Systematycznie biega prawie co czwarty Polak. Ale bieganie to nie tylko moda. Jeśli podejdziesz do tego mądrze, możesz wiele zyskać. Co konkretnie?
Według badań przeprowadzonych w 2016 r. w Polsce systematycznie biega 22 proc. społeczeństwa. Z roku na rok liczba trenujących bieganie Polaków i Polek rośnie lawinowo. Wielu z tych, którzy dotąd nie spróbowali, uważa, że to zwykła moda. Jednak ci, którzy złapali bakcyla, wiedza doskonale, że bieganie może przynieść wiele korzyści, także pozasportowych. Wystarczy podejść do tematu mądrze. Poznaj 6 powodów, dla których warto zacząć biegać.
1. Zrób to dla zdrowia.
Sport to zdrowie, póki pompka STOP nie powie - powtarzają organiczni przeciwnicy ruchu. I chociaż trening na poziomie zawodowym mocno obciąża organizm, a przetrenowanie u amatora grozi konkretnymi konsekwencjami zdrowotnymi, to mądry trening biegowy przynosi korzyści zdrowotne na wielu płaszczyznach. Systematyczny trening biegowy pozwala wyregulować ciśnienie tętnicze, obniżyć cholesterol, poprawia wydolność, pomaga zrzucić zbędne kilogramy, dzięki czemu pozytywnie wpływa na cały układ krwionośny. Niedawno naukowcy z Berkeley wykazali nawet, że trening biegowy zmniejsza ryzyko wystąpienia zaćmy. A badania opublikowane na łamach "British Journal Cancer" dowodzą, że bieganie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego (o 24 proc.) i piersi (o 30 proc.). Tylko jedno zastrzeżenie - w okresie wysokiego stężenia smogu (szczególnie zimą) warto zamienić bieganie na otwartej przestrzeni na basen. Wdychanie smogu zdecydowanie szkodzi.
Ważne jednak, by przed rozpoczęciem treningu się przebadać, sprawdzić czy nie mam przeciwwskazań do biegania. I nie mnożyć kilometrów na siłę, ale stopniowo zwiększać dystanse (rozpoczynając nawet od marszobiegów czy spacerów), obserwując bacznie reakcje swojego organizmu.
Wojciech Teister Dziennikarz, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego” oraz kierownik działu „Nauka”. W „Gościu” od 2012 r. Studiował historię i teologię. Interesuje się zagadnieniami z zakresu historii, polityki, nauki, teologii i turystyki. Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Aletei”, „Stacji7”, „NaTemat.pl”, portalu „Biegigorskie.pl”. W wolnych chwilach organizator biegów górskich.