formuły pokoju" - powiadomiono na stronie internetowej ukraińskiego przywódcy. (PAP)

19.05.2023 16:36

Nowe sankcje Kanady obejmą wojskowych i sektor zbrojeniowy oraz osoby i podmioty odpowiedzialne za naruszenia praw człowieka na Ukrainie – poinformował w piątek premier Kanady Justin Trudeau. „Kanada ogłasza ponad 70 nowych sankcji wobec osób, które wspierają nielegalne militarne działania Rosji i są współodpowiedzialne za naruszenia praw człowieka” - powiedział Trudeau, który przebywa na szczycie G7 w Hiroszimie. Nowe sankcje dotyczą 17 osób i 18 podmiotów związanych z rosyjskimi firmami, które dostarczają technologii wojskowych rosyjskiemu wojsku, a także członków rodzin i „członków kremlowskich elit” - podała agencja Canadian Press. Sankcje obejmują również 30 osób i osiem podmiotów zaangażowanych w naruszenia praw człowieka, w tym – odpowiedzialnych za wywożenie ukraińskich dzieci do Rosji. Ostatni pakiet sankcji wobec Rosji i Białorusi został ogłoszony przez Kanadę 11 kwietnia br. Przywódcy państw G7 uzgodnili w piątek na szczycie w Hiroszimie rozszerzenie sankcji wobec Rosji, mają one objąć wszelkie urządzenia techniczne, które Rosjanie wykorzystują do celów wojskowych.(PAP)

19.05.2023 16:33

To nie czas i miejsce na przystąpienie Turcji do zachodnich sankcji przeciwko Rosji. Nie jesteśmy zobowiązani sankcjami Zachodu, a z Rosją łączą nas pozytywne relacje - powiedział w opublikowanym w piątek wywiadzie z telewizją CNN prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. (PAP)

19.05.2023 16:32

Trzech pracowników firmy energetycznej Sumobłenerho zginęło w piątek podczas wykonywania obowiązków w obwodzie sumskim na północy Ukrainy; przyczyną śmierci cywilów był prawdopodobnie atak rosyjskiego drona - poinformowały na Telegramie władze regionu sumskiego i ukraińskie ministerstwo energetyki. (PAP)

19.05.2023 15:19

Po testowym szkoleniu dwóch ukraińskich pilotów, którzy ćwiczyli się w obsłudze samolotów wielozadaniowych F-16 na symulatorach, Pentagon doszedł do wniosku, że właściwe szkolenia w tym zakresie mogłyby trwać zaledwie cztery miesiące; to znaczniej krócej, niż dotychczas przewidywano - podał w nocy z czwartku na piątek amerykański portal Yahoo. (PAP)

19.05.2023 14:32

Formacje tzw. kadyrowców, czyli oddziały przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa, znęcają się nad cywilami z okupowanego przez rosyjskie wojska Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy - zaalarmował w piątek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii. (PAP)

19.05.2023 14:31

​Firmy z Polski, Japonii i Ukrainy podpisały w piątek listy intencyjne ws. udziału w budowie Zielonej Strefy Przemysłowej w Buczy na Ukrainie. Projekt Strefy przewiduje m.in. produkcję na lokalne potrzeby energii przy wykorzystaniu "zielonego" wodoru i amoniaku. (PAP)

19.05.2023 09:23

„Siły ukraińskie w Bachmucie posuwają się naprzód, jednocześnie ostrzeliwując tyły wroga. Wykorzystujemy wszystkie dostępne systemy rażenia, naszym głównym celem są magazyny broni. W ciągu ostatniej doby udało nam się zniszczyć aż osiem z nich” – mówi PAP.PL oficer prasowy Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy pułkownik Serhij Czerewaty.

Jak wyjaśnia rzecznik, siły ukraińskie przesuwają się w obrębie północnych i południowych obrzeży Bachmutu. Rosjanie tymczasem prą do przodu w mieście. „Krok po kroku zdobywamy kolejne tereny. Dziś w najdalszym punkcie posunęliśmy się o kolejne 1700 metrów” – opisuje pułkownik.

Rzecznik wyjaśnia, że pomimo ogromnych zniszczeń Ukraińcy nadal stosują taktykę walki miejskiej. „Zarówno my, jak i przeciwnik wykorzystujemy pozostałości miejskiej infrastruktury jako elementy fortyfikacji. Robimy wszystko, by zniszczyć zasłonę wroga – bez niej muszą przeć do przodu, nawet pod intensywnym ostrzałem. A to dziesiątkuje ich oddziały” – tłumaczy.

Ukraińcy koncentrują się na ostrzeliwaniu tyłów wroga: „Wykorzystujemy wszystkie dostępne systemy rażenia, szukamy przede wszystkim polowych magazynów broni. Rosjanie to zauważyli, więc znacznie zmniejszyli ich liczbę i próbują rozlokowywać je w takiej odległości, by nie sięgnęła ich nasza artyleria” – tłumaczy. Podkreśla, że broń którą dostarczają zachodni sojusznicy, pozwala Ukraińcom na przeprowadzanie bardzo celnych ataków.

Czerewaty wyjaśnia PAP, jakie ukraińskie oddziały walczą w Bachmucie. Na obrzeżach miasta działają zmechanizowane wojska pancerne, a niebo patrolują myśliwce i helikoptery sił powietrznych. „W mieście działają oddziały szturmowe Narodowej Gwardii Ukrainy, wyspecjalizowane jednostki Straży Granicznej i 3. Samodzielna Brygada Szturmowa złożona z sił specjalnych pułku Azow” – mówi. Rzecznik podkreśla, że to właśnie doświadczeni w boju weterani Azowa wypchnęli z miasta 72. Brygadę Strzelecką Federacji Rosyjskiej.

Najcięższe walki toczą się w miejscach, w których zrównane z ziemią budynki nie stanowią osłony od ostrzałów. Rzecznik dodaje, że walka w mieście to najtrudniejszy rodzaj starć, dlatego Rosjanie wykorzystują w Bachmucie cały swój arsenał.

Jak zaznacza, informacje o tym, że Rosjanom zaczyna brakować broni są nieprawdziwe. „W ciągu doby wykorzystali ponad 32 tys. pocisków. Doszło do 25 starć, w których wyeliminowaliśmy 130 żołnierzy wroga, a 145 zostało rannych. W nasze ręce trafiło czterech jeńców. Zniszczyliśmy też dwie 2S19 Msta-S (samobieżne haubicoarmaty produkcji radzieckiej – PAP), bezzałogowiec i osiem polowych magazynów z bronią. Jak widać nie brakuje im ludzi ani sprzętu” – mówi.

Od wielu miesięcy w mediach pojawiają się informacje o walczących w Bachmucie najemnikach Grupy Wagnera. W ocenie pułkownika to obecnie jedyne zdolne do walki oddziały Rosji: „Mają swoje barbarzyńskie zasady – jeśli bojownik składa broń lub się cofa zostaje +wyeliminowany+ przez własnych towarzyszy”.

Jak podaje, oprócz wagnerowców w mieście działają też najemnicy z Grup „Weteran” i „Patriot”. Czerewaty dodaje, że braki w oddziałach najemniczych są uzupełniane poborowymi, żołnierzami z wojsk powietrznodesantowych lub piechotą.

Jak informuje pułkownik, Rosjanie formują też nowe, składające się wyłącznie z więźniów oddziały Sztorm-Z. „W zamian za amnestię lub skrócenie wyroku idą na wojnę. Podejmując decyzję, nie wiedzą, że trafią do oddziałów szturmowych, a ponieważ nie są zawodowymi żołnierzami, w starciu z naszymi oddziałami nie mają szans” – wyjaśnia.

Pułkownik potwierdza, że część rosyjskich żołnierzy sama oddaje się w ręce Ukraińców. „Niedawno  do naszych pozycji zbliżyło się dziewięciu Rosjan. Każdy z nich szedł z uniesionymi w górze rękoma, a w kieszeni miał kartkę z informacją o dobrowolnym oddaniu się do niewoli” – mówi i dodaje, że niektórzy żołnierze poddają się w trakcie walki: „Ostatnio poddała się cała brygada szturmowa”.

Czerewaty zaznacza, że wszyscy wzięci w niewolę Rosjanie są traktowani zgodnie z Konwencją Genewską. „Najpierw zostają przewiezieni poza strefę walk, a następnie są przesłuchiwani przez odpowiedzialne za to służby, a potem trafiają do obozu dla jeńców” – wyjaśnia.

W ocenie rzecznika, wzmożone naloty i ostrzały ukraińskich miast to zemsta za sukcesy Ukraińców w Bachmucie. „Za wszelką cenę próbują udowodnić, że +wielka rosyjska armia+ jednak coś potrafi. Nie chcą się zbłaźnić na oczach całego świata, więc ostrzeliwują miasta, bo lud jest głodny krwi. Propagandyści muszą mieć o czym pisać… To pokazuje ich bezradność, bo my w międzyczasie wyzwalamy nasze ziemie” – podkreśla.

„Jestem niezwykle wdzięczny narodowi polskiemu za wszystko, co dla nas zrobił. Dziękuję polskiemu rządowi za ogromne wsparcie na arenie międzynarodowej, za dostawy broni i przyjęcie naszych kobiet i dzieci. To wszystko pokazuje, że mamy nie tylko wspólne cele, ale i wartości” – mówi na koniec pułkownik i dodał już w języku polskim: „Bardzo dziękuję”. (PAP)

19.05.2023 08:13

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski weźmie osobiście udział w szczycie G7 w Hiroszimie w Japonii - potwierdził w piątek Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. (PAP)

19.05.2023 07:49

Nocą z czwartku na piątek strąciliśmy 16 wystrzelonych przez rosyjskie wojska dronów bojowych Shahed oraz trzy z sześciu pocisków manewrujących Kalibr - poinformowały rano Siły Powietrzne Ukrainy.

Rosyjskie wojska zaatakowały nocą Ukrainę z kierunku północnego i południowo-wschodniego dronami bojowymi Shahed-136/131 oraz pociskami manewrującymi Kalibr z okrętów na Morzu Czarnym. Zarejestrowano wystrzelenie 22 dronów i sześciu rakiet. (https://t.me/kpszsu/2524) (PAP)

19.05.2023 07:23

​Rosyjskie wojska po raz kolejny przeprowadziły minionej doby zmasowany atak rakietowy i lotniczy na Ukrainę; ryzyko dalszych uderzeń na całym terytorium kraju pozostaje bardzo wysokie - pisze w piątek rano sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Rosyjskie siły przeprowadziły 39 ataków rakietowych i 39 lotniczych oraz 50 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - czytamy w komunikacie sztabu.

Główne wysiłki rosyjska armia wciąż koncentruje na kierunku łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim w Donbasie. Minionej doby doszło tam do 29 starć między ukraińskimi a rosyjskimi siłami. Najbardziej zacięte walki toczą się o Bachmut i Marjinkę. (https://tinyurl.com/3j22dvsm) (PAP)

18.05.2023 13:21

​Przekazane Ukrainie przez Wielką Brytanię pociski manewrujące Storm Shadow mogą poruszać się na bardzo niskiej wysokości, dlatego są właściwie niewykrywalne dla rosyjskich systemów obrony przeciwrakietowej - ocenił w czwartek ukraiński ekspert ds. wojskowości Ołeksandr Kowałenko.

Jak pokazał już przypadek rakiet hipersonicznych Kalibr zestrzeliwanych przez amerykańskie systemy Patriot, szczytowe osiągnięcia rosyjskiej myśli technologicznej okazują się bezradne w starciu z zachodnimi konkurentami. Podobną przewagę mają również pociski Storm Shadow - podkreślił Kowałenko w rozmowie z niezależną rosyjską telewizją Nastojaszczeje Wriemia.

"Oprócz wszystkich innych zalet tego uzbrojenia, takich jak m.in. własny system walki radioelektronicznej, Storm Shadow posiadają jeszcze tę interesującą cechę, że przez większość czasu mogą lecieć na bardzo niskiej wysokości, czyli około 30 metrów nad ziemią. (...) To ważne, ponieważ nawet najnowocześniejsze rosyjskie systemy obrony przeciwrakietowej S-400 Triumf mogą śledzić tylko cele poruszające się na wysokościach powyżej 40 metrów" - wyjaśnił ekspert.

Jak dodał, komponenty Storm Shadow umożliwiające walkę w sferze radioelektronicznej są w stanie zmylić rosyjskie środki obrony powietrznej. W efekcie prawdopodobnym scenariuszem jest omyłkowe zestrzeliwanie przez najeźdźców własnych obiektów, np. śmigłowców.

11 maja minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace potwierdził wcześniejsze doniesienia mediów, że rząd w Londynie przekazał Ukrainie pociski Storm Shadow. Już kolejnego dnia pojawiły się nieoficjalne informacje, że ukraińska armia mogła użyć tego uzbrojenia podczas ataku na cele wroga w okupowanym Ługańsku w Donbasie.

Skonstruowane przez Wielką Brytanię i Francję pociski manewrujące Storm Shadow mają zdecydowanie większy zasięg niż jakiekolwiek inne zachodnie pociski przekazane do tej pory Ukrainie. Według specyfikacji producenta ich maksymalny zasięg to 560 km, choć w wersji eksportowej jest to między 250 a 300 km. Dla porównania przekazane Ukrainie amerykańskie systemy HIMARS mogą razić cele oddalone o około 80 km.

Storm Shadow przybliżą ukraińską wolność i zwycięstwo - oświadczył w ubiegłym tygodniu ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow. (PAP)

18.05.2023 09:39

W ciągu minionej doby oddziały ukraińskie posunęły się naprzód w okolicach szturmowanego przez wojska rosyjskie Bachmutu na odległość od 150 do 1700 metrów - poinformował w czwartek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy pułkownik Serhij Czerewaty. (PAP)

18.05.2023 07:47

 Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) informuje w najnowszym raporcie, że oddziały rosyjskie szturmujące od sierpnia 2022 roku Bachmut w obwodzie donieckim posunęły się naprzód, a siły ukraińskie mają sukcesy w atakach prowadzonych wokół tego miasta. Takie oceny wynikają z wypowiedzi przedstawicieli obu stron. (PAP)

18.05.2023 07:35

 Co najmniej jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne w nocnym ataku rakietowym Rosji na Ukrainę - poinformowały ukraińskie władze w czwartek rano. Rosyjskie wojska użyły do uderzenia 14 samolotów bombowych. Alarm przeciwlotniczy trwał około trzech godzin i został odwołany po godz. 6 (godz. 5 w Polsce). (PAP)

18.05.2023 07:35

Położone strategicznie pośrodku północnego Atlantyku Wyspy Owcze wciąż współpracują z Rosją przy połowie ryb i uniezależniają się od Danii. Jednocześnie rząd po naciskach Kopenhagi przygotowuje analizę skutków ewentualnego wypowiedzenia rosyjskiej umowy. Wyspiarze są w tej sprawie mocno podzieleni. (PAP)

18.05.2023 06:46

 Portugalskie siły powietrzne wezmą udział w szkoleniu ukraińskich pilotów myśliwców - podało w środę wieczorem źródło w ministerstwie obrony w Lizbonie, cytowane przez media. (PAP)

18.05.2023 06:44

​Minister obrony Niemiec Boris Pistorius (SPD) powiedział w środę wieczorem w telewizji ARD, że "był przerażony" obecnością swego partyjnego kolegi, byłego kanclerza Gerharda Schroedera na przyjęciu w rosyjskiej ambasadzie w Berlinie. (PAP)

17.05.2023 13:48

Prezydenta Andrzej Duda zwołał na czwartek naradę w BBN w związku z przygotowaniami do szczytu NATO. Zaproszeni m.in. szef MON Mariusz Błaszczak i szef MSZ Zbigniew Rau - poinformował w środę szef BBN Jacek Siewiera. (PAP)

17.05.2023 12:45

Liczba mieszkańców Kazachstanu obawiających się rosyjskiej inwazji wzrosła niemal dwukrotnie w ciągu ostatnich sześciu miesięcy - poinformowała w środę agencja Reutera powołując się na najnowsze badania opinii publicznej.

Z sondażu przeprowadzonego przez ośrodki MediaNet i PaperLab wynika, że o ile nie zmieniło się nastawienie społeczeństwa do wojny w Ukrainie - nadal około 60 proc. badanych zajmuje neutralne stanowisko, 21 proc. popiera Ukrainę, a blisko 13 proc. stoi po stronie Rosji - o tyle z 8 do 15 proc. wzrosła grupa osób obawiających się ewentualnego najazdu Rosji na Kazachstan.

Znacząco spadła popularność Rosji w Kazachstanie: co trzeci respondent stwierdził, że jego opinia o tym kraju się pogorszyła. Przeciwnego zdania było zaledwie 4,7 proc. uczestników badania. (PAP)

17.05.2023 12:01

Pomiędzy Ukrainą i Rosją powinna powstać strefa zdemilitaryzowana o szerokości nie mniejszej, niż 100 km; podjęcie takiej decyzji to dla nas jeden z głównych warunków zakończenia wojny - oznajmił we wtorek wieczorem szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) generał Kyryło Budanow.

Dystans 100 km wydaje się optymalny, bowiem z tak dużej odległości nie da się już przeprowadzać skutecznych ostrzałów przy pomocy klasycznych środków rażenia, takich jak wyrzutnie artyleryjskie. Musimy zabezpieczyć się w ten sposób, ponieważ system polityczny w Rosji nie zmieni się nawet po odejściu Putina. Na jego miejsce przyjdzie nowy tyran z nowymi ambicjami - wyjaśnił szef HUR.

Jego wypowiedź przytoczyła również rosyjska redakcja BBC.

W ocenie Budanowa na obecnym etapie wojny można już z całą pewnością stwierdzić, że armia rosyjska jest wyczerpana.

Liczebność rosyjskich sił zbrojnych wciąż jednak pozostaje duża. Rosja posiada wystarczające zasoby ludzkie, z których może korzystać jeszcze przez bardzo długi czas. Pod względem jakości jest to jednak armia zdegradowana zarówno jeśli chodzi o poziom wyszkolenia, jak też stan uzbrojenia i sprzętu wojskowego - podkreślił generał Budanow. (PAP) (PAP)

17.05.2023 11:59

Belgia jest gotowa wyszkolić ukraińskich pilotów, aby mogli latać myśliwcami F-16 - potwierdził w środę rząd premiera Alexandra De Croo wtorkowe doniesienia dziennika „De Morgen”. Władze Belgii nie przewidują jednak dostaw takich samolotów Ukrainie z własnych zasobów. (PAP)

17.05.2023 11:35

Co spowodowało, że przerwano milczenie na temat stanu zdrowia Alaksandra Łukaszenki i pokazano w przestrzeni publicznej ciężko oddychającego i obrobionego photoshopem polityka? - zastanawia się niezależny białoruski portal Zerkalo.io i cytuje opinie ekspertów.

Po tym jak 9 maja media zwróciły uwagę, że Łukaszenka ma problemy ze zdrowiem, przez pięć dni jego otoczenie skrywało informacje na temat jego stanu, a sam polityk nie pokazywał się w przestrzeni publicznej - pisze portal. Szóstego dnia Łukaszenkę pokazano - wyraźnie jednak było widać, że jego problemy ze zdrowiem nie zostały rozwiązane - wskazuje Zerkalo.io.

Politolog Andrej Kazakiewicz zauważa, że do pogorszenia się stanu zdrowia Łukaszenki doszło w "bardzo złym momencie", 9 maja, kiedy powinien występować z okazji Dnia Zwycięstwa. "Jeśli do takiej sytuacji doszłoby w mniej symbolicznym czasie, można by to jakoś ukryć. Ale jak już dowiedziała się o tym publika, to trzeba było reagować i pokazać słabość. To nie było najlepsze rozwiązanie, ale dalsza pauza spowodowałaby jeszcze więcej problemów" - podkreśla.

Inny politolog, Waler Karbalewicz, zaznacza, że to, jak pokazano sytuację wokół choroby Łukaszenki, związane jest z charakterystyką organizacji władzy na Białorusi, która oparta jest na jednej osobie. "Problem w tym, że wszystkie ważne decyzje na Białorusi podejmuje jedna osoba - sam Łukaszenka. Bez jego pozwolenia ani jego otoczenie, ani służby prasowe nie mogły publikować żadnych informacji o stanie jego zdrowia. Kiedy w kraju dochodzi do jakiejś nadzwyczajnej sytuacji, system po prostu wpada w osłupienie" - ocenia Karbalewicz.

Według eksperta, Łukaszenka sam zdecydował, że 15 maja pokaże się w przestrzeni publicznej. "Zrobił to, żeby zmniejszyć szum. Był on dla niego bardzo bolesny. Łukaszenka boi się nawet na krótko tracić kontrolę nad sytuacją i kontrolę w kraju. Dlatego musiał - mimo tego, że nie wyzdrowiał - wyjść do ludzi, żeby udowodnić, że jest +zdrowy+, utrzymuje władzę, żeby nie zaczęły się rozprzestrzeniać jakieś plotki" - tłumaczy politolog.

Kazakiewicz ocenia, że choroba Łukaszenki i to, jak poradzono sobie z tą sytuacją w Mińsku, oznacza "przejście na nowy etap osłabienia jego wizerunku". Dodatkowo - według eksperta - sytuacja wokół zdrowia autorytarnego przywódcy będzie miała skutki dla białoruskich kręgów władzy. "To było istotnym przypomnieniem o tym, że cała siła państwa, władzy prezydenckiej może bardzo szybko zniknąć ze względu na naturalne przyczyny. To znaczy, że trzeba poważnie myśleć o przyszłości, a nie udawać, że rządy Alaksandra Łukaszenki mogą trwać wiecznie" - uważa Kazakiewicz. (PAP)

17.05.2023 11:33

​Co spowodowało, że przerwano milczenie na temat stanu zdrowia Alaksandra Łukaszenki i pokazano w przestrzeni publicznej ciężko oddychającego i obrobionego photoshopem polityka? - zastanawia się niezależny białoruski portal Zerkalo.io i cytuje opinie ekspertów.

Po tym jak 9 maja media zwróciły uwagę, że Łukaszenka ma problemy ze zdrowiem, przez pięć dni jego otoczenie skrywało informacje na temat jego stanu, a sam polityk nie pokazywał się w przestrzeni publicznej - pisze portal. Szóstego dnia Łukaszenkę pokazano - wyraźnie jednak było widać, że jego problemy ze zdrowiem nie zostały rozwiązane - wskazuje Zerkalo.io.

Politolog Andrej Kazakiewicz zauważa, że do pogorszenia się stanu zdrowia Łukaszenki doszło w "bardzo złym momencie", 9 maja, kiedy powinien występować z okazji Dnia Zwycięstwa. "Jeśli do takiej sytuacji doszłoby w mniej symbolicznym czasie, można by to jakoś ukryć. Ale jak już dowiedziała się o tym publika, to trzeba było reagować i pokazać słabość. To nie było najlepsze rozwiązanie, ale dalsza pauza spowodowałaby jeszcze więcej problemów" - podkreśla.

Inny politolog, Waler Karbalewicz, zaznacza, że to, jak pokazano sytuację wokół choroby Łukaszenki, związane jest z charakterystyką organizacji władzy na Białorusi, która oparta jest na jednej osobie. "Problem w tym, że wszystkie ważne decyzje na Białorusi podejmuje jedna osoba - sam Łukaszenka. Bez jego pozwolenia ani jego otoczenie, ani służby prasowe nie mogły publikować żadnych informacji o stanie jego zdrowia. Kiedy w kraju dochodzi do jakiejś nadzwyczajnej sytuacji, system po prostu wpada w osłupienie" - ocenia Karbalewicz.

Według eksperta, Łukaszenka sam zdecydował, że 15 maja pokaże się w przestrzeni publicznej. "Zrobił to, żeby zmniejszyć szum. Był on dla niego bardzo bolesny. Łukaszenka boi się nawet na krótko tracić kontrolę nad sytuacją i kontrolę w kraju. Dlatego musiał - mimo tego, że nie wyzdrowiał - wyjść do ludzi, żeby udowodnić, że jest +zdrowy+, utrzymuje władzę, żeby nie zaczęły się rozprzestrzeniać jakieś plotki" - tłumaczy politolog.

Kazakiewicz ocenia, że choroba Łukaszenki i to, jak poradzono sobie z tą sytuacją w Mińsku, oznacza "przejście na nowy etap osłabienia jego wizerunku". Dodatkowo - według eksperta - sytuacja wokół zdrowia autorytarnego przywódcy będzie miała skutki dla białoruskich kręgów władzy. "To było istotnym przypomnieniem o tym, że cała siła państwa, władzy prezydenckiej może bardzo szybko zniknąć ze względu na naturalne przyczyny. To znaczy, że trzeba poważnie myśleć o przyszłości, a nie udawać, że rządy Alaksandra Łukaszenki mogą trwać wiecznie" - uważa Kazakiewicz. (PAP)

17.05.2023 11:21

Podatność na zestrzelenie rosyjskich pocisków balistycznych AS-24 Killjoy, które Władimir Putin przedstawiał jako niepokonane, jest zapewne zaskoczeniem i zakłopotaniem dla Rosji – przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony. W rosyjskiej terminologii pociski te są znane jako Kindżał.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w ciągu ostatniego tygodnia bitwa powietrzna nad granicą rosyjsko-ukraińską przybrała na sile. Tylko 13 maja cztery statki powietrzne rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych (WKS) (dwa zaawansowane odrzutowce bojowe i dwa śmigłowce) rozbiły się w obwodzie briańskim, najwyraźniej zestrzelone.

Dodano, że 3 maja Ukraina dokonała pierwszego w historii zestrzelenia odpalanego w powietrzu pocisku balistycznego AS-24 (w nomenklaturze NATO Killjoy), w efekcie czego Rosja nadała priorytet próbie zneutralizowania ulepszonych zdolności obrony powietrznej Ukrainy, ale w trakcie tego procesu prawdopodobnie straciła kilka kolejnych pocisków.

"Zwiększone zagrożenie powietrzne nad rosyjskim regionem przygranicznym będzie wyjątkowo niepokojące dla WKS, ponieważ wykorzystują one on ten obszar do uruchamiania sił powietrznych wspierających wojnę. Widoczna podatność Killjoy jest prawdopodobnie zaskoczeniem i zakłopotaniem dla Rosji: prezydent Rosji Władimir Putin zachwalał system jako niepokonany" - napisano. (PAP)

17.05.2023 10:21

Premierzy Wielkiej Brytanii i Holandii, Rishi Sunak i Mark Rutte, uzgodnili budowę międzynarodowej koalicji w celu zakupu samolotów bojowych F-16 dla Ukrainy - poinformował brytyjski rząd w komunikacie po ich spotkaniu. (PAP)

17.05.2023 10:16

​Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w środę o zablokowaniu kamer online, które automatycznie rejestrowały działanie systemów ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. Kamery należą do kilku kijowskich podmiotów komercyjnych.

"Dostęp do sfilmowanych kadrów był otwarty dla szerokiego kręgu użytkowników, którzy opublikowali na YouTube nagranie nocnego ataku na Kijów. Okupanci mogli wykorzystać otrzymane w ten sposób informacje do korygowania powtórnych ataków powietrznych na stolicę Ukrainy" - podkreśliła SBU.

Służba przypomniała o zakazie nagrywania i publikowania materiałów wideo i zdjęć dotyczących działań ukraińskich sił obrony i skutków rosyjskich ostrzałów. Publikację takich materiałów ocenia się jako korygowanie wrogiego ognia i jest przestępstwem - wskazano.

Kijowska prokuratura miejska poinformowała też w środę o wszczęciu śledztwa w związku z udostępnianiem w internecie informacji o działaniu systemów obrony przeciwlotniczej. Prokuratura przypomniała, że za popełnienie tego przestępstwa grozi od 5 do 8 lat pozbawienia wolności.

Według śledczych nocą z poniedziałku na wtorek podczas zmasowanego ataku rakietowego na Kijów mieszkańcy różnych dzielnic nagrywali i fotografowali działanie obrony przeciwlotniczej. Materiały publikowano w mediach społecznościowych.

Ustalono tożsamość internautów i przeprowadzono "działania śledcze" w ich domach - przekazała prokuratura. (https://tinyurl.com/4r5bbzz9) (PAP)

17.05.2023 09:59

Zrobiliśmy wszystko, co możliwe, żeby nie dopuścić do wciągnięcia Białorusi w bezpośrednie działania zbrojne po stronie Rosji w wojnie Kremla z Ukrainą; podjęliśmy m.in. tajne negocjacje z autorytarnym białoruskim liderem Alaksandrem Łukaszenką - przyznał we wtorek szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budanow. (PAP)

17.05.2023 09:04

W ostatnich tygodniach rosyjskie wojska zintensyfikowały ataki rakietowe na Ukrainę, ponieważ próbują w ten sposób wyczerpać ukraińskie zasoby obrony powietrznej, a także opóźnić zapowiadaną od miesięcy kontrofensywę Kijowa - oznajmiła w nocy z wtorku na środę stacja CNN za własnymi źródłami we władzach USA pragnącymi zachować anonimowość. (PAP)

17.05.2023 09:04

Rząd ChRL powiadomił kilka misji zagranicznych w Pekinie, że nie powinny prezentować na swych budynkach "propagandy politycznej", co najprawdopodobniej oznacza, że powinny usunąć flagi Ukrainy, jakie wywieszono po rozpoczęciu inwazji Rosji na ten kraj - powiedzieli w środę agencji Reutera anonimowi dyplomaci. (PAP)

17.05.2023 08:13

Rosyjskie siły chcą wzmocnić swoje taktyczne działania ofensywne w rejonie Bachmutu na wschodzie Ukrainy - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Wojska ukraińskie są tam skoncentrowane na lokalnych kontratakach. (PAP)

17.05.2023 07:53

W posiadaniu Rosji znajdują się dziesiątki nieruchomości w Bułgarii, za które Moskwa nie płaci podatków, ani nie uiszcza opłat za użytkowanie. Jedynie mała część rosyjskich nieruchomości jest używana do celów dyplomatycznych, mimo że wszystkie korzystają z immunitetu i bułgarskie władze nie mają do nich wstępu - opisują bułgarscy dziennikarze śledczy z portalu Klub Z. (PAP)

17.05.2023 07:18

Trwa dyslokacja jednostek rosyjskich wojsk terytorialnych, które przechodziły szkolenia na białoruskich poligonach, do stref działań bojowych - informuje w środę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. (PAP)

17.05.2023 06:27

Potrzebujemy silniejszej obrony przed atakami rakietowymi Rosji oraz samolotów, które wzmocnią możliwości odpierania przeciwnika – oświadczył we wtorek na 4. Szczycie Głów Państw i Szefów Rządów Rady Europy w Reykjaviku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. (PAP)

17.05.2023 06:27

​„Wojna Rosji z Ukrainą kiedyś się skończy. I jedno jest pewne: nie zakończy się ona zwycięstwem imperializmu Putina” - powiedział we wtorek wieczorem kanclerz Niemiec Olaf Scholz na inauguracji szczytu Rady Europy w Reykjaviku. „Ze stolicy Islandii wysyłany jest sygnał, że Europa stoi po stronie Ukrainy” – podkreśla portal dziennika „Bild”. (PAP)

16.05.2023 15:54

​Cywile pozostali w okupowanym przez rosyjskie wojska Mariupolu są zmuszani przez wroga do rozbrajania ładunków wybuchowych; takie praktyki mają miejsce szczególnie w ruinach kombinatu metalurgicznego Azowstal - powiadomił we wtorek Mykoła Osyczenko, dyrektor telewizji z Mariupola, przebywający obecnie poza rodzinnym miastem.
"Spośród dziesiątków tysięcy pocisków, którymi Rosjanie zasypywali Mariupol, w tym głównie Azowstal, nie wszystkie zdetonowały. Prawdopodobnie nie była to najnowsza amunicja. Usuwanie tych niewybuchów trwa do dzisiaj. (...) Podczas tej pracy ginie bardzo wiele osób. (...) Obecnie są do tego angażowani nasi cywile. W najbardziej niebezpieczne miejsce, czyli do Azowstalu wysyła się ludność cywilną, a nie migrantów zarobkowych przybywających z Rosji" - relacjonował Osyczenko w rozmowie z niezależną rosyjską telewizją Nastojaszczeje Wriemia.
Dyrektor mariupolskiej telewizji przyznał, że mieszkańcy zniszczonego miasta, którzy często nie mają środków do życia, zgadzają się na podjęcie każdej pracy zapewniającej choćby niewielkie wynagrodzenie. Dlatego decydują się m.in. neutralizować rosyjskie niewybuchy.
"Jest to trudna praca nawet dla sapera. (...) Ludzie są rzekomo przyjmowani do usuwania gruzu, lecz w rzeczywistości oznacza to usuwanie ładunków wybuchowych. Pod każdym kamieniem może bowiem znajdować się coś, co zdetonuje" - zauważył Osyczenko.

16.05.2023 13:26

Muzea na Zachodzie coraz częściej przy opisach sztuki powstałej w Rosji carskiej i we wczesnym ZSRR rezygnują z określenia "awangarda rosyjska"; amsterdamskie muzeum Stedelijk akcentuje ukraińskie i polskie korzenie Kazimierza Malewicza - informuje BBC. (PAP)

16.05.2023 13:07

W ciągu ostatnich dwóch lat rosyjskie służby specjalne próbowały otruć lub włamały się do mieszkań co najmniej czterech osób znanych z krytykowania polityki Kremla; wśród niedoszłych ofiar Moskwy jest m.in. były ambasador USA na Ukrainie John Herbst - ujawnił we wtorek niezależny rosyjski portal Agentstwo (Agentura). (PAP)

16.05.2023 12:52

Naukowiec z Nowosybirska, Walerij Zwiegincew został aresztowany z powodu podejrzeń o zdradę stanu; w ciągu minionego roku w areszcie znalazło się już trzech innych naukowców z Rosyjskiej Akademii Nauk w Nowysybirsku - poinformowało we wtorek Radio Swoboda. (PAP)

16.05.2023 11:11

Dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski poinformował we wtorek, że wizytował oddziały pod Bachmutem, które - jak zaznaczył - przeszły w ciągu ostatnich dni do ataku, wywołując dezorientację wroga i otwierając w walkach "nową stronicę". Wideo ze spotkania z żołnierzami pod Bachmutem generał opublikował na serwisie Telegram (https://t.me/osirskiy/70).

"Trzy dni temu otworzyła się nowa stronica naszej wojny, gdy przeszliście do ataku" - mówił Syrski, zwracając się do żołnierzy. Dodał następnie: "Swoimi działaniami wywołaliście dezorientację całej armii rosyjskiej, dlatego że Rosjanie nie wiedzą, gdzie odbywa się atak, gdzie trwa nasz atak ogólny i co dzieje się pod Bachmutem, który już uważali za swój".

Syrski wspomniał w wystąpieniu o ataku ukraińskim "od północy i od południa" i porównał atakujących Bachmut najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera do "szczurów w pułapce".

W komentarzu na Telegramie ukraiński dowódca poinformował, że podległe mu oddziały, "stosując zasadę aktywnej obrony", przechodzą "do działań kontrofensywnych na niektórych odcinkach pod Bachmutem". Wymienił formacje walczące pod Bachmutem: 56. i 57. samodzielną brygadę zmotoryzowaną, 3. i 5. brygadę szturmową i 24. brygadę zmechanizowaną sił zbrojnych Ukrainy. (PAP)


16.05.2023 09:50

​W nocnym ataku Rosji siły obrony powietrznej Ukrainy zniszczyły 18 rakiet różnego typu, w tym sześć ponaddźwiękowych pocisków manewrujących Kinżał - poinformował we wtorek rano naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny. (PAP)

16.05.2023 07:18

Amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW) podkreśla w najnowszym raporcie o sytuacji na froncie na Ukrainie, że oficjele ukraińscy potwierdzili 15 maja ograniczone sukcesy swej armii pod Bachmutem. Trwają tam lokalne kontrataki ukraińskie. (PAP)

16.05.2023 06:21

​Nocny atak lotniczy Rosji na Kijów - ósmy w maju - był skomplikowany, gdyż z różnych kierunków wystrzelono drony, rakiety manewrujące i prawdopodobnie rakiety balistyczne - przekazał we wtorek szef Administracji Wojskowej miasta Kijowa Serhij Popko. (PAP)

15.05.2023 21:16

Wszystkie partie w parlamencie Islandii zjednoczyły się na rzecz pomocy Ukrainie proponując, żeby nasz kraj przekazał temu państwu szpital polowy - poinformowała w poniedziałek na Twitterze islandzka premier Katrin Jakobsdottir. (PAP)

15.05.2023 20:45

​Jesteśmy gotowi szkolić ukraińskich pilotów myśliwców we Francji – powiedział w poniedziałek prezydent Emmanuel Macron w wywiadzie dla telewizji TF1. (PAP)

15.05.2023 20:18

Potwierdzona przez resort obrony w Moskwie śmierć dwóch rosyjskich pułkowników, którzy w ostatnich dniach zginęli podczas jednego ze starć pod Bachmutem na wschodzie Ukrainy, świadczy o coraz większych problemach sił agresora z dowodzeniem i utrzymaniem dyscypliny w swoich szeregach - oceniła w poniedziałek rosyjskojęzyczna redakcja BBC. (PAP)

15.05.2023 19:31

Wizyty we Włoszech, Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii, które złożyłem w ostatnich dniach, przybliżyły nasze zwycięstwo - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na wideo nagranym w pociągu powrotnym do Kijowa. Nagranie opublikowano w mediach społecznościowych. (PAP)

15.05.2023 19:17

Musimy wciąż wywierać presję na Rosję, aby zaprzestała agresji. Kiedy nie ma agresji, nie ma wojny – mówił ambasador Krzysztof Szczerski na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ w trakcie spotkania o sytuacji humanitarnej na Ukrainie. Zapewniał, że Polska będzie wspierać Ukrainę tak długo jak będzie to konieczne. (PAP)

15.05.2023 19:01

Jadwiga Emilewicz została powołana na pełnomocnika rządu do spraw polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej oraz wiceministra funduszy i polityki regionalnej - podał w poniedziałek resort funduszy. (PAP)

15.05.2023 18:33

Poniedziałkowy zamach bombowy, w wyniku którego ciężko ranny został Ihor Kornet, szef MSW samozwańczej, kontrolowanej przez Rosję Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL), to operacja Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) - ujawnił portal Ukrainska Prawda, powołując się na swoich informatorów w strukturach siłowych w Kijowie. (PAP)

15.05.2023 18:05

Na anektowanym Krymie rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa i MSW przeprowadzają naloty na dworce autobusowe i stacje kolejowe. Rosyjskie siły wzmacniają w ten sposób kontrolę nad mieszkańcami półwyspu - pisze w poniedziałek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. (PAP)

15.05.2023 17:48

Rosyjskie wojska przechodzą do obrony właściwie na całej linii frontu, ponieważ nie mają wystarczających sił i środków, w tym rezerw, by powtórzyć na Ukrainie duże operacje ofensywne - oznajmił w poniedziałek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow, cytowany przez amerykańską telewizję CNN i ukraiński 24. Kanał. (PAP)

15.05.2023 16:47

Władze Rosji nie pozwalają państwowym urzędnikom, zwłaszcza tym wysokiego szczebla, odchodzić z zajmowanych stanowisk; prośby o rozwiązanie umów o pracę są traktowane jak zdrada, a nieposłusznym osobom grozi się postępowaniem karnym - ujawnił w poniedziałek niezależny rosyjski portal Ważnyje Istorii. (PAP)

15.05.2023 16:44

Artyleria rakietowa HIMARS to broń, która sprawdziła się na Ukrainie - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, który w poniedziałek wziął udział w przyjęciu pierwszych pięciu wyrzutni tego systemu. (PAP)

15.05.2023 15:15

​Czterech mieszkańców Awdijiwki, miasta w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, zginęło w wyniku porannego ostrzału rosyjskiego - poinformował w poniedziałek szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko. Zaapelował o ewakuowanie się z atakowanego miasta. (PAP)

15.05.2023 13:59

Ponad 150 tys. rosyjskich żołnierzy pozostaje na okupowanych terenach obwodu chersońskiego i zaporoskiego na południu Ukrainy, a ich działania wskazują, że szykują się do obrony – oświadczył przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu (HUR) w Kijowie Andrij Czerniak. (PAP)

15.05.2023 13:28

Ambasada RP w Moskwie skierowała notę do MSZ Rosji w związku z usunięciem pomnika polskich ofiar represji w Piwowarisze pod Irkuckiem; nota dotyczy również pomnika litewskich ofiar represji - poinformował PAP w poniedziałek ambasador Krzysztof Krajewski.

"Złożyliśmy dzisiaj do MSZ Federacji Rosyjskiej notę w związku z usunięciem symbolicznego nagrobka, który upamiętnia polskie ofiary represji politycznych w Rosji, jak i również znajdującego się obok krzyża, który upamiętniał ofiary litewskie" - powiedział ambasador. "Łączymy te dwa bardzo cenne i ważne miejsca, dlatego, że nie dzielimy ofiar według narodowości" - podkreślił.

Zaznaczył, że polski pomnik został "ufundowany przez organizację polonijną w 2015 roku za zgodą władz lokalnych". "Usunięcie i przeniesienie (pomników) w nieznane miejsce budzi nasz sprzeciw" - powiedział ambasador. Jak poinformował, ambasada RP zwraca się w nocie o wyjaśnienie, gdzie znajduje się usunięty pomnik. (PAP)

15.05.2023 13:21

Prowadzona przez Rosję wojna na Ukrainie jest szczególnie istotna dla Finlandii, bo pokazuje walki z użyciem dronów, czołgów i zdolności Rosjan do przegrupowania obronnego – w „Roczniku Piechoty”, publikacji sztabu wojsk lądowych, wyliczono główne spostrzeżenia fińskich wojskowych.

„Konieczność przygotowania się na długotrwałe walki; zdolność budowania umocnień; walka bezzałogowcami; użycie czołgów i zdolności Rosjan do przegrupowania obronnego – to pięć głównych obserwacji, które opisano w najnowszym „Roczniku Piechoty 2021-2023” („Jalkavaen vuosikirja”).

Krajowe siły zbrojne powinny koncentrować się na rozwijaniu „gotowości do prowadzenia długiej wojny” – napisał major Petri Pesonen, szef ośrodka badawczego Akademii Wojsk Lądowych. Wojskowy zwrócił przy tym uwagę na to, jak wielkiego zaopatrzenia, szczególnie w amunicję, wymaga wojna oraz jak wielkiej rezerwy kadrowej potrzeba, by zrekompensować poniesione straty ludzkie.

W artykule wskazano również na wykorzystanie na szeroką skalę bezzałogowych statków powietrznych w walkach na Ukrainie, nazywanych „pierwszą wojną dronów”. „Każdy żołnierz powinien być już szkolony z obsługi dronów, jak i ochrony przed nimi” – podkreślił Pesonen.

Fińskie wojska lądowe, już wiosną 2022 r. po rozpoczęciu ataku Rosji, informowały o zamówieniu ok. 1-2 tys. mikro dronów (micro-UAV) przeznaczonych do celów wywiadowczych, obserwacyjnych oraz namierzania celów, które będą wykorzystywane przez różne oddziały od południowych wybrzeży Finlandii po wysuniętą na północ Laponię.

Mimo użycia nowoczesnego sprzętu bezzałogowego, w wojnie wciąż znaczącą rolę odgrywają czołgi. Jednak zaskoczeniem – wskazano w artykule – było to, jak łatwo rosyjskie maszyny, w tym najnowocześniejsze T-90M, były neutralizowane przez ukraińską obronę, i to nawet przy pomocy granatników „Ciężkie straty pancerne są spowodowane przede wszystkim słabymi umiejętnościami Rosjan i brakami w ochronie sił pancernych przez piechotę” – zwrócono uwagę.

„Tradycyjna łopata polowa wciąż pozostaje najważniejszym wyposażeniem żołnierza piechoty” – wskazał Pesonen, odnosząc się do przerw w walkach i umacnianiu pozycji.

„Nowe technologie, sztuczna inteligencja i bezzałogowe systemy powietrzne oraz lądowe, należy umieć wykorzystywać w sposób innowacyjny i bez uprzedzeń” – podsumował z kolei dowódca wojsk lądowych gen. Pasi Valimaki.

„Rocznik Piechoty” jest wydawany od początku lat 60. XX wieku. (PAP)

15.05.2023 12:52

Ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz przekazał w poniedziałek PAP, że podczas sobotniego spotkania z papieżem prezydent Wołodymyr Zełenski zaprosił Franciszka do swojego kraju. Zaproszenie to zostało ponowione. Z kolei w wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" dyplomata zapewnił, że nie ma kryzysu między Kijowem a Watykanem. (PAP)

15.05.2023 11:39

Sąd w Nowosybirsku na Syberii zadecydował o aresztowaniu mężczyzny podejrzanego o podpalenie samolotu wojskowego Su-34 w tamtejszych zakładach lotniczych; zarzuty dotyczą dywersji i grożą 20 latami więzienia - podała w poniedziałek rosyjska redakcja BBC.

Mężczyzna ten, Wiktor Skorobogatow, miał - według sądu - podpalić samolot myśliwsko-bombowy Su-34 na terenie zakładów im. Czkałowa w Nowosybirsku, jednych z największych zakładów lotniczych w Rosji.

Doniesienia o incydencie pojawiły się 9 maja w mediach społecznościowych. Niezidentyfikowani autorzy opublikowali nagranie wideo przedstawiające - jak twierdzili - płonący samolot.

Prokremlowskie kanały na serwisie Telegram twierdziły, że nagranie było spreparowane i nie nakręcono go na terenie zakładów w Nowosybirsku. Portal RBK kontrolowany przez władze podał zaś, że 8 maja na teren zakładów przedostało się dwóch ludzi i usiłowało podpalić samolot Su-24. Zostali zarejestrowani przez kamery monitoringu. (PAP)

15.05.2023 10:09

​Atak dronów na kluczową rosyjską bazę sił powietrznych wskazuje na luki w rosyjskiej obronie powietrznej, co musi niepokoić przywódców tego kraju - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że 3 maja kilka bezzałogowych statków powietrznych (UAV) uderzyło w rosyjską bazę lotniczą Seszcza, 150 km na północ od granicy z Ukrainą, wskutek czego prawdopodobnie uszkodzony został jeden ciężki samolot transportowy An-124 rosyjskiego Wojskowego Lotnictwa Transportowego (WTA).

Wskazano, że Seszcza jest węzłem komunikacyjnym wojskowego lotnictwa transportowego w zachodniej Rosji i odegrała główną rolę w umożliwieniu inwazji na Ukrainę, a Rosja wykorzystuje ją również do wystrzeliwania sprowadzanych z Iranu jednokierunkowych bezzałogowych statków powietrznych (dronów kamikadze) w kierunku Kijowa. (PAP)

15.05.2023 09:15

​W poniedziałek rano wznowione zostały poszukiwania obiektu, który w nocy z piątku na sobotę nadleciał z kierunku Białorusi. 50 żołnierzy działa od rana w okolicach miejscowości Kaleje (Mazowieckie)- powiedział rzecznik prasowy WOT mjr Witold Sura.

Po nocnej przerwie poszukiwania zostały wznowione w Kalejach w powiecie żuromińskim. To mała wieś w woj. mazowieckim, blisko województwa kujawsko-pomorskiego.

"Od rana pracuje tam 50 żołnierzy z 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej" - wskazał rzecznik WOT. (PAP)

15.05.2023 08:56

Ukraińskie wojska przesuwają się do przodu na kierunku bachmuckim, co jest pierwszym sukcesem działań kontrofensywnych w trakcie operacji obrony Bachmutu – oświadczył w poniedziałek dowódca ukraińskich Sił Lądowych generał Ołeksandr Syrski.

„Przesuwanie się naszych wojsk na kierunku bachmuckim to pierwszy sukces działań kontrofensywnych podczas operacji obrony Bachmutu” – powiedział, cytowany w Telegramie Ministerstwa Obrony Ukrainy. (https://t.me/ministry_of_defense_ua/7618) (PAP)

15.05.2023 08:05

Armia Norwegii przeszkoli w br. około 3200 żołnierzy ukraińskich, zarówno w swym kraju, jak i za granicą - podał w poniedziałek ukraiński sztab generalny, opisując wizytę norweskiego ministra obrony Bjoerna Arilda Grama na poligonie, gdzie szkolą się Ukraińcy. (PAP)

15.05.2023 07:10

​Francja wyszkoli i wyposaży kilka ukraińskich batalionów w "dziesiątki" pojazdów opancerzonych i lekkich czołgów - ogłosili w nocy z niedzieli na poniedziałek prezydenci Francji i Ukrainy Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski po trzygodzinnej kolacji w Pałacu Elizejskim.

"W nadchodzących tygodniach Francja przeszkoli i wyposaży kilka batalionów w dziesiątki pojazdów opancerzonych i lekkich czołgów, w tym AMX-10RC" – napisano we wspólnym oświadczeniu.

Dodano, że Paryż koncentruje również swoje "wysiłki na wspieraniu ukraińskich zdolności obrony powietrznej.

"Oprócz wkładu narodowego Francja aktywnie uczestniczy w działaniach Unii Europejskiej i NATO w zakresie pomocy wojskowej dla Ukrainy i szkolenia ukraińskich żołnierzy" – podkreślono w oświadczeniu.

Obaj przywódcy opowiedzieli się także za nowymi sankcjami wobec Rosji i dalszym zacieśnianiem więzi między Ukrainą a NATO i Unią Europejską.

"Ukraina i Francja zgadzają się co do konieczności zwiększenia naszej zbiorowej presji na Rosję poprzez nowe sankcje, aby osłabić zdolność tego kraju do kontynuowania nielegalnej agresji" – stwierdzili Macron i Zełenski.

"Przyszłość Ukrainy i jej mieszkańców leży w rodzinie europejskiej. Unia Europejska uznała już europejską perspektywę Ukrainy i przyznała jej status kraju kandydującego" – napisano w oświadczeniu i dodano, że Francja "z zainteresowaniem oczekuje na raport Komisji Europejskiej w celu rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych".

Paryż zapewnił też, że potwierdza prawo Ukrainy do wyboru rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa i chce pomóc "Ukrainie kontynuować drogę ku rodzinie euroatlantyckiej".

Przed przybyciem do Paryża Zełenski był w niedzielę w Akwizgranie, gdzie został uhonorowany nagrodą Karola Wielkiego za zasługi dla jedności europejskiej, a następnie w Berlinie spotkał się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. (PAP)

14.05.2023 19:26

Rosja przegrała geopolitycznie wojnę na Ukrainie i zaczęła wchodzić w formę wasalizacji względem Chin - powiedział w niedzielę prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla dziennika „L’Opinion”.

Biorąc pod uwagę bieżące relacje Moskwy z Pekinem, a także rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego o Finlandię i Szwecję, Rosja przegrała geopolitycznie wojnę na Ukrainie – stwierdził Macron.

Dodał, że nie ma mowy o żadnej rosyjskiej „specjalnej operacji wojskowej”, ponieważ Władimir Putin ogłosił mobilizację. Prócz wasalizacji względem Chin Rosja straciła też Bałtyk, ponieważ jej działania przyspieszyły wejście dwóch państw nordyckich do NATO.

„Jeszcze dwa lata temu taka sytuacja była niewyobrażalna” – powiedział Macron. „Rosja nie może wygrać militarnie. Do nas należy, w jaki sposób pomóc Ukrainie w ich kontrofensywie i jak przygotować kwestię gwarancji bezpieczeństwa dla negocjacji, które niewątpliwie nastąpią” – dodał.

„Zawsze mówiłem, że w dłuższej perspektywie europejska architektura bezpieczeństwa będzie musiała w pełni objąć przyszłą Ukrainę” – stwierdził prezydent Francji. Zaznaczył jednak, że konieczne będzie również stworzenie niekonfrontacyjnych stosunków z Rosją.

„Jednak do tego potrzeba jeszcze wielu kroków” – dodał.

W niedzielę wieczorem do Paryża przybędzie z Niemiec prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który w poniedziałek rano zostanie przyjęty przez Macrona w Wersalu. (PAP)

14.05.2023 18:58

Możemy być twórcami pokoju w Europie - mówił w niedzielę do europejskich przywódców Wołodymyr Zełenski, przyjmując nagrodę Karola Wielkiego w Akwizgranie. Podkreślił, że pokój o który walczą teraz Ukraińcy przy wsparciu innych narodów może być podstawą wspólnego bezpieczeństwa na długie lata.

Przyjmując nagrodę Karola Wielkiego prezydent Ukrainy podkreślił, że każdy z jego rodaków mógłby stać na tym miejscu, bo bohaterów w Ukrainie są miliony.

"To zaszczyt, że mogę reprezentować Ukrainę i jej naród" - podkreślił. Zdecydował się też wygłosić swoją mowę w języku ukraińskim, który miał dotychczas nie zabrzmieć w akwizgrańskim ratuszu, "a przynajmniej nie z usta laureata".

"Historię buduje się ze zwycięstw, chociaż zapamiętuje się również porażki" - mówił prezydent Ukrainy podkreślając, o jak wielką stawkę toczy się wojna z Rosją. "Powinniśmy stać się zwycięzcą, żeby właśnie nasz pogląd na życie pozostał w Europie" - tłumaczył.

Podkreślił, że Unia Europejska nie będzie kompletna bez Ukrainy, a on oczekuje dnia, gdy obok flagi NATO załopocze flaga ukraińska.

Zełenski zwrócił się również do kanclerza Olafa Scholza dziękując mu przede wszystkim za wsparcie militarne, m.in. za czołgi Leopard.

"Europa zawsze będzie wdzięczna rządowi Niemiec za skuteczną pomoc Ukrainie, za skuteczność w obronie państwa" - mówił.

Prezydent Ukrainy podziękował również za wsparcie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen oraz polskiemu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

"Bądźcie dostojni charakteru Karola Wielkiego, zwyciężajcie. Zakładajcie pokój, który stanie się podstawą naszego wspólnego bezpieczeństwa" - zwrócił się do europejskich przywódców. Dodał, że Ukraiński naród pragnie takiej wolności jak europejska.(PAP)

14.05.2023 18:40

Między ukraińskim wojskiem a rosyjskimi siłami w Donbasie doszło minionej doby do ok. 30 starć - poinformował w niedzielę wieczorem sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Minionej doby rosyjskie wojska przeprowadziły sześć ataków rakietowych, 27 lotniczych i ok. 20 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych wymierzonych w pozycje ukraińskich sił i w miejscowości. Poszkodowani zostali cywile, zniszczono i uszkodzono domy oraz inną infrastrukturę cywilną i administracyjną - czytamy w wieczornym komunikacie ukraińskiego sztabu.

Główne wysiłki rosyjskie wojska nadal koncentrują na odcinku łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim w Donbasie. W ciągu doby na tych kierunkach doszło do ok. 30 starć. W epicentrum działań bojowych pozostają Bachmut i Marjinka. (https://tinyurl.com/bddfx8s6) (PAP)

14.05.2023 18:39

Putin jest katastrofą i wybrał on katastrofę; on jest agresją a jego formułą stała się śmierć - podkreślił w niedzielę w Akwizgranie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Putin wybrał katastrofę, on jest sam i teraz wszyscy rozumieją to, co rozumiemy my. Putin jest katastrofą, to jest odpowiedź" - mówił prezydent Ukrainy w trakcie uroczystości wręczania mu Nagrody Karola Wielkiego.

"Putin jest agresją (...) jego formułą stała się śmierć. Jak mamy z tym rozmawiać? Cała długa historia ludzkości nie znała jeszcze nikogo kto mógłby porozumieć się ze śmiercią. Ten kto przyniósł śmierć, kto wszedł na drogę ludobójstwa, chce zniszczyć nas i chce zniszczyć Europę (...) powinien prosić o litość. I wtedy będzie nasza odpowiedź - trybunał" - podkreślił Wołodymyr Zełenski. (PAP)

14.05.2023 18:23

Zełenski to jeden z najwspanialszych międzynarodowych przywódców XXI wieku; Zełenski to człowiek, który przypomina nam, że prezydent to nie tylko urząd, że jego rola polega na tym, by być ze swoim narodem na śmierć i życie - mówił w niedzielę w Akwizgranie premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz wziął udział we wręczeniu nagrody Karola Wielkiego prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu i narodowi ukraińskiemu. Wygłosił przemówienie na cześć laureata.

Morawiecki podkreślał, że już pierwsze godziny rosyjskiej inwazji na Ukrainę pokazały, że Zełenski okazał się wielkim bohaterem. "To jeden z najwspanialszych międzynarodowych przywódców XXI wieku. Jego męstwo przypomniało przywódcom UE jak ważna jest suwerenność i niepodległość. To wartości, dla których narody w XXI wieku nadal gotowe są przelewać krew. Gdyby nie jego heroiczna postawa, UE dzieliłaby dzisiaj z Rosja bardzo długi odcinek granicy. Dzięki postawie Wołodymyra Zełenskiego nie udało się zdestabilizować ani naszego regionu, ani całej Europy" - powiedział.

"To wzór dla każdego politycznego przywódcy, możemy się od niego uczyć, czym tak naprawdę to prawdziwe przywództwo jest" - dodał. Zaznaczył, że wojna w Ukrainie to dla Europy szansa na refleksjęo tym, w jaki sposób powrócić do fundamentów zjednoczonej Europy. Podkreślał, że obecnie ważna jest solidarność z Ukrainą. "I dziś ta solidarność płynie" - zaznaczał.

Podkreślał, że Rosja jest antyeuropejska i stanowi antytezę solidarnej i moralnej Europy. "Ta wojna to kolejny przejaw starcia dobra ze złem, i to dobro ma dziś twarz Wołodymyra Zełenskiego i wszystkich ukraińskich obrońców" - mówił. Wskazywał, że Europa szanuje wartości, które w Rosji są dziś sprzeniewierzane.

"UE musi stawiać czoła Rosji, zwalczać ją, bo ona Europę neguje i wartości, które wyznajemy" - mówił szef polskiego rządu. Zaznaczał, że niedzielna uroczystość to kolejny sygnał stopniowego zbliżania się integracji Ukrainy z jej europejską rodziną. "Europa będzie jedynie w pełni zjednoczona wówczas, gdy Ukraina stanie się jej pełnoprawnym członkiem. Wiem, że to wasze marzenie i nasze pragnienie, by tak się stało" - powiedział. Mówił, że "tak długo, jak Ukraina bije się za naszą wolność, tak długo bije serce Europy".

"Dajmy dzisiejszemu laureatowi coś więcej niż tylko nagrodę, dajmy jemu - Wołodymyrowi i całemu narodowi ukraińskiemu - pełne wsparcie. Tylko w taki sposób naprawdę wzmocnimy pokój i bezpieczeństwo Europy. Wołodymyr Zełenski to człowiek, który przypomina nam, że prezydent to nie tylko urząd, że jego rola polega na tym, by być ze swoim narodem na śmierć i życie" - podkreślał szef polskiego rządu.

Morawiecki podkreślał, że czas mija, a ukraiński przywódca i jego naród potrzebują działań tu i teraz. "Stańmy w ich obronie, opowiedzmy się za wolnością, za Ukrainą, za Europą" - apelował.(PAP)

14.05.2023 18:04

Ukraińskie siły odbiły kilkanaście rosyjskich pozycji na przedmieściach Bachmutu na wschodzie Ukrainy - poinformowała w niedzielę Hanna Malar, ukraińska wiceminister obrony. Sytuacja w samym mieście jest "bardzo gorąca" - dodała.

Wiceminister zapewniła, że ukraińskie wojsko nadal idzie naprzód na kierunku bachmuckim. Poinformowała, że w niedzielę ukraińscy obrońcy zajęli ponad 10 wrogich pozycji na północnych i południowych przedmieściach Bachmutu i oczyścili dużą powierzchnię lasu w okolicach miejscowości Iwaniwske na wschód od miasta. Wzięto do niewoli żołnierzy przeciwnika - przekazała Malar.

Podkreśliła, że ukraińskie siły działają "na granicy ponadludzkich możliwości", "działają twardo, zdecydowanie i profesjonalnie". (PAP)

14.05.2023 16:37

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złoży w niedzielę wizytę we Francji - poinformowała agencja Reutera, powołując się na lokalne media.

Na lotnisku mają powitać go premier Elisabeth Borne i szefująca resortowi spraw zagranicznych Catherine Colonna. Pałac Elizejski nie skomentował tej wiadomości.

Francja będzie trzecim zachodnioeuropejskim państwem, które podczas tego weekendu gościć będzie prezydenta Ukrainy. W sobotę ukraiński prezydent złożył wizytę we Włoszech, gdzie spotkał się prezydentem Włoch Sergio Mattarellą i premier Giorgią Meloni, a także z papieżem Franciszkiem, zaś do niedzielnego popołudnia przebywał w Niemczech, gdzie rozmawiał z kanclerzem Olafem Scholzem. (PAP)

14.05.2023 16:37

Oddaję głęboki pokłon matkom, których synowie i córki bronią Ukrainy - napisał naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny w niedzielę, kiedy w tym kraju obchodzony jest Dzień Matki.

"Podziwiam bohaterstwo i siłę ducha ukraińskich matek. Oddanie i gotowość, by przychylić nieba swoim dzieciom. Dziś wasza wiara, miłość i wsparcie żyją w sercach naszych wojskowych" - napisał na Facebooku gen. Załużny. Dowódca oddał szacunek matkom, których synowie i córki bronią Ukrainy, oraz podziękował za wszystko, co robią, by przybliżyć ukraińskie zwycięstwo. (https://tinyurl.com/236csrva) (PAP)

14.05.2023 16:01

„Nie mamy na to ani czasu, ani siły, nie mamy też broni, by to zrobić” – zaznaczył w Berlinie Wołodymyr Zełenski w odpowiedzi na sobotnią publikację dziennika „Washington Post” o tym, że przywódca Ukrainy miał w prywatnych rozmowach rozważać ataki na terenie Rosji oraz wysadzenie ropociągu Przyjaźń, który transportuje rosyjską ropę na Węgry.

Gazeta podała te informacje na podstawie tajnych amerykańskich dokumentów, które wyciekły w ostatnim czasie. Na te doniesienia, zwłaszcza dotyczące rurociągu Przyjaźń, szeroko zareagowała w niedzielę węgierska prasa.

Według doniesień "WP" w rozmowie w wicepremier Ukrainy Julią Swyrydenko prezydent Zełenski miał zasugerować wysadzenie ropociągu Przyjaźń, który transportuje ropę na Węgry. Równałoby się to ze „zniszczeniem przemysłu Viktora Orbana, który w dużej mierze zależy od rosyjskiej ropy”.

Jak podkreślili pracownicy amerykańskiego wywiadu, cytowani przez gazetę, Zełenski „był wściekły na Węgry, dlatego mógł wypowiadać przesadne i puste groźby”.

„Choć Węgry nominalnie należą do zachodniego sojuszu, Orban jest powszechnie uważany za najbardziej przyjaznego Kremlowi przywódcę w Europie” – zauważa „Washington Post”.

Artykuł w „Washington Post”, w którym mowa o propozycjach Zełenskiego przeprowadzenia ataków na terytorium Rosji, odbił się dużym echem w niedzielnej prasie węgierskiej. Podkreśla się, że wysadzenie rurociągu byłoby akcją sabotażową przeciwko państwu NATO.

Jak zauważają gazety, Przyjaźnią transportuje się 8 mln ton ropy rocznie, a jej uszkodzenie stanowiłoby poważny cios dla węgierskiej gospodarki. Właśnie biorąc pod uwagę to uzależnienie, Budapeszt został zwolniony z sankcji na rosyjską ropę.

„Wypowiedzi przypisywane Zełenskiemu prawdopodobnie jeszcze bardziej nadwyrężą i tak już napięte stosunki między Węgrami a Ukrainą. Budzą też podejrzenia co do anomalii wokół rurociągu, które są dość powszechne” – pisze portal gospodarczy Vilaggazdasag.

Główny opozycyjny dziennik „Nepszava” zauważył, że „prezydent Ukrainy mógł wysunąć pomysł wysadzenia ropociągu Przyjaźń krótko po swoim spotkaniu z Orbanem na szczycie UE w Brukseli 9 lutego. Węgierski premier otrzymał wówczas od niego zaproszenie do Kijowa”, ale tam jak dotąd nie pojechał.

Jak zauważa dziennik, Orban jest jedynym czołowym politykiem UE, który od wybuchu wojny w lutym 2022 roku nie odwiedził stolicy Ukrainy.

Stosunki węgiersko-ukraińskie pozostają napięte w wyniku stanowiska Budapesztu w sprawie wojny na Ukrainie. Węgry nie godzą się na dostarczanie broni dla Kijowa, a minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto co jakiś czas składa wizyty w Moskwie i Mińsku. Ponadto rosyjska spółka Rosatom kontynuuje budowę dwóch bloków w węgierskiej elektrowni jądrowej w Paksu.

Na początku maja ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK) umieściła największy komercyjny węgierski bank OTP na liście międzynarodowych sponsorów wojny, co było odpowiedzią na kontynuowanie przez bank działalności w Rosji. W piątek Szijjarto powiedział, że rządowi w Budapeszcie trudno będzie negocjować kolejne sankcje na Rosję, dopóki Ukraińcy nie zmienią swojej decyzji.

Rząd w Budapeszcie mówi też o braku poparcia dla integracji Ukrainy ze strukturami zachodnimi, dopóki Kijów będzie ograniczał prawa 150-tysięcznej mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu. (PAP)

14.05.2023 14:58

Nie dajemy się zastraszyć, coraz więcej środków przeznaczamy na obronność. Jesteśmy przekonani, że silne NATO zwycięży w sporze, który rozpętała Rosja - powiedział w niedzielę w Niemczech premier Mateusz Morawiecki. (PAP)

14.05.2023 13:14

W Berlinie zakończyło się spotkanie w cztery oczy kanclerza Olafa Scholza (SPD) z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Na konferencji prasowej ukraiński przywódca powiedział: „Nie atakujemy terytorium Rosji, wyzwalamy nasze ziemie. Nie mamy ani czasu, ani siły, ani broni, by zaatakować Rosję”.

Zełenski odpowiedział tak na pytanie o to, czy Ukraina planuje ataki na rosyjskie cele. Głównym tematem konferencji był jednak nowy pakiet pomocy militarnej Niemiec dla Ukrainy o wartości 2,7 mld euro.

W sobotę, dzień przed wizytą Zełenskiego w Berlinie, niemieckie ministerstwo obrony zapowiedziało dostarczenie Ukrainie kolejnego uzbrojenia o wartości 2,7 mld euro. W ramach tego pakietu Ukraina otrzymać ma m.in. 20 kolejnych transporterów opancerzonych Marder, 30 czołgów Leopard 1 oraz cztery systemy obrony przeciwlotniczej Iris T i amunicję.

To pierwsza wizyta Zełenskiego w Niemczech od czasu początku rosyjskiej inwazji Rosji na jego kraj 15 miesięcy temu – przypomina portal dziennika „Bild”.

Jako pierwszy podczas konferencji wypowiedział się kanclerz Scholz, witając swojego gościa. Podkreślił, że już „od 444 dni Ukraińcy nieugięcie i bohatersko przeciwstawiają się rosyjskiej agresji”. Po raz kolejny obiecał też, że Niemcy będą wspierać Ukrainę humanitarnie, finansowo i militarnie „tak długo, jak będzie to konieczne”.

Zełenski podziękował za dotychczasową oraz zapowiedzianą pomoc kanclerzowi Scholzowi, a także narodowi niemieckiemu za udzielane wsparcie. Podkreślił, że dzięki temu udało się „ochronić życia wielu niewinnych mieszkańców ukraińskich miast i wsi”, a wsparcie militarne i finansowe pomaga w obronie Ukrainy. „Dziękuję za każdą matkę i każde dziecko, które w ten sposób uratowaliście” – podkreślił.

„Dziękuję ci, Olafie!” – zwrócił się do Scholza, dziękując za obiecany pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy. Dał jednak jasno do zrozumienia, że jego kraj nadal potrzebuje więcej broni – w tym myśliwców. Scholz podkreślił, że „Niemcy skupią się na dostarczanych do tej pory systemach uzbrojenia”.

„Ukraina pilnie potrzebuje broni. W najbliższych tygodniach spodziewane jest rozpoczęcie dużej ukraińskiej kontrofensywy. Nawet jeśli większość sprzętu wojennego z nowego pakietu pomocowego nie zdąży dotrzeć przed rozpoczęciem tej ofensywy, to jasne jest, że armia ukraińska nadal będzie pilnie potrzebować broni, amunicji i sprzętu do obrony kraju przed rosyjską armią najeźdźczą” – komentuje „Bild”, podkreślając, że wizyta prezydenta Ukrainy w Niemczech odbywa się z zachowaniem najwyższych środków bezpieczeństwa.

Po południu Zełenski w towarzystwie kanclerza Scholza uda się do Akwizgranu rządowym samolotem, ochranianym przez siły powietrzne. Tam prezydent zostanie uhonorowany nagrodą Karola Wielkiego. W uroczystości udział wezmą m.in. szefowa KE Ursula von der Leyen i premier Mateusz Morawiecki. (PAP)

14.05.2023 12:41

Rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat oświadczył w niedzielę, że z sobotnimi katastrofami rosyjskich samolotów i śmigłowców ma związek obrona przeciwlotnicza Rosji. Maszyny spadły w rosyjskim obwodzie briańskim, graniczącym z Ukrainą.

Jak informuje portal Suspilne, Ihnat odpowiedział twierdząco na pytanie, czy istnieje taki związek. "Wygląda na to, że tak. Czarny dzień lotnictwa, oni (Rosjanie-PAP) to przyznali" - powiedział rzecznik.

Ihnat powiedział też, jak relacjonuje rosyjska redakcja BBC, że Rosjanie stracili w sobotę pięć maszyn: trzy śmigłowce i dwa samoloty wojskowe.

Według doniesień z soboty Rosjanie stracili dwa śmigłowce wojskowe Mi-8 i dwa samoloty: Su-34 i Su-35. Załogi śmigłowców i Su-34 zginęły, o losie załogi Su-35 nie informowano. Przy czym, jak zauważa BBC, oficjalnie w Rosji potwierdzono katastrofę jednego śmigłowca Mi-8 oraz samolotu myśliwsko-bombowego Su-34. (PAP)

14.05.2023 11:51

W niedzielę w niemieckim Akwizgranie odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody Karola Wielkiego przyznanej prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu oraz narodowi ukraińskiemu. W uroczystości weźmie udział premier Mateusz Morawiecki, który wygłosi laudację.

Niedzielna uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w akwizgrańskim ratuszu. Nagroda przyznana została prezydentowi Ukrainy, ale także ukraińskiemu narodowi. W uzasadnieniu podkreślono, że naród ukraiński pod przewodnictwem prezydenta broni nie tylko swojego kraju, ale także Europy i europejskich wartości.

W niedzielnej uroczystości oprócz premiera Morawieckiego, udział wezmą także m.in. kanclerz Niemiec Olaf Scholz oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Szef polskiego rządu wygłosi laudację na cześć laureata; zaplanowane jest także wystąpienie niemieckiego kanclerza. (PAP)

14.05.2023 11:42

Niemcy będą wspierać Ukrainę politycznie, wojskowo i finansowo dopóki, dopóty pomoc ta będzie niezbędna - napisał na serwisie Telegram ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, który w niedzielę przebywa z wizytą w Berlinie.

W krótkim komentarzu Zełenski podkreślił, że odwiedza Niemcy po raz pierwszy od początku inwazji rosyjskiej na jego kraj, trwającej od lutego 2022 roku. Dołączony materiał wideo pokazuje spotkanie Zełenskiego z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

"Omówiliśmy bieżącą sytuację i intensywną współpracę między Niemcami i Ukrainą. Niemcy będą wspierać Ukrainę politycznie, wojskowo i finansowo dopóki, dopóty pomoc ta będzie niezbędna" - relacjonował ukraiński prezydent.

Dodał następnie: "dziękuję Niemcom za wielkie wsparcie wojskowe, gospodarcze i finansowe w obliczu agresywnej wojny Rosji". (https://t.me/V_Zelenskiy_official)

Kolejnym punktem rozmów Zełenskiego w Berlinie jest spotkanie z kanclerzem Olafem Scholzem. (PAP)

14.05.2023 11:27

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Niemcom za wsparcie. „W najtrudniejszym okresie współczesnej historii Ukrainy Niemcy pokazały, że są naszym prawdziwym przyjacielem i niezawodnym sojusznikiem, zdecydowanie stojąc po stronie narodu ukraińskiego w walce o obronę wolności i wartości demokratycznych” – napisał Zełenski w niedzielę w księdze pamiątkowej pałacu Bellevue.

Spotkanie z prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem w jego siedzibie, berlińskim pałacu Bellevue, było pierwszym oficjalnym punktem wizyty prezydenta Ukrainy w Niemczech.

„Razem zwyciężymy i przywrócimy pokój Europie” – napisał po angielsku Zełenski. Podziękował też Steinmeierowi „za osobiste wsparcie Ukrainy i gościnność”. Podziękował także narodowi niemieckiemu za „fantastyczną solidarność”. Po niemiecku dopisał: „Dziękuję, Niemcy!”. W planie pobytu prezydenta Ukrainy w Niemczech jest także spotkanie w cztery oczy z kanclerzem Olafem Scholzem i wspólna konferencja prasowa. (PAP)

14.05.2023 11:07

Rzecznik prasowy WOT mjr Witold Sura powiedział PAP, że w niedzielę ok. 100 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej szuka obiektu, który w nocy z piątku na sobotę nadleciał z kierunku Białorusi. Teren poszukiwań to głównie okolice Rypina w woj. kujawsko-pomorskim.

W sobotę rano Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało na Twitterze, że Centrum Operacji Powietrznych odnotowało pojawienie się w polskiej przestrzeni powietrznej obiektu, który wleciał z kierunku Białorusi.

"Zgodnie z informacjami COP prawdopodobnie jest to balon obserwacyjny. Kontakt radarowy został utracony w okolicach Rypina" - podał resort. "Dowódca Operacyjny podjął decyzję o uruchomieniu dyżurnych sił Wojsk Obrony Terytorialnej do poszukiwania obiektu" - podało MON.

Obiekt powietrzny został utracony z radarów w okolicy wsi Kowalki k. Rypina (Kujawsko-pomorskie) ok. godz. 1 w nocy - dowiedziała się nieoficjalnie PAP. Działania w powiecie rypińskim prowadził od rana w sobotę zespół poszukiwawczo ratowniczy WOT. Żołnierze pracowali także w m.in. w miejscowości Kipichy w woj. mazowieckim. (PAP)

14.05.2023 10:35

W ostrzałach Ukrainy w nocy z soboty na niedzielę Rosjanie użyli pocisków Kalibr odpalonych z okrętów na Morzu Czarnym, pocisków manewrujących zrzuconych z bombowców Tu-95MS i dronów irańskich - poinformowało ukraińskie lotnictwo wojskowe.

Atak nastąpił z różnych kierunków. Bombowce rosyjskie odpaliły w kierunku Ukrainy rakiety: Ch-55, Ch-101 i Ch-555. Ukraińska obrona zniszczyła trzy pociski rakietowe i 25 dronów - wynika z komunikatu opublikowanego w niedzielę. (https://t.me/kpszsu/2515)

Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, komentując nocny ostrzał obwodu tarnopolskiego na zachodzie Ukrainy podkreślił, że atak nastąpił w czasie, gdy w finale Eurowizji występował ukraiński zespół TVORCHI. Grupa pochodzi właśnie z Tarnopola. (https://t.me/s/ermaka2022)

Ostrzały odnotowano również w obwodach: charkowskim, zaporoskim, kijowskim, sumskim, czerkaskim, ługańskim i dniepropietrowskim. (PAP)

14.05.2023 10:28

Szef MON: w poniedziałek pierwsze wyrzutnie HIMARS będą w Polsce. (PAP)

14.05.2023 10:12

Rosyjskie siły inwazyjne na Ukrainie zmieniły się z armii zawodowej, wyposażonej w miarę nowoczesny sprzęt i prowadzącej złożone ćwiczenia, w oddziały zmobilizowanych rezerwistów po podstawowym przeszkoleniu z przestarzałym sprzętem - oceniło w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, na papierze rosyjska Połączona Grupa Wojsk na Ukrainie jest podobnie zorganizowana jak siły inwazyjne sprzed 446 dni - nadal prawdopodobnie liczy ponad 200 tys. osób zorganizowanych w około 70 pułków bojowych i brygad podzielonych na pięć grup wojsk i nadal zmaga się z ograniczoną swobodą prowadzenia operacji lotniczych.

Ale w lutym 2022 r. składała się z zawodowych żołnierzy, była w dużej mierze wyposażona w miarę nowoczesne pojazdy i regularnie ćwiczyła pod kątem prowadzenia złożonych, wspólnych operacji. Teraz siły te to głównie słabo wyszkoleni zmobilizowani rezerwiści, coraz bardziej polegający na przestarzałym sprzęcie, a wiele jednostek ma poważne braki kadrowe. Rutynowo prowadzi tylko bardzo proste, oparte na piechocie operacje.

"Co istotne, jest mało prawdopodobne, aby Połączona Grupa Wojsk była w stanie wygenerować dużą, zdolną, mobilną rezerwę, która mogłaby reagować na pojawiające się wyzwania operacyjne. Jest mało prawdopodobne, aby była to organizacja, która w warunkach stresu będzie w stanie skutecznie wiązać ze sobą działania wojskowe na dużą skalę wzdłuż linii frontu o długości 1200 km" - oceniono. (PAP)

14.05.2023 10:07

​Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przejął w niedzielę rano w berlińskim pałacu Bellevue swego ukraińskiego odpowiednika Wołodymyra Zełenskiego. Po rozmowie z szefem państwa Zełenski spotka się z kanclerzem Olafem Scholzem – informuje dpa.

Bellevue to oficjalna siedziba prezydenta Niemiec; po wpisaniu się Zełenskiego w księdze gości zaplanowana jest rozmowa przywódców, którym towarzyszyć będzie po czterech doradców – pisze dpa.

Następnie Zełenski ma zostać przyjęty z honorami w Kancelarii przez Scholza, z którym odbędzie rozmowę w cztery oczy; po niej zaplanowana jest konferencja prasowa.

W niedzielę po południu Zełenski oraz naród ukraiński zostaną uhonorowani w Akwizgranie nagrodą Karola Wielkiego za zasługi dla jedności europejskiej. Laudację wygłosi kanclerz Scholz, kolejnymi prelegentami będą przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i polski premier Mateusz Morawiecki. W locie do Akwizgranu prezydentowi Zełenskiemu towarzyszyć ma kanclerz Scholz.

Jak przypomina dpa, Steinmeier odwiedził ukraińskiego prezydenta w Kijowie pod koniec października. „Relacje między nimi nie były początkowo łatwe, wizyta głowy państwa niemieckiego na Ukrainie odbyła się dopiero przy trzecim podejściu. Krótko przedtem wizyta Steinmeiera musiała zostać odwołana ze względów bezpieczeństwa” – dodaje dpa. W kwietniu 2022 roku Steinmeier musiał w ostatniej chwili odwołać wspólny wyjazd z prezydentami Polski, Łotwy, Litwy i Estonii, ponieważ „w tamtym czasie Kijów zasygnalizował Steinmeierowi, że nie jest mile widziany” – podkreśla dpa.

Steinmeier, który jako polityk SPD wcześniej pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych, był krytykowany za prorosyjską politykę. „Zignorował ostrzeżenia Europy Wschodniej o zależności Niemiec od rosyjskich dostaw energii” – zauważa dpa. Odwołanie jego wizyty przez stronę ukraińską „było postrzegane w Berlinie jako afront”. „Sytuacja uspokoiła dopiero po rozmowie telefonicznej obydwu prezydentów na początku maja 2022 roku” – podsumowuje dpa. (PAP)

14.05.2023 08:30

Wojska rosyjskie usiłują uzupełnić straty w sile żywej zwerbowanymi na front więźniami; niedawno dwustu więźniów przybyło do obozu polowego w okupowanej części obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy - podał w niedzielę sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy. (PAP)

14.05.2023 08:23

​Siły ukraińskie idą naprzód na dwóch kierunkach na przedmieściach Bachmutu; są to stopniowe postępy, a w samym mieście sytuacja jest "bardziej skomplikowana" - oświadczyła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, cytowana w niedzielę przez agencję Interfax-Ukraina. (PAP)

13.05.2023 18:43

Po 40-minutowej audiencji w Watykanie ukraiński przywódca napisał: "Spotkanie z papieżem Franciszkiem. Jestem wdzięczny za jego osobistą uwagę wobec tragedii milionów Ukraińców. Położyłem też nacisk na sprawę dziesiątek tysięcy deportowanych dzieci. Musimy podjąć każdy możliwy wysiłek, by sprowadzić je do domu". (PAP)

13.05.2023 17:13

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w sobotę w Rzymie po rozmowie z premier Giorgią Meloni, że kiedy zobaczy się, co zrobił Władimir Putin w jego kraju, można zrozumieć, dlaczego Ukraińcy stawiają opór "temu złu". Szefowa włoskiego rządu zapewniła, że jej kraj będzie dalej udzielał pełnego wsparcia Ukrainie, także militarnego. "Stawiamy na zwycięstwo Ukrainy" - dodała. (PAP)

13.05.2023 15:12

Prezydent Ukrainy Wołodymr Zełenski, który przebywa w sobotę w Rzymie, podkreślił na komunikatorze Telegram, że Włochy "stoją po właściwej stronie" w tej wojnie. Zaznaczył zarazem, że kluczem do sukcesu jego kraju na polu bitwy jest szybkie otrzymanie koniecznej pomocy. W przesłaniu opublikowanym po ukraińsku i włosku Wołodymyr Zełenski napisał po spotkaniu z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą: "Jestem wdzięczny za spójne stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy. Doceniamy istotną pomoc wojskową, która daje naszemu krajowi zdolność do stawiania oporu rosyjskiej agresji". "Włochy były i są po właściwej stronie , po stronie prawdy w tej wojnie. Zmierzamy w kierunku zwycięstwa. Zwycięstwo oznacza pokój dla naszego państwa" - dodał prezydent Ukrainy. Po rozmowach z premier Giorgią Meloni uda się na spotkanie z papieżem Franciszkiem. (PAP)

13.05.2023 13:59

Pod Bachmutem trwa operacja obronna armii ukraińskiej, jej oddziały przesuwają się naprzód na niektórych odcinkach frontu, zadając straty wojskom rosyjskim - oświadczył w sobotę gen. Ołeksandr Syrski, dowódca ukraińskich Sił Lądowych. (PAP)

13.05.2023 12:33

Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który rozpoczął w sobotę rano krótką wizytę w Rzymie, przybył przed południem do Kwirynału na spotkanie z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą. W planie wizyty są też rozmowy z premier Giorgią Meloni oraz audiencja u papieża Franciszka w Watykanie. (PAP)

13.05.2023 11:51

Na kierunku Bachmutu niektóre oddziały ukraińskie przesunęły się naprzód w sobotę o około 300 metrów - poinformował rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy płk Serhij Czerewaty, cytowany przez portal Suspilne. "Naszym oddziałom udało się dzisiaj przesunąć na pewnych odcinkach frontu na głębokość do 300 metrów. Najważniejsze podczas tej operacji obronnej jest stałe atakowanie wroga, niszczenie jego sprzętu i siły żywej" - powiedział Czerewaty. Rzecznik ocenił, że wśród oddziałów rosyjskich najemników z Grupy Wagnera walczącej pod Bachmutem postępy ukraińskie wywołują pewną panikę. "Rozdają tam żołnierzom ulotki z informacjami, by byli stale gotowi" w obliczu spodziewanej kontrofensywy ukraińskiej - opisywał Czerewaty. Dodał następnie: "wróg nie wie, skąd i jak będą podejmowane ataki i to w znacznym stopniu osłabia jego morale". Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar potwierdziła w piątek, że siły agresora zostały zmuszone do wycofania się z części zajętego obszaru w Bachmucie. Według przedstawicielki rządu ukraińska armia broniąca miasta nie straciła w tym tygodniu ani jednej pozycji i przesunęła się 2 km do przodu. Wojska najeźdźcy próbują zająć Bachmut w obwodzie donieckim od sierpnia 2022 roku. (PAP)

13.05.2023 09:54

Rozmieszczenie przez Rosję w sektorze Bachmutu niedawno utworzonej formacji, której zarzuca się słabe morale i ograniczoną skuteczność bojową, podkreśla dotkliwy brak wiarygodnych jednostek bojowych - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

13.05.2023 08:54

Centrum Operacji Powietrznych odnotowało w polskiej przestrzeni powietrznej obiekt, który wleciał z kierunku Białorusi. Prawdopodobnie jest to balon obserwacyjny - informuje w sobotę rano resort obrony. Służby utraciły kontakt radarowy z obiektem w okolicach Rypina. (PAP)

13.05.2023 08:31

Wojska rosyjskie przeprowadziły w nocy z piątku na sobotę atak na Kijów przy użyciu dronów, wszystkie maszyny zostały strącone - poinformowały w sobotę władze ukraińskiej stolicy. Podkreśliły, że był to już szósty atak z powietrza na Kijów od początku maja tego roku. (PAP)

13.05.2023 08:30

Pod Bachmutem siły ukraińskie 12 maja poczyniły postępy w rejonie położonym na północny zachód od miasta, ale według przedstawicieli Kijowa i USA wciąż nie jest to planowana kontrofensywa przeciw Rosji - informuje w sobotę w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną (ISW). (PAP)

13.05.2023 08:26

​ We wczesnych godzinach porannych w sobotę w obwodzie chmielnickim na zachodzie Ukrainy słychać było eksplozje. Syreny zawyły w Kijowie i w obwodzie mikołajowskim - podał portal The Kyiv Independent. (PAP)

12.05.2023 20:01

Ostatnie sukcesy Sił Zbrojnych Ukrainy pod Bachmutem to zaledwie rozpoznanie walką przed poważniejszymi ofensywami, których skutkiem może być okrążenie całego rosyjskiego zgrupowania walczącego na kierunku bachmucko-sołedarskim w obwodzie donieckim - ocenił w piątek ukraiński ekspert wojskowy pułkownik Roman Switan.

Skuteczne działania ofensywne na północ i południe od Bachmutu są tylko wstępem do większego kontruderzenia. Nawet te operacje o ograniczonym zakresie doprowadziły jednak do ucieczki wroga z opanowanych wcześniej pozycji - powiedział Switan w rozmowie z niezależnym rosyjskim kanałem Możem Objasnit' na Telegramie (https://tinyurl.com/yc89e95j). (PAP)

12.05.2023 19:35

W walkach pod Bachmutem w obwodzie donieckim podczas wykonywania misji bojowej zginął były hokeista i trener Aleksander Chmil. W 2007 roku został mistrzem Ukrainy z ATEK Kijów. W karierze zdobył jeszcze trzy inne medale na krajowych lodowiskach - podaje sportarena.com (PAP)

12.05.2023 19:35

Prezydent Czech Petr Pavel ocenił w piątkowym wywiadzie dla agencji Reutera, że planowana przez siły ukraińskie kontrofensywa ma wielkie szanse powodzenia. Ostrzegł jednak, że jeśli Rosjanie dobrze się przygotują do obrony swych pozycji, to operacja ta może przynieść wiele ofiar.

Pavel, który jest byłym najwyższym dowódcą czeskiej armii i byłym przewodniczącym Komitetu Wojskowego NATO, podkreślił, że kontrofensywa może odnieść sukces, ponieważ Ukraińcy są "zmotywowani, dobrze przygotowani, a ich żołnierze są doświadczeni".

Siły rosyjskie mają poważne problemy logistyczne oraz słabe morale, ale nie należy z tego wyciągać wniosku, że ich obrona może się załamać - uważa prezydent Czech. "Rosja miała czas na przygotowanie stosunkowo dobrej, głębokiej obrony na wielu liniach i jeśli będzie ona właściwie wykorzystana, to może to przynieść Ukraińcom wiele ofiar" - dodał.

Pavel sądzi, że Ukraińcy mają szanse otrzymać zachodnie samoloty bojowe, o które zabiegają, ale nie zostaną one dostarczone przed nadchodzącą kontrofensywą i na razie priorytetem, jeśli chodzi o dozbrojenie sił ukraińskich, są dostawy amunicji.

Prezydent odmówił spekulacji, kiedy kontrofensywa może się rozpocząć, ale wyjaśnił, że sygnałem, iż operacja taka jest przygotowywana, były niedawne ataki na rosyjską infrastrukturę oraz koncentracja wojsk.

Ukraina potrzebuje wsparcia w swym dążeniu do członkostwa w UE i NATO - powiedział Pavel, ale dodał, że dołączenie do tych organizacji to zawsze długi proces. Wyraził jednak nadzieję, że negocjacje w sprawie przyjęcia Ukrainy do UE mogą się rozpocząć pod koniec 2023 roku.

"Jeśli chodzi o NATO, to im bardziej stabilna gospodarczo będzie Ukraina, tym większa jest szansa, że będzie gotowa szybciej wejść do NATO" - ocenił prezydent Czech. (PAP)

12.05.2023 19:23

12.05.2023 19:11

Rosyjscy okupanci są już mentalnie przygotowani na porażkę, ponieważ przegrali wojnę z Ukrainą w swoich myślach; powinniśmy każdego dnia dociskać ich tak, żeby poczucie klęski przełożyło się na błędy i straty wroga oraz jego ucieczkę - oznajmił w piątek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym nagraniu zamieszczonym na Twitterze.

Prezydent poinformował o staraniach władz w Kijowie, by zapewnić ukraińskiej armii "jeszcze więcej uzbrojenia i możliwości, by pokonać agresora i przywrócić pokój" (https://tinyurl.com/3fcav4jb). (PAP)

12.05.2023 18:54

12.05.2023 18:38

12.05.2023 18:37

12.05.2023 18:36

12.05.2023 18:35

Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział w piątek, że władze USA są w kontakcie z władzami Polski w sprawie rakiety, która w grudniu ubiegłego roku spadła w okolicach Bydgoszczy.

"Znamy doniesienia na ten temat, jesteśmy w kontakcie z naszymi polskimi partnerami, staramy się ustalić nieco więcej" – oświadczył Kirby na konferencji prasowej odpowiadając na pytanie Polskiego Radia. (PAP)

12.05.2023 18:35

Istnieje konieczność wprowadzenia sankcji na Białoruś, ponieważ kraj ten jest "największą luką w systemie" środków ograniczających - powiedział w piątek dziennikarzom w Brukseli ambasador RP przy UE Andrzej Sadoś, po posiedzeniu stałych przedstawicieli, na którym omawiany był m.in. 11. pakiet sankcji przeciwko Rosji za agresję na Ukrainę.

"Motywem przewodnim tego (11.) pakietu sankcyjnego jest uszczelnianie, likwidowanie luk. Dlatego Polska podkreśla konieczność wprowadzania w tym pakiecie sankcji na Białoruś. To Białoruś jest tą największą luką w naszym systemie sankcyjnym" - podkreślił polski dyplomata.

"Dzisiaj zwracaliśmy uwagę na fakt, że na Białorusi istnieją co najmniej trzy obozy, gdzie umieszczane są przymusowo ukraińskie dzieci - w większości sieroty. Według raportu niezależnych organizacji mówimy o co najmniej 2 tys. ukraińskich dzieci nielegalnie deportowanych z zajętych, okupowanych terytoriów Ukrainy. Polska jest w grupie państw - mamy też zrozumienie ze strony Komisji - podnoszących kwestię możliwie najszybszego przyjęcia sankcji na Białoruś" - zaznaczył Andrzej Sadoś. (PAP)

12.05.2023 18:34

Instytut Pileckiego w Berlinie zaprezentował w tym tygodniu w stolicy Niemiec nominowany do Oscara film dokumentalny "A House Made of Splinters" (Dom z drzazg) o porywanych przez Rosję ukraińskich dzieciach. Przypomniano w tym kontekście o polskim doświadczeniu - o ok. 200 000 porwanych polskich dzieciach w okresie niemieckiej okupacji Polski. (PAP)

12.05.2023 16:39

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej rozpoczęła końcowe przygotowania do przyjęcia do eksploatacji śmigłowców morskich AW101, jesienią wiropłaty powinny być w bazie w Darłowie – poinformowało w piątek Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. (PAP)

12.05.2023 16:23

Oskarżenia ambasadora USA Reubena Brigety'ego, jakoby w grudniu ubiegłego roku Republika Południowej Afryki dostarczyła Rosji uzbrojenie drogą morską, są nieprawdziwe - oświadczyli w piątek przedstawiciele władz RPA, cytowani przez agencję Reutera. (PAP)

12.05.2023 14:59

​BBN: informacje, w posiadaniu których jest aktualnie Prezydent RP, nie uzasadniają podjęcia decyzji personalnych dotyczących najwyższej kadry dowódczej Wojska Polskiego, a ponadto Prezydentowi RP nie przedstawiono żadnego wniosku w tej sprawie. (PAP)

12.05.2023 09:56

Rosjanie nie mogą już spać spokojnie – tak gen. Roman Polko odniósł się do informacji, że Brytyjczycy przekażą Ukrainie pociski dalekiego zasięgu Storm Shadow. Kluczowa jest nie ich liczba, a sposób w jaki zostaną wykorzystane - podkreślił b. dowódca GROM w rozmowie z PAP.PL . (PAP)

12.05.2023 09:38

Amerykańska telewizja CNN ocenia w piątek, że siły ukraińskie rozpoczęły operacje przygotowawcze przed oczekiwaną kontrofensywą przeciwko Rosji. Stacja powołuje się na ocenę wysokiego rangą wojskowego USA i wysoko postawionego urzędnika zachodniego. Wyjaśniają oni, iż na te działania przygotowawcze składają się ataki na składy z bronią, centra dowodzenia i systemy artyleryjskie. Celem jest "przygotowanie pola walki dla nacierających sił; jest to praktyka standardowa podejmowana przed dużymi połączonymi operacjami" - zauważa CNN. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek w wywiadzie dla BBC, że Ukraina potrzebuje więcej czasu na rozpoczęcie kontrofensywy. BBC komentując jego słowa zaznaczała, że w ostatnich tygodniach władze ukraińskie starały się zarówno publicznie, jak i nieoficjalnie tonować oczekiwania w związku ze spodziewaną kontrofensywą. Wysoki rangą urzędnik państwowy, który mówił pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że przywódcy kraju "zrozumieli, że muszą odnieść sukces", ale atak nie powinien być postrzegany jako coś, co zakończy trwającą prawie 15 miesięcy wojnę. (PAP)

12.05.2023 08:01

​Rozmieszczenie przez Rosjan koło Bachmutu wojsk o niskiej jakości jest sygnałem, że ministerstwo obrony w Moskwie raczej zrezygnowało z celu okrążenia tam znacznej liczby sił ukraińskich - ocenia amerykański Instytut nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie. (PAP)

12.05.2023 07:26

Do wyzwolonego pół roku temu spod rosyjskiej okupacji Chersonia na południu Ukrainy nie powróciło jeszcze znane sprzed wojny życie. Miasto cały czas jest ostrzeliwane, dlatego walka trwa - powiedział PAP rzecznik Chersońskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeksandr Tołokonnikow. (PAP)

12.05.2023 07:25

​ Korea Południowa popiera formułę pokojową wypracowaną przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - poinformował w czwartek wieczorem na Twitterze ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba po rozmowach ze swoim koreańskim odpowiednikiem Park Dżinem. (PAP)

11.05.2023 13:41

Jak były kanclerz Niemiec może upaść tak nisko i świętować razem z Rosjanami, którzy zabijają nas, Ukraińców - powiedział portalowi dziennika "Bild" były bokserski mistrz świata Wołodymyr Kliczko, komentując informację o obecności Gerharda Schroedera na przyjęciu w rosyjskiej ambasadzie. Uważam to za obrzydliwe, dodał. (PAP)

11.05.2023 13:21

Japonia przeznacza miliard dolarów na pomoc krajom sąsiadującym z Ukrainą; pieniądze mają wspomóc uchodźców z Ukrainy - powiedział w czwartek japoński minister finansów Shunichi Suzuki. (PAP)

11.05.2023 12:39

Wielka Brytania przekazała Ukrainie duże zasoby pocisków manewrujących powietrze-ziemia Storm Shadow o zasięgu do 300 km - poinformowała w czwartek stacja CNN, potwierdzając wcześniejsze zapowiedzi amerykańskiego dziennika "Washington Post", że rząd w Londynie dostarczy tę broń władzom w Kijowie. (PAP)

11.05.2023 11:45

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę propaganda rosyjska deprecjonuje Siły Zbrojne Ukrainy. To element wojny - podkreślił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. "Od początku inwazji Rosji na Ukrainę propaganda rosyjska deprecjonuje Siły Zbrojne Ukrainy. To element wojny. Analiza tych działań wskazuje, że Rosja wzmacnia ten wektor w reakcji na wydarzenia na froncie" - napisał w czwartek na Twitterze Stanisław Żaryn. Zwrócił uwagę, że w ostatnich miesiącach wzmocniona aktywność propagandowa w tym obszarze była reakcją na skuteczne działania armii ukraińskiej. "W tym: ataki na okupowanym przez Rosję Krymie, walki w Enerhodarze czy kontrofensywę na Bachmut" - wyliczył. "Szerzenie przekazów informacyjnych obliczonych na deprecjonowanie SZ Ukrainy to próba osłabienia morale żołnierzy, a także neutralizacji niekorzystnych dla Rosji działań ukraińskich obrońców" - ocenił. "Aktywność Rosji wskazuje, jak ważne są w tej wojnie działania informacyjne" - dodał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP. Czwartek to 442. dzień wojny Rosji przeciw Ukrainie. (PAP)

11.05.2023 11:26

Rosyjscy okupanci wywożą kolaborantów i grabią mienie z Enerhodaru, miasta satelickiego Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, a pozostali jego mieszkańcy czekają na wyzwolenie przez Siły Zbrojne Ukrainy – powiedział PAP mer Enerhodaru Dmytro Orłow. (PAP)

11.05.2023 10:22

Wiele państw podejmuje obecnie działania, których celem jest zmuszenie nas do jak najszybszego rozpoczęcia negocjacji pokojowych na warunkach Rosji; wywiera się na nas presję - oznajmił w czwartek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow, cytowany przez portal Ukrainska Prawda. (PAP)

11.05.2023 09:16

Trzy osoby zginęły w ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy; po jednej ofierze śmiertelnej odnotowano w regionach chersońskim i charkowskim, na południu i północnym wschodzie kraju - powiadomiły w czwartek rano władze tych jednostek administracyjnych. (PAP)

11.05.2023 08:49

Od początku 2023 roku rosyjskie ministerstwo obrony zintensyfikowało program rekrutacji rosyjskich więźniów do walki na Ukrainie, a w samym kwietniu zaciągnęło się prawdopodobnie do 10 tys. skazańców - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

11.05.2023 08:32

Rozpowszechnione problemy ze zdolnością bojową nękające wojska rosyjskie w rejonie Bachmutu sprawiają, że ich zdolności obrony przed lokalnymi kontratakami ukraińskimi są ograniczone - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). (PAP)

11.05.2023 07:43

Okupacyjni zarządcy z nadania Moskwy, stojący na czele samozwańczych administracji na południu Ukrainy, przestali otrzymywać wynagrodzenia; władze Rosji postanowiły "ukarać" w ten sposób swoich podwładnych za brak sukcesów na froncie - powiadomił w środę portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii. (PAP)

11.05.2023 07:21

​Ekspert skomentował również cele polityki zagranicznej Ankary i jej obecne priorytety. Odnosząc się do roli Turcji w rosyjskiej wojnie przeciwko Ukrainie, ocenił, że dużą rolę w jej przyszłości odegra wynik nadchodzących wyborów. "Prezydent Erdogan mówi jasno o swojej polityce względem Ukrainy - jesteśmy za jej integralnością terytorialną i jednością". "Potrzebujemy jednak konstruktywnych relacji z Moskwą, której nie można odstawić na bok i oczekiwać rozwiązania tej kwestii" - dodał. (PAP)

10.05.2023 13:50

Współpracujący z wrogiem ukraińscy kolaboranci z obwodu chersońskiego na południu kraju coraz częściej starają się o wyjazd do Rosji, lecz wszyscy bez wyjątku otrzymują odmowy - poinformował w środę lojalny wobec Kijowa wiceprzewodniczący rady regionu chersońskiego Jurij Sobołewski. (PAP)

10.05.2023 12:26

Polska we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi jest już nie tylko odbiorcą bezpieczeństwa, ale także dostawcą; razem z USA walczymy, by przywrócić pokój i stabilność - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki. Podziękował amerykańskim sojusznikom za to, że dotrzymują słowa.

Premier odwiedził w środę w Poznaniu Camp Kościuszko – bazę wojskową, w której od 2020 r. mieści się wysunięte dowództwo V Korpusu Wojsk Lądowych USA, a także pierwszy stały garnizon tych wojsk w Polsce. (PAP)

10.05.2023 12:23

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny nie weźmie udziału w naszym posiedzeniu ze względu na trudną sytuację na froncie wojny z Rosją - oznajmił w środę w kwaterze głównej NATO w Brukseli przewodniczący Komitetu Wojskowego Sojuszu Północnoatlantyckiego admirał Rob Bauer. (PAP)

10.05.2023 10:09

Dwaj rzekomi weterani II wojny światowej, którzy we wtorek siedzieli obok Władimira Putina podczas moskiewskiej parady z okazji tzw. Dnia Zwycięstwa, to w rzeczywistości byli funkcjonariusze NKWD i KGB, czyli sowieckiego aparatu represji - ujawnił w środę niezależny rosyjski portal Meduza za opozycyjnym serwisem Agentstwo.

Na prawo od Putina zasiadł 98-letni Jurij Dwojkin, który w 1942 roku zaciągnął się na ochotnika do Armii Czerwonej, lecz nie wziął udziału w walkach z niemieckimi wojskami. W 1944 roku został wysłany jako funkcjonariusz NKWD do obwodu lwowskiego, a zatem na zagarnięte pięć lat wcześniej przez ZSRR tereny Polski. Dwojkin brał tam udział w pacyfikacji ukraińskiego zbrojnego podziemia, czyli głównie oddziałów UPA - powiadomiło Agentstwo (https://t.me/agentstvonews/3138).

Drugi z "weteranów", czyli 89-letni Giennadij Zajcew, którego posadzono na lewo od Putina, rozpoczął służbę wojskową dopiero w 1953 roku, a sześć lat później wstąpił do KGB. W 1968 roku Zajcew dowodził operacją zajęcia siedziby MSW w Pradze podczas sowieckiej inwazji na Czechosłowację. W latach 70. stał na czele grupy antyterrorystycznej Alfa, utworzonej w strukturach KGB przez ówczesnego szefa tej służby Jurija Andropowa - przekazały niezależne rosyjskie media.

Dzień Zwycięstwa, tradycyjnie obchodzony 9 maja i upamiętniający triumf nad nazistowskimi Niemcami w II wojnie światowej, jest w Rosji jednym z najważniejszych państwowych świąt. W Moskwie i wielu innych miastach organizowane są wówczas parady z udziałem żołnierzy i sprzętu wojskowego.

Tegoroczna defilada na Placu Czerwonym w stolicy Rosji, trwająca niespełna dziesięć minut, była jedną z najskromniejszych w historii. Większość obchodów Dnia Zwycięstwa w pozostałych miejscowościach zostało odwołanych, oficjalnie ze względów bezpieczeństwa. W ocenie niezależnych komentatorów przyczyną był jednak fakt, że rosyjskiej armii brakuje czołgów i pojazdów opancerzonych, dlatego wojsko nie chce ujawniać skali strat poniesionych podczas inwazji na Ukrainę. (PAP)

10.05.2023 09:41

Władze Stanów Zjednoczonych nie pójdą w ślady Wielkiej Brytanii i nie przekażą Ukrainie pocisków ATACMS, zdolnych do rażenia celów oddalonych o 300 km. USA chcą uniknąć ryzyka konfrontacji z Moskwą, do której mogłoby dojść, gdyby ukraińskie siły zaatakowały obiekty na terytorium Rosji - powiadomił we wtorek wieczorem portal Politico. (PAP)

10.05.2023 09:31

Jasno dajemy do zrozumienia, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego terytorium Sojuszu; to redukuje ryzyko eskalacji wojny poza Ukrainę - powiedział w środę w kwaterze głównej NATO sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

"Od nielegalnej aneksji Krymu i zajęcia części wschodniej Ukrainy przez Rosję w 2014 roku wzmocniliśmy gotowość naszych sił i po raz pierwszy w historii rozlokowaliśmy gotowe do walki jednostki na wschodniej flance Sojuszu. (...) Kiedy prezydent (Władimir) Putin rozpoczął agresję na Ukrainę w 2022 roku byliśmy przygotowani. W ciągu kilku godzin uruchomiliśmy wszystkie nasze plany obrony. 40 tys. żołnierzy, wspieranych przez znaczące siły powietrzne i morskie, stanęło pod dowództwem NATO" - oświadczył Stoltenberg przed rozpoczęciem posiedzenia szefów sztabów generalnych państw członkowskich Sojuszu w Brukseli. (PAP)

10.05.2023 09:05

"Rosja jest w 15. miesiącu wojny, która miała potrwać trzy dni; Goliat się chwieje, bo Dawid wykazał się wyjątkową odpornością i kunsztem taktycznym" - powiedział w środę w kwaterze głównej NATO w Brukseli przewodniczący Komitetu Wojskowego Sojuszu Północnoatlantyckiego admirał Rob Bauer.

Jak podkreślił Bauer, wysiłek wojenny Ukrainy jest wspierany przez 50 krajów z całego świata.

"Sojusz wszedł w nowa erę obronności zbiorowej. Nie tylko wspólnie bronimy fizycznego bezpieczeństwa miliarda ludzi i 31 krajów, ale też wartości demokratycznych, które cenimy. Fakt, że jesteśmy w stanie współpracować w ramach tylu różnych armii, tylu zdolności i kultur, to coś wyjątkowego w skali świata" - podkreślił Bauer otwierając posiedzenie szefów sztabów generalnych 31 państw NATO.

Witając po raz pierwszy przedstawiciela Finlandii, jako pełnoprawnego członka Sojuszu admirał zastrzegł, że członkostwo tego kraju nie jest pełne bez Szwecji.

"Ale długie zaręczyny są podstawą szczęśliwych małżeństw" - zażartował. (PAP)

10.05.2023 08:42

​NATO/ Szef Komitetu Wojskowego admirał Bauer: Rosja jest w 15. miesiącu wojny, która miała potrwać trzy dni; Goliat się chwieje. (PAP)

10.05.2023 08:02

​Obchody w Rosji zwycięstwa w II wojnie światowej pokazały dalszą degradację armii rosyjskiej; nie pojawiły się na defiladzie nowoczesne czołgi, bo Rosja bardzo potrzebuje ich na Ukrainie - zauważa Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie na temat agresji Rosji na Ukrainę. (PAP)

09.05.2023 18:12

​Rosyjskie władze okupacyjne, które ewakuują mieszkańców Enerhodaru obok Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, wywożą stamtąd sprzęt i dokumenty; w mieście nie działają sklepy i zaczyna brakować podstawowych produktów, w tym paliwa, a bankomaty są puste.
„Wywieźli sprzęt z prosektorium, sprzęt komputerowy, dokumenty i wyposażenie biura paszportowego, nie działa stacjonarny internet” – poinformował Radio Swoboda Dmytro Orłow, mer tego miasta, który urzęduje obecnie w Zaporożu.
„Nie działają sklepy spożywcze i apteki. Brakuje niektórych kategorii towarów, w tym artykułów pierwszej potrzeby. Stacje benzynowe i bankomaty także są puste” – powiedział.
Wcześniej sztab generalny ukraińskiej armii informował, że Rosjanie ewakuują mieszkańców, którzy przyjęli rosyjskie paszporty i wywożą ich do baz wypoczynkowych z dala od linii frontu.
"W pierwszej kolejności wywożeni są ci, którzy zgodzili się na przyjęcie rosyjskiego obywatelstwa w pierwszych miesiącach okupacji" – podano w komunikacie sztabu.

09.05.2023 14:10

​Reżim białoruski zaangażowany jest w nielegalne deportacje i reedukację ukraińskich dzieci - wynika z raportu organizacji National Anti-Crisis Management, który udostępniono PAP.
Raport prezentował we wtorek w Brukseli członek białoruskiej opozycji Paweł Łatuszka. Organizacja ustaliła, że ukraińskie dzieci, w tym sieroty, były przywożone do tzw. obozów wypoczynkowych i sanatoriów na terytorium Białorusi z okupowanych przez Rosję regionów Ukrainy.
"Przymusowe wywożenie i deportacje ukraińskich dzieci do Rosji lub na terytorium kontrolowane przez Rosję jest dobrze udokumentowane. Według naukowców z Yale School of Public Health’s Humanitarian Research Lab rosyjskie władze obsługują ogromną sieć co najmniej 43 obozów i innych instytucji zlokalizowanych w Rosji i na okupowanym Krymie. Reklamowane są jako wesołe kolonie dla dzieci dotkniętych skutkami trwającej wojny. W obozach dzieci poddawane są prorosyjskiej „reedukacji” i rusyfikacji. Podczas gdy wielu rodziców początkowo wyrażało zgodę na pobyt swoich dzieci w jednym z obozów, powrót dzieci był często opóźniany lub zawieszany na wiele miesięcy. W wielu przypadkach dodatkowo wywierano presję na rodziców, aby posyłali swoje dzieci na kolonie. Udokumentowane są również przypadki umieszczania ukraińskich dzieci w rosyjskich rodzinach zastępczych lub oddawania ich do adopcji" - czytamy w raporcie. 

09.05.2023 12:42

09.05.2023 12:27

​W poniedziałek Ukraina, Europa i USA świętowały zwycięstwo nad tyranią, natomiast Rosja świętuje 9 maja nowymi rakietami i dronami wystrzelonymi w kierunku ukraińskich miast i śpiących cywilów - oceniła we wtorek na Twitterze ambasador Stanów Zjednoczonych w Kijowie Bridget Brink. (PAP)

09.05.2023 12:03

09.05.2023 06:25

W Kijowie i we wszystkich regionach Ukrainy, z wyjątkiem regionów zachodnich, ogłoszono w nocy z poniedziałku na wtorek alarm lotniczy - poinformowała agencja Ukrinform. (PAP)

09.05.2023 06:11

Stany Zjednoczone ogłoszą we wtorek przyznanie Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej w wysokości 1,2 mld dolarów, który zostanie obliczony na zaspokojenie długoterminowych potrzeb obronnych Kijowa - poinformowała agencja AP. (PAP)

09.05.2023 06:05

​ 71,8 proc. obywateli Ukrainy uważa, że wojna z Rosją może zakończyć się tylko zwycięstwem nad Moskwą, a kompromisy z krajem agresorem są niemożliwe - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Centrum Razumkowa wraz z Fundacją Inicjatyw Demokratycznych im. Ilko Kuczerowa. (PAP)

08.05.2023 20:07

Komisja Europejska bada sytuację na rynku drobiu, jeśli import z Ukrainy będzie w takiej skali jak obecnie, to będzie powrót do kwot taryfowych - przekazał w poniedziałek komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zapewnił, że Komisja przygląda się również sytuacji na rynku jajek i owoców. (PAP)

08.05.2023 20:02

W Berlinie w dniach 8 i 9 maja na uroczystościach upamiętniających zakończenie II wojny światowej nie wolno wywieszać żadnych rosyjskich flag ani symboli. Tak zdecydował wyższy sąd administracyjny, uchylając tym samym decyzję sądu niższej instancji i orzekając na korzyść berlińskiej policji - informuje portal rbb24. (PAP)

08.05.2023 19:00

​Okupacyjne rosyjskie władze położonego na południowym wschodzie Ukrainy Mariupola rozpoczęły mobilizację jego  mieszkańców - poinformowała lojalna wobec władz w Kijowie rada miasta na swoim kanale w Telegramie. (PAP)

08.05.2023 18:36

​Ukraińskie biuro rzecznika praw człowieka oraz przedstawiciele rosyjskiej Dumy Państwowej rozpoczęli misje monitoringowe w miejscach przetrzymywania cywilów - powiadomiła strona ukraińska. (PAP)

08.05.2023 17:42

Pomimo działań wojennych i obiektywnych trudności takich jak przerwy w dostawie prądu, biznes na Ukrainie się rozwija; ponad 5 razy więcej firm powstało na Ukrainie, niż zakończyło działalność - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ośrodka analitycznego Opendatabot. (PAP)

08.05.2023 16:33

Pamiętajmy o tym, że Rosja nie liczy się z prawem międzynarodowym i w związku z tym tego typu prowokacje mogą się pojawiać - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller odnosząc się do zdarzenia z udziałem samolotu Straży Granicznej nad Morzem Czarnym. (PAP)

08.05.2023 16:18

​Ukrainę czeka "największy na całym świecie" projekt odbudowy kraju - powiedziała Isobel Coleman z Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) w wywiadzie dla portalu informacyjnego Semafor. Ukraińscy eksperci oceniają koszt tej rekonstrukcji na 750 mld - 1 bln dolarów. (PAP)

08.05.2023 14:12

​Ukraina, która wniosła wybitny wkład w zwycięstwo w II wojnie światowej, dziś znów jest w centrum oporu wobec agresji. Zapłata za zbrodnie, które popełnia dziś Rosja, jest jednak nieunikniona - oświadczył szef ukraińskiego wywiadu wojskowego generał Kyryło Budanow. (PAP)

08.05.2023 12:19

Około 40 minut trwał alarm powietrzny ogłoszony w poniedziałek w południe na terytorium całej Ukrainy po doniesieniach o aktywności rosyjskiego lotnictwa wojskowego. Alarm został odwołany o godz. 12.44 (godz. 11.44 w Polsce).

Syreny ostrzegające przed niebezpieczeństwem zawyły po informacjach o starcie w Rosji myśliwca MiG-31K, który może przenosić rakiety hipersoniczne Kindżał. (PAP)

08.05.2023 11:39

Nocny atak dronów na Ukrainę był największym atakiem z użyciem tych maszyn od początku rosyjskiej inwazji – oświadczył w poniedziałek mer Kijowa Witalij Kliczko, który opublikował zdjęcia budynków, zniszczonych przez odłamki zestrzelonych bezzałogowców.

„Minionej nocy barbarzyńcy urządzili największy atak dronów-kamikadze. Wypuścili prawie 60 Shahedów. 36 z nich leciało na stolicę (wojsko mówi o 35 dronach – PAP). Wszystkie zostały zniszczone przez obronę powietrzną” – napisał Kliczko na Telegramie.

Opublikował tam zdjęcia zniszczonego bloku mieszkalnego w dzielnicy Swiatoszyno, w który trafiły odłamki drona. „Szczęśliwie obeszło się bez ofiar. Rannych zostało jednak pięć osób w dwóch dzielnicach miasta. (…) Dwie poszkodowane osoby zostały hospitalizowane, jedną zoperowano. Lekarze mówią, że ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo” – podkreślił mer Kijowa.

Kliczko zapewnił, że władze miasta udzielą niezbędnej pomocy poszkodowanym i odbudują zniszczone mieszkania. (https://t.me/vitaliy_klitschko/1935) (PAP)

08.05.2023 11:31

​Władze Ukrainy ogłosiły w poniedziałek około południa (ok. godz.11 w Polsce) alarm powietrzny na terytorium całego państwa. Przyczyną jest prawdopodobnie aktywność rosyjskiego lotnictwa wojskowego. W godzinach nocnych Rosjanie zaatakowali Kijów i obwód kijowski 35 dronami bojowymi Shahed.

W Kijowie syreny zawyły tuż przed południem. Władze zaapelowały do mieszkańców o niezwłoczne ukrycie się w schronach. Użytkownicy Telegramu donoszą o starcie z lotniska w Rosji myśliwca MiG-31K, który może przenosić rakiety hipersoniczne Kindżał.

W godzinach porannych ukraińskie Siły Powietrzne poinformowały, że zniszczyły 35 dronów Shahed, które atakowały Kijów i obwód kijowski. W stolicy rannych zostało pięć osób. Ułamki zestrzelonych maszyn uszkodziły m.in. samochody, zbiornik paliwa i spadły na budynek mieszkalny - przekazały lokalne władze.

Około północy rosyjska armia zaatakowała również pociskami rakietowymi obwód odeski na południu Ukrainy, część rakiet strącono. (PAP)

08.05.2023 07:25

Poniżej zestrzelenie rosyjskiego drona produkcji irańskiej Shaded-136.

08.05.2023 07:25

08.05.2023 07:14

Rosyjskie siły okupacyjne prowadzą przymusową "ewakuację" ludności w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy - poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. (PAP)

07.05.2023 11:50

​Rosjanie prowadzą rozpoznanie z powietrza na całej linii frontu – oświadczył w niedzielę na antenie ukraińskiej telewizji rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat. W nocnym ataku rakietowym armia wroga użyła mało precyzyjnych rakiet Ch-22.

"Wczoraj zestrzelono pięć bezzałogowców, jeden Łancet (dron uderzeniowy). Dzisiaj już mamy informację, że nad obwodem kijowskim zestrzelono bezzałogowiec. Oznacza to, że przeciwnik kontynuuje działania rozpoznania na różnych kierunkach, na całej linii frontu" – powiedział Ihnat, cytowany przez agencję Ukrinform. (PAP)

07.05.2023 11:32

Władze okupacyjne ewakuują posiadających rosyjskie paszporty mieszkańców Enerhodaru w obwodzie zaporoskim do Berdiańska i Prymorska – powiadomił sztab generalny ukraińskiej armii. Obok miasta znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa.

"Okupanci wywożą miejscowych mieszkańców z tymczasowo okupowanego Enerhodaru w obwodzie zaporoskim w kierunku Berdiańska i Prymorska, gdzie znajdują się bazy wypoczynkowe" – powiadomił sztab.

Według tej informacji ewakuowani są ci mieszkańcy, którzy posiadają rosyjskie paszporty.

"W pierwszej kolejności wywożeni są ci, którzy zgodzili się na przyjęcie rosyjskiego obywatelstwa w pierwszych miesiącach okupacji" – podano w komunikacie sztabu.
To już kolejna w ostatnich dniach informacja o ewakuacji prowadzonej w okupowanej części obwodu zaporoskiego. Obok Enerhodaru znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa, którą wojska rosyjskie zajęły w marcu ubiegłego roku. (PAP)

07.05.2023 09:05

​Rosjanie w nocy zaatakowali obwód mikołajowski pięcioma rakietami Ch-22 wystrzelonymi z samolotów Tu-22M3 – powiadomił szef władz regionu Witalij Kim. W wyniku tych ataków m.in. zniszczeniu uległ budynek przedsiębiorstwa przemysłowego. Wstępnie podano, że nie ma ofiar w ludziach. https://t.me/mykolaivskaODA/4981
W powiecie nikopolskim w obwodzie dniepropietrowskim w wyniku ostrzału zginęła 72-letnia kobieta, dwie osoby są ranne. Rosjanie ostrzeliwali cele cywilne, w tym domy mieszkalne i budynki gospodarcze oraz infrastrukturę.
 https://t.me/dnipropetrovskaODA/4494
Obwód chersoński był w ciągu minionej doby ostrzeliwany 51 razy z artylerii, Gradów, czołgów, dronów i lotnictwa – powiadomił szef władz regionu Ołeksandr Prokudin. Zginęło sześć osób, cztery są ranne.
https://t.me/olexandrprokudin/445


(PAP)

06.05.2023 14:21

​Naczelny dowódca ukraińskiej armii gen. Wałerij Załużny powiadomił w sobotę, że poinformował przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów amerykańskiej armii, gen. Marka Milleya o obecnej sytuacji na froncie i planach dotyczących wyzwolenia terytorium.

Ukraiński dowódca zapewnił, że jest w stałym kontakcie z gen. Milleyem. "Podczas rozmowy telefonicznej poinformowałem (generała - PAP) o sytuacji na froncie i przygotowaniach do przyszłych kroków naszej armii na rzecz deokupacji ukraińskiego terytorium" - napisał gen. Załużny w mediach społecznościowych.

Podziękował też amerykańskiemu dowódcy za nowy pakiet wsparcia wojskowego ze strony USA. (PAP)

06.05.2023 09:14

​Po raz pierwszy strąciliśmy rosyjską rakietę hipersoniczną Kindżał - poinformował w sobotę dowódca ukraińskich sił powietrznych gen. Mykoła Ołeszczuk. To historyczne wydarzenie - ocenił.

"Tak, strąciliśmy "nie posiadający analogów" Kindżał!" - napisał generał w mediach społecznościowych. Jak dodał, rakietę strącono podczas nocnego ataku 4 maja w niebie nad obwodem kijowskim, dzięki systemowi Patriot.
Pocisk Ch-47 został wystrzelony z samolotu MiG-31K z terytorium Rosji - przekazał dowódca.

Ponaddźwiękowe rakiety Kindżał obejmują swoim zasięgiem całą Ukrainę. Pociski poruszają się z prędkością kilka razy większą niż prędkość dźwięku, mogą manewrować i uważane są za trudne do wykrycia przez systemy obrony przeciwlotniczej. (PAP)

06.05.2023 08:14

​Rosyjskie wojsko wciąż koncentruje główne wysiłki na prowadzeniu działań ofensywnych na odcinkach bachmuckim, awdijiwsim i marjinskim w Donbasie; na tych kierunkach ukraińskie siły odparły minionej doby ok. 50 ataków - informuje w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Poprzedniej doby rosyjska armia przeprowadziła osiem ataków rakietowych i 49 lotniczych oraz 82 ostrzały z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - podaje sztab w komunikacie. Ucierpieli cywile, zniszczone i uszkodzone zostały domy i inna infrastruktura cywilna.

W okupowanym mieście Starobielsk w obwodzie ługańskim ukraińskich obywateli, którzy odmawiają przyjęcia rosyjskiego paszportu, siły rosyjskie przymusowo wysiedlają z domów - relacjonuje sztab. Jak dodaje, nie powstrzymuje ich nawet fakt, że w mieszkaniu przebywają dzieci. Po wysiedleniu ludzie trafiają do obozów filtracyjnych, a w ich domach zamieszkują rosyjscy żołnierze. (PAP)

05.05.2023 21:28

Rosjanie w ostatnich miesiącach coraz częściej zakłócają elektronicznie sygnał GPS na Ukrainie, by zmylić systemy artylerii rakietowej HIMARS, aby nie trafiły do celu – poinformowała w piątek telewizja CNN, powołując się na źródła amerykańskie, brytyjskie i ukraińskie. (PAP)

05.05.2023 20:24

Dalsza pomoc Waszyngtonu to dla nas klucz do sukcesu w wojnie z rosyjską agresją; jesteśmy wam wdzięczni nie tylko za wsparcie militarne, ale również finansowe - oznajmił w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który spotkał się w Kijowie z delegacją amerykańskich kongresmenów i ambasadorem USA przy OBWE Michaelem Carpenterem. (PAP)

05.05.2023 19:06

Liczne w ostatnich tygodniach ataki na rosyjską infrastrukturę, rafinerie i szlaki kolejowe są zapowiedzią ukraińskiej kontrofensywy, jednak incydent z dronami atakującymi Kreml wydaje się być rosyjską inscenizacją - oceniają eksperci, których opinie przytacza w piątek AFP. (PAP)

05.05.2023 18:50

Wszelkie oświadczenia przedstawicieli władz Rosji są skierowane do mało wymagających rosyjskich odbiorców; prawdziwe informacje o wojnie i sytuacji w Bachmucie znajdują się tylko w meldunkach naszej armii - oznajmił w piątek po południu doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. (PAP)

05.05.2023 18:17

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz odwiedził w piątek szpital w Czeladzi (Śląskie), gdzie podziękował kanadyjskim lekarzom, operującym tam ofiary wojny w Ukrainie: żołnierzy i cywilów dotkliwie rannych w wyniku działań wojennych. (PAP)

05.05.2023 17:33

Rada UE, czyli państwa członkowskie Unii, wyraziła w piątek zgodę na wsparcie w wysokości 1 miliarda euro w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF), aby umożliwić państwom członkowskim wspólne nabywanie amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm i pocisków rakietowych dla Ukrainy. (PAP)

05.05.2023 17:12

Zróbcie jak Polska, wyrzućcie Rosjan z nielegalnie zajmowanej przez nich nieruchomości - zaapelował w piątek do szwedzkiego MSZ polityk współrządzącej Szwecją partii Liberałowie Joar Forssell. "Polska pokazała, że istnieje międzynarodowa akceptacja dla tego rodzaju działań" - podkreślił. (PAP)

05.05.2023 15:55

W piątek do MSZ został wezwany ambasador Rosji Siergiej Andriejew, w związku z wypowiedzią Pawła Astachowa; strona polska wyraziła stanowczy protest dotyczący zaistniałej sytuacji oraz oczekiwanie natychmiastowego wszczęcia postępowania karnego i niezwłocznego ukarania sprawcy - podał rzecznik MSZ Łukasz Jasina. (PAP)

05.05.2023 15:05

Rosyjscy najeźdźcy dokładają wszelkich starań, by zająć Bachmut na wschodzie Ukrainy do 9 maja, czyli dnia, w którym w Rosji świętowana jest rocznica zakończenia II wojny światowej; ataki wroga są jednak skutecznie powstrzymywane przez nasze wojska - oznajmiła w piątek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. (PAP)

05.05.2023 14:30

​Legenda "Gwiezdnych Wojen" i ambasador United24 Mark Hamill zebrał 1 517 205 dolarów na drony RQ-35 Heidrun dla ukraińskiego wojska walczącego z rosyjską inwazją - poinformował wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow. (PAP)

05.05.2023 14:01

​Rosyjscy okupanci ogłosili pilną "ewakuację", czyli de facto przymusową deportację mieszkańców miast Enerhodar, Połohy, Tokmak i Mołoczansk w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy; wróg wpadł w panikę w obawie przed ukraińską kontrofensywą - powiadomił w piątek lojalny wobec Kijowa mer Melitopola Iwan Fedorow.

Cywile, w tym dzieci, są wywożeni do Berdiańska nad Morzem Azowskim. Najeźdźcy tłumaczą potrzebę natychmiastowej deportacji "zaostrzeniem sytuacji na linii frontu". Szczególnie martwi los osób niepełnoletnich, ponieważ podczas każdej przymusowej "ewakuacji" dzieci trafiają w głąb Rosji, a ich późniejsze sprowadzenie do ojczyzny jest bardzo trudne - podkreślił Fedorow w komunikacie opublikowanym na Telegramie (https://tinyurl.com/yc2p9j5z).

W ocenie samorządowca Rosjanie, którzy od ponad roku kontrolują południową część obwodu zaporoskiego, wpadli w panikę w obawie przed ukraińskim natarciem. Świadczy o tym również ich piątkowa decyzja dotycząca zakazu sprzedaży wszystkich napojów alkoholowych z wyjątkiem piwa.

"Bitwę o tymczasowo okupowane terytoria można także przepić. (...) Namiestnik (obwodu zaporoskiego z nadania Moskwy) Jewhen Bałycki wydał dekret nakazujący wyłączenie ze sprzedaży wszystkich (napojów alkoholowych) oprócz piwa w okresie trzech miesięcy. Przedsiębiorcom, którzy będą sprzedawać alkohol grożą ogromne kary. Okupanci faktycznie zabronili swoim wojskowym pić. (...) W końcu +druga armia świata+ zasłynęła wyłącznie rekordami pijaństwa" - oznajmił Fedorow w kolejnym komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych (https://tinyurl.com/yc2rv86f).

W godzinach popołudniowych mer zamieścił następny wpis, informując, że "wśród okupantów w Melitopolu zapanowała panika". Według samorządowca mieszkańcy miasta donoszą o kolejkach na stacjach paliw i ostrzeżeniach wydawanych przez najeźdźców, żeby "w przypadku wybuchów pozostać w domu". "Melitopolu, tęskniliśmy" - dodał Fedorow, sugerując szybkie rozpoczęcie ukraińskiej kontrofensywy (https://tinyurl.com/ywdyvjhy).

W ocenie wielu analityków z Ukrainy i państw zachodnich Melitopol i okolice tego miasta mogą być miejscem zapowiadanego ukraińskiego kontrnatarcia przeciwko rosyjskim wojskom. Atak wyprowadzony w kierunku Morza Azowskiego miałby odciąć zgrupowania wroga w obwodzie chersońskim i na Krymie od podbitych przez Kreml terenów regionu donieckiego. (PAP)

05.05.2023 11:25

​Młoda mieszkanka obwodu donieckiego została skazana na 12 lat więzienia i konfiskatę mienia za przekazywanie informacji dotyczących działań ukraińskiej armii i efektów rosyjskich ataków przedstawicielowi wywiadu Rosji - poinformowało w piątek biuro prokuratora generalnego Ukrainy.

Prokuratorzy udowodnili, że w czasie trwającej wojny z Rosją oskarżona komunikowała się z pracownikiem rosyjskiego wywiadu; sąd uznał ją za winną kolaboracji.

Kobieta przekazywała informacje o obecności lub nieobecności jednostek ukraińskich w określonym miejscu, wysyłała dane o działaniach operacyjnych i taktycznych Ukrainy oraz o wykorzystywanych środkach wsparcia inżynieryjnego - podano w komunikacie biura prokuratora generalnego na Telegramie (https://t.me/pgo_gov_ua/11857).
Kolaborantka udostępniła również rosyjskiemu wywiadowi nagrania wideo przedstawiające zniszczenia spowodowane ostrzałem rosyjskiego wojska oraz pokazujące miejsca, w które trafiły rosyjskie pociski. W ten sposób "udzieliła im (Rosjanom) pomocy w prowadzeniu działań wojennych przeciwko Siłom Zbrojnym Ukrainy" - podsumowała prokuratura.(PAP)

05.05.2023 09:54

​Władze Chersonia na 58 godzin wprowadzają w piątek wieczorem ścisłą godzinę policyjną, której towarzyszy całkowity zakaz poruszania się oraz wjazdu i wyjazdu z miasta. W tym czasie prowadzone będą działania przeciwko rosyjskim grupom dywersyjnym.

„W mieście prowadzone będą działania przeciwko wrogim grupom dywersyjnym; jest to wspólna akcja wywiadu i policji, której celem jest wykrycie i neutralizacja dywersantów” – powiedział w piątek PAP rzecznik Chersońskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeksandr Tołokonnikow.

05.05.2023 09:21

​Podczas czwartkowego szczytu Organizacji Współpracy Gospodarczej Państw Morza Czarnego (BSEC) w Ankarze rosyjski delegat Walerij Stawicki wyrwał przedstawicielowi Ukrainy Ołeksandrowi Marikowskiemu flagę; w odpowiedzi ten uderzył go w twarz - poinformowała w piątek agencja Reutera. Do incydentu doszło w korytarzu budynku tureckiego parlamentu, gdzie odbywał się szczyt BSEC. Ołeksandr Marikowski zamieścił w mediach społecznościowych film, na którym widać, jak Rosjanin wyrywa mu ukraińską flagę. Następnie Marikowski uderza go w twarz i ją odzyskuje - napisał Reuters.

Wcześniej doszło do przepychanki między ukraińskimi delegatami a funkcjonariuszami ochrony, którzy próbowali zapobiec ich protestowi. Ukraińcy krzycząc i wymachując flagami starali się zagłuszyć przemówienie rosyjskiej delegatki. Zdjęcia z incydentu zostały umieszczone przez turecki parlament na stronie internetowej, a Mustafa Sentop, przewodniczący Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji (parlamentu), stanowczo upomniał uczestników zdarzenia.

"Potępiam to zachowanie, które zakłóca pokojową atmosferę, którą Turcja próbuje stworzyć" - powiedział przewodniczący parlamentu.

Organizacja Współpracy Gospodarczej Państw Morza Czarnego to międzynarodowy organ powołany do życia w 1992 roku z inicjatywy Turcji, skupiający kraje położone w regionie Morza Czarnego. Obecnie należy do niego 13 państw. (PAP)

05.05.2023 08:50

​Ostatni wzrost liczby rosyjskich wypadków kolejowych na obszarach graniczących z Ukrainą, przypisywany sabotażowi dokonanemu przez nieznane podmioty, prawie na pewno spowodował krótkotrwałe lokalne zakłócenia w rosyjskich wojskowych transportach kolejowych - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

05.05.2023 08:11

​Sfingowany atak dronów na Kreml jest oficjalną przyczyną odwoływania tradycyjnych parad z okazji Dnia Zwycięstwa w wielu rosyjskich miastach; obchodów nie będzie jednak z uwagi na fatalny stan armii - twierdzi w swym najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Powołując się na rosyjskie źródła think tank poinformował, że parady z okazji 9 maja zostały odwołane w 21 miastach, w tym na okupowanym Krymie. W niektórych przypadkach nie podano przyczyn rezygnacji z obchodów święta, w innych jako oficjalne uzasadnienie wymieniano względy bezpieczeństwa. (PAP)

04.05.2023 21:16

W graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim oraz na Północnym Kaukazie trwa rozbudowa mundurowych oddziałów ratowniczych, a także formacji obrony cywilnej; władze Rosji uznały te regiony za szczególnie zagrożone "działaniami zbrojnymi" - powiadomił w czwartek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii. (PAP)

04.05.2023 20:51

W Kijowie zestrzelono w czwartek wieczorem rosyjskiego drona; dziesiątki wystrzałów, m.in. z karabinów i dział przeciwlotniczych, słychać było w centralnych dzielnicach miasta, a na niebie widoczne były ślady rakiet lecących w kierunku wrogich celów. (PAP)

04.05.2023 20:26

​Polska i Łotwa są w awangardzie państw, które starają się wspierać Ukrainę i doprowadzić do pokonania Rosji - powiedział w czwartek PAP w Rydze wiceminister spraw zagranicznych RP Paweł Jabłoński. (PAP)

04.05.2023 19:56

Rosyjskie drony zaatakowały w czwartek wieczorem centralne dzielnice Kijowa. Słychać było dziesiątki wystrzałów dział przeciwlotniczych i serie karabinów maszynowych, na niebie widoczne były rakiety lecące w kierunku wrogich celów. (PAP)

04.05.2023 19:06

Rosyjska propaganda szerzy kłamstwa o polskich planach napaści na Niemcy – przekazał na Twitterze w czwartek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Żaryn podkreślił, że "rosyjska propaganda nie ustaje w dążeniach do osłabienia pozycji RP na arenie międzynarodowej". "W tym celu coraz intensywniej i bardziej brutalnym językiem przedstawia Polskę jako kraj problematyczny, nieprzewidywalny i niewiarygodny dla swoich partnerów i sojuszników" - wskazał. (PAP)

04.05.2023 18:38

Rosja może wykorzystać rzekomy atak dronów na Kreml jako pretekst do eskalacji wojny z Ukrainą; apelujemy do Moskwy, by nie podejmowała takich działań - oznajmił szef dyplomacji UE Josep Borrell przed czwartkowym spotkaniem Rady ds. Zagranicznych, czyli przedstawicieli MSZ krajów członkowskich. (PAP)

04.05.2023 18:11

Odbudowanie sił lądowych Rosji może zająć 5-10 lat - ocenił w czwartek w Senacie dyrektor Agencji Wywiadowczej Departamentu Obrony (DIA) gen. Scott Berrier. Dyrektor Wywiadu Narodowego Avril Haines stwierdziła, że bez mobilizacji Rosja będzie miała trudności z podtrzymaniem nawet skromnych działań ofensywnych na Ukrainie. (PAP)

04.05.2023 17:47

Na tle zachodnich sojuszników Ukrainy Polska wyróżnia się tym, że stała po stronie Kijowa i wierzyła w jego sukces w wojnie z Moskwą jeszcze przed inwazją Rosji na sąsiedni kraj; Warszawa pozostanie naszym kluczowym partnerem również w przyszłości, ponieważ dobrze rozumie istotę rosyjskiego zagrożenia - czytamy w czwartkowej analizie portalu RBK-Ukraina. (PAP)

04.05.2023 15:20

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow kłamie, mówiąc, że Stany Zjednoczone miały jakikolwiek związek z atakiem dronów na Kreml - powiedział w czwartek John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, w telewizji MSNBC. Jak dodał, USA nie wiedzą, kto stoi za incydentem, a Waszyngton nie zachęca ani nie umożliwia ukraińskich ataków na terytorium Rosji. (PAP)

04.05.2023 15:06

Berlińska policja wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia o ujawnienie tajemnicy państwowej przed spodziewaną wizytą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w stolicy Niemiec. Chodzi o artykuł opublikowany w gazecie "B.Z." w środę, jak poinformowali w czwartek funkcjonariusze - pisze portal dziennika "Tagesspiegel". (PAP)

04.05.2023 14:19

​Chcemy otrzymać jasną wiadomość jeszcze w trakcie wojny z Rosją, że wstąpimy do NATO po jej zakończeniu - powiedział w czwartek w Hadze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na wspólnej konferencji prasowej z premierem Holandii Markiem Ruttem i jego belgijskim odpowiednikiem Alexandrem de Croo. (PAP)

04.05.2023 08:42

​Straż Graniczna planuje budowę kolejnych zabezpieczeń na granicy wschodniej. Na rzecznych odcinkach granicy, np. na Bugu, zainstalowane zostaną urządzenia elektroniczne. W tym roku ma rozpocząć się procedura wyłonienia wykonawcy - poinformowała PAP rzeczniczka formacji por. Anna Michalska. Nowe inwestycje na granicy umożliwi m.in. zaproponowana przez MSWiA zmiana w ustawie o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Proponowany przepis pozwoli, aby na budowę i modernizację zabezpieczeń wykorzystane zostały środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegające zwrotowi środki z pomocy udzielanej przez państwa EFTA lub pochodzące z innych źródeł zagranicznych.

Rzeczniczka SG wyjaśniła, że pieniądze te w pierwszej kolejności mają zostać wykorzystane na zabezpieczenie rzecznych odcinków granicy zewnętrznej (z Rosją, Białorusią i Ukrainą), np. na rzece Bug, Świsłocz i innych. (PAP)

04.05.2023 08:34

​Domniemane ataki na rosyjskie składy paliw dla wojsk walczących na Ukrainie wymuszą na Rosji podjęcie kroków ograniczających zagrożenie, albo przez wzmocnienie ich ochrony, albo poleganie na mniej zagrożonych regionach - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

04.05.2023 08:33

​Obrona powietrzna zestrzeliła w nocy ze środy na czwartek 18 z 24 irańskich dronów bojowych wypuszczonych przez siły rosyjskie – powiadomiły ukraińskie Siły Powietrzne. „W nocy na 4 maja przeciwnik znowu atakował Shahedami z kierunku północnego (obwód briański) i z południa – ze wschodniego wybrzeża Morza Azowskiego. Okupanci zastosowali do 24 dronów uderzeniowych Shahed-136/131” – powiadomiły w porannym komunikacie Siły Powietrzne Ukrainy. Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 18 dronów – podano. Władze Kijowa powiadomiły rano w czwartek o zestrzeleniu wszystkich dronów i rakiet, które atakowały stolicę. Odłamki zestrzelonych aparatów spadły w trzech dzielnicach Kijowa, uszkadzając samochody i nawierzchnię ulic. 15 dronów Rosjanie skierowali nad Odessę. Zestrzelono 12 z nich, trzy uderzyły w budynki internatów. Według wstępnych informacji, nikt nie ucierpiał. (PAP)

04.05.2023 07:49

​Siły rosyjskie przygotowują się do obrony położonego nad Morzem Azowskim okupowanego Mariupola ze wszystkich stron – powiedział przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki.

Przedstawiciel HUR uważa, że siły okupacyjne próbują odbudować infrastrukturę portów w celu umożliwienia dostaw ładunków wojskowych oraz ściągają do miasta dodatkowe oddziały wojska. (PAP)

04.05.2023 06:18

​21 cywilów zginęło, a 48 zostało rannych w środę w wyniku rosyjskich ataków na obwód chersoński na południu Ukrainy - poinformował ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Opublikował zdjęcia z zaatakowanego regionu.

"Świat powinien to zobaczyć i wiedzieć. Dworzec kolejowy i przejazd, dom, sklep z materiałami budowlanymi, supermarket spożywczy, stacja paliw - co łączy te miejsca? Krwawy ślad, który pozostawia Rosja swoimi pociskami, zabijając cywilów w Chersoniu i na Chersońszczyźnie" - napisał Zełenski w komunikatorze Telegram.

Dotychczas wiadomo o 21 zabitych i 48 rannych. "Wszyscy to cywile! W ciągu jednego niecałego dnia! W jednym obwodzie!" - podkreślił prezydent. Złożył kondolencje bliskim ofiar. (PAP)

03.05.2023 20:09

​Nie wiemy, kto stał za atakiem na Kreml, a do twierdzeń Rosji trzeba podchodzić z wielką rezerwą - powiedział w środę szef dyplomacji USA Antony Blinken. Dodał jednocześnie, że do Ukrainy należy wybór, w jaki sposób bronić się przed inwazją i odzyskiwać swoje terytorium.

"Widziałem te doniesienia i nie mogę ich potwierdzić. Po prostu nie wiemy. Po drugie, podchodziłbym do czegokolwiek, co mówi Kreml, z olbrzymią dawką rezerwy. Więc zobaczymy, jakie są fakty" - powiedział Blinken podczas moderowanej przez "Washington Post" dyskusji z okazji Światowego Dnia Wolności Prasy. Jak dodał, Ukraina jest codziennie pod brutalnym ostrzałem Rosji i to do niej należy decyzja, jak się bronić.

"Pozostawiamy Ukrainie decyzję, jak będzie się bronić i jak będzie próbować odzyskać terytorium, które zostało jej nielegalnie zabrane w ciągu ostatnich 14 miesięcy i od 2014 r." - powiedział sekretarz stanu. Pytany o to, czy USA będą krytykować ataki Ukrainy na terytorium Rosji, Blinken powtórzył tę samą frazę.

Odnosząc się do spodziewanej ukraińskiej kontrofensywy i wycieku tajnych dokumentów na jej temat, Blinken zaznaczył, że dokumenty odzwierciedlały jedynie pewien moment w czasie i nie przedstawiają obecnej sytuacji. Wyraził też przekonanie, że Ukraina będzie w stanie odzyskać więcej swojego terytorium.

"Ukraina musi podjąć ważne decyzje, gdzie dokładnie pójdzie, jak daleko może dojść i w jaki sposób chce do tego podejść. Ale jesteśmy zdeterminowani, by podtrzymać to wsparcie - i nie tylko patrzeć na to w krótkiej perspektywie, (...) ale też w średniej i długiej" - powiedział sekretarz stanu USA.

Pytany o chińskie próby mediacji w konflikcie i 12-punktowy "plan pokojowy" Pekinu, Blinken stwierdził, że gdyby kraje o znaczącym wpływie, takie jak Chiny, chciały odegrać pozytywną rolę w procesie, to zasadniczo "byłaby to dobra rzecz". Zaznaczył jednak, że do osiągnięcia pokoju potrzebne jest "jasne zrozumienie, że w tym przypadku jest ofiara i agresor", a Chiny dotąd nie wykazywały takiego zrozumienia.

"Ale fundamentalnie to wszystko zaczyna się od Władimira Putina. By fundamentalnie podjął taką decyzję. Tego jeszcze nie widzieliśmy. Istnieje zero dowodów na to, że Rosja jest gotowa do zaangażowania się w znaczącą dyplomację. Wręcz przeciwnie" - powiedział polityk.(PAP)

03.05.2023 17:59

​Wysunięte przez Rosję pod adresem Ukrainy oskarżenia o nocne ataki na Kreml mogą świadczyć o przygotowywaniu przez stronę rosyjską w najbliższym czasie "ataku terrorystycznego" przeciwko Ukrainie na dużą skalę - oświadczył w środę Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Podolak przekazał agencji Reutera, że Kijów nie ma nic wspólnego z atakami dronów na Kreml. Takie działania nie dałyby Ukrainie niczego na polu bitwy, a jedynie mogłyby sprowokować Rosję do bardziej radykalnych kroków - dodał.

Oskarżenie Kijowa o atak i aresztowanie rzekomych ukraińskich sabotażystów może wskazywać na to, że Moskwa przygotowuje się do "ataku terrorystycznego" na dużą skalę przeciwko Ukrainie w najbliższych dniach - podkreślił Podolak.

Wcześniej rzecznik prezydenta Ukrainy Serhij Nykyforow powiedział, że Ukraina nie posiada informacji o tzw. nocnych atakach na Kreml i ocenił, że jest to eskalowanie sytuacji przed 9 maja.

Jak podała agencja Reutera, rosyjskie media państwowe poinformowały w środę, że w nocy doszło do próby zaatakowania Kremla dwoma dronami. Władze Rosji oskarżyły o te działania Ukrainę, twierdzą, że doszło do aktu terroru i próby zabicia Władimira Putina - relacjonuje agencja. Według doniesień rosyjskich mediów rządowych dwa drony, które miały podjąć próbę ataku na kremlowską rezydencję Putina, zostały zestrzelone. Kreml zastrzegł też sobie prawo do reakcji „gdzie i jak uzna za stosowne”. (PAP)

03.05.2023 09:04

​Niedawne rosyjskie ataki rakietowe pokazują, że Rosja może zmieniać swoje cele, bo naloty nie były wymierzone w sieć energetyczną, jak poprzednio, lecz w infrastrukturę wojskową, przemysłową i logistyczną - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że 28 kwietnia oraz 1 maja Rosja przeprowadziła uderzenia na Ukrainę przy użyciu wystrzeliwanych z powietrza pocisków manewrujących i były to pierwsze takie ataki od 50 dni, poprzednie miały miejsce 9 marca. Najnowsze ataki zostały przeprowadzone przez rosyjskie bombowce dalekiego zasięgu, Tu-95 i Tu-160, a wystrzelonymi pociskami były prawdopodobnie Ch-101 i Ch-555.

Jak dodano, w obu uderzeniach użyto mniejszej liczby pocisków niż poprzednio, co prawdopodobnie wynika z faktu, że Rosja próbuje odbudować swoje zapasy wystrzeliwanych z powietrza pocisków manewrujących. "Rodzaj uszkodzonych miejsc wskutek rosyjskich ataków wskazuje na możliwe odejście od celowania w sieć energetyczną Ukrainy. Oba niedawne uderzenia były prawdopodobnie skierowane w infrastrukturę wojskową, przemysłową i logistyczną Ukrainy" - oceniono. (PAP)

02.05.2023 18:27

​Rosyjskie siły na okupowanym ukraińskim terytorium nadal uprowadzają cywilów o proukraińskim nastawieniu - pisze we wtorek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak dodaje, w katowniach ludzie są torturowani, w tym na śmierć.

W komunikacie napisano, że we wtorek rosyjska armia przeprowadziła przeciwko Ukrainie trzy ataki rakietowe, 30 lotniczych i osiem ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. Minionej doby w Donbasie ukraińscy obrońcy odparli ponad 20 ataków.

Jedną z takich katowni rosyjskie siły zorganizowały w komisariacie policji w okupowanej miejscowości Czapłynka w obwodzie chersońskim. Obecnie jest tam więzionych ok. 10 cywilów, wśród których są osoby niepełnoletnie. Jak dodano, ludzie więzieni są w nieludzkich warunkach, stosowane są wobec nich tortury. Są przypadki zakatowania uprowadzonych na śmierć - podał sztab.

"Na tymczasowo zajętych terytoriach Ukrainy wciąż dochodzi do przypadków agresywnego uprowadzania proukraińskiej cywilnej ludności oraz tworzenia nowych katowni w celu więzienia w nich (uprowadzonych)" - poinformował w komunikacie sztab.

02.05.2023 15:14

​W 21 przyfrontowych miejscowościach obwodu donieckiego Ukrainy prowadzona jest przymusowa ewakuacja dzieci – powiadomiła we wtorek wicepremier Iryna Wereszczuk, cytowana przez portal Suspilne.

Władze, jak dodała Wereszczuk, rozważają także zarządzenie przymusowej ewakuacji z terenów obwodu charkowskiego, które są regularnie ostrzeliwane przez rosyjską armię.

Jak zaznaczyła, jeden chłopiec przebywa w Awdijiwce (na linii frontu), dziecko jest ukrywane przez rodziców, którzy nie zgadzają się na ewakuację.

„Obecnie przymusowa ewakuacja jest prowadzona w obwodzie donieckim. Chodzi o 21 miejscowości. Według stanu na rano we wtorek przebywało tam 48 dzieci, które należy ewakuować” – powiedziała Wereszczuk.

02.05.2023 13:14

 Rosja musi zostać odcięta od Krymu, by nie mogła wykorzystywać go dla swoich celów wojennych - oświadczył przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) Andrij Czerniak. Rosję trzeba zachęcić do "krymskiego gestu dobrej woli" - wskazał. (PAP)

02.05.2023 12:52

Orichiw w obwodzie zaporoskim jest codziennie ostrzeliwany przez armię rosyjską; wszystkie dzieci zostały ewakuowane z miasta – powiadomiła przedstawicielka miejscowych władz Switłana Mandrycz. (PAP)

02.05.2023 12:28

Około 23 tys. osób na Ukrainie zostało uznanych za zaginione z powodu nadzwyczajnych okoliczności, tj. w wyniku działań zbrojnych – powiadomił we wtorek ukraiński wiceminister spraw wewnętrznych Łeonid Tymczenko. (PAP)

02.05.2023 11:47

Barwy biało-czerwone to barwy męstwa i odwagi, to symbol gościnności, życzliwości i empatii dla milionów moich rodaków, którzy znaleźli tu, w Polsce schronienie przed rosyjskimi barbarzyńcami - podkreślał, we wtorek, w Dniu Flagi RP, ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. (PAP)

02.05.2023 10:56

Na Ukrainie od 2 maja uruchomiony został Jednolity Rejestr Osób Zaginionych, do którego wprowadzane będą dane takich osób - poinformowało we wtorek ministerstwo ds. reintegracji terenów czasowo okupowanych. (PAP)

02.05.2023 09:54

 Osiem brygad Armii Szturmowej jest już w pełni sformowanych; przejdą one pod dowództwo Sił Obrony po otrzymaniu zadań bojowych - powiedział ukraiński minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina. (PAP)

02.05.2023 09:51

Spekulacje na temat dymisji odpowiedzialnego za logistykę wiceministra obrony Rosji podkreślają problemy, jakie Moskwa ma na tym polu, w tym w szczególności w zaopatrzeniu w amunicję wojska atakującego Ukrainę - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

02.05.2023 09:51

Dzięki temu, że dyplomaci państw Unii Europejskiej znajdują się w Moskwie, wszyscy lepiej rozumiemy, co się tam dziś dzieje - mówił w TVP1 szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, pytany, czy Polska nie powinna wycofać ambasadora z Rosji. (PAP)

02.05.2023 06:43

​Współpracujemy z partnerami, by nasza obrona przeciwlotnicza była jeszcze bardziej niezawodna - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na nagraniu opublikowanym w poniedziałek wieczorem w mediach społecznościowych. (PAP)

01.05.2023 19:01

W ostatnim czasie Rosja znów prowadzi zmasowane ostrzały Ukrainy; może być to związane m.in. z tym, że siły rosyjskie "zgromadziły zapasy" pocisków po pewnej przerwie - podaje w poniedziałek ukraiński serwis RBK-Ukraina, powołując się na eksperta ds. lotnictwa Wałerija Romanenkę. Powrót do prowadzenia przez rosyjską armię zmasowanych ataków może być spowodowany tym, że "dawno nie było ostrzałów, a produkcja rakiet w Rosji trwa" - podkreśla ekspert. Może to też być związane z tym, że Rosjanie zwiększyli liczebność personelu, zaangażowanego w przygotowywanie rakiet do lotu - dodaje. Romanenko zwraca uwagę, że rosyjskie wojsko zmieniło też charakter zastosowania pocisków. Podczas gdy wcześniej siły rosyjskie po atakach na miasta mówiły: "sami jesteście winni", "to nie my" itd., to obecnie określają te ostrzały jako "uderzenia odwetowe" - zauważa ekspert. (PAP)

01.05.2023 18:14

Rosyjskie wojsko w poniedziałek ostrzelało obwód czernihowski na północy Ukrainy, zabijając dziecko i raniąc dwóch cywilów - poinformowało ukraińskie dowództwo operacyjne Północ. Zniszczony został budynek szkoły i prywatne domy. "Rosyjska armia po raz kolejny przeprowadziła nalot na pogranicze obwodu czernihowskiego" - napisało dowództwo w komunikacie. Po południu miejscowość Łyzuniwka zaatakowały rosyjskie samoloty dwoma kierowanymi bombami lotniczymi. W ataku zginęło 14-letnie dziecko, a dwie inne osoby zostały ranne - wynika ze wstępnych informacji. (https://t.me/ok_pivnich1/2213) (PAP)

01.05.2023 17:38

W Rosji, w graniczącym z Ukrainą i Białorusią obwodzie briańskim, w poniedziałek wykoleił się pociąg białoruskich kolei państwowych - podał portal Nasza Niwa, powołując się na białoruski resort transportu. (PAP)

01.05.2023 16:24

Przygotowania do kontrofensywy sił ukraińskich są na ostatniej prostej - oświadczył w poniedziałek w telewizji minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Wyraził przekonanie, że zrobiono dużo, by kontrofensywa była pomyślna. (PAP)

01.05.2023 16:00

W obwodzie briańskim w Rosji z powodu wybuchu na torach wykoleił się pociąg przewożący paliwo i materiały budowlane - informuje w poniedziałek portal Ukrainska Prawda, powołując się na rosyjskie władze. Pociągi na całej linii nie będą kursować do wtorku. Wykoleiły się dwie lokomotywy i siedem wagonów, na miejscu wybuchł pożar - przekazał Aleksandr Bogomaz, gubernator obwodu briańskiego, graniczącego z Ukrainą i Białorusią. Nikt nie został ranny. Gubernator dodał, że pociąg wykoleił się z powodu eksplozji "nieokreślonego ładunku wybuchowego". Serwis Baza napisał, że najpewniej doszło do wysadzenia w powietrze torów. Skład liczył 60 wagonów. (https://t.me/bazabazon/17289) (PAP)

01.05.2023 14:20

Liczba rannych w wyniku nocnego ostrzału Pawłohradu w obwodzie dniepropietrowskim Ukrainy wzrosła do 34 - powiadomiły władze lokalne w poniedziałek. W obwodzie żytomierskim Rosjanie ostrzelali obiekt przemysłowy. (PAP)

01.05.2023 13:16

​Na kierunku bachmuckim przeciwko wojskom ukraińskim walczy ponad 25 tys. żołnierzy Rosji; to więcej niż liczy armia Czech czy Węgier – oświadczył rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sil Zbrojnych Ukrainy pułkownik Serhij Czerewaty w wypowiedzi dla portalu RBK-Ukraina. (PAP)

01.05.2023 12:27

Przeprowadzane przez Putina częste zmiany rosyjskich generałów w wojnie przeciwko Ukrainie doprowadziły do frakcyjności w dowództwie i dezorganizują struktury kierowania armią, negatywnie wpływając na jej efektywność - ocenia w najnowszej analizie Instytut Badań nad Wojną (ISW). (PAP)

01.05.2023 10:55

Do rosyjskiego obozu polowego w okupowanej części obwodu zaporoskiego Ukrainy przywieziono 400 więźniów zwerbowanych przez najemniczą Grupę Wagnera - powiadomił Sztab Generalny ukraińskiej armii w poniedziałek. (PAP)

01.05.2023 09:56

25 osób, w tym troje dzieci, jest rannych w obwodzie dniepropietrowskim Ukrainy w wyniku przeprowadzonego w nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjskiego zmasowanego ostrzału rakietowego - powiadomiły władze regionu. Nad Kijowem obrona powietrzna zestrzeliła wszystkie wrogie pociski. (PAP)

01.05.2023 09:20

​Nad Ukrainą zestrzelono 15 z 18 rakiet; wróg atakował pociskami manewrującymi z regionu obwodu murmańskiego i znad Morza Kaspijskiego - przekazał gen. Walerij Załużny, dowódca naczelny Sił Zbrojnych Ukrainy, informując o przeprowadzonym w nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjskim nalocie. (PAP)

30.04.2023 15:54

​Jeśli nie można naprawić błędów przeszłości, lepiej po prostu przestać się tłumaczyć i zachęcać agresora - oświadczył w niedzielę Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, odnosząc się do wypowiedzi byłej kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

"Była kanclerz Merkel, która całkowicie uzależniła Europę od rosyjskich nośników energii, tłumaczy się: +Zrobiłam wszystko, żeby Rosja nie zaczęła wojny i dlatego otrzymałam... rosyjski tani gaz+. Fantastycznie. Bo wojna się nie zaczęła, prawda?" - napisał Podolak na Twitterze.

"Dalej autor mińsko-normandzkiego formatu kontynuuje: +Trzeba myśleć o negocjacjach, nie wszyscy opowiadający się za pokojem myślą po putinowsku+. Jedno pytanie: negocjacje w sprawie czego? Znowu w sprawie taniego gazu od Rosji? Ale czy musi to być kosztem zniszczonych terytoriów Ukrainy i setek tysięcy niewinnych ukraińskich istnień ludzkich?" - podkreślił doradca prezydenta.

"I najważniejsze (pytanie): z kim? Z oficjalnie uznanymi międzynarodowymi wojennymi zbrodniarzami? Czy po 430 dniach brutalnej wojny można tak gardzić wolnością, tak jawnie nie zauważać rosyjskich masowych zabójstw i tak otwarcie nienawidzić prawa Ukrainy do samoobrony?" - zapytał Podolak.

Jeśli nie można naprawić błędów przeszłości, lepiej po prostu przestać się tłumaczyć i zachęcać agresora - zaapelował doradca Zełenskiego.

Jak pisze portal RBK-Ukraina, Podolak skomentował wypowiedź Merkel, cytowaną przez portal dziennika "Die Welt". (PAP)

30.04.2023 14:41

​Szef wywiadu wojskowego (HUR) Ukrainy Kyryło Budanow zapowiedział, że jego kraj znajdzie i zlikwiduje w dowolnej części świata każdego rosyjskiego zbrodniarza wojennego - informuje w niedzielę HUR.

"Każdy, kto dopuścił się zbrodni wojennych albo zbrodni przeciwko ludzkości na Ukrainie, w tym bardzo rażących, na przykład grupowych gwałtów czy zabójstw cywilów i dzieci, będzie znaleziony i zlikwidowany w dowolnej części świata" - zapowiedział Budanow w rozmowie z amerykańską telewizją PBS.

Zapewnił, że Ukraina ma wystarczające zasoby i siły, by tego dokonać. (PAP)

30.04.2023 11:08

​Niszczenie logistyki rosyjskiej armii to część przygotowań do ukraińskiej kontrofensywy - powiedziała w niedzielę rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju Natalia Humeniuk, komentując pożar w bazie paliw na Krymie.

Jak podkreśliła Humeniuk, pożar w bazie paliw w Sewastopolu spowodował duże zaniepokojenie wśród mieszkańców okupowanego Krymu i wśród wojskowych.
Zaznaczyła, że "wszystkimi możliwymi szlakami" z półwyspu wyjeżdżają ludzie. Ewakuują się nawet rodziny rosyjskich wojskowych.
Media ukraińskie opublikowały nagranie, na którym widać korek samochodów na Moście Krymskim, łączącym półwysem z Krajem Krasnodarskim w Rosji.

Wcześniej sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że pożar wywołał panikę na Krymie. Według sztabu w wyniku sobotniego pożaru zniszczonych zostało ok. 10 zbiorników z produktami naftowymi o łącznej pojemności ok. 40 tys. ton.(PAP)

30.04.2023 08:21

​Jewgienij Prigożyn, szef najemniczej rosyjskiej grupy Wagnera, nadal namawia Kreml do tego, by rosyjskie siły przeszły na wschodzie Ukrainy do obrony - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

W sobotę Prigożyn zagroził wycofaniem sił grupy Wagnera z Bachmutu w Donbasie, jeżeli firma nie otrzyma więcej amunicji - podaje ISW. Powiedział, że najemnicy będą kontynuować walki w Bachmucie, ale jeśli sytuacja z amunicją nie poprawi się, będą musieli "wycofać się w sposób zorganizowany albo zostać i umrzeć".

Według analityków Prigożyn może wykorzystać kolejne przetasowania w rosyjskim dowództwie, by otrzymać dostęp do większej ilości amunicji. Zmiany personalne mogą być na korzyść biznesmena.
Eksperci zaznaczają, że szef grupy Wagnera nadal próbuje przekonać Kreml do przejścia do defensywy na wschodzie Ukrainy. Prigożyn stwierdził, że rosyjskie wojsko nie spieszy się z przygotowaniami do odpierania ataków.

To, że Prigożyn zagroził wycofaniem sił z Bachmutu, może oznaczać, że obawia się tego, że rosyjskie pozycje na tyłach są podatne na ukraińskie kontrataki - podsumowuje ISW.(PAP)

29.04.2023 19:53

​ Rząd w Kijowie zabronił używania na indywidualnych samochodowych tablicach rejestracyjnych liter Z i V jako symboli wojny, którą Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie. Zakazano także umieszczania na takich tablicach symboliki związanej z nazizmem, komunizmem oraz rosyjską armią. (PAP)

29.04.2023 19:18

Kontrofensywa nadejdzie i mam nadzieję, że odzyskamy nasze terytoria, okupowane obecnie przez Rosję. Wiele jednak zależy od dostaw różnych rodzajów broni; szczerze mówiąc zwracamy też uwagę na warunki pogodowe - ujawnił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie udzielonym nordyckim mediom. (PAP)

29.04.2023 18:15

„Niewiele kilometrów stąd na porządku dziennym są wojna i cierpienie” - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Budapeszcie w sobotę, w drugim dniui wizyty na Wegrzech. Tak nawiązał do wojny na Ukrainie w kraju, który z nią graniczy. Granica węgiersko-ukraińska znajduje się 300 kilometrów od Budapesztu. (PAP)

29.04.2023 17:16

Pierwszy raz od lutego 2022 roku więcej uchodźców z Ukrainy opuszcza Estonię, niż do niej przybywa – poinformowała w sobotę telewizją ERR, powołując się na dane Zarządu Policji i Straży Granicznej (PPA). (PAP)

29.04.2023 16:27

Rosyjska prywatna firma wojskowa Grupa Wagnera działa w Sudanie i jest aktywnie zaangażowana w toczące się w tym kraju walki - ujawnił w sobotę brytyjski dziennik "i". (PAP)

29.04.2023 14:47

Wszyscy chcemy, aby inwazja Rosji na Ukrainę się zakończyła, ale to zakończy się wówczas, kiedy Rosja przegra. Jeśli Rosja nie przega na Ukrainie, będzie atakować dalej - powiedział w sobotę PAP szef Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP Marcin Przydacz. (PAP)

29.04.2023 14:12

Wybuch w Sewastopolu na anektowanym Krymie to "kara boska" za rosyjski ostrzał Humania, w wyniku którego zginęły 23 osoby - powiedział w sobotę Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR). (PAP)

29.04.2023 12:23

Wzmacniamy bezpieczeństwo na granicy polsko-rosyjskiej z obwodem kaliningradzkim: będziemy budowali zabezpieczenia fizyczne i elektroniczne oraz wzmacniali obecność straży granicznej i wszystkich służb - powiedział w sobotę w Bartoszycach (woj. warmińsko-mazurskie) premier Mateusz Morawiecki. (PAP)

29.04.2023 09:24

Z przyczyn propagandowych zdobycie Bachmutu jest dla Rosji absolutną koniecznością, jednak nie będzie to żadne zwycięstwo z wojskowego punktu widzenia - mówi PAP płk Liam Collins, były oficer wojsk specjalnych US Army i b. doradca ukraińskiego MON. Dodaje, że wojska ukraińskie mądrze wykorzystują miejskie pole walki, ale dla Ukrainy priorytetem powinno być zachowanie sił. (PAP)

29.04.2023 08:50

​Podpisany 27 kwietnia przez Władimira Putina dekret kodyfikuje warunki dalszego deportowania do Rosji Ukraińców zamieszkujących okupowane terytoria - pisze w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW). (PAP)

28.04.2023 16:57

Oczekiwane kontrnatarcie sił ukraińskich nie może być traktowane jako decydująca bitwa w wojnie z Rosją; będzie nią dopiero atak, który doprowadzi do odzyskania wszystkich okupowanych terytoriów – oświadczył w piątek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

„Kontrnatarcia nie należy rozpatrywać w kategoriach decydującej bitwy. Decydującą bitwą będzie ta, która doprowadzi do całkowitego wyzwolenia ukraińskich terytoriów” – powiedział Kułeba na briefingu z szefami dyplomacji państw Europy Północnej.

„Jeśli potrzebne będzie jedno kontrnatarcie – będzie jedno. Jeśli konieczne będą dwa czy więcej – tak właśnie będzie. To nie jest konflikt, który będzie można zamrozić” – zapewnił szef MSZ.

W piątek Kułeba spotkał się w Odessie z ministrami spraw zagranicznych Danii, Estonii, Finlandii, Islandii, Litwy, Łotwy, Norwegii i Szwecji. W rozmowach ponownie poruszył temat przekazania Ukrainie zachodnich samolotów bojowych, przede wszystkim F-16.

„Poprosiłem swoich kolegów jak przyjaciół, by dołożyli wszelkich starań dla przyspieszenia decyzji o rozpoczęciu szkoleń ukraińskich pilotów na samolotach, przede wszystkim F-16. Co doprowadzi z czasem do decyzji o przekazaniu Ukrainie samolotów” – mówił.

„Powinniśmy zrzucić Rosję z nieba. W tym celu potrzebujemy nie tylko środków obrony powietrznej ale i samolotów bojowych. Są one niezbędne, by przykryć nasze brygady, które pójdą do kontrnatarcia” – oświadczył szef MSZ Ukrainy.

Kułeba poinformował, że odniósł wrażenie, że jego partnerzy z państw Europy Północnej odnieśli się do jego próśb ze zrozumieniem. „Jestem za to wdzięczny” – podkreślił. (PAP)

28.04.2023 14:54

​Do 17 wzrosła liczba ofiar piątkowego rosyjskiego ostrzału rakietowego dzielnicy mieszkaniowej w Humaniu – przekazały władze obwodu czerkaskiego. Wśród zabitych jest troje dzieci; nadal trwa operacja ratunkowa. Wcześniej informowano o 15 ofiarach śmiertelnych.

"Ratownicy wydobyli spod gruzów kolejne dwa ciała; to już 17 zabitych przez Rosjan cywilów" – powiadomił szef władz obwodu czerkaskiego Ihor Taburec. W regionie ogłoszono trzydniową żałobę.

Wśród zabitych jest troje dzieci. Początkowo informowano o odnalezieniu ciał chłopca i dziewczynki w wieku ok. 10 lat. Później podano, że spod gruzów wydobyto ciało jeszcze jednej jedenastoletniej dziewczynki.

Na miejscu ciągle trwa operacja ratunkowa. (PAP)

28.04.2023 12:56

​Liczba ofiar śmiertelnych piątkowego rosyjskiego ostrzału rakietowego osiedla mieszkaniowego w Humaniu w centralnej części Ukrainy wzrosła do 15; wcześniej informowano o 11 zabitych cywilach - powiadomiło na Telegramie MSW Ukrainy.

"Spod gruzów wydobyto ciała kolejnych dwóch osób. Obecnie (wiemy o) 14 zabitych w konsekwencji ostrzału rakietowego wielopiętrowego budynku" - oznajmił ukraiński resort na Telegramie, podkreślając, że są to dane z godz. 11.38 czasu polskiego. Kilkadziesiąt minut później pojawiły się doniesienia o 15. ofierze (https://t.me/s/mvs_ukraine).

Ukraińskie służby ratunkowe powiadomiły, że w ataku na Humań zostało rannych co najmniej 18 osób, z których 12 hospitalizowano. Spod gruzów uratowano 17 mieszkańców, w tym trzy osoby niepełnoletnie.

Łączna liczba ofiar śmiertelnych piątkowego ataku na ukraińskie obiekty cywilne wynosi obecnie co najmniej 17, w tym troje dzieci. Wcześniej przekazano, że w Dnieprze rosyjski pocisk zabił trzyletnią dziewczynkę i młodą kobietę, prawdopodobnie matkę dziecka. W Humaniu śmierć poniosło dwoje dziesięciolatków.

W godzinach porannych naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych generał Wałerij Załużny poinformował, że obrona przeciwlotnicza zniszczyła 21 spośród 23 rakiet manewrujących, odpalonych przez wojska rosyjskie z bombowców strategicznych operujących w rejonie Morza Kaspijskiego.

"Każdy taki atak, każde zło wyrządzone naszemu krajowi i jego mieszkańcom tylko przybliża terrorystyczne państwo do porażki i kary. Oni myślą, że jest odwrotnie, ale to nieprawda. Nie zapomnimy o żadnej zbrodni i nie pozwolimy żadnemu okupantowi uniknąć odpowiedzialności" - zadeklarował na Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. (PAP)

28.04.2023 07:18

Co najmniej pięć osób cywilnych, w tym trzyletnie dziecko, zostało zabitych w wyniku ataku rakietowego, który Rosja przeprowadziła przeciw Ukrainie w piątek wczesnym rankiem - poinformował minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko. (PAP)

28.04.2023 07:08

Obrona przeciwlotnicza Ukrainy zniszczyła 21 spośród 23 rakiet manewrujących, odpalonych przez wojska rosyjskie z bombowców strategicznych we wczesnych godzinach porannych w piątek - poinformował naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych generał Wałerij Załużny. (PAP)

28.04.2023 06:33

Siły obrony przeciwlotniczej zestrzeliły w piątek wczesnym rankiem 11 skrzydlatych rakiet, odpalonych przez Rosję w kierunku stolicy Ukrainy, Kijowa, oraz dwa wrogie drony – podała Kijowska Miejska Administracja Wojskowa. „Zgodnie z informacjami, które wciąż są uściślane, ostrzału dokonano z samolotów lotnictwa strategicznego (Rosji). Według wstępnych danych w rejonie przestrzeni powietrznej Kijowa zniszczonych zostało 11 skrzydlatych rakiet. Prócz rakiet zestrzelono także dwa drony (…)” – oświadczono w komunikacie opublikowanym w Telegramie. (https://t.me/VA_Kyiv/1543) Tuż przed godziną 5 czasu lokalnego (4 w Polsce) korespondent PAP słyszał w Kijowie dwa głośne wybuchy. Kijowska administracja wojskowa przekazała, że rosyjski atak nie przyniósł ofiar wśród ludności cywilnej ani zniszczeń infrastruktury. Odłamki zestrzelonych pocisków uszkodziły jednak lokalną linię energetyczną w dzielnicy Obołoń oraz asfalt na jednej z ulic. Alarm lotniczy w Kijowie, który ogłoszono tuż po godzinie 4 (3 czasu polskiego), odwołany został kilka minut po godzinie 6 (5 w Polsce). (PAP)

27.04.2023 12:02

​Armia Putina jest bezsilna i słaba, a sam Putin otacza się skorumpowanymi pochlebcami, a to nigdy nie jest dobre - powiedział były premier Izraela Ehud Barak w rozmowie z dziennikiem "Bild".

Ehud Barak "w spektakularnych misjach eliminował terrorystów i uwalniał zakładników, został szefem izraelskiej armii, awansował na premiera (do 2001 r.), a następnie służył krajowi jako minister obrony" - przypomina "Bild".

Barak zna Putina od jego pierwszego dnia na Kremlu. "Kiedyś był człowiekiem bystrym i robiącym wrażenie" - mówi Barak. Nie wierzy plotkom, że Putin nie ma się dobrze, ale uważa, że stopniowo upada, "jest u władzy od bardzo dawna, otoczony skorumpowanymi pochlebcami, a to nigdy nie jest dobre".

Dla byłego premiera Izraela jasne jest to, że "armia Putina jest bezsilna i słaba". Według Baraka było to również zaskoczeniem dla władcy Kremla. Jednym z powodów, dla których odważył się zaatakować Ukrainę, było to, że "NATO było w śpiączce, ale dzięki Putinowi się obudziło".

Barak podkreśla w rozmowie z "Bildem", że punkt zwrotny ogłoszony przez kanclerza Olafa Scholza musi stać się rzeczywistością: "Wiem, że na świecie jest wielu ludzi, zwłaszcza starszych, którzy czują się nieswojo, gdy Niemcy się zbroją, ale izraelsko-niemiecka umowa o tarczy antyrakietowej Arrow 3 jest wspaniałym porozumieniem i jest bardzo ważna dla Niemiec. Niemcy muszą być gotowe, Niemcy muszą być silne i mieć silną armię" - mówi.

Ehud Barak uważa, że błędem było to, że Izrael nie stanął od razu za Ukrainą. "Izrael powinien być najbardziej czujny, aby porządek świata został zachowany i nie powstała sytuacja, w której jeden kraj twierdzi, że ponieważ jest silniejszy, może po prostu przejąć inny kraj".

"Ponadto, nie możemy moralnie stać z boku, podczas gdy naród ukraiński przechodzi przez taką tragedię, również ze względu na tragedię, którą przeszliśmy jako naród (...)" - uważa były premier Izraela.

Jednak "nie możemy dostarczyć Ukrainie Iron Dome (Żelazna Kopuła - izraelski system obrony powietrznej - PAP). Po pierwsze, sami nie mamy wystarczającej liczby baterii. Po drugie, jeśli dostarczymy Ukrainie Iron Dome, istnieje ryzyko, że technologia ta wpadnie w ręce naszych wrogów, a wtedy jej skuteczność zmaleje" - powiedział "Bildowi" Ehud Barak. (PAP)

27.04.2023 09:57

27.04.2023 08:47

Rosja po raz pierwszy zbudowała pozycje obronne na szczycie reaktorów Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, co wskazuje na to, że jest coraz bardziej zaniepokojona perspektywą dużej ukraińskiej ofensywy - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

27.04.2023 08:28

Na kary po 15 lat pozbawienia wolności skazana została para małżeńska, która przekazywała rosyjskiej armii informacje o pozycjach ukraińskich wojsk pod Bachmutem - powiadomiła w czwartek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). (PAP)

27.04.2023 08:28

Bachmut i Marjinka w obwodzie donieckim pozostają miejscami najzacieklejszych walk na froncie na Ukrainie - powiadomił w czwartek rano sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. (PAP)

27.04.2023 06:36

Rosyjska rakieta uderzyła w budynek mieszkalny w Mikołajowie, mieście na południu Ukrainy; w wyniku tego ataku zginęła jedna osoba, a kilkanaście zostało rannych -  poinformowały w czwartek nad ranem miejscowe władze. (PAP)

26.04.2023 13:31

Prezydenci Chin i Ukrainy, Xi Jinping i Wołodymyr Zełenski odbyli w środę rozmowę telefoniczną dotyczącą relacji tych dwóch krajów - poinformowały chińskie media państwowe.

Xi zapowiedział, że specjalny wysłannik Chin odwiedzi Ukrainę, aby rozmawiać o sposobach rozwiązania konfliktu z Rosją - podał Reuters. (PAP)

26.04.2023 13:00

MSZ Norwegii: Rosja uznała 10 norweskich dyplomatów za osoby niepożądane.(PAP)

26.04.2023 11:12

26.04.2023 10:09

Walczące na Ukrainie czołgi Leopard 2A4 i 2A6 będą serwisowane i naprawiane w zakładach "Bumar-Łabędy" w Gliwicach. Jeszcze w maju centrum serwisowe rozpocznie swoją działalność - powiedział w środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. (PAP)

26.04.2023 10:08

​W zakładach Bumar-Łabędy w Gliwicach będziemy produkować armatohaubice Krab - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że w tych zakładach będzie także centrum napraw czołgów Leopard. (PAP)

26.04.2023 08:47

Wojska ukraińskie starają się utrzymać kontrolę nad jedyną realnie dostępną obecnie drogą zaopatrzenia do Bachmutu w obwodzie donieckim - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

26.04.2023 08:30

Pomimo liczebnej przewagi wroga i zmasowanych ataków Siły Operacji Specjalnych uderzają w przeciwnika na kluczowych odcinkach – powiadomiły służby prasowe tych wojsk, informując o wizycie na froncie dowódcy gen. Wiktora Chorenki. (PAP)

26.04.2023 06:44

​Ponad rok po rozpoczęciu wojny na Ukrainie Mercedes-Benz całkowicie wycofał się z rynku rosyjskiego. Udziały w rosyjskich spółkach zależnych zostały sprzedane inwestorowi, o czym firma poinformowała we wtorek w Stuttgarcie - pisze portal RND. (PAP)

25.04.2023 16:39

​Więziony przez Rosjan na Krymie hiszpański 75-letni wolontariusz Mariano Garcia jest torturowany - poinformował we wtorek Dmytro Łubinec, ukraiński rzecznik praw człowieka.

Łubinec zaapelował o natychmiastowe uwolnienie Hiszpana i wszystkich cywilnych obywateli Ukrainy, którzy zgodnie z konwencją genewską "nie mogą być więzieni na podstawie spreparowanych oskarżeń w miejscach pozbawienia wolności" w Rosji i na terytorium Ukrainy, nie będącym pod kontrolą władz w Kijowie.

Rzecznik praw człowieka poinformował, że do tej pory do mężczyzny nie dopuszczono ani hiszpańskiego konsula, którego nawet nie powiadomiono o zatrzymaniu obywatela Hiszpanii, ani adwokata.

Według byłego współwięźnia hiszpańskiego wolontariusza mężczyzna jest w areszcie w Symferopolu torturowany przez pracowników rosyjskich struktur siłowych - przekazał Łubinec. Ma na nogach siniaki od uderzeń, stracił część zębów i był brutalnie traktowany przez pracowników więzienia; jego ciało pokryte jest bliznami.

25.04.2023 13:52

Odnalezienie ciała drugiej kobiety, która zginęła w wyniku ostrzału rakietowego Muzeum Krajoznawczego w Kupiańsku, potwierdził we wtorek szef władz regionu Ołeh Syniehubow.

„Podczas usuwania gruzów budynku muzeum w Kupiańsku, w który trafiła dzisiaj rosyjska rakieta S-300, ratownicy odnaleźli ciało drugiej kobiety” – powiadomił Syniehubow w Telegramie. https://t.me/synegubov/6030

Wcześniej powiadomiono, że na miejscu zginęła pracownica muzeum. Rannych w wyniku ostrzału jest co najmniej dziesięć osób. (PAP)

25.04.2023 11:43

Sytuacja w Bachmucie w obwodzie donieckim jest bardzo trudna, trwają ciężkie walki, wróg atakuje w dzień i w nocy – powiedzieli ukraińscy wojskowi Radiu Swoboda. Jeden z nich relacjonował, że rosyjscy żołnierze w walkach w mieście użyli niezidentyfikowanego gazu.

„Sytuacja jest napięta. Dookoła miasta są liczne, najlepiej wyszkolone oddziały przeciwnika. My ich tutaj zablokowaliśmy, oni nie mogą przerzucić się na inne odcinki” – mówił jeden z żołnierzy w reportażu wideo na portalu Radia Swoboda. (https://www.youtube.com/watch?v=G5bbvxvV9XA)

Miasto, jak dodał żołnierz ukraiński, jest atakowane, zarówno w dzień, jak i w nocy.

„Trzy dni temu wrzucili jakieś puszki ze specyficznym gazem, może to był jakiś chlor. Siedzisz w piwnicy i czujesz, że brakuje powietrza, ciężko się oddycha” – mówił inny wojskowy.

Żołnierze powiedzieli również, że z miasta bardzo trudno wyjechać, droga jest ostrzeliwana, a nad nią stale operują drony, rozpoznanie z powietrza. „Większość (cywilów) wyjechała. Jeszcze w lutym było tu nawet jakieś życie(…). Teraz zebrałoby się może z 20 osób” – dodał jeden z żołnierzy.

Bachmut, który jest niemal całkowicie zrujnowany, siły rosyjskie próbują zająć już od ponad dziewięciu miesięcy. Obecnie walki toczą się zarówno w mieście, jak i wokół niego, a strona ukraińska wymienia ten odcinek jako epicentrum walk na całym froncie na wschodzie kraju. (PAP)

25.04.2023 07:44

​W znajdującej się na linii frontu Awdijiwce, w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, pomimo nakazu ewakuacji wciąż przebywa jedno dziecko - powiadomił szef władz miejskich Witalij Barabasz, cytowany przez portal Hromadske. Rodzice są przeciwni wywiezieniu dziecka pomimo zagrożenia. (PAP)

25.04.2023 07:05

W pobliżu okupowanego Melitopola w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy Rosjanie gromadzą "potężne siły" - powiedział w poniedziałek w ukraińskiej telewizji lojalny wobec władz w Kijowie mer miasta Iwan Fedorow. (PAP)

24.04.2023 13:53

​Papież Franciszek przyjmie w czwartek na audiencji premiera Ukrainy Denysa Szmyhala - zapowiedział w poniedziałek Watykan. To będzie najwyższy rangą przedstawiciel władz Ukrainy, który odwiedzi papieża od początku rosyjskiej agresji na ten kraj 14 miesięcy temu.

Do spotkania dojdzie w przeddzień podróży papieża na Węgry, graniczące z Ukrainą. Po raz pierwszy Franciszek będzie tak blisko zaatakowanego przez Rosję kraju. (PAP)

24.04.2023 12:19

24.04.2023 11:23

Nie będzie rosyjskiego ataku z użyciem broni jądrowej, gdy armia ukraińska wejdzie na Krym – uważa szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) generał Kyryło Budanow. W rozmowie z portalem RBK Ukraina Budanow zapowiada również „przełomową bitwę” tej wiosny.

Tego „nie będzie” – odpowiedział generał na pytanie o to, czy Rosja zareaguje użyciem broni jądrowej, gdy siły ukraińskie wejdą na obecnie okupowany przez Rosjan Krym.

Według szefa HUR rosyjska propaganda przedstawi oddanie Krymu jako „konieczne działania”, podobnie jak było z wycofaniem się sił rosyjskich z okupowanego Chersonia w listopadzie ubiegłego roku.

„(W tym przypadku) też będą konieczne działania i w ogóle niemalże szczęście. Proszę mi wierzyć, (rosyjska) machina propagandowa pracuje wzorcowo. Oni tak +ogłupiają+ swoje społeczeństwo, jak nikt inny na świecie nie potrafi” – ocenił Budanow.

W obszernej rozmowie z portalem RBK Ukraina szef HUR oświadczył także, że jeszcze wiosną dojdzie do „przełomowej bitwy dla historii współczesnej Ukrainy”.

„To fakt i wszyscy to rozumieją. Kiedy ona się zacznie, to jest tajemnica. Ale wszyscy zdają sobie sprawę, że zbliżamy się (do tego wydarzenia)” – powiedział Budanow.

Generał powtórzył, że zakończenie wojny jest możliwe dopiero po odzyskaniu przez Ukrainę granic z 1991 roku, a więc sprzed okupacji Krymu i części obwodów donieckiego i ługańskiego, do których doszło w 2014 roku. Budanow ocenił również, że osiągnięcie tego celu jest „w pełni” możliwe w bieżącym roku.

Według zapowiedzi władz Ukrainy jeszcze tej wiosny lub na początku lata ma się rozpocząć kontrofensywa. Wojskowi i eksperci oceniają, że w jej trakcie Kijów może odzyskać przynajmniej część okupowanych przez Moskwę terytoriów. (PAP)

24.04.2023 08:46

Rząd w Berlinie wydalił w sobotę około 50 pracowników rosyjskiej ambasady, którzy prowadzili działalność szpiegowską w RFN - poinformował w niedzielę portal dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, cytując źródła rządowe. Rosyjski MSZ przekazał w sobotę, że w reakcji na "masowe" wydalenie rosyjskiego personelu podjął decyzję o wyrzuceniu 34 niemieckich dyplomatów. (PAP)

24.04.2023 08:22

Nie możemy oddać Bachmutu bowiem jego zajęcie przez siły rosyjskie wydłużyłoby linię frontu i dałoby im przyczółek do ataku na Kramatorsk i Słowiańsk - oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla telewizji Al-Arabija zrelacjonowanym przez portal Ukrainska Pravda.

Zełenski podkreślił, że te dwa miasta od dawna są celem Rosjan a zdobycie Bachmutu znacznie ułatwiłoby im ofensywę w ich kierunku.

Ukraiński prezydent wezwał analityków, którzy kwestionują strategiczne znaczenie Bachmutu, do udania się do tego miasta i przekonania się na miejscu "co może się wydarzyć i jakie są zagrożenia".

Zełenski wyraził przekonanie, że Ukraina odeprze rosyjską inwazję i podkreślił, że armia ukraińska przygotowuje się do kontrofensywy. "Nasza armia przygotowuje się i robimy wszystko co możemy aby była silniejsza" - oświadczył.

"Nie mogę określić obecnej sytuacji jako dobrej, ale walczymy. Jesteśmy silniejsi niż rok temu" - powiedział Zełenski.

Zełenski podziękował sojusznikom Ukrainy za pomoc, ale podkreślił, że pomagając Ukrainie pomagają również sobie. "Prawda jest taka, że Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie i pójdzie dalej i to jest jasne dla każdego" - oświadczył.

"Tak więc mówię do naszych przyjaciół: wspierajcie nas ponieważ to jest najmniejsza cena jaką musicie zapłacić. Putin nie walczy na Ukrainie za swój kraj, ale o swoje życie" – dodał ukraiński prezydent. (PAP)

24.04.2023 08:16

​Dwie osoby zginęły w obwodzie chersońskim i dwie w obwodzie donieckim w wyniku rosyjskich ostrzałów w ciągu minionej doby – powiadomiły lokalne władze. Siły agresora ostrzeliwały także inne regiony, w tym obwód zaporoski na południu i sumski na północy kraju. (PAP)

23.04.2023 10:30

​Proszę dać nam więcej broni zamiast ciągle próbować nas usadzić za stołem negocjacyjnym - wezwał w niedzielę Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy. Ocenił, że broń to jedyny zrozumiały argument dla Rosji.

Ukraińskie media podkreślają, że wpis Daniłowa pojawił się w kontekście wypowiedzi włoskiego ministra obrony Guido Crosetto, który opowiedział się za negocjacjami Ukrainy i Rosji za pośrednictwem Chin. (PAP)

"Kiedy cel rosyjskiego agresora pozostaje niezmienny, czyli zniszczenie Ukrainy, inicjatywy pokojowego uregulowania, które wybrzmiewają w ostatnim czasie, to nic innego, niż prorosyjska pokojowość. Nie trzeba nas ciągle sadzać za stołem negocjacyjnym, dajcie nam wystarczająco broni. Broń to najlepszy pośrednik i jedyny zrozumiały dla Rosji argument do rozmów" - napisał Daniłow w mediach społecznościowych (https://tinyurl.com/9zhcc8zs).

22.04.2023 20:02

​Znajdująca się w tajnych dokumentach, kóre wyciekły z Pentagonu informacja, że Ukrainie na tyle brakuje broni do obrony przeciwpowietrznej, iż może utracić kontrolę nad przestrzenią powietrzną, nie jest żadną tajemnicą dla jej żołnierzy na froncie - pisze w sobotę brytyjski "The Times".

Dokumenty, jak zauważa "The Times", ujawniają słabości ukraińskiej armii, w tym to, że wskutek braku broni przeciwlotniczej może ona utracić kontrolę nad swoim niebem już w przyszłym miesiącu, czyli w czasie gdy przygotowuje się do ofensywy lądowej mającej na celu odzyskanie terytoriów utraconych na rzecz Rosji w zeszłym roku. (PAP)

22.04.2023 18:31

Na Ukrainie w wybuchach min od początku rosyjskiej pełnowymiarowej agresji zginęły już 124 osoby, w tym sześcioro dzieci - poinformował w sobotę Rusłan Berehula z ukraińskiego ministerstwa obrony. (PAP)

22.04.2023 17:39

Rosja zbliża się do drugiej Norymbergi - ocenił w sobotę ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, podsumowując spotkanie grupy Ramstein zajmującej się pomocą wojskową dla Ukrainy.

"Rezultaty jedenastego (spotkania) Ramstein: Rosja zbliża sie do drugiej Norymbergi. Każde spotkanie w tym formacie nie tylko zapewnia więcej pożytecznych +prezentów+ dla ukraińskiej armii, ale też ma na celu pociągnięcie zbrodniarzy do odpowiedzialności" - napisał Reznikow na Twitterze.

W piątek odbyło się kolejne posiedzenie grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy w bazie Ramstein w Niemczech. To licząca ponad 40 państw międzynarodowa platforma współpracy, która spotyka się co miesiąc, by koordynować pomoc zbrojeniową dla Ukrainy. (PAP)

22.04.2023 17:35

​Władze Rosji zdecydowały o wydaleniu 34 niemieckich dyplomatów - poinformował w sobotę dziennik "Bild". To reakcja na "wrogie działania Berlina", a konkretnie na "masowe" wydalenie rosyjskich przedstawicieli w Niemczech - podała agencja dpa, cytując MSZ w Moskwie. (PAP)

22.04.2023 17:04

Przedstawiciele rosyjskich elit próbują nawiązać kontakt z Ukrainą i innymi krajami, bo boją się o swoją przyszłość i chcą otrzymać gwarancje bezpieczeństwa po rosyjskiej klęsce - przekazał Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).

Jusow, cytowany w sobotę na stronie HUR, podkreślił, że przedstawiciele rosyjskich elit "próbują otrzymać personalne gwarancje bezpieczeństwa dla siebie, swojego majątku i swoich rodzin". (PAP)

22.04.2023 17:03

​Prezydent Brazylii Ignacio Lula da Silva, który przybył do Portugalii z pięciodniową wizytą, skrytykował w sobotę w Lizbonie Rosję za rozpoczętą w lutym 2022 r. inwazję na Ukrainę. Dodał jednak, że jego kraj nie zamierza opowiadać się po żadnej ze stron konfliktu i poddał krytyce również postawę UE. (PAP)

22.04.2023 15:54

​W Rosji działa ponad 70 obozów, do których trafiają dzieci przymusowo wywiezione z okupowanych przez Rosję ukraińskich terytoriów - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw dziecka Daria Herasymczuk, cytowana w sobotę przez portal Suspilne. (PAP)

22.04.2023 10:37

Rosja ma problem z zachowaniem spójności narracji wykorzystywanej do uzasadnienia wojny na Ukrainie; Kreml usiłuje przekonywać, że inwazja na sąsiedni kraj stanowi analogię wobec sowieckich doświadczeń II wojny światowej - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 18 kwietnia rosyjskie media państwowe powiadomiły o odwołaniu tegorocznych marszów pamięci tzw. Nieśmiertelnego Pułku "Wielkiej Wojny Ojczyźnianej", czyli II wojny światowej. Oficjalnie decyzja ta zapadła ze względów "bezpieczeństwa", choć w rzeczywistości władze zapewne obawiały się, że nie uda się ukryć strat rosyjskiej armii poniesionych na Ukrainie (https://tinyurl.com/4yjwwkps).

Wcześniej właściciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn publicznie kwestionował doniesienia o ukraińskich "nazistach", co było sprzeczne z oficjalnym kremlowskim uzasadnieniem wojny.

Resort obrony podkreślił, że władze Rosji kontynuują próby zjednoczenia opinii publicznej wokół mitów dotyczących II wojny światowej - np. 12 kwietnia państwowa agencja informacyjna RIA Nowosti poinformowała o "unikatowych" dokumentach z archiwów Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), wskazujących na udział "nazistów" w zamordowaniu 22 tys. polskich oficerów w Katyniu w 1940 roku.

Brytyjskie ministerstwo przypomniało, że w rzeczywistości za te masowe egzekucje odpowiedzialna była NKWD, czyli poprzedniczka FSB, a rosyjska Duma Państwowa w 2010 roku oficjalnie potępiła Józefa Stalina za zlecenie tej zbrodni. (PAP)

22.04.2023 10:37

​Ministerstwo obrony Republiki Czeskiej zapowiedziało, że zamierza kontynuować projekt modernizacji czołgów T-72 dla Ukrainy, finansowany przez Stany Zjednoczone i Holandię. W czeskich zakładach zbrojeniowych remontowane i modernizowane są też bojowe wozy piechoty BMP-2 przeznaczone dla ukraińskiej armii. (PAP)

22.04.2023 09:08

​Od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj, ukraińskie wojskowe grupy poszukiwawcze odnalazły już ciała niemal 500 zaginionych żołnierzy, którzy polegli w czasie walk – powiadomił przedstawiciel sztabu generalnego armii Ukrainy Wołodymyr Lamzin, cytowany przez agencję Ukrinform. (PAP)

22.04.2023 09:06

​Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret, który zakazuje nadawania nazw geograficznych związanych z Rosją i jej przedstawicielami – poinformował portal Ukrainska Prawda.

Dekret "O nazwach geograficznych", który Zełenski podpisał w piątek, dotyczy "dekolonizacji toponimów". Zabrania on używania nazw symbolizujących Rosję, a także gloryfikujących ten kraj. Zakaz odnosi się również do rosyjskich pomników, dat historycznych, wydarzeń, przedstawicieli władz, którzy odpowiadali za agresję przeciwko Ukrainie (lub innemu państwu), polityki Kremla i praktyk totalitarnych. (PAP)

22.04.2023 08:07

​Rosjanie nie wpuścili na terytorium swojego państwa kilkunastu ciężarówek z własnymi rannymi żołnierzami z okupowanego obwodu ługańskiego – powiadomił w sobotę sztab generalny ukraińskiej armii. Armia agresora kontynuuje ataki, w tym na Biłohoriwkę, Bachmut, Marjinkę i Wuhłedar.

"(17 kwietnia) podczas próby przekroczenia granicy strona rosyjska nie przepuściła kolumny wojskowej i zawróciła ją. Wiadomo, że część żołnierzy nie przeżyła z powodu braku odpowiedniej pomocy medycznej" – oświadczył sztab w komunikacie na Facebooku. Około 50 ciężko rannych wojskowych armii agresora trafiło potem do szpitala w obwodzie ługańskim. (PAP)

21.04.2023 21:27

Najmłodszy członek ukraińskiego rządu, 32-letni wicepremier i minister ds. transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow, skutecznie walczy z Rosją na wielu wirtualnych frontach za pomocą technologii - pisze w piątek amerykański dziennik "The Hill". (PAP)

21.04.2023 20:51

Ministrowie obrony Polski, Ukrainy i Niemiec podpisali w piątek list intencyjny ws. utworzenia w Polsce centrum serwisowego przekazywanych Kijowowi czołgów Leopard 2. Decyzję potwierdzili szefowie resortu obrony Polski i Niemiec - Mariusz Błaszczak i Boris Pistorius - a komentujący ją minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow podziękował "swoim kolegom za niezachwiane wsparcie". (PAP)

21.04.2023 18:45

Rosyjski pilot, który w czwartek wieczorem omyłkowo zrzucił bombę na miasto Biełgorod, prawdopodobnie nacisnął niewłaściwy przycisk; wojskowy próbował skontrolować ładunek, zamiast tego dokonał bombardowania - ocenił w piątek ukraiński ekspert ds. lotnictwa Wałerij Romanenko. (PAP)

21.04.2023 18:37

​Trwająca wojna i umiejscowienie w Polsce ośrodka przerzutu sprzętu i materiałów dla Ukrainy premawiają za przedłużeniem stacjonowania niemieckich baterii Patriot w Polsce - uważa wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, który wziąl udział w spotkaniu grupy ds. wsparcia Ukrainy. (PAP)

21.04.2023 16:35

Rosja chce wykorzystać Niemcy do budowy antyukraińskich nastrojów w Europie, nawiązując kontakty z niemieckimi politykami ze skrajnej lewicy i skrajnej prawicy, dzięki czemu może ingerować w wewnętrzną niemiecką politykę - wynika z rosyjskich dokumentów, do których dotarł w piątek dziennik "Washington Post". Dokumenty pokazują, że radyklani politycy RFN mają kontakt z rosyjskimi urzędnikami. W dokumentach powraca pomysł tzw. "Resetu" z Rosją i reaktywowania Nord Stream 2. Do komunikacji z Rosją niektórym służył szyfrowany telefon. (PAP)

21.04.2023 16:25

​Kanada przekaże Ukrainie pomoc wojskową o wartości 39 mln dolarów kanadyjskich, w tym środki na zakupy paliwa oraz broń dla snajperów - poinformowała w piątek minister obrony Anita Anand po jedenastym spotkaniu grupy kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w niemieckim Ramstein. (PAP)

21.04.2023 15:21

Miesiące po ostrzeżeniach z Waszyngtonu, według których Ukraina nie będzie w stanie utrzymać Bachmutu i powinna wycofać się z niego już w lutym, siły ukraińskie nadal utrzymują zachodnie krańce miasta w najdłuższej walce od początku inwazji Rosji - pisze dziennik "Washington Post", powołując się na kolejne wycieki tajnych dokumentów wywiadu USA. W dokumentach wywiadu Amerykanie odnotowali także pogarszanie się rosyjskich morale, co powoduje wzrost przypadków dezercji. (PAP)

21.04.2023 15:21

​Mieszkaniec miasta Marganiec w obwodzie dniepropietrowskim, na południu Ukrainy, został skazany na 15 lat więzienia za przekazywanie Rosjanom informacji o pozycjach ukraińskich sił obrony powietrznej; zdrajca kontaktował się ze swoim synem, żołnierzem rosyjskiej armii - powiadomiła w piątek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). (PAP)

21.04.2023 11:24

21.04.2023 11:14

​Żaden kraj nie ma prawa ingerować w relacje Chin z Rosją – oświadczył w piątek rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin, odnosząc się do zarzutów ze strony USA dotyczących stanowiska Pekinu w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Wang skomentował w ten sposób słowa minister skarbu (finansów) USA Janet Yellen, która oceniła, że Chiny nie są poważnie zainteresowane zakończeniem wojny na Ukrainie, skoro deklarują partnerstwo „bez granic” z Rosją.
Rzecznik chińskiego MSZ przekonywał, że stanowisko Pekinu w „kwestii ukraińskiej” jest obiektywne, a relacje chińsko-rosyjskie nie są wymierzone przeciwko żadnemu innemu państwu i nie mają charakteru konfrontacyjnego. Oskarżył przy tym USA o eskalowanie sytuacji i dążenie do konfrontacji pomiędzy grupami krajów.

Komunistyczne władze ChRL nie potępiły rosyjskiej agresji i wzbraniają się przed nazywaniem jej inwazją. W oficjalnych komunikatach mowa najczęściej o „kryzysie” albo „kwestii ukraińskiej”. Pekin sprzeciwia się też sankcjom nakładanym na Moskwę, a chińskie media przekazują propagandową narrację Kremla.
W lutym 2022 roku, krótko przed rozpoczęciem inwazji, rosyjski dyktator Władimir Putin spotkał się w Pekinie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Oba kraje zadeklarowały wtedy przyjaźń „bez granic”, a Chiny poparły żądania Rosji wobec NATO. Po wybuchu wojny ChRL i Rosja zacieśniały współpracę w wielu dziedzinach, w tym militarnej, i prowadziły wspólne ćwiczenia wojskowe. (PAP)

21.04.2023 10:20

Sekretarz generalny NATO Stoltenberg: wszyscy członkowie Sojuszu zgadzają się, że Ukraina powinna stać się członkiem NATO. (PAP)

21.04.2023 10:20

W związku z rozmokłym gruntem na większości obszaru Ukrainy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że głębokie błoto spowolni działania obu stron konfliktu - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że rosyjskie serwisy internetowe prawdopodobnie wyolbrzymiają ogólny wpływ błotnistych terenów na siły ukraińskie w ramach operacji informacyjnej mającej na celu podniesienie rosyjskiego morale w świetle spodziewanej ukraińskiej kontrofensywy i zniechęcenie zwolenników Ukrainy.

Jak dodano, można oczekiwać, że w najbliższych tygodniach warunki terenowe ulegną poprawie, natomiast ważniejszym czynnikiem ograniczającym manewrowanie wojsk nadal będzie zagrożenie minami. (PAP)

21.04.2023 10:20

Wojska ukraińskie odparły w ciągu minionej doby ponad 60 rosyjskich ataków – powiadomił w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosyjskie wojska kontynuują działania ofensywne na kierunkach łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim.

„Najbardziej zacięte walki toczą się o miasto Bachmut” w obwodzie donieckim – przekazano w porannym komunikacie. (https://tinyurl.com/3s24rjea) (PAP)

21.04.2023 10:19

Rosyjski myśliwiec Su-34 w czwartek wieczorem zgubił bombę nad leżącym przy granicy z Ukrainą rosyjskim miastem Biełgorod; dwie osoby są ranne - poinformowała agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media.

Biełgorod to obwodowe miasto w Rosji, położone 40 km od granicy z Ukrainą, ok. 700 km na południe od Moskwy, zamieszkane przez ok. 390 tys. mieszkańców. (PAP)

21.04.2023 10:19

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius wykluczył w czwartek szybką decyzję o członkostwie Ukrainy w NATO. (PAP)

21.04.2023 10:19

Zgodnie z aktualnymi planami Bundeswehry do czerwca niemiecki system obrony powietrznej Patriot zostanie wycofany z terytorium Polski. Rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony wyjaśnił tę decyzję tym, że: "Berlin stara się jak najlepiej wykorzystać swoje ograniczone zasoby wojskowe". (PAP)

21.04.2023 10:18

Rosja w nocy zaatakowała Ukrainę 10 dronami Shahed-136, z których osiem zestrzelono – poinformował w piątek rano sztab generalny armii ukraińskiej. W Połtawie w wyniku wrogiego ataku zniszczony został obiekt infrastruktury cywilnej; wybuchł pożar. (PAP)

21.04.2023 10:18

​W nocy z czwartku na piątek siły ukraińskie zestrzeliły około ośmiu rosyjskich dronów, lecących w stronę stolicy- powiadomiła administracja wojskowa Kijowa. (PAP)

21.04.2023 10:18

​Poprzednia relacja z aktualnych wydarzeń na Ukrainie. Zobacz TUTAJ